آیا می‌دانستید که بیش از ۶۰ درصد خانوارها در ایران از ظرفشویی الجی استفاده می‌کنند؟ این دستگاه‌های بسیار پیچیده و هوشمند، به مرور زمان ممکن است با مشکلات فنی مواجه شوند. برخی از این خطاها ممکن است ناشی از عوامل خارجی مانند فشار آب، کیفیت شوینده و چیدمان ظروف و با رعایت چند نکته ساده قابل رفع باشند. اما برخی دیگر از خطاها ممکن است نشانه‌ای از نقص فنی در قطعات داخلی دستگاه بوده و نیاز به تعمیر توسط یک متخصص فنی داشته باشند.

در این مقاله قصد داریم به بررسی ارورها و خطاهای رایج ماشین ظرفشویی ال‌جی بپردازیم و دلایل و روش‌های رفع آن‌ها را توضیح دهیم. این مقاله بر اساس منابع معتبر مانند دفترچه راهنمای کاربر، وب‌سایت رسمی ال‌جی و مقالات تخصصی نوشته شده است. امیدواریم که این مقاله برای کاربران ماشین ظرفشویی ال‌جی مفید و کاربردی باشد.

1- ارور EI؛ علت و راهکار نشتی آب در ماشین ظرفشویی LG

خطای EI ماشین ظرفشویی به معنای وجود نشتی آب در دستگاه است. این خطا به دلایل مختلفی از جمله نصب نادرست شیلنگ تخلیه، مسدود شدن فیلتر یا پمپ تخلیه، شل شدن اتصالات، آسیب دیدن در یا کف دستگاه، استفاده از مواد شوینده نامناسب، خرابی پمپ تخلیه یا برد الکترونیکی ایجاد می‌شوند.

برای رفع این خطا، باید محل نشتی را با یک دستمال خشک شناسایی و زیر و اطراف دستگاه را بررسی کنید. اگر محل نشتی را پیدا کردید، ممکن است با تعویض یا تعمیر قطعه، مشکل حل شود. اگر مشخص نیست نشتی از کجا ایجاد شده، بهتر است از خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

نشتی ماشین ظرفشویی؛ عامل ایجاد ارور EI

2- ارور FE؛ علت و راه‌حل خطا پرشدن آب در ماشین ظرفشویی الجی

ارور FE ماشین ظرفشویی ال جی به معنای پر شدن آب بیش از حد در دستگاه است. پر شدن ظرفشویی LG ممکن است به دلایل مختلفی مانند: خرابی هیدروستات و کنترل نشدن سطح آب در دستگاه، خرابی شیر ورودی آب و قطع نامناسب آب و خرابی برد الکترونیکی و کنترل ناصحیح شیر ورودی آب و پمپ تخلیه، ایجاد شود.

برای رفع این ارور، باید محل مشکل را شناسایی کرده و قطعه معیوب را تعویض یا تعمیر کنید. برای این کار باید در ابتدا برق ماشین ظرفشویی را قطع و آب اضافی را از طریق شلنگ تخلیه خارج کنید. سپس هیدروستات را چک کرده و نسبت‌به سلامت قطعه مطمئن شوید. در مرحله بعد شیر ورودی آب را چک و اگر معیوب بود تعویض کنید و در آخر نسبت به سالم بودن برد الکترونیکی اطمینان حاصل کنید.

این خطا در ماشین ظرفشویی بوش نیز متداول بوده و با ارور E14 شناسایی می‌شود و به معنای وجود مشکل در سیستم تخلیه و عدم تخلیه آب ظرفشویی در زمان مناسب و نیازمند استفاده از خدمات تعمیرات ظرفشویی بوش برای رفع این ارور است، در ارور E14 باید فیلتر پمپ تمیز و از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل شود.

پر شدن بیش از حد آب در مخزن؛ عامل ارور FE ظرفشویی الجی

3- خطا فنی TE ماشین‌ظرفشویی LG؛ ایراد در سنسور دما

خطای TE ماشین ظرفشویی ال جی به معنای وجود مشکل در سنسور دما یا ترمیستور است. این خطا نشان می‌دهد که دما آب در دستگاه بیش از حد مجاز بوده و ممکن است باعث آسیب به قطعات داخلی شود. برای رفع این خطا، باید علت آن را شناسایی و رفع کنید. برخی از علت‌های احتمالی خطای TE به خرابی یا اتصال نادرست ترمیستور، برد الکترونیکی و اتصال نادرست سیم‌کشی برمی‌گردد.

برای برطرف کردن خطای TE، باید ابتدا شیر آب ورودی را بسته و دستگاه را از برق جدا کنید. سپس ترمیستور را بررسی و در صورت خرابی یا اتصال نادرست آن را تعویض کنید. همچنین برد الکترونیکی و سیم‌کشی را نیز چک و در صورت لزوم آن‌ را تعمیر کنید. اگر با انجام این مراحل همچنان خطای TE را مشاهده کردید، از متخصصان این حوزه کمک بگیرید. همچنین این خطا در ظرفشویی سامسونگ با عنوان TE1 به چشم می‌خورد که برای رفع آن بهتر است خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ کمک بگیرید.

