حتما تابه‌حال برایتان پیش آمده است که بعد از اتمام کار ماشین ظرفشویی با ظرف‌هایی پر از لکه مواجه شده‌اید. تمیز نشستن ماشین ظرفشویی دلایل مختلفی دارد که برای رفع آن باید قبل از هرچیز، علتش را کشف کنید. گاهی اوقات با عوض کردن قرص یا مایع ماشین ظرفشویی این مشکل به‌راحتی حل می‌شود؛ اما در بعضی از مواقع باید برای جرم‌گیری یا حتی تعویض قطعات معیوب اقدام کنید. در این مقاله به بررسی علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی می‌پردازیم و راهکارهای حل این مشکل را برایتان توضیح می‌دهیم. با استفاده از اطلاعات این مقاله دیگر شاهد وجود لک و کثیفی روی ظروفتان نخواهید بود.

1- انسداد بازوهای آبپاش؛ اصلی‌ترین علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی

بسیاری از ماشین‌های ظرفشویی ۳ سیستم بازوی شست‌وشوی مرکزی، پایینی و بالایی دارند. اختلال در عملکرد هرکدام از این سیستم‌های بازوی شست‌وشو باعث می‌شود که آب به‌درستی داخل دستگاه جریان پیدا نکند. در نتیجه، ظروف به‌درستی شسته نمی‌شوند و ذرات کوچک غذا در سوراخ‌های این بازوهای اسپری‌کننده گیر می‌کنند. برای رفع انسداد بازوهای آب‌پاش، باید آن‌ها را از ماشین ظرفشویی جدا کنید و تمیز بشویید. اگر حجم خرده آشغال‌ها بیش‌ازحد بود، بهتر است که آن را تعویض کنید. برای این کار توصیه می‌کنیم تعمیر ماشین ظرفشویی را به یک مرکز مجاز بسپارید تا با استفاده از قطعات اصل مشکل دستگاه را برطرف کند.

2- تمیز نشستن ماشین ظرفشویی به‌دلیل انسداد فیلترها

همه ماشین‌های ظرفشویی 2 فیلتر اصلی دارند: یکی از این فیلترها برای نگهداری خرده آشغال‌های ریز و دیگری برای آشغال‌های بزرگ تعبیه شده است. البته به مرور زمان و استفاده مکرر از ماشین ظرفشویی هر یک از این 2 فیلتر مسدود می‌شوند. در این صورت آب ماشین ظرفشویی تخلیه نمی‌شود و دستگاه نیز به‌خوبی کار نمی‌کند.

برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی می‌توانید آن را به‌راحتی از دستگاه جدا کنید و بعد از خشک شدن به وسیله جاروبرقی آن را تمیز کنید. البته دقت داشته باشید که این نوع فیلترها به‌راحتی شکسته می‌شوند. پس حتماً در زمان جدا کردن از دستگاه فشار بالایی به آن‌ها وارد نکنید. چنانچه حین تمیز کردن، فیلترها دچار شکستگی شدند، حتما آن‌ها را با یک فیلتر اصل جایگزین کنید. تعمیر آنلاین علاوه‌بر عرضه قطعات اورجینال هر برند، تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ و سایر برندها را نیز انجام می‌دهد.

رفع انسداد فیلتر ماشین ظرفشویی برای تمیزتر شدن ظروف

3- معیوب بودن سیستم پمپ و موتور ماشین ظرفشویی

یکی از مهم‌ترین دلایل تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی، معیوب بودن سیستم پمپ و موتور است. درصورت انسداد سیستم پمپ ماشین ظرفشویی یا معیوب بودن موتور دستگاه، باید در اولین فرصت اقدام به تعویض قطعات آسیب‌دیده کنید.

اگر برق‌رسانی به سیستم پمپ و موتور ماشین ظرفشویی صورت می‌گیرد، اما دستگاه کار نمی‌کند، حتماً با یک تکنسین ماهر تماس بگیرید. با سپردن تعمیر ظرفشویی بوش و سایر برندها به تعمیر آنلاین از اورجینال بودن قطعات مورداستفاده در تعمیر مطمئن باشید.

4- شسته نشدن ظروف به‌خاطر گرم نشدن آب در ماشین ظرفشویی

در صورت خراب شدن ترموستات ماشین ظرفشویی یا سوختن ترموفیوز دستگاه، آب در ماشین ظرفشویی گرم نمی‌شود و لکه‌های چربی روی ظروف باقی می‌ماند. همچنین این مشکل ممکن است به‌دلیل معیوب بودن تایمر، برد یا المنت ماشین ظرفشویی رخ دهد. در چنین مواقعی، باید تعمیر ظرفشویی ال جی و سایر برندها را به متخصص حرفه‌ای بسپارید.

5- قرار دادن نامناسب ظروف در ظرفشویی

قرار دادن اشتباه ظروف در ماشین ظرفشویی باعث پخش نشدن درست آب و مایع شوینده در بین ظروف می‌شود. پر کردن بیش از ظرفیت ماشین ظرفشویی و چسباندن ظروف به یکدیگر دلیل دیگر تمیز نشستن ماشین ظرفشویی است. برای تمیز شدن کامل ظروف، آن‌ها را به شکل درست داخل ماشین ظرفشویی بچینید تا عملیات شست‌وشو کامل انجام شود.

