اساس کار ماشین ظرفشویی این است که ظرف‌هایی تمیز و شفاف به ما تحویل دهد؛ حالا تصور کنید ظرف‌های کریستال و شیشه‌ای بعد از شسته شدن در ظرفشویی پر از خط‌وخش باشند و کدر شوند! دیدن این صحنه واقعا ناراحت‌کننده است! ولی این که ظرف‌ها بعد از شسته شدن در ماشین ظرفشویی مات و کدر شوند، ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد.

گاهی اوقات علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی به تنظیمات دستگاه برمی‌گردد و گاهی اوقات نشان‌دهنده ایرادی در ماشین ظرفشویی است. در ادامه این مقاله قصد داریم علت خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی و کدر شدن آن‌ها را بررسی کنیم. اگر دنبال راهی برای جلوگیری از کدر شدن لیوان در ماشین ظرفشویی و خش افتادن ظروف شیشه‌ای هستید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

شوینده نامناسب؛ اولین علت کدر شدن لیوان در ماشین ظرفشویی

اولین علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی، به استفاده کردن از شوینده نامناسب برمی‌گردد. برای این که ظروف در ماشین ظرفشویی به‌خوبی شسته شوند، باید از قرص یا پودر ظرفشویی، مایع جلادهنده و نمک استفاده کنید. هر کدام از این شوینده‌ها کارکرد خود را دارند و اگر بیشتر یا کمتر از مقدار مناسب در دستگاه ریخته شوند، باعث کدر شدن و خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی می‌شوند. در ادامه نکات مهمی را که باید برای استفاده از شوینده‌های مخصوص ماشین ظرفشویی رعایت کنید، بررسی می‌کنیم:

  • یک عدد قرص یا ۲۰ گرم پودر ظرفشویی برای شستن ظروف کافی است.
  • قطعه‌ای به نام رزین در ماشین ظرفشویی وجود دارد که وظیفه تنظیم سختی آب را بر عهده دارد. نمک ظرفشویی در ۵ دقیقه آخر شستشو، رزین را می‌شوید و برای شستشوی بعدی آماده می‌کند. درصورتی‌که چراغ نمک ظرفشویی روشن است، به مقدار کافی نمک درون محفظه برسید. چراغ نمک معمولا با علامت S نمایش داده می‌شود. مخزن نمک کف ظرفشویی سمت چپ قرار می‌گیرد. نمک بیش از حد باعث خش افتادن ظروف در ماشین ماشین ظرفشویی می‌شود.
  • میزان جلادهنده را متناسب با درجه سختی آب تنظیم کنید. استفاده بیش از حد از مایع جلادهنده نیز علت کدر شدن لیوان در ماشین ظرفشویی است. علت سفیدک ظروف در ماشین ظرفشویی سامسونگ و سایر برندها نیز به مقدار نامناسب جلادهنده ارتباط دارد.

بعد از ریختن نمک و مایع جلادهنده به مقدار مناسب، در مخزن آن‌ها را محکم ببندید. با رعایت نکات فوق، علاوه‌بر جلوگیری از کدر شدن لیوان در ماشین ظرفشویی و لک شدن ظروف شیشه‌ای، تعمیر ماشین ظرفشویی نیز به تعویق افتاده و عمر قطعات دستگاه بیشتر می‌شود.

استفاده از جلادهنده مناسب برای جلوگیری از علت سفیدک زدن ظروف در ماشین ال جی

تنظیمات اشتباه؛ ساده‌ترین علت لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

اکثر افراد با مشاهده کوچک‌ترین لک یا کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی، به دنبال تعمیر ظرفشویی بوش یا سایر برندها می‌روند و به مسائل پیش‌پاافتاده اهمیت نمی‌دهند؛ درصورتی‌که یکی از مهم‌ترین مواردی که به عنوان علت لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی باید در نظر گرفت، تنظیمات اشتباه دستگاه است.

برای این که از کدر شدن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی جلوگیری کنید، برنامه شستشوی دستگاه را متناسب با میزان کثیف بودن ظروف در نظر بگیرید. همچنین، تنظیم مقدار سختی آب باتوجه‌به میزان سختی آب محل سکونتتان را رعایت کنید.

جلوگیری از کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی با چینش مرتب

چینش نامنظم ظروف در ماشین ظرفشویی یکی دیگر از دلایل کدر شدن لیوان در ماشین ظرفشویی و مات شدن ظروف شیشه‌ای و کریستال است. اگر ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی به‌خوبی چیده نشوند، آب و مواد شوینده به‌درستی به همه ظروف نمی‌رسد. همین موضوع باعث می‌شود لکه‌ها و کثیفی‌ها روی ظروف باقی مانده و باعث کدر شدن آن‌ها شود.

