یکی از ضعف‌های ماشین لباسشویی بوش، دستگیره درب دستگاه است. معمولاً به دلایل مختلف و البته ایرادات وارد شده به قطعات لباسشویی، ممکن است که درب دستگاه قفل شود. البته احتمال باز نشدن درب ماشین لباسشویی بوش در مدل logixx8 بیشتر اتفاق می‌افتد. در این مطلب قصد داریم که به بیان علت‌ قفل شدن درب لباسشویی بوش و راه‌حل‌های رفع این ایراد در دستگاه بپردازیم.

علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی بوش

در ماشین لباسشویی‌های اتوماتیک بوش، بعد از شروع چرخه شستشو، درب دستگاه تا زمان اتمام شستشو توسط میکروسوئیچ قفل می‌شود.

زمانی که برنامه شستشو تمام شده و آب مخزن تخلیه شود، درب دستگاه از طریق فرمان برد باز می‌شود. حالا اگر بعد از اتمام برنامه، صدای تق‌تق قفل لباسشویی آزاد نشده باشد، درب قفل شده است.

شاید در زمان بستن درب لباسشویی، ضامن و یا قلاب آن جا خورده و گیر کرده است. در این صورت با یک پیچ‌گوشتی و یا چاقو می‌توانید با کمی فشار به مرکز دستگیره درب، زبانه آن را باز کنید.

البته این ایراد، نشان از آسیب دیدن دستگاه و درب است که بی‌توجهی به علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی بوش، باعث خرابی دستگاه می‌شود. بنابراین درصورت وجود این ایراد حتماً با مرکز تخصصی تعمیر لباسشویی بوش برای تعمیر دستگاه تماس بگیرید.

علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی بوش می تواند مشکل ضامن یا قلاب درب باشد.

برخی‌ اوقات به دلیل دستکاری لباسشویی توسط کودکان و زدن دکمه‌های اتوماتیک، دستگاه دچار مشکل می‌شود. علاوه‌براین حتی احتمال شکستن دستگیره درب نیز وجود دارد.

درواقع زمانی که شستشو دستگاه تمام نشده، اما کاربر فکر می‌کند که کار دستگاه تمام شده و برای باز کردن درب به دستگیره فشار وارد می‌کند، باعث شکستن دستگیره می‌شود.

اگر دستگیره لباسشویی شکسته شده، می‌توانید از فروشگاه‌های مجاز قطعه اورجینال ماشین لباسشویی بوش را تهیه کنید. زبانه درب با ۲ پیچ به درب وصل شده که با باز کردن این پیچ‌ها می‌توانید به راحتی آن را تعویض کنید.

اما در برخی‌ازمواقع نیز خرابی قطعات ماشین لباسشویی، باعث قفل شدن درب می‌شود. مثلاً ماشین لباسشویی آب را تخلیه نمی‌کند که این ایراد ممکن است از پمپ باشد و یا نمایشگر دستگاه کد خطایی را نمایش می‌دهد.

معمولاً اکثر کاربران به کد خطاها توجهی نمی‌کنند و سعی در باز کردن درب دارند. می‌توانید ازطریق نمایندگی‌های بوش، علت نمایش کد خطاهای ماشین لباسشویی بوش را یافته و خودتان و یا تکنسین‌های نمایندگی به تعمیر لباسشویی بپردازید.

6 راه حل برای مشکل قفل شدن درب ماشین لباسشویی بوش

در ادامه سعی می کنیم تمامی روش های کاربردی جهت باز كردن قفل لباسشويي بوش را برسی کنیم:

1. فعال بودن قفل کودک ماشین لباسشویی بوش (Child Lock)

در برخی از اوقات نیز فعال بودن قفل کودک ماشین لباسشویی بوش، می‌تواند باعث این دردسر و مشکل شده باشد. در ابتدا این عملکرد دستگاه را چک کنید. اگر ناخواسته این قفل را روشن کرده‌اید با غیرفعال کردن آن مشکل رفع می‌شود.

غیر فعال کردن قفل کودک:

  • بر روی نمایشگر ماشین لباسشویی بوش، یک شکل مربع با علامت کلید روشن است که در زیر آن عبارت seconds3 نوشته شده است. این علامت لمسی دستگاه را به مدت ۳ ثانیه نگه دارید. حالا صدای بیپ دستگاه علامت غیرفعال شدن این عملکرد را نشان می‌دهد.
یکی از علت های قفل شدن درب ماشین لباسشویی بوش، فعال شدن قفل کودک است.
  • برای روش دوم می توانید کلیدهای RPM و Finished in دستگاه را به مدت ۳ ثانیه نگه دارید. با این کار صدای بیپ دستگاه بلند می‌شود.

