یکی از مشکلات رایج لباسشویی، خشک نشدن لباس‌ها می‌باشد که در این مقاله به شرح و بررسی علت کار نکردن خشک کن لباسشویی و رفع آن می‌پردازیم.

شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که پس از شستشوی لباس‌ها، ماشین لباسشویی آن‌ها را خیس یا نیمه‌خیس تحویلتان داده است. اگر این مشکل برای دستگاه شما نیز رخ داده، با تعمیر آنلاین در ادامه همراه باشید.

 

علت خشک نکردن لباسشویی

شاید برای شما نیز این سوال پیش بیاید که ” چرا لباسشویی خشک نمی کند؟ ” در حقیقت باید گفت علت خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی، به عوامل متعددی بستگی دارد. برخی از این علل عبارتند از:

 

تخلیه نشدن آب

اگر آب از دستگاه تخلیه نشود، لباس‌ها خشک نشده و خیس باقی می‌مانند. در هنگام عدم تخلیه آب موارد زیر را در لباسشویی بررسی نمایید:

پمپ تخلیه: چنانچه پمپ معیوب، مسدود یا نیم سوز شده، تشخیص آن به کمک وسیله ای به نام مولتی‌متر و یا سر و صدای بسیار لباسشویی امکان پذیر است.  دلیل انسداد پمپ تخلیه می تواند پرزهای لباس و یا اشیا باقی‌مانده در لباس‌ها باشد.

فیلتر تخلیه: مسدود بودن فیلتر تخلیه سبب خشک نشدن لباس‌ها می‌شود.

شلنگ تخلیه: امکان دارد شلنگ خم یا مسدود شده باشد. گاهی نیز پیش می‌آید که به درستی نصب نگردیده باشد. در صورت نیاز می‌بایست این شلنگ تعویض شود.

 

تنظیمات نادرست برنامه خشک کن لباس در لباسشویی

باید در انتخاب برنامه و تنظیمات دستگاه دقت فرمایید. ضمنا برنامه شستشویی تنظیم شده باید با توجه به جنس پارچه، میزان کثیفی و آلودگی لباس و سایر موارد تعیین گردد.

 

پر بودن بیش از حد ماشین لباسشویی

بار لباسشویی و میزان لباس‌ها نباید بیش از حد ظرفیت باشد. در واقع نباید ماشین لباسشویی را بیش از سه چهارم حجم مخزن پر نمایید. بنابر این بهتر است به دفترچه راهنما مراجعه نمایید و طبق دستور و میزان ظرفیت دستگاه عمل کنید و لباس در آن بریزید.

علت کار نکردن خشک کن لباسشویی

قطعی برق

به دلیل قطعی جریان برق و عدم اتصال جریان برق ممکن است خشک کن لباسشویی به درستی عمل نکند.

نوسانات برق، قطع شدن سیم‌ها، سوختن ترانس برد، خرابی پریز برق، مشکل در ولتاژ ساختمان و یا از کار افتادن تایمرها و دستگیره های مکانیکی ماشین لباسشویی نیز در خشک نکردن لباس‌ها دخیل هستند. در نتیجه می‌بایست تمامی موارد ذکر شده بررسی شوند.

 

از کار افتادن موتور ماشین لباسشویی

گرم شدن بیش از حد موتور لباسشویی، موجب از کار افتادن آن می شود.

 

خرابی ترموستات

ترموستات باید در هنگام بروز این مشکل ماشین لباسشویی چک شود. زیرا ممکن است خراب شده باشد.

 

نقص فیوز حرارتی یا ترموستات

در این حالت باید موارد زیر را انجام دهید:

 • دستگاه را از برق جدا فرمایید.
 • سپس صفحه پشت دستگاه را باز نمایید.
 • فیوز حرارتی را باز کرده و با یک فیوز حرارتی جدید جایگزین کنید.

 

جریان هوای نا مناسب

یکی دیگر از علت‌های خشک نکردن ماشین لباسشویی می‌تواند عدم وجود هوای مناسب در دستگاه باشد. هنگامی که هوای مناسب به خشک کن نرسد، گرمای لازم برای خشک کردن لباس‌ها تولید نمی‌شود و در نتیجه لباس‌ها خیس باقی می‌ماند.

 

عیب در خازن

مشکل در خازن ماشین لباسشویی می‌تواند یکی از دلایل خشک نشدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی باشد. این عیب در مورد لباسشویی‌های بدون ایرواشر می‌باشد. بنابر این باید خازن آن ها بررسی شوند.

کار نکردن خشک کن لباسشویی

نقص المنت هیتر

خرابی المنت دستگاه سبب می‌شود، المنت نتواند باد گرم تولید کند. بنابر این لباس‌ها خیس می‌مانند. مقدار اهمی که المنت دستگاه در صورت سالم بودن نشان می‌دهد مقدار 15 اهم می‌باشد. چنانچه این مقدار نبود، باید تعویض شود.

 

سایر علل خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی:

 • سوختن پمپ آب
 • گرفتگی پمپ آب
 • قفل شدن شیر برقی
 • ایراد در تاخو لباسشویی
 • اشکال در زغال‌های موتور
 • خرابی برد ماشین لباسشویی
 • مشکلات مربوط به میکروسوئیچ
 • از کار افتادن کلید فعال‌کننده خشک کن

 

اقدامات و راهکارهایی برای پیشگیری و رفع مشکل کار نکردن خشک کن لباسشویی

کنترل اتصال به برق دستگاه
رعایت نظافت و تمیزی ماشین لباسشویی
رفع گرفتگی در فیلتر کف و پمپ تخلیه
ریست لباسشویی: با انجام این ۳مرحله قادر خواهید بود مشکل کار نکردن خشک کن لباسشویی را رفع نمایید:

 1. قطع اتصال جریان برق به مدت دو دقیقه: به مدت دو دقیقه جریان برق را قطع کنید.
 2. اتصال مجدد برق لباسشویی: مجددا دستگاه را به برق متصل کنید.
 3. به میزان هشت بار و هر دفعه ده ثانیه درب دستگاه را باز و بسته نمایید.

البته باید توجه داشته باشید که ابتدا باید تمامی قطعات دستگاه چک و بررسی شوند و اگر مشکلی در آن ها وجود نداشت، لباسشویی را ریست کنیم.

 

تعمیر خشک کن لباسشویی بوش

تعمیر لباسشویی و مخصوصا بوش، عملی بسیار تخصصی است که به طور کلی باید با مرکز تخصصی تعمیر لباسشویی بوش تماس حاصل فرمایید و از متخصصان راهنمایی بجویید. البته همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، مشکلات جدی نیستند و می‌توانید در منزل خودتان این ایرادات را رفع کنید.