جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش می تواند علل متفاوتی داشته باشند. اگر بعد از پایان کار شستشو ماشین ظرفشویی، مقدار کمی آب در داخل دستگاه باقی ‌بماند، کاملاً طبیعی است. اما اگر مقدار آب جمع‌شده بیش‌ازحد طبیعی باشد، احتمالا یکی از قطعات داخلی دستگاه دچار مشکل شده است. بی‌توجهی به علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش می‌تواند باعث بروز مشکلات بیشتر و ایجاد بوی نا‌مطبوع داخل دستگاه شود. ما در این مقاله مهم‌ترین دلایل بروز این مشکل را بررسی کرده‌ایم. اگر می‌خواهید از سلامت دستگاه خود مطمئن شوید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی به علت مسدود شدن فیلتر

در برخی از موارد دلیل جمع شدن آب در ظرفشویی انسداد مسیر تخلیه آب است. اگر آب جمع‌شده در ماشین ظرفشویی کثیف باشد، نشان‌دهنده ایراد در مسیر تخلیه فاضلاب خواهد بود. برای تعمیر ظرفشویی ابتدا باید فیلتر ماشین ظرفشویی را بررسی کنید تا چیزی در داخل آن گیر نکرده باشد. اگر خرده‌های غذا در داخل فیلتر گیر کرده و مانع از عبور آب شده است، باید با شستشوی آن مشکل را رفع کنید.

فیلتر سیلندری، در زیر بازوی اسپری‌پاش ظرفشویی و در انتهای بخش داخلی ماشین قرار دارد. آن را به صورت خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید و سپس به سمت بالا بکشید. در برخی از مدل‌های ظرفشویی، 2 فیلتر جدا از هم طراحی شده است. یک فیلتر درشت برای آشغال‌های بزرگ و فیلتر دیگر برای برنج و خرده آشغال‌های دیگر در نظر گرفته می‌شود. گاهی اوقات با جدا کردن این 2 فیلتر از بدنه ظرفشویی و شستشوی دستی آن‌ها، مشکل رفع خواهد شد.

بررسی فیلتر ماشین ظرفشویی؛ انسداد فیلتر یکی از دلایل جمع شدن آب

پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی؛ علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی ال جی

علت ماندن آب در ماشین ظرفشویی ال جی یا آاگ و سایر برند‌ها به دو دسته تقسیم می‌شود. این دو مشکل شامل ایراد در تخلیه آب یا پمپ آب‌پاش است. اگر علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی ایراد در پمپ تخلیه باشد، باید شیلنگ تخلیه را بررسی کنید. اگر موتور پمپ تخلیه خراب شده باشد، آب در ماشین ظرفشویی جمع می‌شود. متاسفانه پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی قابل تعمیر نیست؛ پس اگر این قطعه از دستگاه معیوب شده باشد، باید آن را تعویض کنید. معمولاً برای تعمیر ظرفشویی آاگ و رفع علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش در تعمیرگاه‌های تخصصی، از قطعات اصل و فابریک استفاده می‌کنند تا این مشکل به‌طور‌کامل رفع شود.

مسدود شدن پوشش شکاف هوا ماشین ظرفشویی

مسدود شدن شکاف هوا یکی دیگر از علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش محسوب می‌شود. انسداد شکاف هوا به دلیل گیر کردن قطعات کوچک مواد غذایی اتفاق می‌افتد. برای رفع این مشکل باید، در کنار شیر آب ظرفشویی، یک سیلندر کوچک نقره‌ای رنگ وجود دارد. روکش بالایی سیلندر کوچکی که در کنار شیر ظرفشویی قرار دارد را بردارید و آن را به صورت مستقیم به سمت بالا بکشید.

هر‌گونه خرده غذا و یا آشغالی که در این قسمت جمع شده است را تمیز کنید. سپس درپوش را دوباره در جای خود ببندید و ماشین ظرفشویی را چک کنید. در تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ اگر تخلیه آب به دلیل مسدود شدن شکاف هوا اتفاق بیفتد، علاوه‌بر جمع شدن آب، با مشکل بوی نامطبوع هم مواجه خواهید شد.

