شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در هنگام شستشوی ظروف با یک ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ مواجه شوید. این ارورها به عنوان هشدار درباره وجود یک مشکل در دستگاه هستند که باید به سرعت به آن رسیدگی شود. اگر درباره معنی این کد خطاها چیزی نمی‌دانید با ما همراه باشید تا تمامی آنها را به صورت مختصر به شما معرفی کنیم و راهکار رفع هر یک را بررسی نماییم.

 

علت هر ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ و روش رفع آن

بر روی تمام ماشین ظرفشویی‌های سامسونگ پنل LCD کوچکی وجود دارد که کاربر می‌تواند برنامه شستشوی خود را از این طریق انتخاب نماید. البته این تنها کاربرد این نمایشگر نیست و امکان ظاهر شدن محدوده مشکل با استفاده از کد خطا نیز از دیگر موارد استفاده از این قسمت است.

ارور یا کد خطا متشکل از حروف انگلیسی و اعداد هستند که هریک معنای خاص خود را دارند. در اکثر مواقع با روشن شدن هریک از آنها امکان ادامه دادن برنامه شستشوی ظروف امکان پذیر نیست و باید به سرعت نسبت به رفع آن اقدام کرد. این ارورها در هر مدل ممکن است متفاوت باشد اما پیغام یکسانی را بدهد.

 

ارور DR

این ارور به طور معمول در همان ابتدای کار روشن می‌شود چرا که به باز بودن درب دستگاه اشاره دارد و از شروع شدن برنامه شستشو جلوگیری می‌شود. محکم نبستن درب، قرار دادن اشتباه ظروف در دستگاه، خرابی لولا و…. از مهم‌ترین دلایل وقوع این مشکل هستند که در اکثر اوقات توسط کاربر قابل رفع است.

علت هر ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ

 

ارور E1

اگر با ارور E1 مواجه شدید احتمالا از کف دستگاه نشتی آب دارید. این مشکل به دلیل تا شدن شلنگ تخلیه، مسدود بودن آن و وجود نشتی در لوله‌های داخلی ظرفشویی پدید می‌آید و در برخی از مواقع با دور بالای پمپ تخلیه نیز همراه است. تعویض پمپ، بستن نشتی‌های لوله‌ها و باز کردن شلنگ تخلیه از جمله مواردی است گه برای رفع این ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ باید انجام دهید.

 

کد خطای E2

این ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ مربوط به ورود آب به داخل مخزن است و در اکثر مواقع آب بیشتر از اندازه وارد آن می‌شود. خرابی شیر برقی، فشار بالای آب شهر و خرابی سنسور سطح آب از مهم‌ترین دلایل بروز این مشکل است و برای رفع آن باید از یک تکنسین مجرب در این زمینه کمک بخواهید.

 

ارور E3

اگر آب داخل مخزن به درستی تخلیه نمی‌شود و در کف دستگاه باقی می‌ماند احتمال اینکه با این کدخطای ماشین ظرفشویی سامسونگ مواجه شوید بسیار بالاست. گیر کردن آشغال در مسیر تخلیه، خراب شدن پمپ تخلیه و خرابی برد از مهم‌ترین دلایل بروز این مشکل است. برای رفع این مشکل باید تمامی آشغال‌های موجود در مسیر تخلیه را از بین ببرید و در صورت خرابی هریک از قطعات نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام نمایید.

 

کد خطای E4

با توجه به اینکه چربی و کثیفی موجود بر روی ظروف تنها با آب گرم از بین می‌رود سرد بودن آب مورد نیاز ظرفشویی، باعث کاهش کیفیت شستشو می‌شود. لذا این ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ بر روی نمایشگر ظاهر می‌گردد. از مهم‌ترین دلایل بروز این ارور می‌توان به خرابی هیتر، المنت ظرفشویی و خرابی سنسور دمای آب اشاره کرد.

