ماشین لباسشویی یکی از لوازم برقی ضروری در منزل است که عمل شستشو و نظافت را آسان‌تر کرده است. اگر مشکلی در عملکرد آن ایجاد شود مطمئناً هزینه و نگرانی‌هایی را در پی خواهد داشت. یکی از این مشکلات رایج، علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی است.

لباسشویی های برندهای مختلف این مشکل را با کدهای متفاوتی به اطلاع مصرف کننده می رسانند. برای مثال ارور 5E ماشین لباسشویی سامسونگ به معنای عدم تخلیه آب است. برای رفع این مشکل ابتدا باید دلیل تخلیه نشدن آب لباسشویی و جمع شدن آب در آن را پیدا کنید.

 

در این مطلب به بیان علت تخلیه نکردن آب لباسشویی می پردازیم و راه‌حل‌های ساده و کاربردی را برای رفع این مشکل بیان می‌کنیم. پس از خواندن این مطلب در صورتی که مشکل دستگاه شما حل نشد برای تعمیر ماشین لباسشویی با ما ارتباط بگیرید.

علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی سامسونگ

 

علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی چیست؟

در اين بخش به بررسي علل عدم تخليه آب توسط ماشين لباسشويي مي پردازيم:

1. مسدود شدن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی اولین علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

اولین و رایج‌ترین دلیل تخلیه نشدن آب لباسشویی، مسدود بودن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی است. در برخی از اوقات این امکان وجود دارد که اشیاء از فیلتر لباسشویی رد شده باشند و به پمپ تخلیه رسیده باشند و باعث گرفتگی آن شده باشند که در این صورت با تمیز کردن پمپ و گرفتن آشغال‌هایی که باعث انسداد آن شده است، می‌توان مشکل را رفع کرد و به طول افزایش طول عمر آن و همچنین نگهداری از ماشین لباسشویی کمک کرد.

علت اینکه ماشین لباسشویی اب را تخلیه نمیکند

مطالعه بیشتر: علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی چیست؟ بررسی 8 عامل آبگیری نکردن لباسشویی | راه حل فوری

 

2. خرابی پمپ تخليه

وظیفه پمپ تخلیه، خالی کردن آب ماشین لباسشویی است. گاهی اوقات بر اثر خروج بعضی اشیا از لباس ها از این فیلتر، پمپ آسیب می بیند. برای مثال باعث شکستگی پره های پمپ و یا آسیب های جدی تر می شود. در نتیجه خرابی پمپ تخلیه می تواند دلیل تخلیه نشدن آب لباسشویی باشد.

گاهی اوقات هم به دلیل فرسایش زیاد و طول عمر بالای پمپ از کار می افتاد. در این مورد پمپ حتما باید تعویض گردد که در قسمت بعد توضیح خواهیم داد. برای این کار باید حتماً با یک تعمیرکار ماشین لباسشویی تماس بگیرید و برای تعویض پمپ تخلیه لباسشویی اقدام کنید تا مشکل جمع شدن آب در آن را برطرف کنید.

تخلیه نکردن آب ماشین لباسشویی

 

نحوه تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

اگر علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی خرابی و اختلال در پمپ ماشین لباسشویی باشد؛ ابتدا برق لباسشویی خود را برای اطمینان خاطر بیشتر قطع کنید چرا که در تعویض پمپ تخلیه لباسشویی با سیم‌های برق ارتباط داریم پس دوشاخه برق ماشین لباسشویی خود را از پریز بکشید و با خیال راحت به ادامه کار بپردازید.

سپس در صورتی که داخل دیگ ماشین لباسشویی آب قرار دارد آن را با کمک شلنگ تخلیه خارج کنید. برای اینکار شلنگ تخلیه را در داخل یک لگن یا تشت پایین بیاورید. همچنین می‌توانید فیلتر لباسشویی را باز کنید که در این صورت باید مواظب باشید که در جلوی آن فرش پهن نباشد که خیس نشود.

در مرحله بعد پنل بالایی دستگاه را باز کنید، پیچ های آن معمولا در پشت لباسشویی می‌باشد. پس از باز کردن پنل بالایی پنل کنترلی را هم باز کنید و سپس پنل جلویی دستگاه را نیز باز کنید.

در این بخش باید پمپ تخلیه را خارج کنید. برای این کار ابتدا پمپ تخلیه را پیدا کنید، سپس شیلنگ‌های متصل به پمپ و بعد اتصالات را از آن باز کنید. اگر پمپ با پیچ به بدنه محکم شده است، آن پیچ‌ها را نیز باز کنید. اکنون می‌توانید پمپ را از ماشین لباسشویی خارج کنید.

