قرص ماشین ظرفشویی را چگونه استفاده کنیم؟ هر قرص ماشین ظرفشویی برای چند بار است؟ اگر این سوالات ذهن شما را نیز درگیر کرده است، بدانید که تنها نیستید. انتخاب بهترین شوینده و چگونگی استفاده از قرص ماشین ظرفشویی موردی است که اکثر صاحبین ماشین ظرفشویی به آن برخورد می‌کنند. در این مطلب تصمیم داریم که هر آنچه لازم است درباره استفاده از قرص ماشین ظرفشویی بدانید را با شما در میان بگذاریم. پس اگر قصد دارید یک‌بار برای همیشه در‌مورد نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی بدانید، این مطلب را مطالعه کنید.

نحوه گذاشتن قرص در ماشین ظرفشویی

نحوه قرار دادن قرص ماشین ظرفشویی اولین موردی است که باید درمورد آن بدانید. هر برند ماشین ظرفشویی محفظه‌های مختلفی برای مواد شوینده داخل در ماشین یا فضای داخلی دستگاه دارد. محل قرار دادن قرص ماشین ظرفشویی در مدل‌های جدید روی در دستگاه است. روش استفاده از قرص ماشین ظرفشویی در ادامه بررسی می‌شود:

 1. ابتدا در دستگاه را باز کرده و ظروف را به‌صورت استاندارد در جای خود بگذارید. توجه داشته باشید که ظروف مانع از باز شدن در نشوند.
 2. دکمه محفظه ظرفشویی را فشار دهید تا باز شود.
 3. یک عدد قرص کلاسیک را از جعبه خارج کنید و در صورتی که قرص در داخل پلاستیک است، آن را بیرون بیاورید.
 4. قرص را در داخل محفظه قرار دهید و با اندکی فشار در محفظه را ببندید.
 5. ماشین ظرفشویی را روشن کرده و یک برنامه مناسب انتخاب کنید تا شست‌وشو آغاز شود.

در برخی از موارد عملکرد دستگاه با مشکل مواجه می‌شود. برای مثال، تمیز نشدن کامل ظروف، تخلیه نشدن آب ظرفشویی پس از اتمام برنامه و ارور‌های دستگاه نشان‌دهنده مشکلی در ماشین ظرفشویی است. شما می‌توانید برای تعمیر ظرفشویی خود ابتدا با تعمیر آنلاین تماس گرفته و پس از دریافت مشاوره، زمانی را برای حضور تکنسین مشخص کنید.

قرص ماشین ظرفشویی کلاسیک؛ پودر فشرده‌شده درون پلاستیک

نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی فیری و فینیش

قرص‌های همه‌کاره فیری و فینیش ظاهری متفاوت از قرص ماشین ظرفشویی کلاسیک دارند. این قرص‌ها در پلاستیک نیستند و محتویات آن داخل ماده‌ای شفاف و قابل حل در آب قرار گرفته‌ است. در ادامه نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی finish و fairy را بیان می‌کنیم.

 1. پس از چیدن ظروف به صورت استاندارد و اصولی، دکمه محفظه شوینده را فشار دهید.
 2. یک عدد قرص همه کاره را در داخل محفظه قرار دهید به صورتی که در آن به راحتی بسته شود.
 3. در محفظه را با اندکی فشار ببندید.
 4. برنامه‌ای مناسب انتخاب کنید تا شست‌وشوی ظروف آغاز شود.

توجه به اصالت و تاریخ انقضای قرص‌های شوینده بسیار اهمیت دارد. این قرص‌ها نسبت به سایر شونده‌های ماشین ظرفشویی از غلظت بیشتری برخوردارند. به‌همین دلیل استفاده از برند‌های تقلبی یکی از اصلی‌ترین دلایل خراب شدن و تعمیر ظرفشویی بوش، ال‌جی و سایر برند‌ها محسوب می‌شود.

قرص ماشین ظرفشویی فیری؛ قرص همه‌کاره در ماده شفاف و حل‌شونده

چگونه قرص ماشین ظرفشویی استفاده کنیم؟ نکاتی برای جلوگیری از آسیب به دستگاه

احتمالا شما نیز شنیده‌اید که استفاده از قرص ماشین ظرفشویی برای دستگاه ضرر دارد. پس قرص ماشین ظرفشویی را چگونه استفاده کنیم تا آسیبی به دستگاه نزند؟ پاسخ این سوال را در قالب چند نکته بررسی می‌کنیم:

 • بهتر است به محض قرار دادن قرص همه‌کاره در داخل ظرفشویی برنامه شست‌وشو شروع شود. زیرا ماندن قرص در داخل محفظه برای مدت طولانی می‌تواند باعث آب شدن روکش قرص شود و مایع جلادهنده به بیرون بریزد.
 • در هنگام قرار دادن قرص، از خشک بودن محفظه اطمینان پیدا کنید تا از چسبیدن قرص به داخل محفظه جلوگیری شده و شستشو به‌طور‌کامل انجام شود.
 • از آن‌جایی که غلظت قرص ماشین ظرفشویی بالا است، باید در برنامه‌های بیش از یک ساعت و دمای آب بالای ۴۰ درجه سلسیوس استفاده شود تا از شست‌وشوی کامل ظروف اطمینان حاصل کنید.

