سر و صدای بلند ماشین ظرفشویی یکی از دغدغه‌های افراد هنگام استفاده از این دستگاه است. ازآنجایی‌که برنامه‌های ظرفشویی ممکن است حدود دو ساعت یا بیشتر طول بکشد، ایجاد صداهای ناهنجار هرکسی را به ستوه می‌آورد. اگر شما هم شاهد صدای زوزه کشیدن ماشین ظرفشویی یا انواع صداها از دستگاهتان هستید، بهتر است ابتدا به‌دنبال علت این مشکل باشید. در این مقاله به بررسی ۴ علت صدای بلند ماشین ظرفشویی می‌پردازیم. با خواندن مطلب پیش رو دیگر مشکلی با صدای ماشین ظرفشویی دوو، ال جی و سایر برندها نخواهید داشت.

انواع صداهای ماشین ظرفشویی؛ کدام طبیعی و کدام غیرمعمولی است؟

قبل از اینکه به‌دنبال پیدا کردن علت صدای زیاد ماشین ظرفشویی ال جی، سامسونگ، بوش و سایر برندها باشید، باید تفاوت صداهای عادی و صداهای غیرمعمولی دستگاه را بشناسید. اکثر مدل‌های ماشین ظرفشویی در بازار، کاملا بی‌صدا فرایند شست‌وشوی ظرف‌ها را آغاز نمی‌کنند؛ بنابراین طبیعی است که وقتی ماشین ظرفشویی را روشن می‌کنید، صداهای مختلفی از آن به گوش برسد.

صداهای طبیعی ماشین ظرفشویی حین کار

صداهای هیس مانند، صداهایی که نشان‌دهنده حرکت آب از میان لوله‌ها هستند و همچنین صدای برخورد جریان آب به ظرف‌ها، همگی طبیعی هستند و هیچ جای نگرانی وجود ندارد. بااین‌حال اگر شدت صداها به‌قدری است که شما را آزار می‌دهد، حتما باید به فکر تعمیر ظرفشویی باشید.

صداهای غیرطبیعی ظرفشویی؛ هشداری برای خرابی دستگاه

برای تشخیص غیرطبیعی بودن صدای ظرفشویی به صداهای جدید دقت کنید. اگر صدایی از دستگاه می‌شنوید که قبلا وجود نداشته است، باید به آن شک کنید. در چنین مواقعی جست‌وجوی علت صدای بد ماشین ظرفشویی اولین اقدامی است که باید انجام دهید. چنانچه نتوانستید دلیل صدا دادن ماشین ظرفشویی را کشف کنید، از تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

به یاد داشته باشید که گاهی اوقات علت صدای ماشین ظرفشویی از خرابی قطعات است؛ بنابراین تعمیر ظرفشویی را به نمایندگی برند دستگاهتان بسپارید تا با قطعات اصل مشکل را برطرف کنید. به‌عنوان مثال، قطعات مورداستفاده هنگام تعمیر ظرفشویی آاگ با ال جی تفاوت دارد. ازهمین‌رو فقط باید به نمایندگی مجاز همان برند مراجعه کنید.

کدام یک از صداهای ماشین ظرفشویی غیرطبیعی است؟

علت صدای ماشین ظرفشویی چیست؟

علت سر و صدای زیاد ظرفشویی فقط به یک یا دو مورد کوچک خلاصه نخواهد شد. در کل عوامل متعددی وجود دارند که علت زوزه کشیدن ماشین ظرفشویی هستند. در ادامه مهم‌ترین موارد در لیست علت صدای زیاد ماشین ظرفشویی را نام می‌بریم و راه‌حل هرکدام را بیان می‌کنیم.

۱- شکستگی و خرابی موتور؛ علت صدای بد ماشین ظرفشویی

موتور، هسته مرکزی ماشین ظرفشویی است؛ ازهمین‌رو وجود هرگونه مشکلی در آن عملکرد دستگاه را دچار اختلال خواهد کرد. شکستگی یا خرابی موتور یکی از اصلی‌ترین دلایل افزایش میزان صدای ماشین ظرفشویی است. اگر به‌دنبال علت سوت کشیدن ماشین ظرفشویی هستید، حتما موتور را بررسی کنید یا این کار را به متخصص بسپارید. تیم فنی تعمیر آنلاین تعمیر انواع ماشین‌های ظرفشویی از جمله تعمیر ظرفشویی ایندزیت را با قطعات اورجینال و 6 ماه گارانتی انجام می‌دهد.