مشکل شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی؛ چرا کف ماشین ظرفشویی آب جمع میشود؟

معمولاً بعد از مدتی استفاده از ماشین ظرفشویی، شلنگ تخلیه آب از آشغال‌های باقی‌مانده روی ظروف مسدود می‌شود. حتی مشکل در برخی اوقات به صورت مسدود شدن این قطعه نیست و شاید شلنگ تخلیه، پاره و یا حتی پیچ خورده باشد. برای رفع ای مشکل در ماشین ظرفشویی خاموش ابتدا باید شلنگ تخلیه پشت ماشین را بررسی کنید. برای این کار، حتما باید ابتدا ماشین را از برق جدا کنید. سپس، پنل زیرین ظرفشویی را باز کنید.

شلنگ تخلیه در کنار پمپ و به سینک تخلیه متصل است. برای بررسی انسداد شلنگ تخلیه، شلنگ را در داخل یک سطل نگه دارید و مقداری آب را با فشار کامل در داخل شلنگ جاری کنید. اگر آب از شلنگ ماشین ظرفشویی تخلیه نشد، احتمالاً شلنگ توسط یک جسم خارجی مسدود شده است. برای رفع این مشکل می‌توانید با استفاده از یک سیم ضخیم بلند، آشغال‌ها را خارج کنید.

البته در بعضی از مدل‌های ماشین ظرفشویی، شلنگ تخلیه در پشت دیوار متصل است. در این صورت باید ماشین ظرف ‌شویی را به طور کامل از جایش بیرون بکشید. برای این‌کار بهتر است با نحوه باز کردن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی نیز آشنا باشید. ولی به‌طور‌کل، پیشنهاد می‌شود که در این شرایط، برای تعمیر ماشین ظرفشویی حتماً به یک تکنسین تماس بگیرید.

مسدود بودن شلنگ تخلیه؛ اصلی‌ترین دلیل جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی

شیر برقی و علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش

چرا کف ماشین ظرفشویی آب جمع میشود؟ این سوال ذهن بسیاری از افرادی را که با این مشکل مواجه هستند، به خود مشغول می‌کند. اگر آب جمع‌شده در ماشین ظرفشویی خاموش تمیز باشد، احتمال زیاد مشکل از شیر برقی ماشین ظرفشویی خواهد بود. شیر برقی یک قطعه است که وظیفه قطع و وصل جریان آب به داخل ماشین را دارد. پس از آن‌که مقدار آب در ماشین ظرفشویی کافی بود، توسط هیدروستات، جریان آب از شیر برقی قطع خواهد شد.

این شیر در پشت دستگاه قرار دارد. اگر مشکل از شیر برقی باشد، بهتر است کل قطعه به‌طور‌کامل تعویض شود. پس از تعویض این قطعه توسط تکنسین، دوباره ماشین را روشن کنید تا از سلامت آن مطمئن شوید. حتماً دقت داشته باشید که برای تعمیر لباسشویی و ظرفشویی، تخصص و تجربه تکنسین بسیار اهمیت دارد. در‌غیر این‌صورت، نه تنها مشکل رفع نخواهد شد؛ شاید ایراد دیگری نیز اضافه شود.

علت جمع شدن آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی

برخی از افراد از جمع شدن آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی خود شکایت می‌کنند و در صدد تخلیه آب مخزن نمک ماشین ظرفشویی هستند. این مشکل اصلا جدی نیست. شما می‌توانید هنگام ریختن نمک داخل ماشین ظرفشویی، ابتدا آن را در مقداری آب حل کنید. سپس در مخزن بریزید. در‌این‌صورت دیگر با مشکل جمع شدن آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی مواجه نخواهید شد.

اگر برای تعمیر لوازم خانگی به تکنسین و تعمیر‌کار متخصص مراجعه نشود، با ادعای دروغین، ممکن است خرج‌های سنگینی طلب کنند و در نهایت نیز مشکل شما حل نشود. پس قبل از تماس با تعمیر‌کار، از تجربه و اعتبار مجموعه اطمینان حاصل کنید.

حل کردن نمک با آب؛ رفع مشکل جمع شدن آب در مخزن نمک ظرفشویی

در این مقاله اصلی‌ترین علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی را توضیح دادیم. اگر بعد از انجام اقدامات گفته‌شده، عمل تخلیه آب ظرفشویی همچنان صورت نگرفت، از طریق تماس با کارشناسان تعمیرات تعمیر آنلاین، می‌توانید مشکل دستگاه را رفع کنید. تکنسین‌های مجرب تعمیر آنلاین در اسرع وقت آماده ارائه خدمات به کاربران هستند. علاوه‌بر این، اگر سوالی در‌خصوص علت ماندن آب در ماشین ظرفشویی خاموش دارید، در قسمت نظرات بپرسید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.