تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی همواره یکی از دغدغه‌های مصرف کنندگان است. در این مقاله از تعمیر آنلاین، شیوه‌ی گام به گام و آسانی ارائه شده است که با آن می‌توانید خودتان به تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی بپردازید.

ماشین لباسشویی یکی از مهم‌ترین لوازم خانگی‌ است که به طور منظم مورد استفاده قرار می‌گیرد و در نتیجه نیاز به نگهداری و مراقبت دارد. با اینکه این دستگاه خودش برای شست‌وشو استفاده می‌شود، اما نیاز به نظاف و تمیزکردن دارد. رطوبت دائمی لباسشویی به مرور زمان، دستگاه را به محیطی ایده‌آل برای رشد انواع میکروب‌ و قارچ‌ تبدیل می‌کند.

 

تمیز نکردن مرتب لاستیک ماشین‌ لباسشویی، می‌تواند منجر به بوی بد در دستگاه و لباس‌های شما شود. علاوه بر این، باکتری‌های منتقل شده از لاستیک به لباس‌ها، ممکن است حساسیت‌ ایجاد کنند و قارچ‌های رشد کرده، باعث بروز مشکلات پوستی متعدد می‌شوند. این بیماری‌ها، کودکان را بیش از همه تهدید می‌کند. با تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی، از سلامت خود و خانواده‌تان محافظت کنید.

چگونه جرم لاستیک ماشین لباسشویی را از بین ببریم؟

با این‌که تعویض لاستیک دور درب ماشین لباسشویی همیشه یکی از گزینه‌های روی میز است اما این کار هزینه‌ به همراه دارد. با تمیز کردن این لاستیک، می‌توان سلامت و پاکیزگی لباس‌ها را تضمین کرد و عمر مفید ماشین لباسشویی خود را بیشتر کرد. تعمیرآنلاین به عنوان نمایندگی ماشین لباسشویی بسیاری از برندهای معتبر، روشی آسان برای این کار پیش پای شما گذاشته‌است.

 

جرم لاستیک ماشین لباسشویی

 

مواد و وسایل موردنیاز جهت نظافت لاستیک درب ماشین لباسشویی عبارتند از:

  • سفیدکننده (آب ژاول) یا سرکه‌ی سفید
  •  اسپری
  • تکه‌ای پارچه
  •  دستکش لاستیکی

 

مراحل کار:

برای تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی 5 مرحله زیر را انجام می دهیم.

1- با یک چرخه‌ی شست‌وشوی معمولی با آب داغ و سفیدکننده، کار را شروع می‌کنیم. مقدار سفیدکننده باید بر اساس سایز دستگاه مشخص شود. ماشین را بدون لباس و پودر، فقط با سفیدکننده روشن کنید.

اگر در توضیحات دفترچه راهنمای دستگاهتان، استفاده از سفیدکننده یا ترکیبات دارای هیپوکلریت سدیم ممنوع شده است، می‌توانید به جای آن از سرکه‌ی سفید استفاده کنید. با این که بیشتر دستگاه‌های معمول، با آب ژاول سازگار هستند، تمیز کردن ماشین لباسشویی با سرکه هم نتیجه‌ی مطلوب به همراه خواهد داشت. حدود یک فنجان پر برای یک ماشین متوسط، مناسب است.

 

توجه: هرگز سرکه و سفیدکننده را با هم ترکیب نکنید، چرا که می‌تواند منجر به مسمومیت شود.

 

2- محلولی دارای یک قسمت سفیدکننده و چهار قسمت آب درست کنید. اگر سفیدکننده ندارید، می‌توانید از همین مقدار آب و سرکه به عنوان روش جایگزین استفاده کنید. ترکیب به دست آمده را در یک بطری اسپری بریزید.

3- دستکش مناسب به دست کنید تا به پوست شما آسیبی نرسد. این توصیه را به خصوص در صورت استفاده از سفیدکننده جدی بگیرید. محلول را روی لاستیک ماشین لباسشویی اسپری کنید و با دستمال پارچه‌ای تمیز کنید.

اگر به بطری با سری اسپری‌کننده دسترسی ندارید، پارچه را به مقدار کمی از محلول آغشته کرده و روی لاستیک بمالید. با این حال استفاده از اسپری، آسان‌تر و موثرتر است. اطمینان حاصل کنید که تمام سطح لاستیک را به همین شیوه پاکسازی کرده‌اید.

 

نظافت لاستیک ماشین لباسشویی

 

4- حالا با یک پارچه‌ی خشک که پرز نداشته باشد، لاستیک را کاملاً پاک کنید. اگر لکه‌ها و آلودگی‌ها هنوز روی لاستیک قابل مشاهده هستند و پاک نشده‌اند، مجدداً از محلول روی آن‌ها اسپری کنید و اجازه دهید دقایقی بماند. سپس آن را پاک کرده و سطح را با یک پارچه‌ی خشک تمیز کنید.

5- به عنوان آخرین قدم، کمی آب روی لاستیک ماشین لباسشویی اسپری کرده و آن را با پارچه‌ای تمیز، پاک کنید. می‌توانید از یک پارچه‌ی مرطوب هم استفاده کنید. مطمئن شوید که تمام سطح را با آب تمیز کرده‌اید.

