شاید شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که علی‌رغم داشتن ماشین ظرفشویی از آن استفاده نمی‌کنید؛ چراکه معتقدید این دستگاه ظرف‌ها را به‌خوبی تمیز نمی‌کند. باید به شما بگوییم که کاملا در اشتباهید! اگر با نحوه چیدمان ظرف در ماشین ظرفشویی آشنایی داشته باشید، این مشکل برای شما پیش نمی‌آید. نحوه چیدن قابلمه در ماشین ظرفشویی و سایر ظرف‌ها، بسیار ساده است. در ادامه این مقاله نحوه چیدن ظرفها در ماشین ظرفشویی را به شما آموزش می‌دهیم تا از شر شستشوی دستی ظرف‌ها خلاص شوید و کار شستن ظروف را به ماشین ظرفشویی بسپارید.

بررسی نحوه عملکرد ماشین ظرفشویی؛ نکته‌ای مهم برای تمیز شدن ظروف

ماشین ظرفشویی دستگاهی است که آب داخل مخزن را با شوینده مخلوط می‌کند و برای مدتی تعیین شده آن را روی ظروف کثیف داخل دستگاه می‌ریزد. به این ترتیب همه کثیفی و چربی‌‌های موجود بر روی سطوح ظرف‌ها به‌تدریج از بین می‌رود. درصورتی‌که با روش اصولی چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی آشنایی نداشته باشید، امکان ریخته شدن آب و شوینده بر روی سطح ظروف وجود نخواهد داشت. در این صورت پس از اتمام شستشو با ظروف کثیف و نیمه‌کثیف مواجه خواهید شد که باید دوباره آنها را بشویید.

در برخی از مواقع چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی به‌صورت اشتباه به قطعات داخلی دستگاه خصوصا بازوهای آبپاش یا همان پره‌ها آسیب می‌رساند و به تعمیر ماشین ظرفشویی خود نیاز پیدا خواهید کرد. در ادامه نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی به تفکیک طبقات را بررسی خواهیم کرد. با رعایت نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، از داشتن ظروف تمیز پس از اتمام کار ماشین ظرفشویی لذت می‌برید.

نحوه شستشوی ظرف ها داخل ماشین ظرفشویی

نحوه چیدن ظروف در طبقه پایین ماشین ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی معمولا ۲ یا ۳ طبقه دارند. طبقه پایین ماشین ظرفشویی فضایی بزرگتر با ارتفاع بیشتر دارد که برای چیدن قابلمه و ظروف بزرگ مناسب‌تر است. هنگام قرار دادن قابلمه در ماشین ظرفشویی بهتر است به چند نکته مهم زیر توجه داشته باشید:

 1. پیش از قرار دادن قابلمه از عدم وجود مواد غذایی در کف آن مطمئن شوید.
 2. قابلمه را به صورت برعکس در ظرفشویی بگذارید به‌صورتی‌که آب داخل آن باقی نماند.
 3. پس از قرار دادن قابلمه پره‌های کف ماشین ظرفشویی و پره‌های میانی دستگاه را با دست بچرخانید و مطمئن شوید که قابلمه در مسیر چرخش پره‌ها قرار نمی‌گیرد.

قابلمه مسی و روحی (رویی) را به‌هیچ‌عنوان در ماشین ظرفشویی نشویید؛ این جنس از ظروف باید به صورت دستی شسته شوند. درصورتی‌که قابلمه‌هایی با جنس‌هایی این چنین در ظرفشویی قرار دهید، ممکن است دستگاه دچار آسیب شود. از آنجایی که تعمیر ظرفشویی بوش و سایر برندهای به‌روز هزینه بالایی دارد، با احتیاط بیشتری قابلمه‌ها را در این دستگاه قرار دهید.

نکات مربوط به چیدن ظروف گود و بشقاب‌ها در طبقه پایین ظرفشویی

در طبقه پایین ماشین ظرفشویی، تقسیم‌بندی‌های خاصی وجود دارد که بشقاب‌هایی با سطح صاف و بشقاب‌های خورشت‌خوری با سطح گود را به‌خوبی در کنار یکدیگر جای می‌دهد. باتوجه‌به ارتفاع کمتر طبقه بالا، بهتر است که بشقاب‌های خود را در طبقه پایین‌تر جای دهید. هنگام چیدن ظرف در ماشین ظرفشویی بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 1. فاصله قرارگیری هر بشقاب با بشقاب دیگر به هیچ عنوان نباید مسدود شود.
 2. بشقاب‌ها نباید روی یکدیگر بیفتند یا سطح یکدیگر را بپوشانند.
 3. بشقاب‌هایی با ارتفاع بیشتر بهتر است در کناره‌ها گذاشته شوند تا مانع پاشیده شدن آب به ظروف کناری خود نشوند.
 4. برای شستشوی بهتر ظروف بهتر است که بشقاب‌های هم شکل در کنار یکدیگر چیده شده و بشقاب پلوخوری و خورشت‌خوری به صورت نامنظم چیده نشود.
 5. اصول مربوط به نحوه قرار دادن ظرف در ماشین ظرفشویی به این صورت است که بشقاب‌های گود باید داخل میله‌های تقسیم‌بندی‌ دستگاه با فاصله بیشتر قرار بگیرند. به این شکل آب به‌راحتی داخل آن‌ها را شستشو می‌دهد.
 6. قسمت داخلی همه بشقاب‌ها باید به سمت داخل ماشین ظرفشویی باشند.

