ارور E11 ظرفشویی بوش یکی از ارورهای غیرمتداول موجود در این دستگاه است. با این حال در صورت دیده شدن این کد خطا، باید به سرعت برای رفع آن اقدام کرد. این ارور مربوط به دمای آب در ماشین ظرفشویی BOSCH است که این مساله می‌تواند کیفیت ظروف شسته شده را تا حد زیادی کاهش دهد.

 

اگر درباره این کد خطا اطلاعات زیادی ندارید با ما همراه باشید تا تمامی دلایل بروز ارور E11 و روش‌های رفع آن را با شما در میان بگذاریم. همچنین شما می‌توانید ا دیگر ارورهای ظرفشویی بوش مطلع شوید.

 

علت بروز ارور E11 ظرفشویی بوش چیست؟

به طور کلی ارورها، متشکل از حروف انگلیسی و اعداد هستند که هریک معنای مخصوص به خود را دارند. این کد خطا بر روی نمایشگر به همراه صدای آلارم به نمایش درمی‌آید و در برخی از موارد فرآیند شستشو تا هنگام رفع شدن مشکل متوقف باقی می‌ماند. بر طرف کردن این مشکل در اغلب موارد مشروط به تعمیر ماشین ظرفشویی بوش توسط تعمیرکاران مجرب است.

رفع ارور E11 ظرفشویی بوش نیز در همین دسته قرار می‌گیرد و باید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

این کد خطا به طور معمول به وجود مشکل در دمای آب ظرفشویی بازمی‌گردد. به دلیل استفاده از قطعات داخلی مرغوب و محافظ‌ها امنیتی، ارور E11 ظرفشویی بوش کد خطای رایجی نیست.

با این حال از مهم‌‌ترین دلایلی که ممکن است این کد خطا را بر روی نمایشگر ظاهر می‌کند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارور E11 ظرفشویی بوش

خرابی ترموستات یا سنسور آب

این قطعه کوچک با استفاده از سنسورهای حساس به دمای خود، وظیفه اندازه‌گیری دمای آب را بر عهده دارد. ماشین ظرفشویی‌های بوش برای افزایش کیفیت شستشو و تمیزتر شدن ظروف از آب گرم و نسبتا داغ استفاده می‌کنند. این کار باعث می‌شود که چربی‌های موجود بر روی ظروف به سرعت و راحتی از بین بروند.

هر برنامه شستشوی ظروف، دمای آب مختص به خود را دارد و وظیفه تشخیص رسیدن دمای آب به اندازه مطلوب بر عهده ترموستات یا همان سنسورهای آب است. خرابی ترموستات باعث می‌شود که دمای آب به درستی اندازه‌گیری نشود و یا به طور کلی هیچ‌گونه اطلاعاتی در این باره از سنسور به برد مخابره نگردد.

در این حالت ارور E11 ظرفشویی بوش ظاهر می‌شود و احتمالا ظروف کثیف کاملا تمیز نخواهند شد.

 

برای رفع ارور E11 ماشین ظرفشویی بوش نیاز است که ترموستات خراب را با یک قطعه جدید تعویض کنید. برای تعویض ترموستات بهتر است از یک تکنسین مجرب کمک بخواهید. اما اگر اطلاعات کافی در این زمینه دارید و ست آچار مهره، پیچ گوشتی و دستکش کار دارید، می‌توانید مراحل زیر را به دقت انجام دهید:

 1. برق ماشین ظرفشویی را قطع کنید.
 2. درب ماشین ظرفشویی را باز کرده و پیچ‌های پنل داخلی را باز کنید.
 3. پنل کنترلی را نیز به آرامی از جای خود خارج کنید. (مراقب باشید پنل بیرونی نیافتد)
 4. پنل دسترسی پایین طرفشویی را از پنل انگشتی جدا نمایید.
 5. ترموستات خراب را باز کرده و از قلاب فلزی بیرون بکشید.
 6. ترموستات اورجینال جدید را در داخل قلاب فلزی نصب کنید.
 7. سیم‌ها را به ترموستات وصل کنید.
 8. پنل‌ها ی انگستی و پنل دسترسی جلویی را در محل خود نصب کنید.
 9. تمامی پنل‌ها را به جای خود بازگردانید.
 10. برق دستگاه را وصل کرده و با انتخاب یک برنامه شستشو از نصب صحیح ترموستات مطمئن شوید.

