فهرست مطالب

شیر برقی ماشین لباسشویی از  اساسی‌ترین قطعات آن است که وظیفه قطع و وصل کردن آب را بر عهده دارد. به این معنا که هر زمان این شیر  فرمان بدهد، دستگاه آبگیری می‌کند و هر وقت فرمان ندهد، عمل آبگیری انجام نمی‌شود. به همین دلیل در صورت بروز ایراد و کوچک‌ترین خللی در عملکرد شیر برقی لباسشویی، این ماشین کار نخواهد کرد.

در این مقاله شما را با کارکرد این قطعه پرکاربرد ماشین لباسشویی آشنا می‌کنیم و همچنین دلایل خرابی شیر برقی لباسشویی و تعمیر آن را بیان می‌کنیم.

شیر برقی ماشین لباسشویی

 

کارکرد شیر برقی ماشین لباسشویی

کارکرد اصلی شیر برقی لباسشویی کنترل میزان آب ورودی به ماشین لباسشویی است. درواقع وظیفه این شیر ، پر کردن آب در دستگاه برای شستشوی لباس‌ها می‌باشد. به این صورت که به صورت اتومات بعد از روشن شدن ماشین لباسشویی، آب وارد دستگاه می‌شود. بعد از ورود آب موردنیاز برای شستشو در مخزن ماشین لباسشویی، شیر برقی ورود آب را قطع می‌کند.

خوب است بدانید که از خرابی شیر برقی به عنوان علت نیامدن آب در ماشین لباسشویی یاد می‌کنند البته این تنها دلیل عدم آبگیری ماشین لباسشویی نیست. اگر هر یک از قسمت‌های شیر برقی یا شیر الکتریکی ماشین لباسشویی آسیب‌ دیده باشد، آب وارد ماشین لباسشویی نمی‌شود و در نتیجه ماشین لباسشویی آبگیری نخواهد کرد.

شیر برقی با توجه به مدل و نوع ماشین لباسشویی مدل‌های مختلفی دارد. انواع شیر برقی تک قلو، ۲ قلو، ۳ قلو، چیت دار، بردی با عملکرد ساده و پیچیده وجود دارند. به همین دلیل در زمان تعویض شیر برقی لباسشویی باید حتماً با توجه به مدل ماشین لباسشویی همان نوع شیر برقی را تعویض کنید.

 

شیرهای برقی مختلف

 

در صورت خرابی شیر برقی ماشین لباسشویی، احتمال دارد در موقع آبگیری، صدای زیاد ماشین لباسشویی شما را نگران کند. یا این که اصلاً آب وارد ماشین لباسشویی نشود، فشار آب خیلی کم باشد و  پودر داخل جاپودری باقی می‌ماند. حتی ممکن است با وجود خاموش بودن ماشین لباسشویی، در داخل آن آب جمع شود.

صدا دادن شیر برقی به خاطر آسیب سوپاپ‌های داخلی قطعه است. درواقع فرسودگی و پاره شدن سوپاپ‌های این شیر باعث می‌شود که حتی وقتی دستگاه خاموش است آب در دیگ لباسشویی جمع شود. در این موقعیت حتماً باید خیلی سریع تعمیر ماشین لباسشویی را انجام دهید و این شیر را تعویض کنید.

 

انواع شیر برقی لباسشویی:

تک بویین

دو بویین

سه بویین

چهار بویین

 

در گذشته و در ماشین لباسشویی های قدیمی شیر برقی دو ورودی آب داغ و آب سرد داشت اما در حال حاضر در لباسشویی های جدیدی  که تولید میشود، تنها یک شیر برقی وجود دارد که آب سرد از آن طریق وارد دستگاه می شود و برای آب گرم، همان آب را با استفاده از هیتر گرم میکنند.

در ضمن در ماشین لباسشویی های جدید معمولا از  شیرهای برقی تک بوبین یا دو بوبین استفاده می شود.

اجزای تشکیل دهنده شیر برقی لباسشویی:

 1. بویین
 2. مجرای ورودی آب
 3. مجرای خروجی آب
 4. محفظه فشار
 5. سوراخ مجرای فشار
 6. فیلتر خروجی آب
 7. لاستیک دیافراگم
 8. لاستیک آببندی
 9. وزن پیستون
 10. ترمینال
 11. فنر
 12. اهرم آهنی
 13. شیطانک
 14. لاستیک شیطانک
 15. سیم پیچ

علت خرابی شیر برقی لباسشویی

عمر مفید شیر یرقی لباسشویی‌ ها معمولاً بین ۵ تا ۷ سال می‌باشد. البته در برخی از برندهای باکیفیت چون ماشین لباسشویی آاگ به خاطر استفاده از شیر برقی‌های ایتالیایی این عمر مفید تا ۲۰ سال نیز برآورد شده است.

علت اصلی خرابی این شیر ، کم و زیاد شدن مداوم فشار آب می‌باشد. زمانی که فشار آب به شدت بالا و یا کم باشد و یا شما این حجم فشار آب را تغییر دهید، باعث آسیب رساندن به ماشین لباسشویی می‌شوید.

 

تعمیر شیر برقی ماشین لباسشویی

 

درواقع خرابی شیر برقی ماشین لباسشویی در دو بخش مکانیکی و الکتریکی رخ می‌دهد. به این معنا که اگر خرابی شیر برقی به خاطر دلیل مکانیکی ماشین لباسشویی باشد، لاستیک لباسشویی پاره می‌شود. اما اگر خرابی در بخش الکتریکی شیر برقی باشد، بخش برق‌رسانی لباسشویی مشکل پیدا کرده است و در این صورت حتماً بویین شیر برقی سوخته است.

همچنین ممکن است که شن ریزه‌های موجود در آب شهری باعث گرفتگی جداره‌ها شود و باعث اختلال در عملکرد شیر برقی لباسشویی شود. پیشنهاد می‌شود در صورت بروز هر مشکلی در قطعه شیربرقی حتماً با تکنسین های مجرب تعمیر آنلاین تماس بگیرید تا مشکل را حل نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.