یکی از ابهامات و سوالاتی که اکثر کاربران درگیر آن هستند، مربوط به دمای کار ماشین لباسشویی است. اولین نکته مربوط به تفاوت دمای ماشین لباسشویی در درجه‌های مختلف است. چراکه هنوز این مسئله به طور شفاف جا نیفتاده است که دمای آب ماشین لباسشویی در میزان ۳۰ درجه، ۴۰ درجه و ۶۰ درجه کاملاً متفاوت می‌باشد. ما در این مقاله درباره چروک بودن لباس‌ها در ماشین لباسشویی خواهیم گفت.

چروک لباس

بنابراین عملکرد ماشین لباسشویی نیز در این تفاوت دمای شستشو مختلف خواهد بود.
در این مطلب قصد داریم که ضمن بیان نکات مربوط به علت چروک بودن لباس‌ها در ماشین لباسشویی ، روش‌های بهبود آن را نیز بیان کنیم.

 

علت داغ بودن و چروک بودن لباسها در ماشین لباسشویی

علت داغ بودن و چروک بودن لباس
در برخی از اوقات انتخاب و تعیین یک دمای بالا برای شستشوی لباس‌ها، باعث چروک شدن و حتی ایجاد لکه‌هایی بر روی لباس‌ها خواهد شد. اکثر مشتریان که با تعمیر آنلاین تماس می‌گیرند، در مورد علت این مشکل و رفع آن سوالاتی میپرسند. در واقع وقتی دمای ماشین لباسشویی را روی صفر درجه و یا روی ۶۰ درجه قرار می‌دهند، درنهایت در پایان کار دستگاه، لباس‌ها خنک و سرد است.

بنابراین این تفاوت دما چه اختلافی را در عملکرد دستگاه به وجود خواهد آورد، در حالی که در پایان کار، لباس‌ها خنک است. برعکس این امر نیز وجود دارد. زمانی که دمای ماشین لباسشویی را بر روی ۳۰ درجه تنظیم کرده‌اید. اما در پایان کار شستشو لباس‌ها داغ است.

دلیل این امر به خاطر مرحله آبکشی ماشین لباسشویی با آب سرد می‌باشد. در واقع شما هر درجه‌ای را که برای ماشین لباسشویی تعیین کرده باشید (دماهای مختلف بالا یا پایین، درجه طولانی یا کوتاه)، ۲۰ دقیقه آخر شستشو برای آبکشی لباس‌ها با آب سرد صورت می‌گیرد.

این امر به دلیل جلوگیری از چروک بودن لباس‌ها در ماشین لباسشویی و افزایش استحکام و کیفیت آن می‌باشد. به همین دلیل اگر شما ماشین لباسشویی را بر روی هر درجه‌ای بگذارید، تصور نکنید که در پایان باید لباس‌ها داغ و یا سرد باشد.

اما مسئله دیگر در مورد تشخیص عملکرد درست ماشین لباسشویی درباره گرم کردن آب دستگاه می‌باشد. برای این امر لباسشویی را در درجه ۵۰ و یا ۶۰ درجه بگذارید. سپس در میانه کار دستگاه، مثلاً اگر یک ساعت تایم شستشو تعیین کرده‌اید، بعد از اینکه نیم ساعت از کار شستشو گذشت، دست‌تان را بر روی شیشه دستگاه بگذارید.
اگر شیشه داغ باشد، نشان از عملکرد درست لباسشویی می‌باشد.

علت چروک بودن لباس
اما اکثر مشتریان این کار را با دمای ۳۰ و یا ۴۰ درجه انجام می‌دهند. سپس وقتی بر شیشه دست می‌گذارند، داغ بودن آن را احساس نمی‌کنند. بنابراین گمان می کنند که ماشین لباسشویی دچار اشکال و ایراد شده است. اما در واقع چون معیار و میزان این عملکرد لباسشویی، دست و احساس شما می‌باشد باید حتماً به میزان درجه دستگاه توجه داشته باشید.

دمای بدن انسان ۳۷ درجه است. از این رو اگر شما ماشین لباسشویی را بر روی درجه ۳۰ بگذارید و سپس به شیشه دستگاه دست بزنید، باید احساس سرما کنید. همچنین این امر برای ۴۰ درجه نیز احساس ولرم بودن را القا خواهد کرد.

بنابراین اگر بخواهید کامل متوجه شوید که آیا لباسشویی آب را گرم می‌کند و یا نه، باید حتماً دستگاه را بر روی ۵۰ و ۶۰ درجه بگذارید. البته توجه داشته باشید که این کار را برای لباس‌های معمولی و بافت‌های نازک انجام ندهید. چراکه این میزان درجه بالا باعث شل شدگی و از بین رفتن لباس‌ها خواهد شد.

علت داغ بودن لباس
نکته بعدی درمورد رفع این امر است که چرا وقتی لباس‌ها را از داخل ماشین لباسشویی درمی‌آوریم، لباس‌ها چروک و جمع شده است. چون لباسشویی در مرحله آخر، آبکشی را با آب سرد انجام می‌دهد، پس چرا در هنگام درآوردن لباس‌ها، کاملاً داغ و چروک شده است.
این مسئله به هیچ وجه به ایراد و تعمیر ماشین لباسشویی مربوط نمی‌باشد. به این معنا که ماشین لباسشویی هیچ ایرادی ندارد و علت این امر مربوط به شیر آب می‌باشد.

اگر ماشین لباسشویی شما به ۲ شیر آب وصل شده باشد (شیر آب سرد و گرم)، احتمالاً آن را به صورت معکوس وصل کرده‌اید. به این معنا که شیر آب سرد را به آب گرم بسته‌اید و گرم را به سرد وصل کرده‌اید. همچنین اگر ماشین لباسشویی شما تک شیر باشد و فقط آب سرد باید وصل باشد. احتمالاً شما اشتباه آب گرم را وصل کرده‌اید.

در این صورت در تایم ۲۰ دقیقه آخر که باید آبکشی با آب سرد صورت بگیرد، در این صورت اختلال به وجود می‌آید. به این معنا که دستگاه باید دستور آبکشی با آب سرد را صورت دهد، اما چون لباسشویی به آب گرم متصل است، آب گرم و داغ وارد دستگاه می‌شود. در پایان کار نیز لباس‌ها با آب داغ آبکشی و چروک خواهد شد.

بنابراین برای رفع این مشکل، شیر آب ماشین لباسشویی را چک و علت را برطرف نمایید.