راه‌های رفع هر ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ

با توجه به اینکه دسترسی و تعمیر این قطعات نیاز به اطلاعات و ابزار اختصاصی دارد پیشنهاد می‌شود که این کار را به یک تعمیرکار ماهر در این زمینه بسپارید.

 

ارور F1

این ارور مربوط به آبگیری کم ماشین ظرفشویی است و از مهم‌ترین دلایل بروز این مشکل می‌توان به خرابی شیر برقی و سوختگی آکوا استاپ اشاره کرد. برای رفع این مشکل باید از یک تعمیرکار جهت تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ خود کمک بخواهید.

 

ارور 1E4

اگر دمای آب در داخل مخزن بیش از 80 درجه سانتی گراد باشد، ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ بر روی نمایشگر ظاهر می‌شود چرا که دما بسیار بالاست و می‌تواند به ظروف و قطعات داخلی آسیب زیادی وارد شود. برای رفع این مشکل باید سنسور دما و برد بررسی شود و در صورت وجود مشکل آن را تعمیر یا تعویض کنید.

 

ارور tE1

این کدخطای ماشین ظرفشویی سامسونگ به خرابی سنسور دما اشاره دارد و در این مواقع هیچ گونه اطلاعاتی درباره میزان گرمای آب به برد مخابره نمی‌شود و یا اطلاعات ضد و نقیض هستند. برای رفع این مشکل راه حلی جز تعمیر یا تعویض سنسور دما وجود ندارد که باید توسط یک تعمیرکار مجرب انجام شود.

 

کد خطای 5E یا SE

اگر آب داخل مخزن به هر دلیلی تخلیه نشود و یا سرعت تخلیه بسیار پایین باشد کاربر با این ارور ماشین ظرفشویی سامسونگمواجه خواهد شد. دلایل زیادی می‌تواند علت بروز این مشکل باشد. تا شدن شلنگ تخلیه یا مسدود بودن آن، خرابی پمپ تخلیه، وجود اشغال در فیلتر ظرفشویی یا پمپ از مهم‌ترین دلایل آن است. برای رفع این مشکل بهتر است از قرارگیری درشت شلنگ مطمئن شوید و در صورت مسدود بودن آن را باز کرده و با آب ولرم مسیر آن را باز کنید.

ارور ظرفشویی سامسونگ

مسدودیت فیلترها نیز نیازی به مراجعه تعمیرکار ندارد و تنها کافیست آن را برخلاف عقربه‌های ساعت بگردانید تا از جای خود خارج شود سپس با آب ولرم فیلتر را تمیز کرده و به جایش بازگردانید.

نکته: پبشنهاد می‌شود با جدا کردن آشغال‌های درشت پیش از قرار دادن ظرف در ماشین ظرفشویی و استفاده از جرمگیر ظرفشویی سامسونگ از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

 

ارور OE

اگر آب از دستگاه شما سرریز شود، احتمال اینکه با ارور ماشین ظرفشویی سامسونگمواجه شوید بسیار بالاست. خرابی موتور، شکستگی مخزن و سوراخ بودن کف از مهم‌ترین دلایل بروز این مشکل است.

برای رفع آن بهتر است از یک تکنسین کمک بخواهید تا هریک از قطعات خراب را برای شما با قطعه اورجینال جایگزین کنند. جهت جلوگیری از بروز این مشکل پیشنهاد می‌شود که در هنگام جا به جایی دستگاه کاملا احتیاط کنید و از مصرف نمک و شوینده نامرغوب اجتناب نمایید.

 

ارور LE

ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ مذکور به نشتی آب از دستگاه اشاره دارد و باید برای پیدا کردن علت دقیق بروز آن تمامی قطعات مربوط به تخلیه مانند پمپ، شلنگ‌ها و لوله‌ها مورد بررسی قرار بگیرند و در صورت لزوم تعویض شوند.