پس از خارج کردن پمپ قدیمی، پمپ جدید را جایگزین کنید. تمام اتصالات و شلنگ‌ها و پیچ‌هایی که از پمپ قدیمی باز کرده بودید، اکنون به پمپ جدید متصل کنید و یک به یک مراحل را به عقب برگردید و انجام دهید. یعنی اول پنل جلویی، سپس پنل کنترلی و در آخر پنل بالایی را ببندید.

به این صورت شما با نحوه تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی آشنا شدید. در صورت بروز هر گونه مشکل با تعمیرآنلاین تماس بگیرید.

 

3. گرفتگی محل خروج آب در ماشین لباسشویی

گا‌ها ممکن است که محل خروج آب در ماشین لباسشویی به وسیله اجسام و یا لباس‌های کوچک و جوراب گرفته شده باشد و همین باعث تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی شده باشد.

حتی در برخی از اوقات پرزهای جمع شده از لباس‌ها و یا حتی رسوبات آب و شوینده‌های استفاده شده دلیل این مشکل می‌شود.

در این صورت حتماً شلنگ تخلیه لباسشویی، فیلتر تخلیه دستگاه، لوله فاضلاب ماشین و… را چک کنید.

البته در بعضی مواقع شلنگ تخلیه آب ماشین لباسشویی از دستگاه جدا می‌شود.

به همین خاطر طول شلنگ تخلیه آب دستگاه نباید خیلی بلند یا کوتاه باشد که تا بخورد و یا حتی از دستگاه جدا شود.

دقت داشته باشید که طول شلنگ خرطومی تخلیه آب نباید بیشتر از 3 متر باشد.

در صورتی که نتوانستید گرفتگی محل خروج آب را برطرف کنید، با تکنسین های تعمیر آنلاین تماس بگیرید.

وقتی لباسشویی اب تخلیه نمی کند

 

4. گرفتگی فیلتر ماشین لباسشویی

فیلتر ماشین لباسشویی یا کوین تراپ مخزنی برای جمع شدن پرز و … لباس ها و یا اجسام خارجی داخل لباس ها مثل سوزن و سکه و مروارید و … است که گیر کردن هر یک از این موارد میتواند علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی باشد. به همین دلیل حتماً باید به صورت دوره‌ای و مستمر این قطعه از ماشین لباسشویی را بررسی و تمیز کنید.

علت عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی

 

در صورتی که فیلتر بیش از حد پر شود به مرور زمان کیفیت تخلیه کاهش می یابد تا جایی که دیگر آب را تخلیه نخواهد نمود و همین می تواند علت عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی باشد.

معمولا فیلتر لباسشویی در پایین کابین در قسمت راست و یا چپ قرار دارد. برای باز کردن فیلتر نیز باید آن را خلاف عقربه های ساعت بچرخانیم. دقت کنید که معمولا داخل آن میزان قابل توجهی آب می باشد.
در ویدئو زیر به صورت کامل آموزش تمیز کردن فیلتر لباسشویی را آموزش داده ایم.

 

 

اگر مشکل ماشین لباسشویی شما جزو هیچ کدام از دلایل بیان شده نبود، پیشنهاد می‌کنیم که حتماً با متخصصان حرفه‌ای و نمایندگی‌های تعمیر ماشین لباسشویی تعمیر آنلاین تماس بگیرید و مشکل دستگاه را دقیق عنوان کنید. کارشناسان حرفه‌ای ما در تعمیر آنلاین در کمترین زمان و قیمت ممکن به ارائه خدمات و مشاوره‌های لازمه می‌پردازند.

 

5. سیستم کلید درب ماشین لباسشویی

سیستم میکروسوئیچ درب دستگاه از چرخش ماشین لباسشویی در زمان باز بودن درب آن جلوگیری می‌کند.

به همین دلیل خراب شدن این سیستم دستگاه میتواند علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی می‌شود.

اگر درب دستگاه بسته نشود، ماشین لباسشویی نیز شروع به کار و شستن لباس‌ها نمی‌کند.

ایراد قفل درب دستگاه می‌تواند الکتریکی و یا مکانیکی باشد.

برای رفع ایراد الکتریکی سیستم می‌توانید اول نمودار سیم‌کشی دستگاه را چک کنید.

در صورت قطع اتصال هر یک از کلیدهای درب می‌توانید آن را تعویض کنید.

همچنین می‌توانید با متخصصان نمایندگی ماشین لباسشویی تعمیر آنلاین تماس بگیرید و مشکل دستگاه را عنوان کرده و راهنمایی بگیرید تا مشکل عدم تخلیه آب لباسشویی شما برطرف شود.

تخلیه آب ماشین لباسشویی

بیشتر بخوانید: نحوه تعویض و تعمیر میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

 

6. خرابی شیر الکتریکی؛ علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

یکی دیگر از علل اصلی عدم تخلیه آب و جمع شدن آب در ماشین لباسشویی، خرابی شیر الکتریکی (شیر برقی) دستگاه است.