2. وزن بیش از حد درام و پر بودن ماشین لباسشویی

اگر عادت دارید که حجم زیادی از لباس‌ها را در هر سیکل شستشو در دستگاه قرار بدهید، این حجم نامناسب باعث آسیب به لباسشویی می‌شود. وجود حجم بالاتر از میزان تعیین شده دستگاه، می‌تواند باعث قفل شدن درب ماشین لباسشویی بوش شود.

به همین دلیل حتماً سعی کنید که کمتر از حجم تعیین شده دستگاه در آن لباس بریزید و لباسشویی را کاملاً پر نکنید. زیرا پر کردن بیش‌ازحد لباسشویی در طول زمان باعث آسیب به دستگاه خواهد شد.

برای باز کردن اضطراری دستگاه در این شرایط، در قسمت پایین لباسشویی پشت درپوش فیلتر تخلیه، یک ضامن آبی یا قرمز رنگ وجود دارد. لباسشویی را خاموش کنید و ضامن را به سمت پایین بکشید تا درب باز شود.

این روش باز کردن درب لباسشویی بوش را می‌توانید در هر شرایطی که درب دستگاه قفل شده است به کار ببرید‌ البته این روش اضطراری باز کردن درب، موقتی است. بنابراین بعد از باز کردن حتماً با نمایندگی‌ بوش تماس بگیرید تا مشکل دستگاه را کاملاً برطرف نمایند. ویدیو آموزش باز کردن درب لباسشویی بوش و تعویض دستگیره را اینجا ببینید.

 

3. بسته شدن قفل حرارتی ماشین لباسشویی بوش

وجود قفل حرارتی در قطعات لباسشویی بوش باعث می‌شود که درب دستگاه ۲ دقیقه بعد از اتمام عمل شستشو باز شود. این زمان تعلل برای جلوگیری از گسترش گرما دستگاه می باشد.

برای رفع این ایراد، لباسشویی را خاموش کنید و ۵ دقیقه بعد درب را باز کنید. اگر با این کار مشکل باز نشدن درب ماشین لباسشویی بوش برطرف نشد، به درب ضربه کوچکی بزنید تا قفل حرارتی باز شود.

بسته شدن قفل حرارتی می تواند یکی از علت های باز نشدن درب ماشین لباسشویی بوش باشد.

4. انسداد پمپ تخلیه

اگر گرفتگی در پمپ تخلیه وجود داشته باشد، دستگاه عمل تخلیه آب را انجام نمی‌دهد و درب قفل می‌شود. برای تشخیص انسداد پمپ تخلیه، اگر می‌بینید آب همچنان وارد ماشین لباسشویی می‌شود، باید این قطعه را تعویض کنید.

اول سعی کنید که با یک چرخه شستشو دوباره، آب موجود در دستگاه را تخلیه کنید. اگر لباسشویی به لوله‌های سینک وصل است، می‌توانید با جدا کردن آن، آب را در داخل سطل جدایی تخلیه کنید.

اطلاعات بیشتر: ارورهای لباسشویی بوش

بعد از تخلیه کردن آب موجود در لباسشویی، احتمالاً باز كردن قفل لباسشويي بوش امکان پذیر است. اما توصیه می‌کنیم که حتماً پمپ تخلیه در قسمت پشت لباسشویی را تعویض کنید. چون احتمال رخ دادن مجدد قفل شدن لباسشویی بوش باوجود معیوب بودن پمپ تخلیه امکان دارد.

۵. گیر کردن لباس بین درب و محفظه

بعضی وقت ها ممکن است با عجله لباس‌ها را درون محفظه قرار داده باشید و لباس‌ها، به ویژه لباس‌های کوچکتر مانند جوراب‌ها بین درب و محفظه ماشین لباسشویی گیر کند. قبل از شروع برنامه اطمینان حاصل کنید که هیچ لباسی بین درب و محفظه وجود نداشته باشد.

در صورت بروز چنین خطایی بعد از اتمام کار دستگاه، مشکل باز نشدن درب ماشین لباسشویی بوش اجتناب ناپذیر است. برای رفع این مشکل باید درب را توسط ضامن دستی باز کنید و لباس‌ها را بیرون بیاورید.

