موقعیتی را در نظر بگیرید که با انتظار ظرف‌های تمیز وارد آشپزخانه می‌شوید، اما در عوض گودال آب کثیفی پیدا می‌کنید که از ماشین ظرفشویی خارج شده است! در این مواقع چه باید کرد؟ به عبارتی علت نشتی آب ماشین ظرفشویی چیست و چطور می‌توانید خودتان در خانه مشکل را برطرف کنید؟ در این مقاله به پاسخ این سوالات مهم می‌پردازیم. از شما دعوت می‌کنیم مطالعه مطلب کاربردی پیش رویتان را از دست ندهید.

خرابی واشر درب؛ اولین علت نشتی آب ماشین ظرفشویی

قبل از تعمیر ماشین ظرفشویی ابتدا مطمئن شوید که دستگاه را از برق جدا کرده‌اید. سپس دفترچه راهنمای کاربر دستگاه را بردارید یا یک نسخه از PDF دفترچه را به صورت آنلاین پیدا کنید تا متوجه شوید نشتی ماشین از کجاست. یکی از شایع‌ترین دلایل نشتی ماشین ظرفشویی خرابی واشر در امتداد لبه در دستگاه است. وقتی ماشین ظرفشویی جدیدی می‌خرید، مواد لاستیکی درب به‌خوبی آب داخل دستگاه را نگه می‌دارند اما ممکن است پس از سال‌ها استفاده خشک و شکننده شوند و ترک بخورند. باقیمانده مواد غذایی هم ممکن است در لبه واشر جمع شوند و از بسته شدن محکم درب ماشین جلوگیری کنند.

اگر آب از کناره‌های ماشین ظرفشویی نشت می‌کند، در را باز کنید، دستتان را در امتداد واشر بکشید و به دنبال باقیمانده‌های غذا، ترک خوردگی یا هر چیز غیرعادی دیگر باشید. درصورتی‌که واشر درب آسیب دیده، خودتان می‌توانید آن را تعویض کنید. به این منظور، واشر قدیمی را از درب جدا کرده و زیر آن را با آب گرم و صابون تمیز کنید. واشر جدیدی را که خریداری کرده‌اید، با حرارت پایین سشوار گرم کنید تا چین و چروک‌های واشر باز و صاف شود. مرکز واشر را در بالا جا بیاندازید و به طور مساوی از هر دو طرف فشار دهید. در پایان درب ماشین را ببندید تا واشر در جایش محکم شود.

آب بندی ماشین ظرفشویی با تعویض واشر کهنه

خرابی بازوی اسپری؛ از علل رایج نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی

در بسیاری از موارد تعمیر ظرفشویی سامسونگ و برندهای دیگر، مشکل به بازوی اسپری برمی‌گردد. در قسمت کف داخلی ماشین ظرفشویی، بازوی اسپری در طول چرخه‌های شستشو و آبکشی می‌چرخد و آب را روی ظروف می‌پاشد. با این حال، اگر ماشین را بیش از حد پر کنید، ممکن است ظروف مانع از چرخش درست بازو یا حتی کنده شدن آن شوند. در صورت آسیب این قطعه، نشتی اتفاق دور از انتظاری نیست.

برای پیدا کردن و رفع این مشکل درب ماشین ظرفشویی را باز کنید، قفسه ظروف پایینی را بردارید و بازوی اسپری را بچرخانید تا ببینید آزادانه حرکت می‌کند یا خیر. درصورتی‌که مانعی بر سر راه حرکت بازو وجود نداشت، آن را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت باز کرده و وجود آسیب‌هایی مانند ترک خوردگی یا سوراخ‌های مسدود شده را بررسی کنید. اگر بازو آسیبی دیده است، بازو اسپری یا آبپاش جدیدی تهیه و نصب کنید.

تعمیر اسپری آب پاش برای رفع علت آب آمدن از زیر ماشین ظرفشویی

خرابی سوئیچ شناور؛ از دیگر دلایل نشتی آب از ماشین ظرفشویی

در ماشین‌های ظرفشویی مجموعه شناور، متشکل از یک شناور و سوئیچ، برای حفظ سطح مناسبی از آب در طول چرخه‌های شستشو و آبکشی تعبیه می‌شود. هنگامی که ماشین ظرفشویی شما کار می‌کند، شناور با بالا آمدن آب بالا می رود. وقتی به ارتفاع معینی می‌رسد، سوئیچ شناور فعال شده و ورود آب متوقف می‌شود. اگر سوئیچ خراب شود، سطح آب بسیار بالا می‌رود و ممکن است نشتی رخ دهد.

