آیا می‌توان کفش‌ها را در ماشین لباسشویی شست؟ به عبارت دیگر، در چه صورتی می‌توانیم کفش‌ها را در ماشین لباسشویی بیندازیم؟ آیا شستن کفش در لباسشویی به کفش یا این وسیله ارزشمند خانه آسیبی وارد می‌کند؟ این‌ها، مشتی از خروار سوالاتی است که در مقاله پیش رویتان به بررسی پاسخ آن‌ها می‌پردازیم و هر آنچه را که باید درباره روش شستن کفش در ماشین لباسشویی بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهیم. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب کاربردی همراه ما باشید.

آیا می‌شود کفش را در لباسشویی انداخت؟

قبل از اینکه کفش‌ها را در ماشین بیاندازید و علاوه‌‌بر خراب شدن کفش، خرج تعمیر ماشین لباسشویی روی دستتان بماند، باید بررسی کنید که آیا می‌توانید کفش‌های خود را در ماشین بشویید یا نه. پاسخ این سوال به جنس کفش شما بستگی دارد. با بررسی برچسب کفش می‌توانید تشخیص دهید که آیا کفش‌هایتان قابل‌شستشو هستند یا خیر، اما به عنوان یک قانون کلی، بهتر است کفش‌هایی را که از پارچه‌های حیوانی مانند چرم یا جیر ساخته شده‌اند، با ماشین نشویید. آب می‌تواند به راحتی به این مواد آسیب برساند، بنابراین بهتر است به جای شستن کفش چرم در ماشین لباسشویی از محصولات تمیزکننده‌ای استفاده کنید که مخصوص این پارچه‌ها طراحی شده‌اند.

به همین ترتیب، کفش‌هایی که از مواد ظریف مانند ساتن یا ابریشم دوخته شده‌اند، باید با مراقبت‌های تخصصی تمیز شوند. با این حال، بسیاری از انواع کفش‌های دیگر وجود دارد که می‌توان آن‌ها را با خیال راحت در ماشین شست. شستن کفش‌های بچه‌گانه در ماشین کار آسانی است، زیرا اغلب از پارچه‌هایی مانند پنبه، نایلون و پلی‌استر ساخته شده‌اند و این مواد در ماشین قابل‌شستشو هستند. برخی از کفش‌های PU یا PVC نیز ممکن است با ماشین لباسشویی قابل‌شستشو باشند. اگر روی برچسب مراقبت از کفش نوشته شده: «فقط شستشو با دست»، ممکن است همچنان بتوانید کفش‌های خود را با ماشین لباسشویی در حالت «شستشوی دستی» بشویید.

شستشوی کتانی در ماشین لباسشویی

طریقه شستن کفش در ماشین لباسشویی در 5 مرحله

مطمئنا شما نمی‌خواهید آسیبی به ماشین لباسشویی یا کفش‌های عزیزتان وارد شود. بنابراین قبل از اینکه چاره‌ای جز تعمیر ماشین لباسشویی دوو یا سایر برند‌های گران‌قیمت خود نداشته باشید، باید نحوه درست شستن کفش در ماشین را یاد بگیرید. در این بخش راهنمای قدم به قدمی درباره نحوه شستن کفش در ماشین لباسشویی دوو و دیگر برندهای لباسشویی می‌خوانید.

مرحله 1: خواندن برچسب؛ از اصول شستن کفش در ماشین لباسشویی

قبل از هر کار دیگری، همیشه برچسب روی کفش خود را بخوانید تا متوجه شوید آیا قابل‌شستشو هستند یا خیر. روی این برچسب‌ها بهترین راه برای شستن کفش‌ها بر‌اساس نوع پارچه‌ای که از آن ساخته شده، نوشته شده است. اگر نمی‌توانید به‌طور‌کامل (چه در ماشین یا با دست) کفش‌های خود را بشویید، از یک مسواک قدیمی یا پارچه‌ای مرطوب برای تمیز کردن کفش استفاده کنید.

