بسیاری از افراد در خرید پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی مردد هستند و نمی‌داند کدام یک بهتر است. توصیه می‌کنیم که برای داشتن بهترین انتخاب با نحوه عملکرد هر دو شوینده به خوبی آشنا شوید و مزایا و معایب هریک را مقایسه نمایید.

در صورتی که در این زمینه اطلاعات زیادی ندارید با ما تا انتهای این مطلب همراه شوید.

پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی کدام بهتر است

 

 

معرفی پودر لباسشویی و مایع لباسشویی

پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی هر دو شوینده مخصوصی برای شستن لباس و پارچه در ماشین لباسشویی‌های امروزی هستند. اولین شوینده مخصوص شستشوی دستی و ماشینی تولید شده در دنیا، شوینده پودری است که با ترکیب برخی مواد شیمیایی تولید می‌شوند.

در حال حاضر با اضافه شدن آنزیم و ترکیبات قوی‌تر، قدرت پاکنندگی پودر بیشتر از گذشته شده است. تنها کافیست مقداری از این شوینده را در داخل جا پودری لباسشویی خود بریزید تا به همراه آب وارد دیگ گردد و کم کم در آب حل شود.

پس از تولید پودر لباسشویی و پیشرفت علم شیمی و تکنولوژی، مایع لباسشویی تولید شد. این شوینده شکل مایع غلیظ دارد و باید به صورت پیمانه در داخل جاپودری ریخته شود.

تفاوت مایع لباسشویی و پودر لباسشویی در شکل ظاهری، قدرت پاک کنندگی و عملکرد آنها در شستشوی لباس‌ها به خصوص لباس‌های حساس است که در ادامه در این باره بیشتر توضیح خواهیم داد.

چه پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی هر دو با استفاده از مواد شیمیایی ساخته می‌شوند که اگر وارد بدن انسان نشود، استفاده از آن خطری برای او نخواهد داشت.

به طور معمول شوینده‌های موجود در بازار شامل یک یا 2 مورد از ترکیبات قلیایی، اسیدی، حلال، ضد عفونی کننده و مواد چربی زدا هستند.

این مواد شیمیایی اگرچه سمی نیستند اما استفاده از آنها و ریخته شدنشان در فاضلاب، به محیط زیست اندکی آسیب می‌رساند. لذا در هنگام بررسی تفاوت مایع لباسشویی و پودر لباسشویی، نمی‌توان از لحاظ آسیب محیط زیستی نظری داد.

پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی بهتر است

 

 

تفاوت پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی

بهترین شوینده لباس بر اساس معیارهای مصرف کننده مشخص می‌شود. بهتر است شما بر اساس جنس پارچه، نوع و میزان لکه، رنگ لباس، مقاومت الیاف لباس و بودجه‌ای که دارید بهترین را برای خود انتخاب نمایید.

برای این کار باید ویژگی و معایب هر دو شوینده را کاملا بدانید تا بتوانید با مقایسه کردن کامل، پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی را انتخاب نمایید. در مقایسه مزایا و معایب این 2 شوینده می‌توان از موارد زیر کمک گرفت:

 

 

  • میزان حلالیت در آب، عاملی موثر در انتخاب پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی

با توجه به ویژگی‌های فیزیکی در دو شوینده، پودر لباسشویی به دلیل دانه‌ای بودن خود زمان بیشتری برای حل شدن در آب نیاز دارد. حلالیت کامل تمامی ذره‌های پودر منوط به این شرط است که آب خلی سرد نباشد و بیش از حد مورد نیاز پودر وارد دیگ نگردد.

در غیر این صورت قسمتی از مواد شوینده حل نخواهد شد و شما با مشکل ماندن پودر روی لباس مواجه می‌شوید. شوینده مایع به دلیل مایع بودن خود در زمان کمتری در آب حل می‌گردد و حلالیت بالاتری در آب سرد دارد.

به همین دلیل اگر مشکل سفیدک زدن لباس دارید و یا مجبورید برخی پارچه‌ها را با آب سرد بشویید، حتما از مایع لباسشویی استفاده کنید.

پس در انتخاب پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی بر اساس میزان حلالیت در آب، انتخاب مایع انتخاب هوشمندانه‌تری است.

پودر ماشین لباسشویی یا مایع ماشین لباسشویی

 

 

  • لکه بری بیشتر

اگر لکه‌های سرسختی روی لباس خود دارید که با شستشوی معمولی از بین نمی‌رود، باید از شوینده‌های قوی‌تری استفاده کنید. شوینده پودری به دلیل بالا بودن آنزیم‌ها و ترکیبات شیمیایی چربی زدا، تمیز کنندگی بیشتری نسبت به مایع‌ها دارند.

به طور کلی استفاده از مایع لباسشویی تنها برای لباس‌هایی با لکه‌ها عادی توصیه می‌شود و ممکن است شما با مشکل تمیز نشدن لباس در لباسشویی مواجه شوید.

لذا شستشوی لباس‌های سفید یا لباس‌هایی با لکه‌های سرسخت با استفاده از بهترین پودر لباسشویی، نتیجه رضایت بخش‌تری برای شما خواهد داشت.