شیر الکتریکی ماشین لباسشویی میزان لازم آب برای شستشو لباس‌ها را تعیین می‌کند.

خراب شدن این قطعه از ماشین لباسشویی یا به دلیل انسداد فیلتر دستگاه به خاطر گرفتگی آشغال‌ها می‌باشد و یا به دلیل مشکل برق‌رسانی و یا بویین شیر الکتریکی ماشین لباسشویی می‌باشد.

در صورت خرابی شیر الکتریکی ماشین لباسشویی می‌توانید دستگاه را از برق جدا کرده و پنل عقب ماشین لباسشویی را باز کنید.

شیر الکتریکی دستگاه را چک کنید و اگر نشتی و یا رسوب گرفتگی داشت می‌توانید مشکل را رفع کنید.

چرا ماشین لباسشویی تخلیه نمیکنه

 

7. استفاده اشتباه از مواد شوینده علت تخلیه نکردن آب لباسشویی

یکی دیگر از مواردی که مبتواند علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی باشد، استفاده زیاد و اشتباه از مواد شوینده لباسشویی است. برای اینکه لباس های تمیزتری داشته باشید استقاده زیاد از موادشوینده کاملا اشتباه است چرا که کف زیاد باعث اختلال در عملکرد پنل ماشین لباسشویی شما میشود.

 

8. خرابی برد یا تایمر ماشین لباسشویی

خرابی برد لباسشویی می توانید یکی از دلایل عدم تخلیه لباسشویی باشد زیرا این قطعه به عنوان مغز لباسشویی عمل می کند و وظیفه ارسال دستورات را به سایر بخش های لباسشویی بر عهده دارد.
به یاد داشته باشید خرابی برد و تایمر حتما باید توسط تعمیر کار تست شود.

چرا آب لباسشویی تخلیه نمی شود

 

روش‌های برطرف کردن مشکل تخلیه نشدن آب لباسشویی

پس از آنکه علت تخلیه نکردن آب لباسشویی خود را پیدا کردید، می توانید با راهکارهای زیر برای برطرف کردن این مشکل اقدام کنید:

  •  اکثر ماشین لباسشویی‌ها دارای دفترچه راهنمای معرفی قطعات و عیب‌یابی هستند.
    شما می‌توانید با مطالعه اجمالی دفترچه، مشکل اصلی دستگاه را تشخیص و رفع نمایید.
  • شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی را از پشت دستگاه جدا کنید و داخل آن را با جریان فشار آب تمیز کنید.
    اگر شلنگ تخلیه با پرزها و مواد شوینده مسدود شده باشد، با این کار مشکل رفع می‌شود.
  • اگر با تمیز کردن شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی مشکل دستگاه رفع نشد و همچنان آب در ماشین لباسشویی شما جمع شده بود، حتماً باید پمپ دستگاه را چک کنید.
    ماشین لباسشویی را از برق جدا کنید و پمپ دستگاه را که در قسمت جلو و زیر درب است، دربیاورید.

ماشین لباسشویی‌هایی که درب آن‌ها از روبه‌رو باز می‌شود، پمپ در قسمت جلو و پایین درب است.
اما لباسشویی‌هایی که درب آن‌ها از بالا باز می‌شود، پمپ در پشت دستگاه قرار دارد.

اگر بخش بیضی پلاستیکی پمپ از آشغال گرفته شده بود، می‌توانید با شستشوی آن مشکل را رفع کنید.
اما اگر با تمیز کردن پمپ کار تخلیه انجام نشد، پس باید پمپ را تعویض کنید. در این شرایط حتماً از یک متخصص ماهر کمک بخواهید.

چرا لباسشویی تخلیه نمیکنه

 

نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی

بروز مشکل و انواع خرابی در لوازم برقی خانگی و به خصوص ماشین لباسشویی غیرقابل‌ اجتناب است. اما امروزه به دلیل وجود نمایندگی‌های ماشین لباسشویی و تعمیراتی که توسط کارشناسان ماهر در منزل ارائه می‌شود، شما به راحتی می‌توانید مشکل خود را با کمترین دردسر رفع نمایید.

در این مقاله به بررسی همه مواردی که می تواند علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی باشد پرداختیم. اگر دستگاه شما به هریک از موارد گفته شده دچار اختلال شود تعمیر ماشین لباسشویی ناگزیر است.

کارشناسان و تکنسین‌های آموزش‌دیده تعمیر آنلاین، به شما کمک می کنند علت تخلیه نکردن آب لباسشویی و جمع شدن آب در آن را پیدا کنید و اقدامات لازم برای رفع مشکل عدم تخلیه آب را انجام می دهند. شما می‌توانید از طریق تماس با نمایندگی‌های تعمیرات تعمیر آنلاین از خدمات تعمیرات لباسشویی بهره گیرید.