مرحله 2: آماده کردن کفش‌ها برای شستن در ماشین لباسشویی

برای آماده‌سازی کفش‌هایتان، بند‌ها را جدا کرده و هرگونه کثیفی قابل تمیز شدن مانند گل‌ولای را با یک مسواک یا برس بزرگ‌تر تمیز کنید. اگر چیزی به کفشتان چسبیده، آن را زیر شیر آب نگه دارید تا کاملا از آلودگی‌های آشکار پاک شود. هر چقدر برای آماده کردن کفش‌هایتان در این مرحله زمان بگذارید، به ماشین لباسشویی کمک کرده‌اید تا کار خود را بهتر انجام دهد و در عین حال فشاری به آن وارد نشود. در‌غیر‌این‌صورت، با چند بار شستشوی کفش بدون جدی گرفتن این مرحله، جستجو برای تعمیر لباسشویی بوش در تهران سناریوی دور از انتظاری نخواهد بود!

تمیز کردن کتانی پیش از شستن آن در ماشین لباسشویی

مرحله 3: انداختن کفش‌ها در کیسه لباسشویی مشبک

چه به دنبال شستن کفش در ماشین لباسشویی پاکشوما باشید و چه ال جی، سامسونگ، بوش و هر برند دیگری، بهترین کار این است که کفش‌ها را در کیسه لباسشویی مشبک بیاندازید و با کیسه در ماشین قرار دهید. به این ترتیب، کفش در درام ماشین گیر نمی‌کند. اگر کیسه مشبک ندارید، استفاده از یک روبالشتی خالی جایگزین خوبی است. شستن کفش در ماشین لباسشویی می‌تواند کمی سروصدا داشته باشد؛ بنابراین کفش‌ها را به تنهایی در ماشین نیندازید و مابقی فضای خالی را با حوله پر کنید.

انداختن کفش‌ها در کیسه لباسشویی مشبک برای شستن در لباسشویی

مرحله 4: تنظیم ماشین لباسشویی برای شستن کفش

برنامه شستن كفش در ماشين لباسشويی سامسونگ با برندهای دیگر تفاوتی ندارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به جای انتخاب شستشوی گرم، دمای آب را خنک و روی 30 درجه نگه دارید تا کفش‌ها رنگ پس ندهند و به عبارتی بعد از شسته شدن بی‌رنگ و رو نشوند. حتی اگر قصد شستن کفش سفید در ماشین لباسشویی را دارید، از آب داغ استفاده نکنید؛ زیرا دمای بالا می‌تواند باعث ترک خوردن و کنده شدن چسب‌های کفش شما شود.

نکته مهم دیگر اینکه از شوینده رنگی باکیفیتی استفاده کنید و در ماشین لباسشویی برای شستن کفش نرم‌کننده نریزید. ممکن است بعد از خاموش کردن ماشین، در آن آب جمع شود که در این صورت برای کشف علت جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش به مقاله دیگر ما مراجعه کنید.

شستن کتانی سفید در ماشین لباسشویی

 مرحله 5: خشک شدن کفش بعد از شستن در لباسشویی

بهترین کار برای خشک شدن کفش‌ها این است که اجازه دهید کفش در هوای آزاد خشک شود و از وسایلی مانند سشوار برای این کار استفاده نکنید؛ زیرا گرمای بالای سشوار می‌تواند چسب کفش را ذوب و آن را در برابر ترک خوردن آسیب‌پذیر کند. کفش‌های خود را بعد از در آوردن از ماشین لباسشویی در جای گرمی قرار دهید و مقداری روزنامه مچاله شده داخل آن بگذارید. روزنامه رطوبت اضافی را جذب می‌کند و علاوه‌بر این، باعث می‌شود که کفش‌ها با همان فرم درستشان خشک شوند.

خشک کردن کتانی بعد از شستن

نکات شستن کفش در ماشین لباسشویی را جدی بگیرید

فرقی نمی‌کند که قصد شستن کفش در ماشین لباسشویی ال جی را دارید یا ماشین لباسشویی دیگری مدنظر شماست. در هر صورت، برای شستن کفش‌ها در ماشین باید نکاتی را که در این مقاله گفتیم، رعایت کنید؛ در غیر این صورت، هم به کفش و هم به ماشین آسیب وارد می‌شود.

با این حال، اگر از این موارد اطلاعی نداشتید و ناخواسته ماشینتان در اثر شستشوی نادرست کفش‌ها خراب شده است، نگران نباشید. تکنسین‌های مجرب و حرفه‌ای تعمیر آنلاین در اسرع وقت کار تعمیر ماشین لباسشویی را انجام می‌دهند. در پایان از شما دعوت می‌کنیم چنانچه سوالی درباره شستن کفش در ماشین لباسشویی دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی تعمیر آنلاین به اشتراک بگذارید.