گیر کردن لباس بین درب و محفظه می تواند یکی از علل باز نشدن درب ماشین لباسشویی بوش باشد.

۶. میکروسوئیچ درب لباسشویی

میکروسوئیچ درب لباسشویی بوش معمولا دو دقیقه بعد از پایان چرخه شستشو، درب ماشین را آزاد می‌کند. این کار برای جلوگیری از آسیب گسترش گرما است، بنابراین حتی زمانی که ماشین لباسشویی بوش خاموش است، درب فورا باز نمی شود.

در صورتی که میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی بوش دچار خرابی گردد احتمال باز نشدن درب ماشین لباسشویی بوش بسیار زیاد می شود. در این وضعیت ممکن است آب به طور کامل تخلیه شده باشد ولی هوایی که قفل درب را کنترل می‌کند، موجب گیر کردن درب لباسشویی شود.

شما می‌توانید با ریست کردن سوئیچ فشار، قفل درب را آزاد کنید. همچنین توصیه می‌شود که ماشین لباسشویی را برای مدت پنج دقیقه خاموش کنید تا قفل بتواند سرد و آزاد شود.

7. شکستن دستگیره درب ماشین لباسشویی

در برخی م.ارد ممکن است هیچ یک از اتفاقات ذکر شده برای دستگاه نیوفتاده باشد و دلیل باز نشدن درب لباسشویی بوش تنها خرابی یا شکستگی دستگیره درب ماشین لباسشویی و یا شل شدن فلاپی آن باشد. اگر مشکل در دستگیره باشد برای حل آن نیازی به حضور نیروی متخصص وجود ندارد و با استفاده از دو راه حل میتوانید درب دستگاه را به سادگ باز کنید:

  • اگر دستگیره دستگاه شما رو به جلو باشد ، ممکن است بتوانید با برخی از سیم ها یا خط رشته ای که در اطراف لبه درب قرار دارد ، آن را رها کنید.
  • به سادگی سیم یا خط را به سمت چپ و سپس به آرامی ، اما محکم ، به سمت دسته بکشید تا درب را باز کنید.

اگر با راهکارهای گفته شده موفق به باز کزدن درب دستگاه نشدید مراحل زیر را انجام دهیذ:

  • بالای ماشین لباسشویی را باز کرده و آن را به طوری که بتوانید به پشت دستگاه دسترسی داشته باشید بلند کنید.
  • نوک گیره را فشار دهید تا آزاد شود. در صورتیکه پیچ به قدری سفت است که با دست باز نمیشود از یک پیچ گوشتی برای باز کردن آن کمک بگیرید.
  • توجه داشته باشید که با باز شدن درب لباسشویی اکر آب آن را تخلیه نکرده باشید آب و کف از دستگاه خارج شده و باعث کثیفی محیط میشود لذا بهتر است قبل از باز کردن درب آب دستگاه را تخلیه کنید.
  • در صورتیکه دستگیره درب دستگاه شکسته باشد بهتر است آنرا با نمونه اورجینال تعویض کنید. استفاده از قطعه اصل و با کیفیت تاثیر چشمگیری در سلامت و طول عمر بیشتر دستگاه شما خواهد داشت.

سخن پایانی

باز نشدن درب لباسشویی بوش یکی از مواردی است که میتواند کارایی دستگاه شما را پایین آورده و درصورت عدم عیب یابی صحیح و تعمیر تخصصی ممکن است در طول عمر و کیفیت عملکرد دستگاه شما تاثیر منفی داشته باشد. همانطور که در مقاله گفته شد تمامی دلایل بازنشدن درب ماشین لباسشویی بوش نیازی به حضور تکنسین متخصص ندارد اما سپردن کار به نیروی باتحربه و عدم انجام اقدامات خودسرانه در موارد حساس امری مهم و حیاتی است.

 

در نهایت با وجود موارد بالا ممکن است نتوانید مشکل قفل شدن درب ماشین لباسشویی بوش را حل کنید. در این شرایط کافی است با شماره تلفن 45396-021  تماس حاصل کنید تا کارشناسان تعمیر آنلاین در کوتاه ترین زمان ممکن، مشکل باز نشدن درب ماشین لباسشویی بوش شما را رفع کنند و از آسیب بیشتر به دستگاه جلوگیری کنند.