آیا جاروبرقی شما نیز هنگام جارو کشیدن صدای زیادی ایجاد می‌کند؟ صدای زیاد جاروبرقی به دلایل مختلفی به‌وجود می‌آید که خرابی اجزاء داخلی دستگاه و موتور آن از اصلی‌ترین عوامل ایجاد این مشکل محسوب می‌شود. فرقی ندارد جاروبرقی شما از چه برندی باشد، در این مقاله، ۷ دلیل اصلی ایجاد صدای بلند در جاروبرقی هر برندی را بررسی می‌کنیم. اگر شما نیز قصد دارید قبل از اینکه موتور جاروبرقی بسوزد، آن را نجات دهید، با صرف چند دقیقه از زمان خود برای مطالعه این مقاله، علت این اتفاق را کشف کنید و جلوی هزینه‌های بیشتر را بگیرید.

۱- جابه‌جایی موتور از داخل قاب جاروبرقی؛ تغییر قدرت جاروبرقی و مکش آن

گاهی اوقات با برخورد ضربه به بدنه جاروبرقی، پایه‌های نگهدارنده موتور می‌شکند. همین موضوع باعث جابه‌جایی موتور از داخل قاب جاروبرقی می‌شود. اگر اخیراً ضربه‌ای به جاروبرقی شما وارد شده و علاوه‌بر صدای زیاد جاروبرقی، قدرت مکش آن نیز کاهش یافته است، احتمال شکستگی قاب نگهدارنده موتور وجود دارد. همین موضوع می‌تواند علت صدای زیاد جاروبرقی ال جی، سامسونگ یا بوش باشد. برای اطمینان، می‌توانید جاروبرقی خود را به یک مرکز تعمیر جاروبرقی بوش یا سایر برندها بسپارید تا تعمیرکار همه شرایط احتمالی را بررسی کند.

۲- کلکتور؛ علائم تمام شدن زغال جاروبرقی و ایجاد صدای بلند

کلکتور در داخل بخش بلبرینگ، عضو حساس جاروبرقی محسوب می‌شود. تمام شدن یا کوچک شدن زغال‌ها، شکستگی کلکتور و آسیب پروانه بلبرینگ یکی از دلایل صدای زیاد جاروبرقی به‌حساب می‌آید. در جاروبرقی‌های قدیمی و کار‌کرده، بلبرینگ خشک می‌شود و امکان ساییدگی بخش‌های فلزی بلبرینگ وجود دارد که با تعویض آن، می‌توان از صدای زیاد و غیر‌معمول جاروبرقی جلوگیری کرد. برخی از افرادی که قصد یافتن علت صدای زیاد جاروبرقی پاناسونیک خود را دارند، با این موضوع مواجه می‌شوند. البته گاهی اوقات، با روغن‌کاری مناسب نیز می‌توان مشکل صدای بلبرینگ جاروبرقی را رفع کرد. یافتن علت اصلی و بهترین راه تعمیر جاروبرقی را باید به یک تعمیرکار حرفه‌ای بسپارید.

نظافت موتور جاروبرقی؛ جلوگیری از سوختن موتور و کلکتور

۳- مسدود شدن لوله خرطومی و تلسکوپی جاروبرقی

علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی و صدای زیاد آن، می‌تواند به دلیل خرابی برد دایاک جاروبرقی نیز باشد. البته بهتر است خوش‌بین باشیم و ابتدا، لوله خرطومی و تلسکوپی جاروبرقی را بررسی کنیم. گاهی اوقات جسمی بزرگ، مسیر لوله خرطومی جارو را مسدود می‌کند. این مسدود شدن به‌راحتی و با جدا کردن این دو قسمت لوله و تمیز کردن آن‌ها رفع می‌شود. اگر قصد دارید علت صدای زیاد جاروبرقی پاناسونیک خود را بدانید، ابتدا مطمئن شوید لوله خرطومی گرفتگی نداشته باشد. در‌صورتی‌که مشکل بعد از تمیز کردن لوله‌های جاروبرقی نیز رفع نشد، احتمال دارد که قطعات درونی دستگاه آسیب دیده باشند.

نظافت یا تعویض لوله مکش جاروبرقی؛ برای رفع گرفتگی لوله خرطومی

۴- شکستگی پروانه موتور؛ ایجاد صدای بلند و غیر‌معمول از موتور جاروبرقی

پروانه یا فن در قسمت موتور وظیفه خنک‌کردن آن را دارد. اگر این پروانه به هر دلیلی آسیب ببیند یا یکی از پره‌های آن بشکند، صداهای بلندی از موتور جاروبرقی شنیده خواهد شد. در‌صورتی‌که صدای غیر‌معمول از موتور به گوش شما رسید، بلافاصله جارو را خاموش کنید؛ زیرا تعمیر موتور یا تعویض آن، هزینه بیشتری نسبت به نصب یک فن جدید دارد. برای اطمینان از اصالت قطعات نصب‌شده در جاروبرقی، حتما با یک تعمیرکار مطمئن تماس بگیرید.

