طبیعی است که پس از مدتی استفاده از هر وسیله‌ای، نیاز به تمیز کردن و شستشوی آن وجود دارد. شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که پس از چندین ماه استفاده از ماشین ظرفشویی و شست و شوی ظروف مختلف با آن، متوجه شده باشید که بوی ناخوشایندی از این دستگاه به مشام می‌رسد. چطور می‌توان بوی بد ماشین ظرفشویی را از بین برد؟ برای این کار راه حل‌های متفاوتی وجود دارد؛ برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی با موثرترین روش‌ها

در این بخش، علاوه بر بررسی دلایلی که باعث بوی بد ماشین ظرفشویی می‌شوند، به بیان راهکارهایی برای حل این مشکل نیز خواهیم پرداخت تا برای همیشه از شر چنین مشکلی راحت شوید.

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی با موثرترین روش‌ها

 

1ـ تمیز کردن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی

مسلم است که یکی از مهم‌ترین قطعاتی که نقش موثری در بوی ناخوشایند ماشین ظرفشویی شما دارد، فیلتر تخلیه‌ی آن است. تمامی زباله‌ها و ته مانده‌های غذایی که توسط ماشین ظرفشویی شسته می‌شود، در فیلتر تخلیه قرار می‌گیرند. به همین دلیل، هر از گاهی باید وقت بگذارید و این فیلتر را تمیز کنید تا در اثر جمع شدن اضافات و زباله‌ها، دستگاه بوی بد به خود نگیرد.

2ـ نصب کردن صحیح شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی

در صورتی که شلنگ تخلیه‌ی ماشین ظرفشویی شما بیشتر از حد استاندارد به سمت پایین متمایل شود، باعث می‌شود تا آب کثیف از سینک ظرفشویی به ماشین ظرفشویی برگردد. این مشکل علاوه بر این که به ایجاد بوی بد در ماشین ظرفشویی می‌شود، به کثیف شدن ظرف‌های موجود در دستگاه و … نیز منجر می‌شود.

3ـ استفاده از محلول شوینده‌ی جوش شیرین برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی

یکی از بهترین و مناسب ترین موادی که برای شست و شو و ضد عفونی کردن لوازمی مانند ماشین ظرفشویی به کار می‌رود، جوش شیرین است. برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی، یک لیوان کوچک جوش شیرین را در کف ماشین ظرفشویی خود بریزید، داغ ترین درجه‌ی آب را انتخاب کنید و زمان آن را بر روی کوتاه ترین مدت تنظیم کنید.

4ـ استفاده از محلول شوینده‌ی سرکه برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی

برای تمیز کردن دستگاه خود، می‌توانید از سرکه‌ی سفید و هر نوع دیگری از سرکه استفاده کنید. کمی سرکه در یک کاسه بریزید و در ردیف بالای ماشین ظرفشویی خود قرار دهید. درست مانند مورد قبلی که از جوش شیرین استفاده شد، درجه‌ی آب را روی داغ ترین حالت ممکن قرار دهید، اما مدت زمان آن را برعکس قبل، بر روی طولانی ترین مدت تنظیم کنید. این یکی از موثرترین روش‌ها برای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی است.
نکته: برای این که نتیجه‌ی بهتری از این روش بگیرید، بهتر است یک بار از سرکه و بار دیگر از جوش شیرین استفاده کنید تا دستگاه خود را به بهترین نحو تمیز کنید و بوی ناخوشایند آن را از بین ببرید.

شست و شوی مرتب ماشین ظرفشویی جهت رفع بوی بد ماشین ظرفشویی

5ـ شست و شوی مرتب ماشین ظرفشویی

پس از مدتی، دیواره‌های داخلی و سبد ماشین ظرفشویی تحت مجاورت آلودگی‌های ظروف شما، کثیف می‌شوند و بوی بدی خواهند گرفت. بنابراین، لازم است که به صورت مکرر و مرتب این قطعات را تمیز کنید. به این صورت، هم جلوی پخش شدن بوی بد ماشین ظرفشویی را خواهید گرفت و هم از تمیز شدن قطعی ظرف‌های خود مطمئن خواهید شد.

6ـ شستن واشر در ماشین ظرفشویی

واشرها یا لاستیک‌هایی که به در ماشین ظرفشویی وصل می‌شوند به دلیل جنس و بافتی که دارند پس از مدتی آب را به خود جذب می‌کنند. تمیز کردن و تعویض واشر پلاستیکی در ماشین ظرفشویی باعث می‌شود تا از مشکلات دیگری مانند نشتی آب و خوب بسته نشدن در دستگاه نیز جلوگیری شود.

علاوه بر این، نکات دیگری نیز مانند رعایت ظرفیت استاندارد دستگاه و استفاده از برند ژل ماشین ظرفشویی مناسب نیز باعث می‌شود تا عمر مفید این وسیله بالا برود. همیشه به خاطر داشته باشید که مراقبت کردن از ماشین ظرفشویی و تمیز کردن مرتب آن، علاوه بر این که در از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی موثر است، به شما کمک خواهد کرد تا از خرابی قطعات این وسیله جلوگیری کنید و تا مدتی طولانی از تعمیر ماشین ظرفشویی بی نیاز شوید. از همراهی شما سپاسگزاریم.