در خیلی از مواقع، در صورت نصب درست لباسشویی، اما دستگاه عمل آبگیری و تخلیه را همزمان انجام می‌دهد. این مشکل آبگیری و تخلیه مداوم در لباسشویی، می‌تواند به خاطر وجود ایراد و آسیب در قطعات مختلف دستگاه به وجود آمده باشد. اما به طور معمول در صورت وجود این مشکل، سیکل شستشوی لباسشویی نیز در تایم بیشتری طول خواهد کشید و چرخه طولانی را باعث خواهد شد.

آبگیری و تخلیه مداوم در لباسشویی

امروزه ماشین لباسشویی از جمله وسایلی است که در هر خانه پیدا می شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی ۵ دلیل که باعث مشکل آبگیری و تخلیه مداوم در ماشین لباسشویی می‌شود، بپردازیم.

۵ علت تخلیه شدن آب ماشین لباسشویی

۱. ارتفاع نامناسب شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی

مسیر تخلیه آب لباسشویی، ابتدا از طریق شلنگ تخلیه و بعد چاه فاضلاب منزل صورت می‌گیرد. شلنگ تخلیه نیز باید ۷۰ سانتی‌متر از سطح زمین بالاتر باشد تا تخلیه به صورت مداوم انجام نشود.

در صورت رعایت نکردن این فاصله بیان شده، به دلیل گرانش زمین، تخلیه مداوم آب صورت خواهد گرفت. از این رو در زمان نصب لباسشویی به این نکته مهم در نصب لوله‌ها و ارتفاع آن‌ها توجه داشته باشید.

۲. خرابی شیر برقی ماشین لباسشویی

شیر برقی و یا شیر ورودی آب ماشین لباسشویی، وظیفه تنظیم کردن آب در دستگاه را دارد. البته این قطعه توسط برد الکترونیکی و هیدرواستارت ماشین لباسشویی کنترل می‌شود. به همین دلیل وجود مشکل و ایراد در هر یک از این قطعات، باعث ایجاد این ایراد در عملکرد لباسشویی خواهد شد.

برای تشخیص ایراد در قطعه شیربرقی لباسشویی، دستگاه را خاموش و از برق جدا کنید. اگر همچنان ورود آب به مخزن لباسشویی ادامه داشت، این قطعه دستگاه خراب شده است و باید آن را تعویض نمایید. اما اگر با این کار جریان ورود آب قطع شد، ایراد در قطعات برد الکترونیکی و هیدرواستات لباسشویی می‌باشد.

آبگیری و تخلیه مداوم در لباسشویی

۳. آسیب‌دیدگی برد کنترل الکترونیکی ماشین لباسشویی

یک از دیگر دلایل آبگیری و تخلیه مداوم در لباسشویی آسیب دیدگی برد ماشین لباسشویی است. برد الکترونیکی لباسشویی وظیفه کنترل عملکرد تمام قطعات دستگاه را دارد. به همین دلیل اگر ایرادی در این قطعه اصلی لباسشویی رخ دهد، به خاطر ارسال فرمان اشتباه از برد به سایر قطعات، عملکرد کلی لباسشویی مختل خواهد شد.

از این رو دستگاه قادر به انجام درست آبگیری و سپس تخلیه را در مدت زمان تعیین شده و درست نداشته و این دو به صورت همزمان انجام خواهند شد. به دلیل پیچیدگی این قطعه لباسشویی، بهتر است که کنترل و تعمیر آن توسط تکنیسین های تعمیر لباسشویی صورت گیرد.

آبگیری و تخلیه مداوم در لباسشویی

۴. خرابی سیستم تنظیم هیدروستات

قطعه هیدرواستات ماشین لباسشویی، کنترل کننده سطح آب در مخزن دستگاه می‌باشد. این قطعه در قسمت پشت کنترل پنل نصب شده و با شلنگ به مخزن لباسشویی وصل شده است. از این رو زمانی که آب ورودی در مخزن به سطح معینی برسد، هیدروستات به شیر برقی فرمان توقف را صادر می‌کند.

به همین دلیل اگر مشکلی در این قطعه وجود داشته باشد، لباسشویی به صورت مداوم آبگیری مخزن را انجام خواهد داد. معمولا این ایراد یا به خاطر نشتی آب در شلنگ و محل اتصالات قطعه و یا خرابی میکروسوئیچ لباسشویی رخ می‌دهد.

ابتدا شلنگ و تیوب اتصالی را چک کنید. اگر نشتی در این قسمت وجود داشت می‌توانید شلنگ را تعویض کنید. اما اگر مشکلی در این قسمت نبود، احتمالا ایراد از میکروسوئیچ هیدروستارت می‌باشد که باید تعویض شود.

۵. خرابی پمپ تخلیه علت تخلیه شدن آب ماشین لباسشویی

آبگیری زیاد لباسشویی

از دیگر دلایل آبگیری و تخلیه مداوم در لباسشویی خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی می باشد. خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی باعث خارج شدن سریع آب در زمان آبگیری دستگاه می‌شود.

در واقع وجود ایراد در این قطعه باعث تخلیه و آبگیری همزمان در لباسشویی می‌شود که در این صورت، میزان آب به حد نصاب تعیین شده نرسیده و عمل شستشو نیز انجام نمی‌شود. برخی اوقات گیر کردن لباس و یا جمع شدن آشغال باعث ایراد در پمپ تخلیه می‌شود. البته گاهی اوقات نیز خود قطعه خراب شده که باید آن را تعویض نمایید.

اگر با انجام راه‌حل‌های بیان شده، قادر به عیب‌یابی و رفع مشکل لباسشویی نبودید، می‌توانید با گروه پشتیبان تعمیر آنلاین برای سرویس و تعمیرات دستگاه تماس بگیرید.