برای شستن حوله و پتو در لباسشویی قاعده ای وجود دارد که به طور کلی ماشین لباسشویی بالای 9 کیلو قابلیت شستشوی حوله و پتوی مسافرتی یک نفره را داراست. اما اگر قصد دارید لباسشویی شما به صورت تخصصی قابلیت شستشوی انواع پتوها را داشته باشد حتما باید 12 کیلو به بالا باشد. اما ظرفیت لباسشویی پایان ماجرا نیست و برای کاهش استهلاک دستگاه و شستشوی بهتر باید تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

شستن حوله و پتو در لباسشویی قابلیتی است که تمامی ماشین لباسشویی‌های بازار از آن برخوردار نیستند. وظیفه اصلی هر لباسشویی خانگی شستن لباس‌ها و پارچه‌های سبک است اما اگر بتواند حوله‌های لباسی و پتو را نیز بشوید مطمئنا از آن استقبال خواهد شد.

شستن حوله و پتو در لباسشویی

با این حال باید بدانید که نگهداری مناسب و استفاده درست از لوازم برقی می‌تواند عمر دستگاه را بالا ببرد و نیازی به تعویض زودهنگام قطعات آن نباشد. به همین دلیل توصیه می‌شود تا در ماشین لباسشویی‌هایی که قابلیت شستشوی حوله و پتو در آن قید نشده و اصطلاح پتوشور برای آنان ذکر نشده است ، این کار را انجام ندهید.

چه نوع پتویی را میتوان در لباسشویی شست؟

سوال مهم هنگام شستن انواع پتو این است که چه پتوهایی را میتوانیم در لباسشویی بشوییم؟ برخی پتوها به هیچ عنوان قابلیت شستشو در لباسشویی را ندارند. قبل از قرار دادن پتو در لباسشویی به گوشه و کنار پتو دقت کنید اگر پتو محدودیت شستشو با لباسشویی را نداشته باشد احتمالا این مخدودیت به گوشه ای از پتو به شکل دفترچه ای کوچک دوخته شده است. در این دفترچه نکات مربوط به اتوکشی و استفاده از نرم کننده نیز ذکر شده است.

پتوهایی که ممنوعیت شستشو با ماشین لباسشویی را دارند در صورت شستن با ماشین لباسشویی لطافت خود را از دست میدهند. از دیگر مواردی که در دفترچه راهنمای پتو ذکر شده است مواد شوینده ای است که میتوانید برای شستشوی پتو از آن استفاده کنید.

 

نحوه شستن حوله و پتو در لباسشویی چگونه است؟

برخی تصور می‌کنند که اگر پتو در داخل دیگ ماشین لباسشویی جا شود، دستگاه قابلیت شستن آن را دارد؛ درحالی که ریختن لباس، پتو و… بیش اندازه در لباسشویی یکی از دلایل باقی ماندن پودر بر روی لباس است؛ با اینکه ممکن است شستشوی پتو، حوله، لباس و… به طور کامل انجام شود و در ظاهر مشکل خاصی برای لباسشویی پیش نیاید اما استهلاک بیشتری بر قطعات دستگاه وارد می‌شود که در دراز مدت آسیب وارد شده بر دستگاه، خود را نشان خواهند داد.
شستن حوله و پتو در لباسشویی به راحتی شستن لباس‌ها نیست و برای بالانس کردن ماشین لباسشویی و کاهش استهلاک نیاز است تا اقداماتی انجام شود که مهم‌ترین آن عبارتند از:

1_ استفاده از برنامه‌ خاص

در لباسشویی‌های پتوشور برنامه خاصی برای شستن حوله و پتو تعبیه می‌شود با این حال اگر با این برنامه به هر دلیلی آشنایی ندارید بهتر است از برنامه شست و شویی استفاده کنید که در آن چرخش دیگ محدود است و کف زیادی تولید نمی‌کند. استفاده از برنامه‌های حباب‌ساز نیز به هیچ عنوان توصیه نمی‌گردد.

2_ درجه آب پایین

یکی از نکاتی که در هنگام شستن حوله و پتو باید رعایت شود، عدم استفاده از دمای بالای آب برای شستشوست. آب داغ باعث می‌شود که مواد شوینده بیش از حد کف کنند و شستشو حوله و پتوی سنگین را دشوارتر کنند و علاوه بر آن یکی از بزرگترین اشتباهات رایج در استفاده از ماشین لباسشویی نیز هست.

نحوه شستن حوله و پتو در ماشین لباسشویی

3_ استفاده از شوینده به اندازه کافی

برخی از کاربران گمان می‌کنند با ریختن شوینده بیشتر در ماشین لباسشویی نتیجه شستشو بهتر و درخشان‌تر خواهد بود. اما این روش کاملا اشتباه است چرا که علاوه بر آسیب‌های جانبی دیگری که به قطعات لباسشویی وارد می‌شود، موجب تولید کف بیش از حد در دیگ و بروز مشکل در شستن حوله و پتو در لباسشویی خواهد شد و طبیعتا شما نیاز به تعمیر ماشین لباسشویی نیز خواهید داشت.

4_ استفاده از خشک‌کن با دور عادی

استفاده از دور خشک‌کن کند و یا بسیار تند می‌تواند باعث مچاله شدن حوله یا پتو در قسمتی از دیگ کند تعادل ماشین لباسشویی بر هم بریزد. عدم تعادل دستگاه علاوه بر تولید لرزش‌های شدید باعث می‌شود تا دیگ و دیگر قسمت‌های داخلی لباسشویی خراب و شکسته شوند.

شستن حوله و پتو در ماشین لباسشویی

5_ استفاده از لباس‌های دیگر

یکی از موارد دیگری که در راستای تنظیم تعادل و بالانس ماشین لباسشویی در حین شستن حوله و پتو در لباسشویی باید رعایت کنید، ریختن لباس‌های دیگر در دیگ شستشو است. این کار باعث می‌شود که در صورت جمع شدن پتو در یک سوی دیگ، سمت دیگر خالی نمانند و وزن تقریبا یکسانی به دیگ و دستگاه وارد گردد.
لازم به ذکر است که در حین اضافه کردن لباس به دیگ به طرفیت کلی لباسشویی خود توجه داشته باشید  بیش از حد در آن لباس نریزیدکه بعد مجبور به تعمیر ماشین لباشویی شوید.

6_ توپ بیسبال

اگر قصد دارید که پتو یا حوله‌ای کوچک را در لباسشویی خود بشویید احتمالا قسمت زیادی از دیگ خالی خواهد ماند. جهت تنظیم شدن بالانس دیگ علاوه بر اضافه کردن لباس می‌توانید یک توپ بیسبال یا هفت‌سنگ تمیز نیز در داخل دیگ بیندازید تا به برخورد به دیگ ضربه ناموزون پتو یا حوله به دیگ را خنثی کند.
شما می توانید در صورت بروز هرگونه مشکل با تنسین های متخصص تعمیر آنلاین تماس بگیرید.

 

تست رنگ دادن پتو

رنگ دادن لباس ها به یکدیگر یکی از معضلات استفاده از لباسشویی است. برای جلوگیری از این اتفاق فاجعه بار بهتر است قبل از شستن پتو با لباسشویی قسمتی از پتو را در تست آب سرد بخیسانید. پس از آنکه خوب خیس خورد دستمال یا پارچه ای سفید را دور پتو بپسچید اگر رنگ دستمال به رنگ پتو تغییر داد از شستن پتو با سایر لباس ها بپرهیزید.