احتمالاً برای شما نیز اتفاق افتاده است که بعد از شستشوی ماشین ظرفشویی، لکه‌های غذا و چربی را بر روی ظروف ببینید. وابستگی خاص بسیاری از ما افراد به این نوع لوازم برقی‌های خانگی باعث شده است که با مشکلات جدیدی نیز روبه‌رو شویم. البته در بسیاری از اوقات با تعویض کردن قطعات خراب و تمیز کردن دستگاه، مشکلات ماشین ظرف‌شویی برطرف می‌شود. ما در این مقاله قصد توضیح علل تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی را داریم.

علل تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی عبارت‌اند از:

 

علت 1: انسداد بازوهای اسپری کننده آب ماشین ظرف‌شویی

اکثر ماشین ظرف‌شویی‌ها دارای 3 سیستم بازوی شستشوی مرکزی، پایینی و بالایی هستند. اختلال در عملکرد هر یک از این 3 سیستم بازوی شستشو باعث می‌شود که آب به‌ درستی در داخل دستگاه جریان پیدا نکند.

به همین دلیل ظروف به درستی تمیز شسته نمی‌شوند و ذرات کوچک غذا در سوراخ‌های این بازوهای اسپری کننده گیر می‌کنند. برای رفع انسداد این سیستم‌های دستگاه، باید آن‌ها را از ماشین ظرفشویی جدا کنید و تمیز بشویید. اگر حجم خرده آشغال‌ها بیش‌ازحد بود، بهتر است که آن را تعویض کنید.

علت 2: انسداد فیلترها در ماشین ظرف‌شویی

تمیز نشستن ظروف ظرفشویی

تمام ماشین ظرف‌شویی‌ها دارای 2 فیلتر اصلی می‌باشند. یکی از این فیلترها برای نگهداری خرده آشغال‌های ریز و دیگری برای آشغال‌های بزرگ تعبیه شده است.

البته به مرور زمان و استفاده مکرر از ماشین ظرف‌شویی هر یک از این 2 فیلتر مسدود می‌شوند. در این صورت آب ماشین ظرف‌شویی تخلیه نمی‌شود و دستگاه نیز به خوبی کار نمی‌کند.

برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی می‌توانید آن را به راحتی از دستگاه جدا کنید و بعد از خشک شدن به وسیله جاروبرقی آن را تمیز کنید. البته دقت داشته باشید که این نوع فیلترها به راحتی شکسته می‌شوند. پس حتماً در زمان جدا کردن از دستگاه فشار زیادی به آن وارد نکنید.

علت 3: معیوب بودن سیستم پمپ و موتور ماشین ظرفشویی

یکی از مهم‌ترین علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی، معیوب بودن سیستم پمپ و موتور است. اگر سیستم پمپ ماشین ظرفشویی مسدود شده باشد و یا موتور دستگاه معیوب باشد، در اولین فرصت اقدام به تعویض هر یک از قطعات آن نمایید.

اگر برق‌رسانی به سیستم پمپ و موتور ماشین ظرفشویی صورت می‌گیرد اما دستگاه کار نمی‌کند، حتماً با یک تکنیسین ماهر تماس بگیرید.

علت 4: گرم نشدن آب در ماشین ظرف‌شویی

در صورت خراب شدن ترموستات ماشین ظرفشویی و یا سوختن ترموفیوز دستگاه، آب در ماشین ظرفشویی گرم نمی‌شود و لکه‌های چربی بر روی ظروف باقی می‌ماند. همچنین این مشکل می‌تواند به دلیل معیوب بودن تایمر، برد و یا المنت ماشین ظرفشویی رخ دهد.

اگر علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرف‌شویی به این خاطر است، حتماً با تماس به یک تکنیسین به تعمیر دستگاه بپردازید.

علت 5: بد چیده شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی

بد چیده شدن ظروف در ماشین ظرف‌شویی باعث پخش نشدن درست آب و مایع شوینده در بین ظروف می‌شود. پر کردن بیش از ظرفیت ماشین ظرفشویی و چسباندن ظروف به یکدیگر دلیل دیگر تمیز نشستن ماشین ظرفشویی است.

توصیه می‌کنیم که ظروف را به شکل درست و طراحی شده ماشین ظرفشویی در آن بچینید تا عملیات شستشو کامل انجام شود.

