اگر فکر می‌کنید که ماشین لباسشویی شما در گرم کردن آب به مشکل برخورده است تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. در این مطلب تصمیم داریم نحوه تشخیص اشتباه و صحیح سرد بودن آب ماشین لباسشویی و علت بروز این مشکل را به طور کامل به شما معرفی کنیم.

دلیل سرد بودن آب ماشین لباسشویی

سرد بودن آب ماشین لباسشویی یکی از مشکلاتی است که به راحتی نمی‌توان آن را تشخیص داد و نیاز به انجام دادن چند آزمایش است. اکثر ماشین لباسشویی‌های امروزی نیازی به وصل شدن به آب گرم ساختمان ندارند.

تکنولوژی استفاده شده در این دستگاه‌ اجازه می‌دهد تا آب مورد نیاز شستشوی خود را با استفاده از سیستم گرم‌کننده‌ای که در درون آن تعبیه شده، به دمای مورد نظر خود برسانند.

همان‌طور که می‌دانید شستن لباس با آب ولرم تا داغ باعث می‌شود که چربی‌ و کثیفی‌های موجود در پارچه به راحتی از آن جدا شده و لباس کاملا تمیز و درخشان شود.

به همین دلیل برای اکثر کاربران، گرم بودن آب در ماشین لباسشویی بسیار مهم است، و همچنین شستن لباس با آب سرد یکی از بزرگترین اشتباهات رایج در استفاده از لباسشویی است.

روش‌های اشتباه در تشخیص سرد بودن آب ماشین لباسشویی

در ابتدا بهتر است شما را از روش‌های معمول و اشتباهی که کاربران برای تشخیص دمای آب ماشین لباسشویی استفاده می‌کنند آشنا کنیم و علت غلط بودن آن را برای شما توضیح دهیم:

1_ وجود چربی و لکه بر روی لباس

اکثر افراد در هنگامی که بر روی لباس‌های شسته شده خود به وسیله ماشین لباسشویی با لکه چربی و کثیفی مواجه می‌شوند، علت آن را به سرد بودن آب ماشین لباسشویی نسبت می‌دهند. اما این مشکل دلیل موجهی برای اینکه لباسشویی آب را گرم نمی‌کند نیست.

علاوه بر دمای آب موارد دیگری از قبیل نوع لکه، جنس پارچه و نوع شوینده مصرفی در از بین رفتن کثیفی و چربی موثر است. در اکثر موارد مشکل پاک نشدن لکه و چربی‌ها از روی لباس با انتخاب با برنامه‌های شستشوی قوی‌تر و شوینده‌های باکیفیت‌تر برطرف می‌شود.

2_ دمای شیشه درب ماشین لباسشویی

برخی بر این باورند که بهترین روش تشخیص دمای واقعی آب در حال شستشو در ماشین لباسشویی، دست زدن به شیشه درب ماشین لباسشویی در حال کار و بررسی دمای آن است. از آنجا که دمای بدن انسان 37 درجه است، این روش در برنامه‌های شستشو با آب سرد و ولرم پاسخگو نیست و پوست شما دمای خاصی را احساس نخواهد کرد.

3_ گرم نبودن لباس‌های شسته شده

برخی از کاربران گرم نبودن لباس‌های تازه شسته شده خود در ماشین لباسشویی را دلیل اصلی سرد بودن آب و وجود مشکل در دستگاه گرم‌کننده دستگاه می‌دانند. از آنجا که مرحله آبکشی لباس‌ها در هر برنامه شستشو با استفاده از آب سرد انجام می‌شود، گرم نبودن لباس‌های شسته شده ربطی به سرد بودن آب ماشین لباسشویی و خراب شدن المنت‌های گرم‌کننده آن ندارد.

علل سرد بودن آب لباسشویی

نحوه تشخیص صحیح سرد بودن آب ماشین لباسشویی

جهت تشخیص گرم یا سرد بودن آب موجود در لباسشویی به صورت اصولی، باید ابتدا دستگاه را بر روی برنامه شستشو در بالاترین دمای ممکن قرار دهید. سپس در اواسط شستشوی دستگاه و قبل از آب‌کشی، کف دست خود را برای چند ثانیه بر روی شیشه لباسشویی بگذارید تا دمای واقعی آب را حس کنید.

اگر دمای شیشه به اندازه قابل توجهی تغییر کرده باشد نشانگر این است که دستگاه شما در گرم کردن آب هیچ ‌گونه مشکلی ندارد. در غیر این صورت بهتر است برای بررسی و تعمیر ماشین لباسشویی خود با نمایندگی آن   تماس بگیرید.

علت سرد بودن آب ماشین لباسشویی چیست؟

دلایل زیادی می‌تواند باعث گرم نشدن آب ماشین لباسشویی شود که از مهم‌ترین آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1_ خرابی و آسیب دیدن المنت ماشین لباسشویی

المنت وسیله‌ای رسانا است که با عبور جریان برق داغ می‌شود و آب را به دمای مورد نظر ماشین لباسشویی می‌رساند. دلایل زیادی می‌تواند باعث خرابی و آسیب دیدن این قطعه شود که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

  • فرسایش و خوردگی المنت به دلیل اسیدی بودن آب شهری
  • وجود جرم بر روی المنت
  • روشن شدن المنت در هنگامی که آب وارد دستگاه نشده

2_ خرابی برد ماشین لباسشویی

یکی از دلایل مهم سرد بودن آب لباسشویی، خرابی برد دستگاه است. برد که نقش مغز را در ماشین لباسشویی ایفا می‌کند، وظیفه ارسال فرمان به اجزا مختلف در دستگاه را دارد. خرابی این قطعه می تواند باعث خاموش شدن ماشین لباسشویی نیز شود.

در صورتی که بخش ارسال دستور گرم شدن المنت در برد خراب شود،گرم شدن آب در ماشین لباسشویی با مشکل روبرو خواهد شد و برای رفع آن باید با نمایندگی ماشین لباس شویی خود و یا با تکنسین های متخصص تعمیر آنلاین تماس بگیرید. این مشکل اغلب با تعمیر برد حل می‌شود و نیازی به تعویض برد نیست.

3_ کثیفی و خرابی سنسورها

سنسورهای خاصی در ماشین لباسشویی تعبیه شده است که وظیفه تشخیص دمای واقعی آب را دارند. در صورتی که دمای آب بیشتر یا کمتر از حد نیاز شستشو باشد شسنشور این وضعیت را به برد دستگاه منتقل می‌کند و برد نیز با ارسال فرمان خاموش یا روشن شدن المنت، دما را به حد مورد نیاز می‌رساند.
خرابی و یا کثیفی این سنسورها باعث می‌شود تا اطلاعات اشتباهی به برد داده شود و دمای آب کاملا سرد و یا بیشتر از حد نیاز داغ باشد.