در اغلب موارد بوی سوختگی جاروبرقی سامسونگ به وجود مشکل در داخل موتور جاروبرقی بازمی‌گردد. برای جلوگیری از ورود آسیب بیشتر به دستگاه پیشنهاد می‌شود که به محض اینکه متوجه آن شدید دستگاه را خاموش کرده و به دنبال علت اصلی و رفع آن برآیید. اگر چیزی درباره علت بوی سوختگی در جارو برقی نمی‌دانید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

علت بوی سوختگی در جارو برقی چیست؟

شاید برای شما هم تا به حال پیش آمده باشد که پس از چند دقیقه استفاده از جاروبرقی، بوی سوختنی بدی را از دستگاه خود استشمام کنید. در این حالت بدنه دستگاه تا حد زیادی داغ است و احتمالا با صدای زیاد جارو برقی نیز مواجه هستید. اگر با دیدن این علایم جاروبرقی را خاموش نکنید احتمالا پس از چند دقیقه با سوختن موتور دستگاه مواجه خواهید شد و نیاز به تعمیر جاروبرقی سامسونگ خود خواهید داشت.
به طور کلی به مشام رسیدن بو بد جاروبرقی توسط کاربر یا اعضای خانه، خبر از وجود مشکل در داخل موتور دستگاه می‌دهد. دلایل زیادی وجود دارد که می‌تواند علت بوی سوختگی در جارو برقی شما باشد که در این قسمت به مهم‌ترین و رایج‌ترین آنها می‌پردازیم:

بوی سوختگی جاروبرقی سامسونگ

1. ورود رطوبت به موتور

تمامی جاروبرقی‌های خانگی سامسونگ از نوع گرد و خاک هستند و توانایی جمع آوری مایعاتی مانند روغن و آب را ندارند. لذا در صورتی که با آنها مایعات را از روی سطوح جمع کنید این مواد به سمت موتور روانه می‌شوند و برای این قطعه مشکلات زیادی را به وجود می‌آورند. به طور کلی ورود آب و دیگر مایعات به موتور باعث به وجود آمدن بوی سوختگی جاروبرقی سامسونگ می‌شود که در نهایت به سوختن کامل موتور و خاموش شدنش منجر خواهد شد.
در صورتی که به صورت سهوی آب را به داخل جاروبرقی کشیدید بهتر است به سرعت دستگاه را خاموش کرده و مسیر مکش را کاملا خشک گردانید. سپس درب بدنه را بازکنید و کیسه را از جای خود خارج کنید. اجازه دهید قطعات کم کم خشک شوند تا بتوانید کیسه را به جای اول برگردانید و از دستگاه دوباره استفاده نمایید. جهت جلوگیری از انتشار بوی سوختگی جاروبرقی سامسونگ بهتر است پیش از جاروبرقی کشیدن از خشک بودن سطح مورد نظرتان اطمینان حاصل کنید و از تمیز کردن آشغال‌های تر خودداری کنید.

2. ورود گرد و خاک به موتور

در بسیاری از موارد علت بوی سوختگی در جارو برقی به وجود گرد و خاک در موتور باز می‌گردد. گرد و خاک می‌تواند عملکرد موتور را با مشکلات جدی روبرو کند چرا که این ذرات بر روی قطعات مهمی چون سیم پیچ و کلکتور می‌نشینند. همین مساله باعث می‌شود که کلکتور و سیم پیچ به درستی کار خود را انجام ندهند و فشار زیادی به موتور وارد شود. با وارد شدن فشار زیاد به موتور، بدنه دستگاه به سرعت داغ می‌شود و بوی سوختگی جاروبرقی سامسونگ به مشام خواهد رسید.

