شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در هنگام شستشوی ظروف با یک ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ مواجه شوید. این ارورها به عنوان هشدار درباره وجود یک مشکل در دستگاه هستند که باید به سرعت به آن رسیدگی شود. اگر درباره معنی این کد خطاها چیزی نمی‌دانید با ما همراه باشید تا تمامی آنها را به صورت مختصر به شما معرفی کنیم و راهکار رفع هر یک را بررسی نماییم.

علت هر ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ و روش رفع آن

بر روی تمام ماشین ظرفشویی‌های سامسونگ پنل LCD کوچکی وجود دارد که کاربر می‌تواند برنامه شستشوی خود را از این طریق انتخاب نماید. البته این تنها کاربرد این نمایشگر نیست و امکان ظاهر شدن محدوده مشکل با استفاده از کد خطا نیز از دیگر موارد استفاده از این قسمت است.

ارور یا کد خطا متشکل از حروف انگلیسی و اعداد هستند که هریک معنای خاص خود را دارند. در اکثر مواقع با روشن شدن هریک از آنها امکان ادامه دادن برنامه شستشوی ظروف امکان پذیر نیست و باید به سرعت نسبت به رفع آن اقدام کرد. این ارورها در هر مدل ممکن است متفاوت باشد اما پیغام یکسانی را بدهد.

 

ارور DR

این ارور به طور معمول در همان ابتدای کار روشن می‌شود چرا که به باز بودن درب دستگاه اشاره دارد و از شروع شدن برنامه شستشو جلوگیری می‌شود. محکم نبستن درب، قرار دادن اشتباه ظروف در دستگاه، خرابی لولا و…. از مهم‌ترین دلایل وقوع این مشکل هستند که در اکثر اوقات توسط کاربر قابل رفع است.

برطرف کردن ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ، رفع ارور DR

 

ارور E1

اگر با ارور E1 مواجه شدید احتمالا از کف دستگاه نشتی آب دارید. این مشکل به دلیل تا شدن شلنگ تخلیه، مسدود بودن آن و وجود نشتی در لوله‌های داخلی ظرفشویی پدید می‌آید و در برخی از مواقع با دور بالای پمپ تخلیه نیز همراه است. تعویض پمپ، بستن نشتی‌های لوله‌ها و باز کردن شلنگ تخلیه از جمله مواردی است گه برای رفع این ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ باید انجام دهید.

کد خطای E2

این ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ مربوط به ورود آب به داخل مخزن است و در اکثر مواقع آب بیشتر از اندازه وارد آن می‌شود. خرابی شیر برقی، فشار بالای آب شهر و خرابی سنسور سطح آب از مهم‌ترین دلایل بروز این مشکل است برای جل این مشکل به موارد زیر دقت کنید:

  • منبع تغذیه آب: در مرحله اول منبع تغذیه آب دستگاه را بررسی کیند و از باز بودن شیر آب ورودی اطمینان حاصل کنید.
  • لوله آب متصل به دستگاه: در قدم دوم به سراغ لوله آب متصل به ماشین ظرفشویی خود بروید و از خم و یا پیچیه نبودن آن مطمئن شوید.
  • فشار آب ورودی: کنترل فشار آب ورودی یکی دیگر از اقدامات مرتبط با این ارور است. فشار آب نرمال بین 0.5 تا 8 بار است.

 

ارور E3

اگر آب داخل مخزن به درستی تخلیه نمی‌شود و در کف دستگاه باقی می‌ماند احتمال اینکه با این کدخطای ماشین ظرفشویی سامسونگ مواجه شوید بسیار بالاست. گیر کردن آشغال در مسیر تخلیه، خراب شدن پمپ تخلیه و خرابی برد از مهم‌ترین دلایل بروز این مشکل است. برای رفع این مشکل باید تمامی آشغال‌های موجود در مسیر تخلیه را از بین ببرید و در صورت خرابی هریک از قطعات نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام نمایید.

ارور BE2 ماشین ظرفشویی سامسونگ

علت بروز  این ارور گیر کردن دکمه در کنترل پنل است برای رفع آن و تعمیر دستگاه کافیست تمام دکمه های کنترل پنل را فشار دهید تا دکمه گیر کرده آزاد شود. اگر این عمل به رفع ارور کمک نکرد باید کنترل پنل را تعویض کنید.

کد خطای E4

با توجه به اینکه چربی و کثیفی موجود بر روی ظروف تنها با آب گرم از بین می‌رود سرد بودن آب مورد نیاز ظرفشویی، باعث کاهش کیفیت شستشو می‌شود. لذا این ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ بر روی نمایشگر ظاهر می‌گردد. از مهم‌ترین دلایل بروز این ارور می‌توان به خرابی هیتر، المنت ظرفشویی و خرابی سنسور دمای آب اشاره کرد.

