موقعیتی را در نظر بگیرید که به دلیل تعطیلات یا هر چیز دیگری به خشک‌شویی دسترسی ندارید و در عین حال، مراسم مهمی در پیش دارید. کت و شلوارتان از دفعه قبلی که پوشیده‌اید، کثیف است و زمان زیادی هم برای خرید یک دست کت و شلوار نو ندارید. در این مواقع چه باید کرد؟ خبر خوب اینکه شما می‌توانید کت و شلوارتان را در ماشین لباسشویی بشویید. البته شستن کت و شلوار با ماشین لباسشویی باید و نبایدهای خاص خود را دارد و در صورت عدم رعایت آن‌ها، هم لباس و هم ماشین آسیب می‌بینند. از شما دعوت می‌کنیم تا انتها با آموزش فوت‌ و فن‌های شستشوی کت و شلوار در منزل همراه ما باشید.

آیا شستن کت و شلوار با ماشین لباسشویی ممکن است؟

قبل از هر کاری، باید بررسی کنید که آیا کت و شلوارتان در ماشین لباسشویی قابل شستشو است یا نه. به این منظور، لیبل کت و شلوار را چک کنید. درصورتی‌که لیبل کنده شده، با گوش پاک کن مرطوبی روی ناحیه کوچکی به اندازه یک چهارم داخل پارچه کت و شلوار (جایی که دیده نمی‌شود) بکشید. گوش پاک کن یا سواب را بررسی کنید که آیا رنگ آن تغییر کرده است؟ اگر گوش پاک کن رنگ گرفته، نشان می‌دهد که شستشوی دستی یا ماشینی برای لباس شما مناسب نیست.

در این مواقع در صورتی که خودتان دست به کار شوید، احتمال اینکه کت و شلوار آسیب ببیند، وجود دارد. حتی در مواردی، با توجه به جنس یا وزن لباس نمی‌توان آن را در ماشین انداخت؛ چرا که به ماشین فشار وارد می‌شود و شستشوی کت و شلوار در آن نتیجه‌ای جز جستجو برای تعمیرات لباسشویی در تهران نخواهد داشت.

آموزش خشکشویی کت و شلوار

آموزش خشکشویی کت و شلوار در خانه؛ 5 مرحله ساده اما مهم

اگر می‌توانید کت و شلوارتان را در ماشین لباسشویی بشویید، ابتدا اطمینان حاصل کنید که همه جیب‌های آن خالی است و هیچ چیزی، مخصوصا دستمال کاغذی، همراه لباس وجود ندارد. سپس طبق مراحل زیر عمل کنید:

1. انتخاب بهترین شوینده لباس برای شستن کت و شلوار

اگر تجربه تعمیر لباسشویی سامسونگ یا هر ماشین دیگری را داشته باشید، حتما می‌دانید که تعمیرکار چقدر بر استفاده از شوینده مناسب تاکید دارد. بنابراین هم برای حفظ سلامت ماشین لباسشویی و هم سالم ماندن لباستان، باید شوینده مناسبی انتخاب کنید. چه کت و شلوار شما پشمی و نخی باشد و چه ترمه یا کتان، شوینده‌های استاندارد لباسشویی برای شستن آن خیلی خشن هستند.

در عوض، پاک کننده ملایم‌تری بگیرید که برای نوع کت و شلوار شما مناسب است. در واقع آنزیم‌های موجود در شوینده‌های معمولی به الیاف طبیعی مانند پشم و ابریشم آسیب می‌رسانند و کیفیت آن‌ها را پایین می‌آورند؛ بنابراین حتما از مواد شوینده مخصوص نوع پارچه کت و شلوار استفاده کنید.

شوینده مناسب برای شستن کت تک همراه با شلوار

2. کت و شلوار را قبل از انداختن در ماشین لباسشویی رول کنید

بر خلاف دیگر لباس‌ها، کت و شلوارها را نمی‌توان فقط در ماشین لباسشویی انداخت. برای اینکه کت و شلوار آسیبی نبیند، ابتدا باید کت را از طول تا کنید و آستین‌ها را در راستای آن قرار دهید. شلوار را هم به صورت طولی روی کت بگذارید و چین خوردگی‌ها را با دست خوب صاف کنید. در نهایت کت و شلوار را با هم، از پایین به بالا مانند کیسه خواب محکم بپیچید و رول کنید.

