در گذشته زحمت شستن ظرف‎ها بر عهده افراد بود. اما با ورود ماشین ظرفشویی، شستن ظروف به این دستگاه محول شد و کار افراد را بسیار سهولت بخشید. البته گاهی پیش می‌آید ماشین ظرفشویی نیز همانند وسایل برقی دیگر ایراد و مشکلاتی پیدا کند. در این مقاله تعمیر آنلاین قصد داریم به شرح ” علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی و راه بر طرف کردن آن ” که یکی از مهم‌ترین مشکلات ایجاد شده در ماشین ظرفشویی است، بپردازیم.

علل ماندن کف در ماشین ظرفشویی

همانطور که آگاه هستید در ماشین ظرفشویی، قرص‌ها و مایعاتی برای شست و شو مصرف می‌شود. در برخی مواقع ممکن است کف و حباب ای ایجاد شده از این فرآیند در دستگاه انباشته شوند. اما علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی چیست؟ چرا چنین اتفاقی رخ می دهد؟ مشکل از کجاست؟

اکنون برخی از این علل را بررسی می کنیم:

استفاده از مواد شوینده نا مناسب

مصرف مواد شوینده تقلبی و غیر استاندارد علاوه بر اینکه به دستگاه شما آسیب وارد می‌کند، همچنین امکان دارد کف زیادی ایجاد کرده و ظروف را کدر و مات کند. بنابراین از مواد شوینده مرغوب و استاندارد استفاده کنید.

 

استفاده بیش از حد از مواد شوینده

بعضی از افراد گمان می کنند اگر مواد شوینده بیشتری در دستگاه بریزند، ظروف بهتر تمیز می شوند اما بهتر است بدانند که این امر سبب بروز مشکلات زیر می شود :

  • ماندن کف در ماشین ظرفشویی
  • آسیب رساندن به دستگاه و ظروف
علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی

پر بودن مخزن ماشین ظرفشویی

مخزن ماشین ظرفشویی نباید بیش از حد معمول پر شود.
راهکار ها:
استفاده از مواد شوینده به میزان لازم
توجه به علامت حک شده در محفظه جا پودری دستگاه

معیوب بودن شیر برقی

مسدود شدن پمپ تخلیه

انسداد و مسدود شدن پمپ تخلیه آب نیز می تواند تجمع کف بسیار را پدید آورد.

خرابی دریچه ورودی آب

برای رفع این نقص باید موارد زیر را بررسی کنید:

  1. خراب بودن دریچه
  2. مسدود بودن یا گرفتگی
  3. تعویض شیر ورودی در صورت نیاز
  4. خمیدگی یا تا شدن شلنگ آب ورودی

 

از کار افتادن بازو یا اسپری آبپاش

از کار افتادن شناور یا میکروسوئیچ شناور

 

سایر علل
علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی، طبیعتا به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم ترین آن ها را ذکر کردیم. حال سایر علل آن به شرح زیر است:

تنظیم نبودن برنامه انتخابی با میزان مایع

نکته قابل توجه این است که برای هر برنامه شستشو می‌بایست میزان مناسبی پودر استفاده گردد. در صورتی که برنامه QUICK یا شستشوی سریع را انخاب نمایید و مایع شستشو نیز زیاد استفاده شده باشد، ممکن است میزان بسیاری کف در دستگاه باقی بماند. چنانچه کف در ماشین ظرفشویی ماند می‌توانید از برنامه تخلیه Drain استفاده کنید.

 

خراب بودن پمپ گردش آب

پمپ ماشین ظرفشویی در قسمت پایین دستگاه مستقر شده است. چنانچه پمپ، حجم آب مناسبی را به درون مخزن پمپاژ نکند، در نتیجه کف روی ظروف و در درون محفظه ماشین ظرفشویی باقی می‌ماند.
اما راهکار این آیتم و عیب عبارتند از:
بررسی و تعمیر پمپ: پمپ را بررسی و مشاهده نمایید و در صورت نیاز تعمیر کنید.
چک کردن اتصالات پمپ: اتصالات را به طور کامل چک کنید و از آن اطمینان کامل حاصل فرمایید.

نحوه تمیز کردن کف از ماشین ظرف شویی

نحوه تمیز کردن کف از ماشین ظرف شویی

اولین گام این است که چرخه شستشو را با آب سرد تنها فعال نمایید تا کف‌ها شسته شوند. شما می‌توانید برای رفع کف‌های موجود به میزان نصف فنجان نمک خوراکی در کف مخزن ریخته تا این امر بهتر صورت گیرد. حال اگر با این تفاسیر باز کف و آب در ظرفشویی ماند، می‌بایست دستگاه را خاموش کرده و خیس بودن ماشین ظرفشویی را بر طرف کنیم.

در جهت رفع کف‌های باقی مانده از حوله یا اسفنج نرم استفاده کرده و ظرفشویی را به طور کامل خشک کنید. همچنین باید دنبال بررسی علت این مشکل باشید. بنابراین ساده از آن گذر نکنید. همانطور که در قسمت پیشین ذکر شد سه علت مهم در بروز این مشکل دخیل است و می‌بایست رفع گردند.

 

تعمیر ماشین ظرفشویی

برخی از مشکلات سطحی هستند و خود شما می توانید آن ها را بر طرف کنید اما گاهی فراتر است و تعمیرات ماشین ظرفشویی خود را می‌بایست به یک متخصص در این حیطه بسپارید.

تعمیر ماشین ظرفشویی بوش

اگر ماشین ظرفشویی شما، برند بوش است و نیاز به تعمیر دارد قادر خواهید بود با مرکز تعمیرات لوازم خانگی بوش تماس حاصل فرمایید و از متخصصان خبره در این حیطه کمک و راهنمایی بگیری