رفع ارور E4 ماشین ظرفشویی سامسونگ

با توجه به اینکه دسترسی و تعمیر این قطعات نیاز به اطلاعات و ابزار اختصاصی دارد پیشنهاد می‌شود که این کار را به یک تعمیرکار ماهر در این زمینه بسپارید.

 

ارور F1

این ارور مربوط به آبگیری کم ماشین ظرفشویی است و از مهم‌ترین دلایل بروز این مشکل می‌توان به خرابی شیر برقی و سوختگی آکوا استاپ اشاره کرد. برای رفع این مشکل باید از یک تعمیرکار جهت تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ خود کمک بخواهید.

 

ارور 1E4

اگر دمای آب در داخل مخزن بیش از 80 درجه سانتی گراد باشد، ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ بر روی نمایشگر ظاهر می‌شود چرا که دما بسیار بالاست و می‌تواند به ظروف و قطعات داخلی آسیب زیادی وارد شود. برای رفع این مشکل باید سنسور دما و برد بررسی شود و در صورت وجود مشکل آن را تعمیر یا تعویض کنید.

چشمک زدن چراغ HEAVY

در صورت بروز این حطا سریعا شلنگ تخلیه آب دستگاه را بررسی نمایید. از مسدود و یا پیچ خورده نبودن شلنگ مطمئن شوید. اگر شلنگ قابل استفاده نبود، برای حفظ سلامت دستگاه، تعویض شلنگ اجباری است.

چشمک زدن چراغ Heavy و Quick و Delicate

علت چشمک زدن این چراغ خصوصا اگر دکمه normal چشمک نمیزند، اختلال در سنسور دما ماشین ظرفشویی سامسونگ است. برای رفع این مشکل برنامه ماشین ظرفشویی را بدون استفاده از مواد شوینده اجرا کنید اگر چراغ ها همچنان چشمک زده و خاموش نمیشوند تعویض قطعه مورد نیاز است.

چشمک زدن چراغ Quick و Delicate

این ارور به این معنی است که دستگاه تشخیص میدهد درب به درستی بسته نشده است. برای رفع آن کافیست درب را کاملا ببندید اگر چراغ خاموش نشود به معنی خراب بودن سوئیچ قفل درب و نیاز به تعویض آن است.

ارور tE1

این کدخطای ماشین ظرفشویی سامسونگ به خرابی سنسور دما اشاره دارد و در این مواقع هیچ گونه اطلاعاتی درباره میزان گرمای آب به برد مخابره نمی‌شود و یا اطلاعات ضد و نقیض هستند. برای رفع این مشکل راه حلی جز تعمیر یا تعویض سنسور دما وجود ندارد که باید توسط یک تعمیرکار مجرب انجام شود.

 

کد خطای 5E یا SE

اگر آب داخل مخزن به هر دلیلی تخلیه نشود و یا سرعت تخلیه بسیار پایین باشد کاربر با این ارور ماشین ظرفشویی سامسونگمواجه خواهد شد. دلایل زیادی می‌تواند علت بروز این مشکل باشد. تا شدن شلنگ تخلیه یا مسدود بودن آن، خرابی پمپ تخلیه، وجود اشغال در فیلتر ظرفشویی یا پمپ از مهم‌ترین دلایل آن است. برای رفع این مشکل بهتر است از قرارگیری درشت شلنگ مطمئن شوید و در صورت مسدود بودن آن را باز کرده و با آب ولرم مسیر آن را باز کنید.

رفع ارور SE ظرفشویی سامسونگ

مسدودیت فیلترها نیز نیازی به مراجعه تعمیرکار ندارد و تنها کافیست آن را برخلاف عقربه‌های ساعت بگردانید تا از جای خود خارج شود سپس با آب ولرم فیلتر را تمیز کرده و به جایش بازگردانید.

نکته: پبشنهاد می‌شود با جدا کردن آشغال‌های درشت پیش از قرار دادن ظرف در ماشین ظرفشویی و استفاده از جرمگیر ظرفشویی سامسونگ از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

 

ارور OE

اگر آب از دستگاه شما سرریز شود، احتمال اینکه با ارور ماشین ظرفشویی سامسونگمواجه شوید بسیار بالاست. خرابی موتور، شکستگی مخزن و سوراخ بودن کف از مهم‌ترین دلایل بروز این مشکل است.

برای رفع آن بهتر است از یک تکنسین کمک بخواهید تا هریک از قطعات خراب را برای شما با قطعه اورجینال جایگزین کنند. جهت جلوگیری از بروز این مشکل پیشنهاد می‌شود که در هنگام جا به جایی دستگاه کاملا احتیاط کنید و از مصرف نمک و شوینده نامرغوب اجتناب نمایید.

