یکی از ضعف‌های ماشین لباسشویی بوش، دستگیره درب دستگاه است. معمولاً به دلایل مختلف و البته ایرادات وارد شده به قطعات لباسشویی، ممکن است که درب دستگاه قفل شود. البته احتمال قفل شدن درب لباسشویی بوش در مدل logixx8 بیشتر اتفاق می‌افتد.

در این مطلب قصد داریم که به بیان علت‌های قفل شدن درب لباسشویی بوش و راه‌حل‌های رفع این ایراد در دستگاه بپردازیم.

علت باز نشدن درب لباسشویی بوش

در ماشین لباسشویی‌های اتوماتیک بوش، بعد از شروع چرخه شستشو، درب دستگاه تا زمان اتمام شستشو توسط میکروسوئیچ قفل می‌شود.

زمانی که برنامه شستشو تمام شده و آب مخزن تخلیه شود، درب دستگاه از طریق فرمان برد باز می‌شود. حالا اگر بعد از اتمام برنامه، صدای تق‌تق قفل لباسشویی آزاد نشده باشد، درب قفل شده است.

شاید در زمان بستن درب لباسشویی، ضامن و یا قلاب آن جا خورده و گیر کرده است. در این صورت با یک پیچ‌گوشتی و یا چاقو می‌توانید با کمی فشار به مرکز دستگیره درب، زبانه آن را باز کنید.

البته این ایراد، نشان از آسیب دیدن دستگاه و درب است که بی‌توجهی به آن باعث خرابی دستگاه می‌شود. بنابراین درصورت وجود این ایراد حتماً با نمایندگی تعمیر لباسشویی بوش برای تعمیر دستگاه تماس بگیرید.

قفل شدن درب لباسشویی بوش

در برخی‌ازاوقات به دلیل دستکاری لباسشویی توسط کودکان و زدن دکمه‌های اتوماتیک، دستگاه دچار مشکل می‌شود. علاوه‌براین حتی احتمال شکستن دستگیره درب نیز وجود دارد.

درواقع زمانی که شستشو دستگاه تمام نشده، اما کاربر فکر می‌کند که کار دستگاه تمام شده و برای باز کردن درب به دستگیره فشار وارد می‌کند، باعث شکستن دستگیره می‌شود.

اگر دستگیره لباسشویی شکسته شده، می‌توانید از فروشگاه‌های مجاز قطعه اورجینال ماشین لباسشویی بوش را تهیه کنید. زبانه درب با ۲ پیچ به درب وصل شده که با باز کردن این پیچ‌ها می‌توانید به راحتی آن را تعویض کنید.

اما در برخی‌ازمواقع نیز خرابی قطعات ماشین لباسشویی، باعث قفل شدن درب می‌شود. مثلاً ماشین لباسشویی آب را تخلیه نمی‌کند که این ایراد ممکن است از پمپ باشد و یا نمایشگر دستگاه کد خطایی را نمایش می‌دهد.

معمولاً اکثر کاربران به کد خطاها توجهی نمی‌کنند و سعی در باز کردن درب دارند. می‌توانید ازطریق نمایندگی‌های بوش، علت نمایش کد خطاهای ماشین لباسشویی بوش را یافته و خودتان و یا تکنسین‌های نمایندگی به تعمیر لباسشویی بپردازید.

۴ روش باز کردن قفل درب لباسشویی بوش

1. فعال بودن قفل کودک ماشین لباسشویی بوش (Child Lock)

در برخی از اوقات نیز فعال بودن قفل کودک ماشین لباسشویی بوش، می‌تواند باعث این دردسر و مشکل شده باشد. درابتدا این عملکرد دستگاه را چک کنید. اگر ناخواسته این قفل را روشن کرده‌اید با غیرفعال کردن آن مشکل رفع می‌شود.

غیر فعال کردن قفل کودک:

  • بر روی نمایشگر ماشین لباسشویی بوش، یک شکل مربع با علامت کلید روشن است که در زیر آن عبارت seconds3 نوشته شده است. این علامت لمسی دستگاه را به مدت ۳ ثانیه نگه دارید. حالا صدای بیپ دستگاه علامت غیرفعال شدن این عملکرد را نشان می‌دهد.
باز نشدن درب لباسشویی بوش
  • برای روش دوم می توانید کلیدهای RPM و Finished in دستگاه را به مدت ۳ ثانیه نگه دارید. با این کار صدای بیپ دستگاه بلند می‌شود.

2. وزن بیش از حد درام و پر بودن ماشین لباسشویی

اگر عادت دارید که حجم زیادی از لباس‌ها را در هر سیکل شستشو در دستگاه قرار بدهید، این حجم نامناسب باعث آسیب به لباسشویی می‌شود. وجود حجم بالاتر از میزان تعیین شده دستگاه، می‌تواند مانع از باز شدن درب لباسشویی شود.