رفع صدای بلند ماشین ظرفشویی با تعمیر موتور

۲- صدای پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی به‌دلیل شکستگی پمپ

هنگام تخلیه آب ماشین ظرفشویی، همواره صداهایی به گوش می‌رسد؛ اما گاهی اوقات صدای پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی از حالت عادی بیشتر است که باید علت آن را جست‌وجو کنید. پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی در هر خانه‌ای عموما دچار دو مشکل اساسی می‌شود:

  • اجسام خارجی درون آن گیر می‌کنند و مشکل‌ساز می‌شوند.
  • پمپ تخلیه خراب می‌شود.

هر زمان که به دلیل صدا دادن ماشین ظرفشویی، نگران دستگاه خود بودید، ابتدا موتور وسیله را بررسی کنید. درصورتی‌که موتور دستگاه شما مشکلی نداشته باشد، احتمالا مشکل از پمپ تخلیه خواهد بود. در چنین شرایطی باید نسبت به تعویض پمپ تخلیه اقدام کنید؛ بنابراین اگر علت صدا دادن ماشین ظرفشویی بوش ما خرابی یا شکستگی پمپ است، حتما برای دریافت خدمات تعمیرات ظرفشویی بوش به نمایندگی و مراکز مجاز تعمیر مراجعه کنید.

تعمیر ظرفشویی؛ راه‌حل رفع علت صدای زیاد ماشین ظرفشویی

۳- نصب اشتباه؛ رایج‌ترین دلیل صدا دادن ماشین ظرفشویی

یک علت صدای ماشین ظرفشویی ال جی، سامسونگ و سایر برندهای معروف مناسب نبودن مکان قرارگیری آن روی سطح موردنظر است. درصورتی‌که جای دستگاه شما روی کابینت یا زمین تراز نباشد، این وسیله به هنگام کار کردن دچار مشکلاتی خواهد شد. تکان‌های شدید دستگاه درصورت مناسب نبودن جای آن، در آینده مشکلاتی از جمله افزایش میزان صدای ماشین ظرفشویی را به همراه خواهد داشت.

۴- گیر کردن جسم خارجی درون فضای داخلی ماشین ظرفشویی

چنانچه یک جسم خارجی مانند تکه‌های غذای چسبیده به ظروف یا خرده‌های شکسته‌شده ظروف، داخل فضای ماشین ظرفشویی گیر کند، صداهای جدید و ناآشنایی به گوشتان خواهد رسید. در چنین مواقعی، دستگاه را خاموش کرده، آن را از برق بکشید و محفظه داخلی ظرفشویی را به دقت بررسی کنید.

چنانچه جسم خارجی را پیدا نکردید، وقت آن است که تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید. گاهی اوقات گیر کردن جسم خارجی درون لوله تخلیه، فیلترها و پمپ باعث نشت آب نیز می‌شود. در چنین مواقعی باید برای رفع مشکلات مربوط به نشت آب در ماشین ظرفشویی نیز اقدام کنید.

تمیز کردن فیلتر؛ راهی برای رفع صدای زیاد ماشین ظرفشویی

صدای زیاد ماشین ظرفشویی؛ زنگ هشداری برای خرابی دستگاه

در این مقاله به بررسی ۴ علت صدای ماشین ظرفشویی پرداختیم و راه‌حل‌های رفع آن را توضیح دادیم. علت سروصدای ماشین ظرفشویی را معمولا باید در خرابی یا شکستگی قطعات داخلی دستگاه جست‌وجو کنید. ازهمین‌رو برای رفع این مشکل باید به متخصص تعمیر ظرفشویی مراجعه کنید. تیم فنی تعمیر آنلاین همواره آماده است تا خدمات تعمیر ظرفشویی در محل را به‌محض درخواست شما عزیزان، عرضه کند.

آیا ماشین ظرفشویی شما هم صدای بلندی تولید می‌کند؟ چنانچه هرگونه سوالی در ارتباط با صدای زیاد ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ و سایر برندها دارید، در قسمت نظرات برایمان بنویسید. کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ‌گوی شما عزیزان خواهند بود.