ارور TE به علت بالا رفتن دما در ظرفشویی الجی

4- علت ارور LE چیست؟ ؛ خرابی سیم کشی ماشین ظرفشویی

خطای LE در ماشین ظرفشویی ال جی که در ظرفشویی‌های سامسونگ‌ با کد E9 نشان داده می‌شود؛ به معنای وجود مشکل در موتور یا سیم‌کشی دستگاه است. این خطا نشان‌دهنده مشکلی مربوط به موتور یا مهار سیم‌کشی بین موتور و صفحه کنترل بوجود می‌آید. برای رفع این خطا، باید علت آن را شناسایی و رفع کنید. برخی از علت‌های احتمالی خطای LE  اتصال نادرست یا خرابی موتور، برد الکترونیکی و سنسور سرعت هستند.

برای برطرف کردن خطای LE، باید ابتدا دستگاه را خاموش کرده و برق آن را قطع کنید؛ سپس به بررسی موتور، سیم‌کشی و سنسور سرعت بپردازید و در صورت خرابی یا اتصال نادرست آن‌ها را تعویض یا تعمیر کنید. اگر با انجام این مراحل همچنان خطای LE را مشاهده کردید، بهتر است از خدمات تعمیر ظرفشویی سامسونگ و الجی استفاده کنید.

5- ارور IE؛ اختلال در ورود آب به دستگاه

این ارور به معنای وجود مشکل در ورودی آب و به‌حدمجاز نرسیدن سطح آب طی 10 دقیقه در ماشین ظرفشویی الجی و زیمنس است. برای رفع این خطا، ابتدا باید شیر آب ورودی را باز کرده و فشار آب را بررسی کنید. سپس فیلتر ورودی، شلنگ ورودی و سنسور سطح آب را چک و در صورت گرفتگی، پیچ خوردگی یا خرابی آن‌ها را تمیز یا تعویض کنید.

همچنین برای تعمیر اختلال ورود آب به ماشین ظرفشویی‌های زیمنس وقتی‌که ارور E16 را مشاهده کردید به نقص سیستم پرکن یا دریچه ورودی آب شک کنید. برای رفع این خطا باید فشار آب را چک کرده و در صورت لزوم شیر آب را باز یا تعویض کنید. همچنین باید از عدم گرفتگی یا پیچ خوردگی شلنگ ورودی آب اطمینان حاصل کنید. اگر مشکل از این عوامل نباشد، ممکن است برد الکترونیکی دستگاه دچار خرابی باشد. در این صورت باید باتوجه‌به برند ماشین ظرفشویی خود، نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. توجه داشته باشید که فرایند تعمیر ماشین ظرفشویی زیمنس نسبت به ال جی متفاوت است، در نتیجه حتما به نمایندگی مخصوص مراجعه کنید.

6- ارور EO؛ ایراد در سیستم تخلیه آب ماشین ظرفشویی LG

ارور EO در ماشین ظرفشویی الجی به معنای وجود مشکل در سیستم تخلیه و خالی نشدن آب ظرفشویی در زمان مناسب است. علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی به عوامل متعددی بستگی دارد:

– نصب نادرست شلنگ تخلیه که موجب خم شدن یا پیچ خوردن آن شده و جریان آب را مختل کرده است.

– مسدود شدن فیلتر تخلیه که باعث جمع شدن آب و ذرات مواد غذایی در کف دستگاه شده و از تخلیه آب جلوگیری می‌کند.

– خرابی پمپ تخلیه و تولید فشار ناکافی برای تخلیه آب.

– مسدود شدن چاه فاضلاب که باعث ایجاد فشار منفی در شلنگ تخلیه و بازگشت آب به داخل دستگاه می‌شود.

– خرابی برد الکترونیکی و کنترل ناصحیح پمپ تخلیه و شیر آب ورودی.

برای رفع این ارور، باید محل مشکل را شناسایی کرده و قطعه معیوب را تعویض یا تعمیر کنید. برای این‌کار باید شلنگ تخلیه را چک کرده و از نصب صحیح آن اطمینان حاصل کنید. فیلتر تخلیه را چک کنید که از غذایی داخل آن نباشد.  پمپ تخلیه را  بررسی و از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید. مطمئن شوید چاه فاضلاب مسدود نیست. اگر با انجام این مراحل همچنان ارور EO را مشاهده می‌کنید، بهتر است از خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی ال جی استفاده کنید.

علت ارور EO؛ اشکال در سیستم تخلیه ماشین ظرفشویی الجی

رفع خرابی ماشین ظرفشویی خود را به تعمیرکنندگان مجاز تعمیرآنلاین بسپارید!

ما در این مقاله 6 مورد از مهم‌ترین و رایج‌ترین خطاهای ماشین ظرفشویی ال‍جی اعم از ایراد در سیستم تخلیه، سیم‌کشی موتور، اختلال در ورود آب کافی در زمان مناسب، مشکل در دما یا ترمیستور، پرشدن بیش‌از حد و نشتی آب را به شما گفتیم و راه‌حل‌هایی را برای رفع این ارورها ارائه دادیم.

برای بررسی دقیق‌تر این مشکلات و پیشگیری از رخداد مجدد بهتر است از متخصصان این کار کمک بگیرید. در صورت نیاز به مشاوره با شماره‌های ما تماس بگیرید یا از طریق کامنت با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما در اولین فرصت به شما پاسخ خواهند داد.