 

 

  • از بین نرفتن رنگ لباس

در انتخاب بین پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی یکی از ملاک‌های مهم، بور نشدن رنگ پارچه‌هاست.

تجربه نشان داده که پاک کنندگی بالای پودر باعث کم رنگ شدن لباس‌های رنگی و تیره خواهد شد.

لذا توصیه می‌کنیم که پارچه‌های رنگی را حتما با مایع لباسشویی مخصوص لباس‌های رنگی و تیره بشویید.

 

 

  • بوی خوش

اگر در انتخاب پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی از جهت بوی لباس شسته شده مردد هستید باید به شما بگوییم که هر دو شوینده در انتهای شستشو بوی خاصی را به لباس می‌دهند اما بوی پودر اندکی شیمیایی است.

این در حالی است که در مایع لباسشویی از رایحه خوشبو کننده گل‌ها و طبیعت استفاده می‌گردد تا بوی شیمیایی مواد شوینده را کنترل کند.

لازم به ذکر است که از بین برندگی بوی بد لباس با استفاده از پودر ماشین لباسشویی بهتر اتفاق می‌افتد.

 

 

  • برای ماندگاری بیشتر از بین پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی کدام بهتر است؟

اگر تصمیم دارید مقدار زیادی شوینده در خانه انبار کنید و نگران خراب شدنشان هستید، توصیه می‌کنیم که پودر ماشین لباسشویی بخرید.

چرا که ذرات جامد و ترکیبات پودری برای سالیان سال به همان شکل اول باقی می‌ماند و خراب نمی‌شود.

 

 

آسیب رسانی به ماشین لباسشویی

مواد شیمیایی موجود در داخل شوینده می‌تواند به صورت تدریجی باعث خورده شدن قطعات لباسشویی شوند. این مساله باعث کاهش عمر قطعات، خرابی زودرس آنها و نیاز به تعمیر لباسشویی خواهد شد.

شوینده پودری به دلیل داشتن ترکیبات قوی سفیدکننده آسیب بیشتری به دستگاه وارد می‌کند.

برای جلوگیری از بروز این مشکل پیشنهاد می‌شود که بیشتر از مایع لباسشویی استفاده نمایید و در صورت استفاده از شوینده پودری، بیشتر از حد لازم، شوینده در داخل لباسشویی نریزید تا در داخل دستگاه ته نشین نشود.

 

نکته: آسیب‌های تدریجی به ماشین لباسشویی، با استفاده مستمر از جرمگیر تا حد زیادی قابل کنترل خواهد بود. جرمگیر یکی از لوازم جانبی لباسشویی است که تمامی رسوبات و آشغال‌های موجود در داخل دستگاه را رفع می‌کند. تنها کافیست یک جرمگیر را در داخل دیگ خالی بیندازید تا لباسشویی با داغ‌ترین دمای آب، دیگ را شستشو دهد.

 

 

  • اتوکشی آسان

اگر لباس‌های شما بسیار چروک می‌شود و یا اتوکشی آنها سخت است بهتر است در میان انتخاب پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی، شوینده مایع را بخرید.

مایع لباسشویی به دلیل کاهش الکتریسیته ساکن لباس در حین شستشو، چروک‌ها را کمتر می‌کند.

از طرفی با استفاده از بهترین مایع لباسشویی، الیاف لباس شما لطیف‌تر خواهد شد که در نتیجه اتوکشی بهتری را تجربه خواهید کرد.

پودر لباسشویی و مایع لباسشویی

 

 

  • سرعت شستشو

اگر قصد دارید لباس‌خود را با برنامه‌های شستشوی زیر 60 دقیقه بشویید، بهترین نتیجه را با استفاده از شوینده‌های مایع خواهید داشت.

سرعت حل شوندگی و شستشو در مایع لباسشویی بالاتر است. اگر قصد شستن لباس با پودر لباسشویی دارید توصیه می‌کنیم که حتما برنامه‌های طولانی مدت انتخاب نمایید که دمای آب ولرم رو به داغ باشد تا نتیجه بهتری حاصل شود.

 

 

  • قیمت

اگر ملاک شما برای انتخاب پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی قیمت است؛ باید بدانید که پودر لباسشویی قیمت پایین‌تری دارد.

مایع لباسشویی به دلیل تکنولوژی پیشرفته و ترکیبات جدیدتر، مقرون به صرفه‌تر است اما هزینه بیشتری باید پرداخت نمایید.

 

سخن آخر

در این متن در مورد انتخاب بین پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی صحبت کردیم.

به یاد داشته باشید که در هنگام انتخاب حتما به موارد درجه سختی آب در محل زندگی شما، نوع لباس، نوع لکه‌های روی لباس‌ها، برنامه شست‌وشوی ماشین، دمای مناسب آب (لازم است برخی لباس‌ها و پارچه‌ها در دمای پایین شسته شوند تا الیاف پارچه آسیب نبینند)، در دسترس بودن شوینده موردنظر در محل زندگی ‌تان، هزینه و صرفه اقتصادی و نوع ماشین لباسشویی توجه کنید.

زیرا همگی مواردی هستند که در انتخاب پودر ماشین لباسشویی یا مایع لباسشویی موثرند.