به همین دلیل حتماً سعی کنید که کمتر از حجم تعیین شده دستگاه در آن لباس بریزید و لباسشویی را کاملاً پر نکنید. زیرا پر کردن بیش‌ازحد لباسشویی در طول زمان باعث آسیب به دستگاه خواهد شد.

برای باز کردن اضطراری دستگاه در این شرایط، در قسمت پایین لباسشویی پشت درپوش فیلتر تخلیه، یک ضامن آبی یا قرمز رنگ وجود دارد. لباسشویی را خاموش کنید و ضامن را به سمت پایین بکشید تا درب باز شود.

این روش باز کردن درب لباسشویی بوش را می‌توانید در هر شرایطی که درب دستگاه قفل شده است به کار ببرید‌ البته این روش اضطراری باز کردن درب، موقتی است. بنابراین بعد از باز کردن حتماً با نمایندگی‌ بوش تماس بگیرید تا مشکل دستگاه را کاملاً برطرف نمایند. ویدیو آموزش باز کردن درب لباسشویی بوش و تعویض دستگیره را اینجا ببینید.

قفل شدن درب ماشین لباسشویی بوش

3. بسته شدن قفل حرارتی ماشین لباسشویی بوش

وجود قفل حرارتی در قطعات لباسشویی بوش باعث می‌شود که درب دستگاه ۲ دقیقه بعد از اتمام عمل شستشو باز شود. این زمان تعلل برای جلوگیری از گسترش گرما دستگاه می باشد.

برای رفع این ایراد، لباسشویی را خاموش کنید و ۵ دقیقه بعد درب را باز کنید. اگر با این کار نتوانستید قفل را باز کنید، به درب ضربه کوچکی بزنید تا قفل حرارتی باز شود.

4. انسداد پمپ تخلیه

اگر گرفتگی در پمپ تخلیه وجود داشته باشد، دستگاه عمل تخلیه آب را انجام نمی‌دهد و درب قفل می‌شود. برای تشخیص انسداد پمپ تخلیه، اگر می‌بینید آب همچنان وارد ماشین لباسشویی می‌شود، باید این قطعه را تعویض کنید.

اول سعی کنید که با یک چرخه شستشو دوباره، آب موجود در دستگاه را تخلیه کنید. اگر لباسشویی به لوله‌های سینک وصل است، می‌توانید با جدا کردن آن، آب را در داخل سطل جدایی تخلیه کنید.

عد از تخلیه کردن آب موجود در لباسشویی، احتمالاً می‌توانید درب را باز کنید. اما توصیه می‌کنیم که حتماً پمپ تخلیه در قسمت پشت لباسشویی را تعویض کنید. چون احتمال رخ دادن مجدد این اتفاق باوجود معیوب بودن پمپ تخلیه امکان دارد.

۵. گیر کردن لباس بین درب و محفظه

بعضی وقت ها ممکن است با عجله لباس‌ها را درون محفظه قرار داده باشید و لباس‌ها، به ویژه لباس‌های کوچکتر مانند جوراب‌ها بین درب و محفظه ماشین لباسشویی گیر کند. قبل از شروع برنامه اطمینان حاصل کنید که هیچ لباسی بین درب و محفظه وجود نداشته باشد.

 

باز کردن قفل درب لباسشویی بوش

 

در صورت بروز چنین خطایی بعد از اتمام کار دستگاه، درب لباسشویی باز نمی‌شود. برای رفع این مشکل باید درب را توسط ضامن دستی باز کنید و لباس‌ها را بیرون بیاورید.

۶. میکروسوئیچ درب لباسشویی

میکروسوئیچ درب لباسشویی بوش معمولا دو دقیقه بعد از پایان چرخه شستشو، درب ماشین را آزاد می‌کند. این کار برای جلوگیری از آسیب گسترش گرما است، بنابراین حتی زمانی که ماشین لباسشویی بوش خاموش است، درب فورا باز نمی شود.

در صورتی که میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی بوش دچار خرابی گردد درب آن باز نمی‌شود. در این وضعیت ممکن است آب به طور کامل تخلیه شده باشد ولی هوایی که قفل درب را کنترل می‌کند، موجب گیر کردن درب لباسشویی شود.

شما می‌توانید با ریست کردن سوئیچ فشار، قفل درب را آزاد کنید. همچنین توصیه می‌شود که ماشین لباسشویی را برای مدت پنج دقیقه خاموش کنید تا قفل بتواند سرد و آزاد شود.

 

در نهایت با وجود موارد بالا ممکن است نتوانید قفل درب لباسشویی بوش را باز کرده و مشکل دستگاه خود را حل کنید. در این حالت کافی است با شماره تلفن 45396-021  تماس حاصل کنید تا کارشناسان تعمیر آنلاین در کوتاه ترین زمان ممکن مشکل دستگاه شما را رفع کنند..