۵- شکستگی برس جاروبرقی؛ شنیده شدن صدای زیاد و لرزش

شاید برس جاروبرقی ساده‌ترین قسمت دستگاه باشد؛ ولی شکستگی آن باعث ایجاد صدای زیاد جاروبرقی می‌شود. علاوه‌بر این، ایجاد لرزش و ویبره هنگام روشن بودن موتور نیز از نشانه‌های شکستگی برس جاروبرقی است. به همین دلیل اگر علت صدای زیاد جاروبرقی فیلیپس از موتور آن نیست، اصلاً نگران نباشید. مشکل شما با خرید یک برس جدید به راحتی حل می‌شود و نیاز به صرف وقت و هزینه بالا نخواهید داشت.

۶- استفاده از پاکت نا‌مرغوب و تقلبی؛ وارد شدن فشار به موتور جاروبرقی

یکی از دلایل اصلی آسیب به موتور جاروبرقی، استفاده از پاکت های دائمی ضخیم است. شاید شما نیز از مزایای زیاد انواع پاکت دائمی جاروبرقی شنیده باشید، ولی این پاکت‌ها در درازمدت آسیب جدی به موتور دستگاه وارد می‌کند. علت آن، استفاده از توان بیشتر برای مکش بهتر است. از سوی دیگر پاکت‌های تقلبی کاغذی نیز احتمال سوراخ شدن و ترکیدگی و نشت گرد و خاک از دریچه ورودی پاکت به داخل جاروبرقی را افزایش می‌دهند.

با ورود این گرد و خاک به داخل موتور، آسیب جدی به کلکتور و بلبرینگ موتور وارد خواهد شد. برای جلوگیری از بروز این مشکل باید از پاکت‌های مخصوص هر برند جاروبرقی استفاده و به‌طورمنظم آن‌ها را تعویض کنید. به‌طور معمول، با پر شدن ۷۰ درصد حجم یک کیسه، باید کیسه جدیدی را جایگزین کرد.

اهمیت استفاده از کیسه مخصوص؛ کاهش صدای زیاد جاروبرقی

۷- ورود رطوبت به فیلتر جارو‌برقی؛ آسیب به قطعات الکتریکی موتور

جاروبرقی به‌منظور جمع کردن خاک و غبار از زمین طراحی شده است و نفوذ رطوبت درون آن باعث بروز مشکلات مختلفی خواهد شد. زمانی که به هردلیلی رطوبت وارد جاروبرقی شود، صدای دستگاه زیاد خواهد شد. در صورت نفوذ آب و رطوبت بلبرینگ و کلکتور نیز آسیب خواهند دید. به همین دلیل در اولین فرصت برای تعمیر جاروبرقی اقدام کنید.

یکی دیگر از دلایل صدای زیاد جاروبرقی بوش، عدم تعویض فیلتر های جاروبرقی در زمان مقرر است. زمانی که فیلتر هوای جاروبرقی نظافت یا عوض نشود، مسیر هوای موتور جاروبرقی بسته شده و به موتور فشار بالایی وارد می‌شود؛ دقیقا مانند این است که دست خود را روی لوله خرطومی جاروبرقی گذاشته‌اید. در این زمان، فشار واردشده به موتور باعث ایجاد صدای زیاد جاروبرقی می‌شود.

هر ۳ ماه یک‌بار، بهترین زمان تعویض فیلتر هوای جاروبرقی است. تعویض نکردن فیلتر یکی از اصلی‌ترین دلایل صدای زیاد جاروبرقی بوش محسوب می‌شود. زمانی که این فیلتر به موقع تعویض نشود، هوای گرم به داخل موتور بازگشته و کلکتور موتور را ذوب می‌کند.

رطوبت؛ دشمن اصلی قطعات داخلی جاروبرقی

با تعمیر آنلاین نگران خرابی وسایل برقی خانه خود نباشید

در این مقاله، ۷ علت صدای زیاد جاروبرقی، از قبیل شکستگی قاب موتور، رطوبت، پاکت جاروبرقی نامرغوب و خرابی کلکتور را بررسی کردیم. ممکن است ایجاد این صدای زیاد برای هر برند جاروبرقی رخ بدهد. پیدا کردن علت صدای زیاد جاروبرقی بوش و علت کم و زیاد شدن صدای جاروبرقی فیلیپس، با شناخت اجزاء مهم دستگاه امکان‌پذیر خواهد شد. همچنین، با رعایت نکات نگهداری از جاروبرقی، دیگر شاهد این اتفاق نخواهید بود.

تعمیر آنلاین با بررسی نکات مهم نگهداری وسایل برقی، سعی دارد جلوی خراب شدن این وسایل گران‌قیمت را تا حد ممکن بگیرد. ولی اگر جاروبرقی شما به مشکل برخورد، اصلاً نگران نباشید. تیم تعمیر آنلاین، وسایل شما را در کوتاه‌ترین زمان و به بهترین شکل، تعمیر می‌کند. اگر شما نیز تجربه خرابی و صدای زیاد جاروبرقی را دارید، در قسمت نظرات با ما و  سایر خوانندگان در میان بگذارید.