یکی از سوالات و ابهاماتی که برای افراد در مورد استفاده از ماشین لباسسویی پیش می آید این است که علت چروک شدن لباس در لباسشویی و داغ بودن آنها پس از اتمام کار دستگاه چیست؟

در این مطلب قصد داریم که ضمن بیان نکات مربوط به علت چروک شدن لباس در ماشین لباسشویی، روش‌های بهبود آن را نیز بیان کنیم. پس تا پایان این متن با ما همراه باشید.

روش های جلوگیری از چروک شدن لباس در ماشین لباسشویی

 

چرا لباسشویی لباس را چروک می‌کند؟

در این بخش به بررسی علل چروک بودن لباس ها پس از اتمام کار لباسشویی می پردازیم.

  • انتخاب دمای نامناسب برای شستشو

اولین نکته مربوط به تفاوت دمای ماشین لباسشویی در درجه‌های مختلف است. چراکه هنوز این مسئله به طور شفاف جا نیفتاده است که دمای آب ماشین لباسشویی در میزان ۳۰ درجه، ۴۰ درجه و ۶۰ درجه کاملاً متفاوت می‌باشد. ما در این مقاله درباره علت چروک شدن لباس در لباسشویی خواهیم گفت.

در برخی از اوقات انتخاب و تعیین یک دمای بالا برای شستشوی لباس‌ها، باعث چروک شدن و حتی ایجاد لکه‌هایی بر روی لباس‌ها خواهد شد. اکثر مشتریان که با تعمیر آنلاین تماس می‌گیرند، در مورد علت این مشکل و رفع آن سوالاتی میپرسند.

در واقع وقتی دمای ماشین لباسشویی را روی صفر درجه و یا روی ۶۰ درجه قرار می‌دهند، درنهایت در پایان کار دستگاه، لباس‌ها خنک و سرد است.

بنابراین این تفاوت دما چه اختلافی را در عملکرد دستگاه به وجود خواهد آورد، در حالی که در پایان کار، لباس‌ها خنک است. برعکس این امر نیز وجود دارد. زمانی که دمای ماشین لباسشویی را بر روی ۳۰ درجه تنظیم کرده‌اید. اما در پایان کار شستشو لباس‌ها داغ است.

دلیل این امر به خاطر مرحله آبکشی ماشین لباسشویی با آب سرد می‌باشد. در واقع شما هر درجه‌ای را که برای ماشین لباسشویی تعیین کرده باشید (دماهای مختلف بالا یا پایین، درجه طولانی یا کوتاه)، ۲۰ دقیقه آخر شستشو برای آبکشی لباس‌ها با آب سرد صورت می‌گیرد.

این امر به علت چروک شدن لباس در لباسشویی و افزایش استحکام و کیفیت آن می‌باشد. به همین دلیل اگر شما ماشین لباسشویی را بر روی هر درجه‌ای بگذارید، تصور نکنید که در پایان باید لباس‌ها داغ و یا سرد باشد.

چرا لباسشویی لباس را چروک می‌کند

اما مسئله دیگر در مورد تشخیص عملکرد درست ماشین لباسشویی درباره گرم کردن آب دستگاه می‌باشد. برای این امر لباسشویی را در درجه ۵۰ و یا ۶۰ درجه بگذارید.

سپس در میانه کار دستگاه، مثلاً اگر یک ساعت تایم شستشو تعیین کرده‌اید، بعد از اینکه نیم ساعت از کار شستشو گذشت، دست‌تان را بر روی شیشه دستگاه بگذارید.
اگر شیشه داغ باشد، نشان از عملکرد درست لباسشویی می‌باشد.

اما اکثر مشتریان این کار را با دمای ۳۰ و یا ۴۰ درجه انجام می‌دهند. سپس وقتی بر شیشه دست می‌گذارند، داغ بودن آن را احساس نمی‌کنند.

بنابراین گمان می کنند که ماشین لباسشویی دچار اشکال و ایراد شده است. اما در واقع چون معیار و میزان این عملکرد لباسشویی، دست و احساس شما می‌باشد باید حتماً به میزان درجه دستگاه توجه داشته باشید.

دمای بدن انسان ۳۷ درجه است. از این رو اگر شما ماشین لباسشویی را بر روی درجه ۳۰ بگذارید و سپس به شیشه دستگاه دست بزنید، باید احساس سرما کنید. همچنین این امر برای ۴۰ درجه نیز احساس ولرم بودن را القا خواهد کرد.

بنابراین اگر بخواهید کامل متوجه شوید که آیا لباسشویی آب را گرم می‌کند و یا نه، باید حتماً دستگاه را بر روی ۵۰ و ۶۰ درجه بگذارید.

البته توجه داشته باشید که این کار را برای لباس‌های معمولی و بافت‌های نازک انجام ندهید. چراکه این میزان درجه بالا باعث شل شدگی و از بین رفتن لباس‌ها خواهد شد.