6- شکستگی پروانه شستشو در ماشین ظرفشویی

پروانه شست‌وشو ماشین ظرفشویی یک تیغه کوچک پلاستیکی است که میزان آب لازم را از میان بازوهای آبپاش عبور می‌دهد. اگر این پروانه شست‌وشو در ماشین ظرفشویی شکسته یا از محل خود جدا شود، در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد می‌کند.

باتوجه‌به مدل ماشین ظرفشویی‌تان بررسی کنید که می‌توانید پروانه دستگاه را به‌صورت مجزا تعویض کنید. اگر امکان تعویض پروانه به‌صورت جداگانه وجود نداشت، باید کل سیستم و موتور دستگاه را عوض کنید. برای تعمیر ظرفشویی آاگ حتما به نمایندگی مجاز این برند مراجعه کنید تا از اصالت قطعات تعویضی مطمئن باشید.

7- تمیز نشستن ماشین ظرفشویی به‌دلیل انسداد شیر ورودی آب

شیر ورودی آب ماشین ظرفشویی وظیفه ورود جریان آب به داخل دستگاه را دارد. اگر این قطعه از دستگاه معیوب یا مسدود شود، حجم مناسبی از آب وارد دستگاه نخواهد شد. به همین دلیل شست‌وشوی ظروف به‌صورت کامل انجام نمی‌شود و آب هدر می‌رود. اگر شیر ورودی آب ماشین ظرفشویی مسدود شده باشد، حتماً آن را تعویض کنید.

انسداد شیر ورودی آب؛ یکی از دلایل تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

8- آسیب‌دیدگی تسمه پمپ آب؛ مشکل دستگاه‌های قدیمی

بسیاری از ماشین ظرفشویی‌های قدیمی قطعه‌ای به اسم تسمه پمپ آب دارند که پاره شدن یا آسیب دیدن آن باعث اختلال در فرایند شست‌وشو می‌شود. برای بررسی کردن دستگاه و تشخیص علت آن می‌توانید پنل پایینی را جدا کنید. در زیر موتور ماشین ظرفشویی تسمه پمپ آب قرار دارد. اگر این تسمه آسیب‌دیده یا پاره شده باشد، حتماً آن را تعویض کنید.

9- استفاده از شوینده‌های نامناسب در ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از علت‌های تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرف‌شویی، استفاده از شوینده‌های نامناسب است. پودر، مایع و قرص ماشین ظرفشویی از جمله انواع شوینده مورداستفاده در ماشین‌های ظرفشویی به شمار می‌رود. اگر در صورت استفاده مکرر از یک شوینده لکه‌های چربی روی ظروف باقی می‌ماند، بهتر است که مایع ظرف‌شویی‌تان را عوض کنید. در ادامه به شما می‌گوییم که قرص ظرفشویی بهتر است یا پودر؟

استفاده از شوینده مرغوب؛ راز شستن تمیز ظروف در ماشین ظرفشویی

قرص ظرف‌شویی بهتر است یا پودر؟

دو عملکرد اصلی ماشین ظرفشویی، شست‌وشو و جلا دادن به ظروف است. پودر ظرفشویی باعث تمیز و ضدعفونی شدن ظروف می‌شود و مایع جلادهنده ظرف‌ها را جلا می‌دهد. علاوه‌بر این موارد، نمک نیز با گرفتن سختی آب، از جرم گرفتن ظروف جلوگیری می‌کند. اگر هرکدام از موارد بالا در فرایند شست‌وشو رعایت نشود، شاهد کدر شدن ظروف خواهید بود.

اکثر قرص‌های ماشین ظرفشویی حاوی آنزیم‌های مختلفی برای تمیز و براق کردن ظروف هستند. اگر از قرص برای شستشوی ظروف استفاده می‌کنید، دیگر نیازی به استفاده از نمک و مایع براق کننده نیست. همچنین اگر در دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی، به مایع شوینده خاصی اشاره شده بود، حتماً از همان ترکیب استفاده کنید؛ زیرا استفاده از یک شوینده ناسازگار دیگر، موجب آسیب رساندن به قطعات دستگاه شده و کارایی را کاهش می‌دهد.

رفع انواع مشکلات ماشین ظرفشویی را به تعمیر آنلاین بسپارید

در این مقاله به بررسی 9 علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی پرداختیم و راهکارهای حل این مشکل را بیان کردیم. در صورت بروز مشکل و نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی، می‌توانید از طریق تماس با نمایندگی‌های تعمیر آنلاین به دریافت خدمات موردنیاز خود اقدام کنید. کارشناسان فنی نمایندگی ماشین ظرفشویی تعمیر آنلاین فرآیند عیب‌یابی و تعمیرات دستگاه را در محل انجام می‌دهند. با سپردن دستگاه خود به تعمیر آنلاین از مزایایی مانند استفاده از قطعات اورجینال، گارانتی 6 ماهه و همچنین تعمیر در محل بهره‌مند خواهید شد.