علت 6: شکستگی پروانه شستشو در ماشین ظرفشویی

پروانه شستشو ماشین ظرف‌شویی یک تیغه کوچک پلاستیکی است که میزان آب لازم را از میان بازوهای شستشو عبور می‌دهد. اگر این پروانه شستشو در ماشین ظرف‌شویی شکسته و یا جدا شود، در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد می‌کند.

پروانه شستشو

با توجه به مدل ماشین ظرف‌شویی‌تان بررسی کنید که می‌توانید پروانه دستگاه را به‌صورت مجزا تعویض کنید. اگر نتوانید پروانه شستشو را جدا از سیستم تعویض کنید، باید کل سیستم و موتور دستگاه را عوض کنید.

علت 7: انسداد شیر ورودی آب در ماشین ظرفشویی

شیر ورودی آب ماشین ظرف‌شویی وظیفه ورود جریان آب به داخل دستگاه را دارد. اگر این قطعه از دستگاه معیوب و یا مسدود شود، حجم مناسبی از آب وارد دستگاه نخواهد شد. به همین دلیل شستشوی ظروف کامل انجام نمی‌شود و آب هدر می‌رود. اگر شیر ورودی آب ماشین ظرف‌شویی مسدود شده باشد، حتماً آن را تعویض کنید.

علت 8: استفاده از شوینده‌های نامناسب در ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از علت‌های تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرف‌شویی، استفاده از شوینده‌های نامناسب است. برخی از خانم‌ها برای شستشوی ظروف در ماشین ظرف‌شویی از پودر و مایع استفاده می‌کنند و برخی دیگر از قرص ماشین ظرف‌شویی.

جدا از بحث بهتر بودن کدام یک از آن‌ها که در ادامه نیز اشاره می‌کنیم، اگر در صورت استفاده مکرر از یک شوینده لکه‌های چربی بر روی ظروف باقی می‌ماند، بهتر است که مایع ظرف‌شویی‌تان را عوض کنید.

 

علت 9: آسیب‌دیدگی تسمه پمپ آب

اکثر مدل‌های جدید ماشین ظرف‌شویی دارای تسمه پمپ آب نمی‌باشند. اما برای چک کردن دستگاه و تشخیص علت آن می‌توانید پنل پایینی را جدا کنید. در زیر موتور ماشین ظرف‌شویی تسمه پمپ آب قرار دارد. اگر این تسمه آسیب‌دیده و یا پاره شده باشد، حتماً آن را تعویض کنید.

قرص ظرف‌شویی بهتر است یا پودر؟

تمیز نشستن ظروف ظرفشویی

2 عملکرد اصلی ماشین ظرفشویی، شستشو و جلا دادن به ظروف است. همان طور که می‌دانید کاربرد پودر، مایع و نمک به این صورت است که:

  • پودر ظروف را ضدعفونی می‌کند.
  • مایع جلادهنده ظرف‌ها را جلا می‌دهد.
  • نمک مانع از جرم‌گیری ظروف می‌شود و سختی آب را می‌گیرد.

اگر هر کدام از موارد بالا انجام نشود باعث کدر شدن ظروف می‌شود. همچنین استفاده کردن از نمک باعث جلوگیری از رسوب گرفتن ماشین ظرفشویی می‌شود که این خود مشکلات آینده را رفع خواهد کرد.

قرص ماشین لباسشویی

اکثر قرص‌های ماشین ظرفشویی دارای آنزیم‌های مختلفی برای تمیز کردن و براقی ظروف می‌باشند. اگر از قرص برای شستشوی ظروف استفاده می‌کنید، دیگر نباید از نمک و مایع براق کننده استفاده کنید.

همچنین اگر در دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی، به مایع شوینده خاصی اشاره شده بود، حتماً از همان ترکیب استفاده کنید. زیرا استفاده از یک شوینده ناسازگار دیگر، موجب آسیب رساندن به قطعات دستگاه شده و کارایی را کاهش می‌دهد.

تعمیرات و سرویس‌دهی نمایندگی تعمیرآنلاین

در صورت بروز مشکل و نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی ، می‌توانید از طریق تماس با نمایندگی‌های تعمیر آنلاین به دریافت خدمات موردنیاز خود اقدام نمایید.

کارشناسان فنی نمایندگی ماشین ظرفشویی تعمیر آنلاین فرآیند عیب‌یابی و تعمیرات دستگاه را در محل انجام می‌دهند. ارائه خدمات به صورت رفع تمام ایرادات احتمالی دستگاه و تعویض قطعات فابریک ماشین ظرفشویی می‌باشد.