 

خرابی ترموستات مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلیل بروز کد خطای E11 است. از دیگر مواردی که می‌تواند باعث شود ارور E11 ظرفشویی بوش را بر روی نمایشگر شما ظاهر شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

علت خطای E11 ظرفشویی بوش

 

خرابی برد

برد قطعه‌ای سبک و نازک در ماشین ظرفشویی است که با استفاده از اتصالات الکترونیکی که با تمام قطعات داخلی دارد، فعالیت‌های ماشین ظرفشویی را مدیریت می‌کند. این قطعه دستور شروع و پایان کار هر قطعه را ارسال کرده و در صورت بروز هرگونه مشکل با استفاده از کد خطا، این مساله را به اطلاع کاربر می‌رساند.

خرابی این قطعه باعث می‌شود که برد به اشتباه کد خطای E11 را نمایش دهد و تصور کند که ترموستات خراب شده است.

فرسودگی برد در اثر گذر زمان، مهم‌ترین دلیل خرابی برد است. البته دلایل دیگری نیز برای از کار افتادن و سوختن برد وجود دارد:

 • نوسانات شدید برقی
 • استفاده بیش از حد از ماشین ظرفشویی به صورت مداوم
 • دمای بسیار بالای محیط
 • ضربه خوردن دستگاه
 • و…

 

سوختن المان‌ها و محافظ‌ها امنیتی

تولید کنندگان ماشین ظرفشویی BOSCH، جهت جلوگیری از خرابی زودهنگام ترموستات از محافظ‌های امنیتی خاصی در نزدیکی ترموستات و حتی برد استفاده می‌کنند تا عمر این قطعه تا حد زیادی افزایش پیدا کند و اطلاعات دمای آب با سرعت و دقت بیشتری انجام شود. خرابی این محافظ‌ها باعث می‌شود که عمر ترموستات کاهش پیدا کند و به سرعت خراب شوند.

به طور معمول نوسانات برقی و استفاده غیر اصولی از دستگاه، از مهم‌ترین دلایل سوختن و خرابی این قطعات کوچک اما کارآمد هستند. برای رفع ارور E11 ماشین ظرفشویی بوش نیاز است تا تمامی محافظ‌های این ناحیه بررسی شود و موارد خراب شده تعویض گردند.

 

ظرفشویی بوش

 

وجود مشکل در سیم‌کشی‌های داخلی

یکی دیگر از مواردی که ممکن است باعث شود برد ماشین ظرفشویی، ترموستات را خراب تصور کند؛ قطع بودن سیم‌های متصل از برد به سنسورهای حرارتی است. در صورتی که هیچ پیامی از سمت ترموستات به برد ارسال نشود، ارور E11 ظرفشویی بوش بر روی نمایشگر ظاهر خواهد شد.

در برخی از مواقع ، فرسودگی سیم‌ها علت اصلی بروز این مشکل است که با تعویض سیم‌های داخلی مشکل به طور کامل حل خواهد شد. البته ممکن است دلیل اتفاق افتادن این مساله به باز و قطع شدن اتصال سیم‌ها به برد و ترموستات بازگردد. جابه‌جایی اشتباه و دستکاری سیم‌ها بدون داشتن اطلاعات تخصصی از مهم‌ترین دلایل قطع شدن ناگهانی سیم‌های ماشین ظرفشویی است.

برای رفع این مشکل نیاز است تا تمامی سیم‌کشی‌های داخلی بررسی شود و در صورت نیاز سیم‌ها را تعویض کنید. پیشنهاد می‌کنیم جهت جلوگیری از اتصالات اشتباه، رفع این مشکل را به یک تعمیرکار مجرب بوش بسپارید.

 

چند نکته:

 • برای جلوگیری از خرابی زودرس ترموستات، محافظ‌ها و برد توصیه می‌شود دستگاه خود را در زمان اوج مصرف برق روشن نکنید.
 • با جرم‌گیری مستمر دستگاه از رسوب‌گیری قطعات داخلی جلوگیری کنید. این عمل می‌تواند در عملکرد ترموستات نیز تاثیر داشته باشد.
 • استفاده از نمک و شوینده استاندارد علاوه بر بالا بردن کیفیت شستشو تاثیر زیادی در عمر قطعات داخلی ماشین ظرفشویی BOSCH دارد.
 • ماشین ظرفشویی BOSCH یکی ازبهترین برندهای موجود در بازار است که از کیفیت بالایی برخوردارند. ارور E11 ظرفشویی بوش یک از کد خطاهای  مربوط به خرابی قطعات است که در صورت استفاده صحیح و اصولی از ظرفشویی احتمال بروز آن برای شما بسیار کاهش خواهد یافت.