برای رفع مشکل بوی سوختگی جاروبرقی سامسونگ  توصیه می‌شود که از کیسه یک بار مصرف و فیلترهای پیشرفته و اورجینال سامسونگ استفاده کنید تا گرد و خاک را تا درصد زیادی به خود جذب کنند. به یاد داشته باشید که فیلتر بین موتور و پاکت جاروبرقی باید هر 6 ماه یک بار تعویض شود تا از ورود گرد و خاک به داخل موتور جلوگیری شود. برای انجام این کار کافیست مراحل زیر را انجام دهید:

1. ابتدا جارو برقی را کاملا خاموش کنید و از برق بکشید.
2. درب بدنه را باز نمایید و کیسه جاروبرقی را به بیرون بکشید تا به فیلتر بین کیسه و موتور دسترسی بهترین پیدا نمایید.
3. دو طرف فیلتر را با دستان خود محکم بگیرید و به صورت کشویی به سمت بالا بکشید تا از جای خود بیرون بیاید.
4. فیلتر جدید را به همان صورت در دست بگیرید و به صورت کشویی در جای خود جا بزنید. دقت کنید که فیلتر تا انتهای بدنه جاروبرقی فرو رفته باشد و در جای خود محکم شود.
5. کیسه را به جای خود بازگردانید و درب بدنه را ببندید.

 

علت بوی سوختگی جاروبرقی سامسونگ

همچنین اگر کیسه دستگاه بیشتر از حد استاندارد پر شود، گرد و خاکی که به داخل مخزن کشیده شده در داخل بدنه جاروبرقی پخش خواهد شد و از کیسه بیرون می‌آید. این مساله احتمال ورود گرد و خاک به موتور را چندین برابر افزایش خواهد داد و شما را با بوی سوختگی جاروبرقی سامسونگ مواجه خواهد کرد. لذا هر 3 ماه یک بار کیسه جاروبرقی را چک کنید و در صورتی که بیش از نیمی از کیسه پر بود، آن را تعویض نمایید. اگر نحوه انجام این کار را نمی‌دانید تنها کافیست مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

1. ابتدا دستگاه را خاموش کرده و سیم آن را از پریز جدا نمایید.
2. درب جاروبرقی را بازکنید تا به کیسه دسترسی داشته باشید.
3. دهانه کیسه را با دست خود محکم بگیرید و به آرامی به صورت خشابی از جای خود خارج کنید.
4. پاکت را به دور بیندازید و کیسه یک بار مصرف جدید را از پلاستیک خارج کنید.
5. دهانه پاکت جدید را با دستانتان بگیرید و سعی کنید کمی داخل کیسه را برای ورود گرد و خاک باز کنید.
6. دهانه را در جای خود به همان صورتی که خارج کردید جا بزنید. این کار معمولا به صورت کشویی انجام می‌شود. دقت کنید که دهانه به صورت کامل در جای خود قرار گرفته باشد.
7. درب دستگاه راببندید و از جاروبرقی استفاده کنید.

چند نکته مهم:

• در صورتی که مدل جاروبرقی شما دارای مخزن دائمی است و نمی‌توانید در آن پاکت یک بار مصرف نصب کنید با هر 3 ماه یک بار کیسه را از دستگاه خارج کرده و در هوای آزاد آن را کاملا تمیز و عاری از گرد و خاک آشغال کنید.

• بهتر است آشغال‌هایی چون خاک زیاد گلدان و براده‌های چوب که در اندازه‌های زیاد هستند را به صورت دستی جمع کنید تا دستگاه با حجم عظیمی از گرد و خاک ریز مواجه نشود و با بوی سوختگی جاروبرقی سامسونگ مواجه نشوید.

• جا به جایی شدید و غیر اصولی جاروبرقی و یا تکان دادن‌های زیاد بدنه می‌تواند باعث خروج گرد و خاک از کیسه جاروبرقی و انتشار آن به سمت موتور شود.

3. ورود جسم خارجی به جاروبرقی

اشیا ریز و سختی مانند براده‌های آهن یا ساچمه می‌تواند به جای رفتن به سمت کیسه، به سمت موتور بروند و در میان قطعات آن گیر کنند. همین مساله عملکرد دستگاه ر ابا مشکل روبر می‌کند و باعث بوی سوختگی جاروبرقی سامسونگ خواهد شد.