اگر با انتخاب برنامه شست‌وشوی مناسب باز هم با حل نشدن کامل قرص مواجه شدید، بهتر است نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی خود را تغییر داده و به جای قرار دادن در محفظه شوینده، قرص را در کف دستگاه بیندازید تا زمان بیشتری برای حل شدن کامل در آب داشته باشد. علاوه‌بر این، هنگام خرید قرص ماشین ظرفشویی باید به اصالت برند و تاریخ انقضای آن توجه کنید تا از آسیب به دستگاه یا ظروف جلوگیری شود.

آشنایی با سه مدل از شوینده‌های ماشین ظرفشویی

تنوع شوینده‌های ماشین ظرفشویی در بازار باعث شده تا بسیاری از افراد بین انتخاب قرص و سایر شوینده‌ها در ابهام باشند. برخی از این شوینده‌ها باید همراه با نمک ماشین ظرفشویی ریز یا درشت و جلادهنده استفاده شوند و برخی دیگر نیازی به هیچ یک ندارند. هریک از این شوینده‌ها معایب و مزایای خود را دارند که در این قسمت به بررسی آن خواهیم پرداخت:

1. پودر ظرفشویی؛ مناسب برای شستشو‌های کوتاه

این شوینده از نظر ظاهری با پودر ماشین لباسشویی شبیه است. نحوه استفاده از پودر ماشین ظرفشویی و مقدار آن توسط کاربرد تعیین می‌شود. شما باید میزان کافی پودر را در محفظه مخصوص آن بریزید. این مقدار روی پاکت پودر ماشین ظرفشویی نوشته شده است. از معایب این شوینده می‌توان به احتمال خط و خش افتادن ظروف حساس و شیشه‌ای اشاره کرد.

گاهی اوقات افراد تصور می‌کنند که دلیل باقی ماندن آب درون دستگاه نوع شوینده است. ولی در‌واقع باید علت این مشکل را در نحوه اتصال فاضلاب ماشین ظرفشویی جستجو کرد.

2. ژل ظرفشویی؛ استفاده متناسب با میزان کثیفی

ژل ظرفشویی بافت بسیار نرمی دارد که از خش افتادن ظروف جلوگیری می‌کند. میزان استفاده از این ژل بسته به کثیفی ظروف و ظرفیت دستگاه دارد. پیشنهاد می‌شود مقدار ژل را بر اساس راهنمای نوشته شده روی بسته‌بندی آن انتخاب کنید. از معایب ژل ظرفشویی می‌توان به قدرت پایین لکه‌بری آن اشاره کرد.

ژل ظرفشویی؛ مناسب برای ظرف‌هایی با کثیفی پایین

3. قرص؛ هر قرص ماشین ظرفشویی برای چند بار است؟

یکی از بهترین و ساده‌ترین شوینده‌های مخصوص ماشین ظرفشویی موجود در بازار، قرص است. برای استفاده از این قرص‌ها نیازی به اندازه‌گیری مقدار لازم نخواهد بود. کافی است یک عدد از آن را جای مخصوص شوینده قرار دهید و باقی کار را به دستگاه بسپارید.

این قرص‌ها در 2 نوع کلاسیک و همه کاره تولید می‌شوند. در مدل ساده محتویات قرص، پودر ظرفشویی فشرده است که عملکردی مشابه همان پودر مخصوص ظرفشویی دارد. در نوع قرص همه‌کاره، قرص‌ها علاوه بر پودر ظرفشویی حاوی مقداری نمک و جلادهنده برای تمیزی هرچه بیشتر ظروف هستند که امکان پاک کردن انواع لکه‌های سرسخت را دارند. لازم به ذکر است که هر قرص فقط برای یک برنامه شستشو استفاده می‌شود و نباید آن را نصف کرد.

نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی سامسونگ، ال جی و سایر برند‌ها

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی انواع مدل‌ها آشنا کنیم. انتخاب و استفاده درست از شوینده‌های ماشین ظرفشویی، جلوی بسیاری از مشکلات را خواهد گرفت. با‌این‌حال اگر هر کدام از دستگاه های برقی منزل شما مثل ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی دچار مشکل شد نگران نباشید. زیرا تیم متخصص تعمیر آنلاین از بهترین تکنسین‌های ایران تشکیل شده‌اند که به‌راحتی هر مشکلی را با کمترین هزینه رفع می‌کنند. اگر سوالی در‌خصوص قرص ماشین ظرفشویی و سایر مواد شوینده آن دارید در قسمت نظرات بپرسید تا کارشناسان تعمیر آنلاین در سریع‌ترین زمان ممکن شما را راهنمایی کنند.