 

نحوه نظافت لاستیک درب ماشین لباسشویی

چند نکته‌ی مهم درمورد تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی

• اگر بوی نامطبوع  ماشین لباسشویی شما آزاردهنده و شدید است، می‌توانید مقداری جوش شیرین هم به محلول‌های گفته شده اضافه کنید. رفع بوی بد ماشین لباسشویی با جوش شیرین، یکی از آسان‌ترین و در عین حال موثرترین روش‌های پیش روی شماست. به علاوه می‌توانید قبل از روشن‌کردن ماشین خالی با محلول، یک فنجان جوش شیرین روی لاستیک آن بریزید.

• سعی کنید حداقل هر سه ماه یک بار، این روند تمیز کردن را تکرار کنید. اگر لباس‌های کودکان را با این دستگاه می‌شویید، هر ماه پاکسازی را انجام دهید.

• استفاده‌ی بی‌رویه از سفیدکننده برای شستن ماشین لباسشویی، باعث می‌شود دستگاه شما و به خصوص لاستیک دور درب آن، آسیب ببیند. برای حل این مشکل دو راه حل دارید. اولین روش این است که هر بار بعد از استفاده از ماشین لباسشویی، آن را خشک کنید تا وجود رطوبت باعث رشد میکروب‌ها نشود.

این ترفند را در ادامه، به طور کامل توضیح داده‌ایم. راه دوم این است که بیشتر از سرکه برای تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی خود استفاده کنید و فقط هر 6 ماه یا 1 سال یکبارسفیدکننده بریزید.

 

در صورتی که نیاز به تعویض یا خرید لاستیک درب ماشین لباسشویی دارید اینجا کلیک کنید.

 

نحوه تمیزکردن لاستیک ماشین لباسشویی

 

• بعضی پودرهای شوینده، مایع‌های لباسشویی و نرم‌کننده‌ها، بیشتر از بقیه منجر به جرم‌گرفتن لاستیک ماشین لباسشویی می‌شوند. اگر جرم‌گرفتن ماشین لباسشویی برایتان یک مشکل مداوم است، حتماً عوض کردن برند شوینده‌های خود را امتحان کنید.

• استفاده از قرص‌ و پودرهای جرم‌گیر نیز می‌تواند برای تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی به شما کمک کند. اما باید توجه کنید که استفاده‌ی بیش از حد از چنین محصولاتی به دستگاه صدمه می‌زند.

• اگر ماشین لباسشویی شما مشکلی داشته باشد و شست‌وشو و تخلیه را به خوبی انجام ندهد، ممکن است شاهد شکل‌گیری جرم و تجمع باکتری روی لاستیک آن باشید (حتما مقاله عدم تخلیه آب در ماشین لباسشویی را مطالعه کنید). بوی فاضلاب ماشین لباسشویی هم می‌تواند به دلیل خرابی‌های احتمالی باشد. کارشناسان ما در بخش تعمیر ماشین لباسشویی، می‌توانند برای رفع مشکل به شما کمک کنند.

 

تمیز کردن لاستیک لباسشویی با دستکش

جلوگیری از آلوده شدن لاستیک ماشین لباسشویی

 

فراموش نکنید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است! با این‌که حالا یاد گرفته‌ایم به‌آسانی لاستیک ماشین لباسشویی را تمیز کنیم، هوشمندانه‌تر این است که اجازه ندهیم اصلاً آلوده شود. به این منظور، گام‌های زیر را پس از هر بار استفاده از دستگاه، دنبال کنید:

  1.  بلافاصله پس از اتمام کار دستگاه، لباس‌های خیس را خارج کنید.
  2.  با یک پارچه‌ی تمیز، داخل ماشین و لاستیک آن را خشک کنید.
  3. درب ماشین لباسشویی را کمی باز بگذارید تا هوا جریان داشته باشد.

 

“نکته: بلافاصله بعد از ریختن لباس‌های چرک درون ماشین لباسشویی، آن را روشن کنید. ماندن رخت‌های کثیف، باعث رشد میکروب در دستگاه و به خصوص لاستیک آن می‌شود.”

 

نتیجه گیری تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی 

  • سعی کنید همیشه بعد از اتمام کار ماشین لباسشویی با یک دستمال خشک بدون پرز، آب جمع شده در لاستیک را خشک کنید که آب های اضافی آنجا باقی نمانند.
  • برای جرم گیری و از بین بردن میکروب های جمع شده در لاستیک لباسشویی بهتر است از مقداری آب و اسید سیتریک یا محلول سفید کننده یا اگر هیچ کدام از آن ها موجود نبود از ترکیب آب و لیمو برای ضدعفونی استفاده نمایید.

با استفاده از روش‌ها و ترفند‌های گفته‌شده، می‌توانید به سادگی بدون داشتن هیچ تخصص یا مواد و ابزار خاصی، اقدام به تمیزکردن لاستیک ماشین لباسشویی خود کنید. گام به گام این دستورالعمل را دنبال کنید و بدون دردسر از شر جرم‌ها و آلودگی‌های دستگاه خود خلاص شوید. مقالات تعمیر آنلاین را دنبال کنید تا با ترفندها و نکات کارآمد درباره‌ی مراقبت و نگهداری از لوازم خانگی و تعمیر آن‌ها آشنا شوید.