قوانین کلی چیدمان ماشین ظرفشویی با هر برندی، توصیه می‌کند که ظروف بامبو، ظروف چوبی و ظرف‌های پلاستیکی بدون نشان «ایمن در ماشین ظرفشویی» را در دستگاه قرار ندهید؛ چرا که ممکن است شکل اولیه خود را از دست بدهند. قرار دادن این نوع ظروف در ظرفشویی نه‌تنها به خود ظرف‌ها آسیب وارد می‌کند، بلکه ممکن است ماشین ظرفشویی را با ایراداتی روبه‌رو کند. برای جلوگیری از تعمیر ظرفشویی سامسونگ و سایر برندهای ماشین ظرفشویی، دفترچه راهنمای دستگاه و جنس ظروف مناسب برای شستن در آن را با دقت مطالعه کنید.

نکات مربوط به قرار دادن قاشق و چنگال در طبقه پایین ظرفشویی

در برخی از ماشین ظرفشویی‌های امروزی به جای طبقه سوم قاشق و چنگال، یک سبد مخصوص در طبقه پایین وجود دارد که می‌توان همه قاشق، چنگال و چاقوها را در آن قرار داد تا به‌طورکامل شسته شوند. برای چیدن ظرف در ماشین ظرفشویی و سبد قاشق چنگال‌ها، باید به نکات زیر توجه شود:

 1. همه قاشق‌ و چنگال‌ها باید از سمت دسته درون سبد قرار بگیرند.
 2. چاقوهای کوچک باید از سمت تیغه در سبد قرار داده شوند.
 3. در هر قسمت از سبد فقط یک ظرف قرار دهید و اجازه ندهید که این ظروف روی یکدیگر را بپوشانند؛ در غیر این صورت قاشق و چنگال‌ها به‌خوبی شسته نخواهند شد.

ممکن است برای شما هم سوال پیش آمده باشد که آیا می توان ماشین ظرفشویی را به آب گرم وصل کرد؟ در پاسخ باید بگوییم درصورتی‌که درجه حرارت آب ماشین ظرفشویی را روی بالاترین درجه تنظیم کنید، نیاز به این کار نیست و ظروف با درجه بالای آب دستگاه کاملا تمیز خواهند شد. از قرار دادن اشیا بلند در سبد قاشق و چنگال خودداری کنید چراکه ممکن با بازوی اسپری آب برخورد داشته باشند و اجازه ندهند که به درستی بچرخد.

نحوه چیدن ظرفها در ماشین ظرفشویی

نحوه چیدن ظرف در طبقه بالای ماشین ظرفشویی

هنگام چیدمان ظرف در ماشین ظرفشویی باید به این نکته توجه داشته باشید که ظروف قسمت پایینی با شدت بیشتری شسته می‌شوند؛ بنابراین ظروف کثیف‌تر و غیرحساس در قسمت پایینی قرار می‌گیرد و طبقه بالا مختص ظرف‌های کوچک و حساس‌تری هستند که کثیفی چندانی ندارند؛ به همین دلیل توصیه می‌شود همه لیوان‌ها در این طبقه گذاشته شوند، خصوصا اگر سطح براق و شیشه‌ای حساسی دارند. هنگام چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی به این نکات توجه کنید:

 1. همه لیوان‌ها باید به‌صورت برعکس داخل ماشین ظرفشویی قرار بگیرد تا بازوهای آب‌پاش موجود در زیر طبقه بالایی به‌خوبی داخل لیوان‌ها را شستشو دهد و آب داخل لیوان‌‌ها جمع نشود.
 2. بهتر است لیوان‌ها را در کناره‌های طبقه بچینید تا بر اثر پاشیده شدن آب به لیوان، تعادل خود را از دست ندهد و از ریخته شدن آب به دیگر ظروف کوچک جلوگیری نکند.

نکته: پس از قرار دادن لیوان‌ها از چرخیده شدن راحت و بدون مشکل پره‌های اسپری آب مطمئن شوید؛ چرا که ممکن است برخی لیوان‌های بلند و پایه‌دار در این مسیر قرار بگیرند.