 

کد خطای HE

این ارور مربوط به خرابی المنت هیتر می‌شود و در این حالت احتمالا آب به اندازه کافی گرم نمی‌شود. وجود رسوبات بیش از حد بر روی المنت و یا ضربه دیدن هیتر از مهم‌ترین دلایلی است که می‌تواند بر روی عملکرد این قطعه تاثیر منفی داشته باشد.

کدخطای ظرفشویی سامسونگ

 

ارور D03

این ارور مربوط به خرابی خشک کن و گرما دهی هیتر می‌شود. در این حالت تمامی ظروف خیس باقی می‌مانند و کاملا خشک نمی‌شوند برای رفع این مشکل هیتر یا المنت باید تعویض شوند و ممکن است علت خرابی به دلیل نیم سوز بودن برد باشد.

 

ارور D08

اگر شیر برقی به درستی کار خود را انجام ندهد و در زمان درست و به موقع، روشن و خاموش نشود، این ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ بر روی نمایشگر ظاهر خواهد شد. برای رفع این مشکل باید سلامت شیر برقی و برد را چک کنید و در صورت لزوم آنها را تعویض نمایید.

 

کد خطای D12

کدخطای ماشین ظرفشویی سامسونگ به وجود اشتباه در خارج شدن آب اشاره می‌کند و علت اصلی آن به پمپ تخلیه یا برد باز می‌گردد. برای رفع این مشکل باید از یک تعمیرکار ماشین ظرفشویی کمک بخواهید تا در صورت لزوم پمپ یا برد دستگاه را تعویض کند و به تعمیر ماشین ظرفشویی شما بپردازد.

 

کد خطای D13

معنی ارور d13 ماشین ظرفشویی سامسونگ گرم بودن بیش از حد آب در مخزن است. علت بروز این مشکل می‌تواند به خرابی هریک از قطعات برد، المنت و سنسور دمای آب بازگردد.

برای رفع این مشکل باید هر کدام از این قطعات را بررسی کنید و در صورت خرابی آنها را تعمیر یا تعویض نمایید. اگر اطلاعات و ابزار لازم برای این کار را ندارید حتما از یک تکنسین مجرب در این زمینه کمک بخواهید تا به دیگر قطعات ظرفشویی آسیبی وارد نشود.

 

ارور 9E

در این ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ کاربر با پایین بودن سطح آب مواجه می‌شود. یکی از مهم‌ترین دلایلی که شما را با این ارور مواجه میکند به قرار دادن اشتباه ظروف بزرگ مثل قابلمه در مخزن است.

دلیل هر ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ

در این حالت آب در داخل قابلمه جمع می‌شود و سطح آب مخزن پایین می‌آید. از دیگر دلایلی که می‌تواند شما را با این کد خطا مواجه کند می‌توان به تراز نبودن ظرفشویی، خرابی سنسور سطح آب و یا خرابی شیر برقی اشاره کرد.

 

ارور 4C

در این کد خطا دستگاه با کمبود اب در مخزن روبرو شده است. در اکثر مواقع هیچ آبی وارد ظرفشویی نشده و امکان ادامه برنامه شستشو غیر ممکن است. برای رفع آن باید ابتدا دستگاه را خاموش کرده و از باز بودن شیر ورودی و وجود آب شهری در لوله‌ها اطمینان پیدا کنید. سپس فیلتر شبکه‌ای ظرفشویی و شیر برقی را چک کنید که با خرابی‌شان از ورود آب به دستگاه جلوگیری نکرده باشند.

 

ارور LC

ارور LC ماشین ظرفشویی سامسونگ به نشتی و آبریزش اشاره می‌کند اما تنها مختص کف ظرفشویی نمی‌شود. به همین دلیل علت بروز این مشکل می‌تواند در هر قسمت از دستگاه وجود داشته باشد. برای پیدا کردن محل اصلی نشتی تمام قطعات، لوله‌های داخلی و مسیر آب باید چک شود تا بتوانید مشکل را بر طرف نمایید.