رفع بسیاری از ارورهای ماشین ظرفشویی سامسونگ نیازی به حضور تکنسین متخصص ندارد

 

ارور LE

ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ مذکور به نشتی آب از دستگاه اشاره دارد و باید برای پیدا کردن علت دقیق بروز آن تمامی قطعات مربوط به تخلیه مانند پمپ، شلنگ‌ها و لوله‌ها مورد بررسی قرار بگیرند و در صورت لزوم تعویض شوند.

 

کد خطای HE

این ارور مربوط به خرابی المنت هیتر می‌شود و در این حالت احتمالا آب به اندازه کافی گرم نمی‌شود. وجود رسوبات بیش از حد بر روی المنت و یا ضربه دیدن هیتر از مهم‌ترین دلایلی است که می‌تواند بر روی عملکرد این قطعه تاثیر منفی داشته باشد.

ارور HE ماشین ظرفشویی سامسونگ یکی از شایع ترین ارورها است

 

ارور D01 ماشین ظرفشویی سامسونگ

در صورت مشاهده ارور D01 در ماشیم ظرفشویی سامسونگ شیر برقی دستگاه را برسی کنید. این ارور به دلیل سوختن شیربرقی دستگاه است.

ارور D02 ظرفشویی سامسونگ

این ایراد در نتیجه ی خرابی و یا اختلال در پمپ تخلیه و یا برد دستگاه ایجاد میشود. به دلیل حساسیت و نقش حیاتی این دو قطعه بهتر است تعمیر آنها و رفع این ارور را به تکنسین متخصص بسپارید.

ارور D03

این ارور مربوط به خرابی خشک کن و گرما دهی هیتر می‌شود. در این حالت تمامی ظروف خیس باقی می‌مانند و کاملا خشک نمی‌شوند برای رفع این مشکل هیتر یا المنت باید تعویض شوند و ممکن است علت خرابی به دلیل نیم سوز بودن برد باشد.

ارور D04

علت بروز این کد خطا خرابی ترمیستور هیر دستگه است. برای رفع این ارور و تعمیر یا تعویض ترمیست.ر خودسرانه عمل نکرده و کار را به تعمیرکار حرفه ای بسپارید

ارور D05 ظرفشویی سامسونگ

ارور D05 ظرفشویی سامسونگ نشلن دهنده مشکل در مکش پمپ است.

ارور D06

این ارور برخلاف مورد قبل نشان دهنده مکش بیش از حد پمپ ماشین ظرفشویی سامسونگ است. بهتر است حل این مشکل به تعمیرکار متخصص سپرده شود.

ارور D07

ارور D07 در ماشین ظرفشویی سامسونگ نشان دهنده نشتی آب در یک یا چند قسمت دستگاه است. برای رفع این مشکل قسمت های مختلف دستگاه را ازنظر نشتی آب بررسی کرده و همچنین موتور چت را چک نمایید.

ارور D08

اگر شیر برقی به درستی کار خود را انجام ندهد و در زمان درست و به موقع، روشن و خاموش نشود، این ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ بر روی نمایشگر ظاهر خواهد شد. برای رفع این مشکل باید سلامت شیر برقی و برد را چک کنید و در صورت لزوم آنها را تعویض نمایید.

ارور D11

در صورت مشاهده این ارور مبدل فشاری دستگاه دچار ایراد شده است. حل این مشکل باید توسط تکنسین مجرب انجام شود.

ارور D12

درصورت مشاهده ارور D12 ماشین ظرفشویی سامسونگ برد اضلی و پمپ تخلیه دستگاه را چک کنید زیرا دستگاه شما با مشکل در تخلیه آب مواجه است.

ارور D13

نمایش این ارور به معنای گرم بودن بیش از حد آب ماشین ظرفشویی سامسونگ است. برای حل این ارور بررسی کردن برد و المنت راهگشا خواهد بود.

ارور D14

در صورت بروز این مشکل تمامی قطعات مرتبط با آب گیری و تخلیه دستگاه را بررسی کنید زیرا این ارور مربوط بخ مشکل در ورود و خروج آب به ماشین ظرفشویی است.

کد خطای D12

کدخطای ماشین ظرفشویی سامسونگ به وجود اشتباه در خارج شدن آب اشاره می‌کند و علت اصلی آن به پمپ تخلیه یا برد باز می‌گردد. برای رفع این مشکل باید از یک تعمیرکار ماشین ظرفشویی کمک بخواهید تا در صورت لزوم پمپ یا برد دستگاه را تعویض کند و به تعمیر ظرفشویی شما بپردازد.