هنگام چیدن ظرف در ماشین ظرفشویی، شما می‌توانید ظروف ماست‌خوری و سالادخوری را در طبقه بالایی قرار دهید. به‌ همین‌ منظور طبقه‌بندی‌های خاصی تعبیه شده است تا کاسه‌های بیشتری را در کمترین جای ممکن قرار دهید. بهتر است هنگام چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی به نکته‌های زیر توجه کنید:

 1. هر کاسه‌ باید در قسمت تعیین‌شده قرار بگیرد و از قرار دادن 2 کاسه در یک فاصله تقسیم‌بندی شده خودداری کنید.
 2. قسمت داخلی هر کاسه باید متمایل به سمت پایین یا روبه‌روی در ماشین ظرفشویی باشد.
 3. در‌صورتی‌که کاسه ارتفاع بالایی دارد و با پره‌های بالایی دستگاه تماس پیدا می‌کند، بهتر است به‌صورت‌کامل برعکس خوابانده شود. این مورد برای کاسه‌های آبگوشتی گود کاربرد بیشتری دارند.

باتوجه‌به شستشوی ملایم‌تر در طبقه بالایی توصیه می‌شود که ظروف پلاستیکی مخصوص ماشین ظرفشویی در طبقه بالا گذاشته شود و برنامه‌های شستشو با دمای پایین‌تر را انتخاب کنید.

نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی

نحوه چیدن ظرف در طبقه سوم ماشین ظرفشویی؛ قسمت مخصوص قاشق و چنگال

در اکثر ماشین ظرفشویی‌های امروزی طبقه سوم و کم‌ارتفاعی وجود دارد که می‌توان قاشق و چنگال‌های کثیف را به صورت خوابیده و مرتب در آن قرار داد. چیدن ظرف در ماشین ظرفشویی حتی در طبقه سوم نیز اصول و روش خود را دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 1. در این طبقه تقسیم بندی خاصی برای قرار دادن قاشق و چنگال لحاظ شده که باید در هر قسمت فقط یک ظرف قرار بگیرد؛ بنابراین از قرار دادن دو یا چند ظرف در هر قسمت خودداری کنید و اجازه دهید آب به‌خوبی به سطح هر یک برسد.
 2. از قرار دادن کفگیر و دیگر ظروف درشت در طبقه سوم ماشین ظرفشویی خودداری کنید و پیش از شروع برنامه شستشو، مطمئن شوید که پره‌های ظرفشویی به چیزی برخورد نمی‌کند.

نکته: قوانین چیدن ظرف در ماشین ظرفشویی توصیه می‌کند درصورتی‌که ظروف شما بیش از حد کثیف هستند یا در این طبقه به خوبی تمیز نمی‌شوند، آنها را در سبد مخصوص در طبقه پایین بچینید.

چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی در طبقه مخصوص قاشق و چنگال

نکات مهم پیش از چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

یکی از مهم‌ترین نکات پیش از چیدن ظرف در ماشین ظرفشویی، توجه به جنس آن است. در دفترچه راهنمای هر کدام از برندهای ماشین ظرفشویی، ظروفی که قابلیت شستشو در آن دستگاه را دارند با جزئیات مشخص شده‌اند. نکته مهم دیگر در چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی، تمیز کردن نسبی ظروف است. پیش از چیدن ظرف در ماشین ظرفشویی تکه‌های غذا و لکه‌های چسبناک را از روی ظروف کاملا پاک کنید تا ظرف‌ها به‌خوبی شسته شوند.

با یادگیری نحوه قرار دادن ظرف در ماشین ظرفشویی از خراب شدن آن جلوگیری کنید

در این مقاله طریقه چیدن ظرف در ماشین ظرفشویی را به‌صورت دقیق و جزئی به شما آموزش دادیم. چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی کار ساده‌ای است ولی نیاز به دقت دارد. برای کامل شسته شدن ظروف و افزایش عمر دستگاه، ضروری است که به نکات گفته شده در این مطلب توجه کنید و با نحوه قرار دادن ظرف در ماشین ظرفشویی آشنایی داشته باشید. درصورتی‌که به دلیل اشتباه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی یا هر دلیل دیگر، ماشین ظرفشویی شما نیاز به تعمیرات دارد، تعمیر آنلاین همراه شما خواهد بود. تکنسین‌های حرفه‌ای این مجموعه تعمیرات انواع ماشین ظرفشویی از برندهای مختلف را انجام می‌دهند. برای ثبت درخواست تعمیر با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید.

اگر تجربه‌ای درباره نحوه چیدن ظرفها در ماشین ظرفشویی دارید، در قسمت نظرات با ما و همراهان تعمیر آنلاین به اشتراک بگذارید.