علت داغ بودن لباس

 

  • آبکشی لباس ها با آب سرد

نکته بعدی درمورد رفع این امر است که چرا وقتی لباس‌ها را از داخل ماشین لباسشویی درمی‌آوریم، لباس‌ها چروک و جمع شده است. چون لباسشویی در مرحله آخر، آبکشی را با آب سرد انجام می‌دهد، پس چرا در هنگام درآوردن لباس‌ها، کاملاً داغ و چروک شده است.

این مسئله به هیچ وجه به ایراد و تعمیر ماشین لباسشویی مربوط نمی‌باشد. به این معنا که ماشین لباسشویی هیچ ایرادی ندارد و علت این امر مربوط به شیر آب می‌باشد.

اگر ماشین لباسشویی شما به ۲ شیر آب وصل شده باشد (شیر آب سرد و گرم)، احتمالاً آن را به صورت معکوس وصل کرده‌اید. به این معنا که شیر آب سرد را به آب گرم بسته‌اید و گرم را به سرد وصل کرده‌اید.

همچنین اگر ماشین لباسشویی شما تک شیر باشد و فقط آب سرد باید وصل باشد. احتمالاً شما اشتباه آب گرم را وصل کرده‌اید. در این صورت در تایم ۲۰ دقیقه آخر که باید آبکشی با آب سرد صورت بگیرد، در این صورت اختلال به وجود می‌آید.

به این معنا که دستگاه باید دستور آبکشی با آب سرد را صورت دهد، اما چون لباسشویی به آب گرم متصل است، آب گرم و داغ وارد دستگاه می‌شود. در پایان کار نیز لباس‌ها با آب داغ آبکشی و چروک خواهد شد.

بنابراین برای رفع این مشکل، شیر آب ماشین لباسشویی را چک و علت را برطرف نمایید.

در صورت تمایل به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم مقاله بزرگترین اشتباهات در استفاده از لباسشویی را مطالعه بفرمایید تا بتوانید از بروز خطاهای احتمالی جلوگیری کنید.

 

  • لباس ها در لباسشویی به اندازه بریزید

اگر عادت دارید که حجم زیادی از لباس ها را در دستگاه قرار دهید، باید بدانید که این کار اشتباه است و همین امر علت چروک بودن لباس ها می شود. در واقع باید بدانید که هر دستگاه توان مشخصی برای تحمل حجمی از لباس ها را دارد و قرار دادن بار بیشتر از حد مجاز در نهایت منجر به خرابی دستگاه می شود.

 

  • خارج کردن لباس ها دیر تر از زمان معین

به یاد داشته باشید که بلافاصله بعد از اتمام کار دستگاه، حتما لباس ها را از محفظه ی دیگ خارج کنید. بعد از آن لباس ها را روی بند رخت یا رخت آویز پهن کنید. یکی از راه های بسیار مناسب این است که در زمان نم دار بودن لباس ها آن ها را صاف پهن کنید. در حقیقت با خروج به موقع لباس از لباسشویی از تولید بوی بد در ماشین لباسشویی جلوگیری خواهید کرد.

علت داغ بودن و چروک بودن لباس

 

  • عدم استفاده از نرم کننده

خوب است بدانید استفاده از شوینده های نرم کننده کمک بسزایی در جلوگیری از چروک شدن لباس ها می کند. در ضمن به یاد داشته باشید که باید مقدار مشخصی از نرم کننده را به این منظور استفاده کنید. زیرا استفاده بیش از حد آن منجر به ایجاد لک و سفیدک رو لباس می شود.

 

  • عدم استفاده از برنامه شستشو ضد چروک

به کمک دفترچه راهنمای دستگاه خود می توانید و استفاده از برنامه شستشو می توانید لباس های خود را صاف و بدون چروک تحویل بگیرید. اگر دستگاه لباسشویی شما از مدل ها قدیمی تر است نگران نباشید، زیرا راه های دیگری هم هست که میتوان از چوک شدن لباس در ماشین لباسشویی جلوگیری کرد.

 

 

  • درست تنظیم نکردن تعداد دور خشک کن

در صورتی که قصد دارید با استفاده از تنظیم دستی ماشین لباسشویی از چروک شدن لباس ها جلو گیری کنید، بهتر است علاوه بر انتخاب آب سرد ماشین، دور خشک کن را پایین بیاورید. علت چروک شدن لباس در لباسشویی به خاطر استفاده از تمام توان و ظرفیت خشک کن است.

علت چروک شدن لباس در ماشین لباسشویی سامسونگ

 

سخن آخر

در این مقاله در مورد علت چروک شدن لباس در لباسشویی صحبت کردیم. اگر همجنان پس از رعایت کردن موارد بالا لباس ها خود را چروک تحویل می گیرید، در ابتدا بهتر است با بررسی دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی از نحوه ی اتصال شیر آب سرد و گرم اطمینان حاصل نمائید. در غیر این صورت می توانید با کارسناسان ما در مجموعه تعمیر آنلاین در تماس باشید و مسئله ی خود را مطرح کنید. تکنسین های مجرب ما در اسرع وقت پاسخگو نیاز شما خواهند بود.