 

کد خطای D13

معنی ارور d13 ماشین ظرفشویی سامسونگ گرم بودن بیش از حد آب در مخزن است. علت بروز این مشکل می‌تواند به خرابی هریک از قطعات برد، المنت و سنسور دمای آب بازگردد.

برای رفع این مشکل باید هر کدام از این قطعات را بررسی کنید و در صورت خرابی آنها را تعمیر یا تعویض نمایید. اگر اطلاعات و ابزار لازم برای این کار را ندارید حتما از یک تکنسین مجرب در این زمینه کمک بخواهید تا به دیگر قطعات ظرفشویی آسیبی وارد نشود.

 

ارور 9E

در این ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ کاربر با پایین بودن سطح آب مواجه می‌شود. یکی از مهم‌ترین دلایلی که شما را با این ارور مواجه میکند به قرار دادن اشتباه ظروف بزرگ مثل قابلمه در مخزن است.

با چیدمان درست ظروف در ماشین ظرفشویی میتوانید ارور 9E ماشین ظرفشویی سامسونگ را برطرف کنید

در این حالت آب در داخل قابلمه جمع می‌شود و سطح آب مخزن پایین می‌آید. از دیگر دلایلی که می‌تواند شما را با این کد خطا مواجه کند می‌توان به تراز نبودن ظرفشویی، خرابی سنسور سطح آب و یا خرابی شیر برقی اشاره کرد.

 

ارور 4C

در این کد خطا دستگاه با کمبود اب در مخزن روبرو شده است. در اکثر مواقع هیچ آبی وارد ظرفشویی نشده و امکان ادامه برنامه شستشو غیر ممکن است. برای رفع آن باید ابتدا دستگاه را خاموش کرده و از باز بودن شیر ورودی و وجود آب شهری در لوله‌ها اطمینان پیدا کنید. سپس فیلتر شبکه‌ای ظرفشویی و شیر برقی را چک کنید که با خرابی‌شان از ورود آب به دستگاه جلوگیری نکرده باشند.

ارور PE در ماشین ظرفشویی سامسونگ

ارور PE در ماشین ظرفشویی سامسونگ مربوط به مجموعه توزیع کننده است و تحت عنوان خزای نیمه بار شناخته میشود. برای رفع این ارور ابتدا دستگاه را از برق بکشید. سپس موتور و سوئیچ توزیع کننده را بررسی کرده و سیم های شل شده روی آنها را مجددا سفت کنید. دقت کنید اگر سیم ها دچار ایراداتی نظیز از بین رفتن لایه محافظ روی سیم و قطعی سیم ها باشند تعویض آنها ضروری است.

برای رفع ارور PE ماشین ظرفشویی سامسونگ حضور نیروی متخصص ضروری است.

اگر مشکل از شل شدن و یا خرابی سیم ها نباشد باید سیستم توزیع کننده دستگاه شامل  بسقاب، موتو توزیع کننده سوئیچ را تعویض کنید. این ارور برای افراد غیرمتخصص پیچیده بوده و بهتر است رفع آن را به تعمیرکار مرتبط بسپارید.

ارور LC

ارور LC ماشین ظرفشویی سامسونگ به نشتی و آبریزش اشاره می‌کند اما تنها مختص کف ظرفشویی نمی‌شود. به همین دلیل علت بروز این مشکل می‌تواند در هر قسمت از دستگاه وجود داشته باشد. برای پیدا کردن محل اصلی نشتی تمام قطعات، لوله‌های داخلی و مسیر آب باید چک شود تا بتوانید مشکل را بر طرف نمایید.

سخن پایانی

باتوجه به افزایش استفاده از ماشین ظرفشویی در بسیاری از برندها از جمله سامسونگ آشنایی با نحوه استفاده و انواع ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ به صاحبان دستگاه در استفاده بهینه از آن و حفظ سلامت و کیفیت دستگاه کمک میکند. در این مقاله به بررسی کامل ارورهای ماشین ظرفشویی سامسونگ پرداختیم، همچنین برای جلوگیری از بروز خطاها و مشکل در روند کار ماشین ظرفشویی توجه به انتخاب بهترین محل برای نصب ظرفشویی امری مهم و ضروری است.

همانطور که بیان شد در بسیاری از موارد هنگام بروز اختلال و ارور طرفشویی سامسونگ نیازی به حضور نیروی متخصص وجود ندارد و ایراد توسط صاحب دستگاه قابل حل است اما در مواردی که اختلال مربوط به قطعات حیاتی و حساس دستگاه است و ارور پیچیده ای رخ میدهد ضروری است تعمیر دستگاه خود را به نیروی متخصص سپرده و از هرگونه اقدام خودسرانه بپرهیزید.