اگر در ذهنتان با سؤالاتی از قبیل اینکه، چرا از قرص های ماشین ظرفشویی باید استفاده کنیم؟ معایب استفاده از قرص نسبت به پودر و ژل چیست؟ و یا اینکه نحوه استفاده از  این قرص به چه صورت است؟ مواجه هستید، به مطالعه این مقاله تخصصی منتشر شده از کارشناسان مجرب و حرفه ای تعمیر آنلاین بپردازید.

به طور کلی مواد شوینده ماشین ظرفشویی، با مایع مورد استفاده برای شستن ظروف با دست متفاوت است. بهترین ماده شوینده برای ماشین ظرفشویی، ماده ای است که، ظروف را بهتر تمیز می کند و نحوه استفاده از آن راحت تر بوده و قابلیت تمیز کردن انواع مختلف ظروف را دارد. همچنین ماده شوینده مناسب، رنگ ظروف را تغییر نمی دهد.

انواع مختلف ماده شوینده در ماشین ظرفشویی شامل ژل، پودر و قرص می باشد. در این صفحه از وب سایت رسمی تعمیر آنلاین، با استفاده از نظر کارشناسان مجرب و کارآزموده شرکت، قصد داریم به بررسی تخصصی انواع مختلف قرص ماشین ظرفشویی بپردازیم.

 

 

قرص ظرفشویی از چه ماده ای ساخته شده اند؟

این قرص ها از دو نوع آنزیم پروتئاز تشکیل شده است. آنزیم پروتئاز (Protease) یا پروتئین گوار به آنزیم هایی گفته می شود که باعث تجزیه پروتئین هایی همچون شیر، پنیر، زرده تخم مرغ، گوشت و آمیلازها که کربوهیدرات ها را تجزیه می کنند، می شوند. این آنزیم ها با سایر مواد شیمیایی مانند نرم کننده های آب، مایع سفیدکننده و مواد شیمیایی ضدخوردگی برای توقف زنگ زدگی دستگاه، سازگاری دارند.

مزایا و معایب استفاده از قرص‌های ماشین ظرفشویی

مزیت های استفاده از این قرص

 • نحوه استفاده از قرص ها نسبت به ژل ها و پودرها، آسان تر است.
 • مقدار دقیق مورد نیاز در هر بار شستشو مشخص است.

قرص های ماشین ظرفشویی، حاوی موادی هستند که باعث شستشوی بهتر و درخشندگی بیشتر ظروف می شود.

 

معایب استفاده از قرص ها نسبت به انواع دیگر مواد شوینده ماشین ظرفشویی

 • قیمت بالاتر قرص نسبت به پودر و ژل ماشین ظرفشویی.
 • عدم کنترل بر مقدار مناسبی از ماده شوینده با توجه به حجم ظروف.

لازم به ذکر است، در صورتی که حجم ظروف کثیف کم باشد، استفاده از قرص ماشین ظرفشویی به دلیل اینکه حاوی مواد شوینده بیشتری از مقدار مورد نیاز است، باعث تغییر رنگ ظروف شده و به احتمال زیاد پس از اتمام کار شستشو، مقداری از مواد شوینده بر روی ظروف باقی می ماند.

 

 

مارک های مختلف قرص ماشین ظرفشویی

 • فیری (Fairy): قرص های ماشین ظرفشویی فیری ساخت کشور ترکیه بوده که به دو نوع زیر دسته بندی می شود:
 • جار
 • جار-پلاتینیوم

قرص های فیری قابلیت تمیز کردن ظروف چرب حتی پس از گذشت 24 ساعت را دارند. به طور کلی این قرص ها جار پلاتینیوم بسیار باکیفیت تر از نوع جار می باشد. این قرص ها (جار پلاتینیوم) قابلیت ایجاد درخشندگی و شفافیت بالاتر ظروف را دارند و همچنین از کدر شدن قاشق و ظروف فلزی جلوگیری می کنند. لازم به ذکر است که در صورت استفاده از انواع مختلف قرص های فیری دیگر نیازی به استفاده از نمک های ماشین ظرفشویی نمی باشد (درون ترکیب این قرص ها نمک ماشین ظرفشویی هم موجود می باشد).

 • فینیش: قرص های ماشین ظرفشویی فینیش ساخت کشور ترکیه بوده که به دو نوع زیر تقسیم می شود:
 • معمولی (گچی)
 • کوانتوم (ژله ای)

قرص های فینیش کوانتوم به صورت ژله ای بوده و در مقایسه با نوع گچی قرص ماشین ظرفشویی فینیش دارای کیفیت شستشو و جلادهندگی بالاتری می باشند. لازم به ذکر است که نوع کوانتوم (ژله ای) برای شستشوی ظروف کریستالی مناسب تر است. در صورت استفاده از انواع مختلف این قرص ها فینیش، نیازی به استفاده از نمک های ماشین ظرفشویی نمی باشد. از جمله معایب قرص های ژله ای می توان به این مورد اشاره کردن که این قرص ها قابلیت نصف کردن ندارند.

 • پریل: قرص ماشین ظرفشویی پریل ساخت کشور آلمان می باشند. این قرص ها در مقایسه با دو مدل دیگر فینیش و فیری از مرغوبیت کمتری برخوردار است و چربی ها را سخت تر از بین می برد. در صورت استفاده از قرص های ماشین ظرفشویی پریل مانند قرص های فیری و فینیش، نیازی به استفاده از نمک های ماشین ظرفشویی نمی باشد.

 

نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی

جهت استفاده از این قرص ها موارد زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • قرص را از بسته بندی خارج کنید (قرص ماشین ظرفشویی عموماً به صورت مجزا در بسته های پلاستیکی قرار گرفته اند).
 • قرص را در قسمت اصلی مواد شوینده قرار دهید و درب آن را ببندید (محفظه اصلی مواد شوینده بر روی قسمت داخلی درب دستگاه قرار دارد).

نکته بسیار مهم: در قسمت اصلی مواد شوینده بدون توجه به میزان کثیفی ظروف، تنها یک قرص قرار دهید. استفاده از تعداد قرص بیشتر، ظروف شما را تمیزتر نمی کند و تنها باعث تولید کف بیشتر شده و به دستگاه آسیب می رساند. علاوه بر این، باعث شستشوی ناقص ظروف می شود.

 • ظروف را به صورت صحیح و ایمن در قفسه های دستگاه قرار دهید.
 • ماشین ظرفشویی را روشن کنید.

اگر چنانچه پس از استفاده از ماشین ظرفشویی متوجه شدید که ظروف به صورت کامل تمیز نمی‌شوند، ممکن است علل مختلفی وجود داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید از همین سایت مقاله “علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی” را مطالعه کنید.