چیدن نامرتب ظروف در ماشین ظرفشویی، علاوه‌بر کدر شدن ظروف، در چرخش بازوهای آب‌پاش اختلال ایجاد کرده و ممکن است به آن‌ها آسیب وارد شود. در چنین شرایطی باید به دنبال تعمیر ظرفشویی ال جی یا برندهای دیگر باشید.

چیدن مرتب ظرف‌ها برای جلوگیری از کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

خرابی ترموستات یا المنت حرارتی؛ گرم نشدن آب و کدر شدن ظرف‌ها

خرابی ترموستات یا المنت حرارتی دستگاه نیز ممکن است علت لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی باشد. زمانی که المنت یا ترموستات آسیب دیده باشند، آب به اندازه کافی گرم نمی‌شود و ظرف‌ها تمیز نخواهند شد. اگر بعد از پایان شستشو ظرف‌ها سرد هستند و با باز کردن در ظرفشویی بلافاصله بعد از اتمام شستشو، از دستگاه بخار خارج نمی‌شود، احتمالا ترموستات یا المنت دستگاه آسیب دیده است. در چنین شرایطی باید تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ یا سایر برندها را به تکنسین‌های حرفه‌ای تعمیرات ظرفشویی بسپارید.

کثیف بودن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی؛ یکی از علت‌های کدر شدن و لک افتادن روی ظروف

فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی هرازگاهی به تمیز شدن نیاز دارد؛ زیرا آب کثیف از طریق این فیلتر از دستگاه خارج می‌شود. اگر فیلتر تخلیه برای مدت طولانی تمیز نشود، ممکن است بقایای مواد غذایی باعث انسداد این فیلتر شوند؛ بنابراین آب کثیف کاملا تخلیه نشده و ظرف‌ها کدر می‌شوند. در رفع مشکلات مربوط به نشت آب در ماشین ظرفشویی نیز باید انسداد فیلتر تخلیه را مدنظر قرار دهید. گاهی اوقات به دلیل گرفتگی فیلر تخلیه، آب از دستگاه خارج نمی‌شود و از زیر آن نشت پیدا می‌کند.

تمیز کردن فیلتر تخلیه ظرفشویی برای جلوگیری از لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

گرفتگی منافذ بازوهای آبپاش و نرسیدن آب کافی به ظروف کثیف

درصورتی‌که منافذ بازوهای آب‌پاش با رسوبات آب یا بقایای چربی و مواد غذایی مسدود شده باشد، آب کافی به ظروف نمی‌رسد؛ بنابراین در بررسی علت لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش یا برندهای دیگر، این مورد را نیز مدنظر قرار دهید. اگر متوجه شدید که آب کافی از بازوهای آب‌پاش خارج نمی‌شود، مسدود بودن آن‌ها را بررسی کنید. درصورتی‌که منافذ آن بسته بودند، با استفاده از یک سوزن و به‌آرامی می‌توانید آن‌ها را تمیز کنید. علت زرد شدن لیوان در ماشین ظرفشویی نیز ممکن است گرفتگی منافذ بازوهای اسپری آب باشد.

تعمیر ظرفشویی برای رفع علت زرد شدن لیوان در ماشین ظرفشویی

پیش از تعمیر ماشین ظرفشویی، تنظیمات و قطعات دستگاه را بررسی کنید

در این مقاله علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی را بررسی کردیم. اولین موردی که باید در بررسی علت سفیدک زدن ظروف در ماشین ال جی و کدر شدن آن‌ها موردبررسی قرار دهید، شوینده‌ها هستند. مقدار کافی پودر یا قرص ظرفشویی، نمک و مایع جلادهنده از برندهای مرغوب، ظرف‌ها را کاملا تمیز می‌کند. پس از آن باید تنظیمات دستگاه را بررسی کرده و برنامه شستشو را متناسب با میزان کثیفی ظروف انتخاب کنید.

در نهایت قطعاتی مانند بازوی آب‌پاش، فیلتر تخلیه و المنت دستگاه باید موردبررسی قرار بگیرند. اگر برای بررسی این قطعات یا تعمیر ماشین ظرفشویی به دلایل دیگر به کمک نیاز دارید، تکنسین‌های حرفه‌ای تعمیر آنلاین به شما کمک خواهند کرد. همین حالا نیز می‌توانید در قسمت نظرات مشکل ماشین ظرفشویی خود را با ما در میان بگذارید تا در سریع‌ترین زمان ممکن به شما پاسخ دهیم.