3. کت شلوار را در کیسه مشبک لباسشویی قرار دهید

چه قصد شستن کت و شلوار با ماشین لباسشویی سامسونگ را داشته باشید و چه بخواهید آن را در ماشین‌های دیگر بیاندازید، آب و شوینده تنها خطراتی نیستند که سلامت پارچه لباس عزیزتان را تهدید می‌کنند. زمانی که محفظه ماشین می‌چرخد، لباس‌ها به شدت پرت می‌شوند و همین می‌تواند خراب شدن کت و شلوار را به دنبال داشته باشد. به همین دلیل، کت و شلوار رول شده را با احتیاط در کیسه مشبک مخصوص ماشین لباسشویی قرار دهید و درب آن را ببندید. سپس کیسه را به تنهایی در ماشین بیاندازید.

نکته مهم اینکه نباید ماشین لباسشویی را خیلی پر کنید. در واقع حتی بسیاری از موارد تعمیرات ماشین‌های باکیفیت مانند تعمیر لباسشویی aeg به دلیل پر کردن ماشین بیش از ظرفیت آن است. بنابراین هم برای اینکه به ماشین فشار وارد نشود و هم کت و شلوار اصطکاک زیادی نداشته باشد، کیسه آماده شده را به تنهایی در ماشین لباسشویی قرار دهید.

شستن کت و شلوار با ماشین لباسشویی سامسونگ

4. تنظیمات ماشین لباسشویی برای شستشوی کت و شلوار در منزل

برخی بر این باور هستند که با وجود کیسه مشبک، تنظیمات ماشین لباسشویی اهمیتی ندارد و در بالاترین دور و دما می‌توان کت و شلوار را شست. درصورتی‌که این تصور اشتباهی است. حتی با وجود کیسه مشبک، باید کت و شلوار را در سردترین و ملایم‌ترین حالت بشویید؛ زیرا پارچه این لباس‌ها نسبت به دمای بالا بسیار حساس هستند و هنگام شستشوی پرده با ماشین لباسشویی هم باید این مورد را در نظر داشته باشید.

همچنین حداکثر زمان موردنیاز برای شستن کت و شلوار در ماشین لباسشویی 30 دقیقه است و از این بیشتر لازم نیست. همچنین نباید بیش از یک بار در ماه کت و شلوارتان را با این روش بشویید. این موارد را روی ماشین تنظیم کنید، شوینده مناسب را بریزید و ماشین را روشن کنید.

5. نحوه خشک کردن کت و شلوار بعد از شستن در ماشین لباسشویی

مانند آنچه درباره شستن پالتو در ماشین لباسشویی توضیح دادیم، خشک کردن کت و شلوار مرحله مهمی بعد از خارج کردن آن از ماشین است. به این منظور، کت و شلوار را روی سطح صافی قرار دهید و تا آنجایی که می‌توانید، چین و چروک‌ها را با دست باز کنید. به جای انداختن کت و شلوار در خشک‌کن، اجازه دهید در معرض هوا خشک شود. وقتی کت و شلوار هنوز کمی مرطوب است، آن را به چوب لباسی آویزان کنید. چوب لباسی را در دمای اتاق و نه کنار شوفاژ و بخاری، قرار دهید و صبر کنید تا کاملا خشک شود.

خشکشویی کت و شلوار در منزل

لذت پوشیدن کت و شلوار تمیز با یادگیری اصولی شستن آن در ماشین لباسشویی

در این مقاله طرز شستن کت و شلوار با ماشین لباسشویی را توضیح دادیم. فرقی ندارد که قصد شستن کت و شلوار با ماشین لباسشویی ال جی را دارید یا هر برند دیگری؛ در هر صورت باید مراحل فوق را رعایت کنید تا آسیبی به لباس یا ماشین لباسشویی وارد نشود. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوال یا تجربه‌ای در این باره دارید، در بخش نظرات این مقاله با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی تعمیر آنلاین به اشتراک بگذارید.