برای بررسی وجود این مشکل، در اواسط چرخه شستشو درب ماشین را باز کنید. سطح آب باید زیر المنت گرم کننده باشد. در غیر این صورت باید سوئیچ شناور را تعمیر کنید. از آنجایی که تشخیص خرابی این قطعه و مهم‌تر از آن تعویض درست سوئیچ کار هر کسی نیست، ترجیحا این کار را به متخصصانی بسپارید که سال‌ها سابقه تعمیر ظرفشویی بوش و دیگر ماشین‌های باکیفیت خارجی را دارند.

ساییدگی یا خرابی شلنگ‌های تخلیه؛ علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی بوش

شلنگ تخلیه آب را از ماشین ظرفشویی به پمپ تخلیه، خط تخلیه و در نهایت سینک می‌رساند. به مرور زمان در صورت استفاده نادرست از ماشین احتمال خرابی یا شل شدن این قطعه هم به دلایل مختلفی مانند فشار بالای جریان آب و استفاده مداوم و روزانه از دستگاه وجود دارد. گاهی اوقات برای رفع این مشکل صرفا کافی است که اتصالات را محکم کنید. اما در برخی مواقع باید شلنگ در اسرع وقت تعویض شود.

برای تعویض شلنگ، باید پنل زیر ماشین ظرفشویی را با پیچ گوشتی باز کنید. از آنجایی که شلنگ با بست فلزی بسته شده است، باید نهایت دقت خود را هنگام باز کردن گیره‌ها به کار بگیرید؛ در غیر این صورت ممکن است پمپ صدمه ببیند. به دلیل حساسیت بالای این مورد، توصیه می‌کنیم این کار را نیز مانند تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی به تعمیرکاران ماهر بسپارید.

بررسی علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی ال جی

بسته نشدن یا خرابی دریچه ورودی آب؛ آخرین علت نشتی آب ماشین ظرفشویی

به‌طورکلی سلامت دریچه ورودی و خروجی آب نقش مهمی در کارکرد صحیح ماشین ظرفشویی دارد و حتی علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی به همین قطعات برمی‌گردد. دریچه ورودی آب، که اغلب در پایین دستگاه قرار دارد، اجازه می‌دهد آب در طول چرخه شستشو به داخل محفظه ماشین ظرفشویی جریان یابد. اگر شیر ورودی به درستی باز و بسته نشود، ممکن است دستگاه شما بیش از حد پر شود و آب اضافی به بیرون نشت کند. در اواسط چرخه شستشو درب ماشین را باز کنید. اگر با وجود باز بودن درب همچنان آب وارد ماشین می‌شود، احتمالا دریچه ورودی مشکل دارد. این قطعه قابل‌تعمیر نیست و باید قطعه جدیدی سفارش دهید.

برطرف کردن علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی دوو در تعمیر آنلاین

رفع نشتی آب ماشین ظرفشویی توسط متخصصان تعمیر آنلاین

در این مقاله 5 علت نشتی آب ماشین ظرفشویی را بررسی کردیم و گفتیم در صورت بروز هر مشکل، باید چه اقداماتی برای رفع آن انجام دهید. از آنجایی که تعمیر ماشین ظرفشویی کار حساسی است، توصیه می‌کنیم این کار را به متخصصان تعمیرآنلاین بسپارید که سال‌ها در این زمینه سابقه کار دارند. با این حال اگر به هر دلیلی خودتان قصد تعمیر ماشین ظرفشوییتان را داشتید، می‌توانید لوازم جانبی و قطعات انواع دستگاه‌ها را با ضمانت اصالت کالا و 7 روز ضمانت بازگشت کالا را از تعمیرآنلاین تهیه کنید. در پایان هر سوالی در این زمینه دارید، در بخش نظرات پاسخگوی شما همراهان عزیز خواهیم بود.