کولر گازی یا همان اسپیلیت یکی از جدیدترین سیستم‌های سرمایشی موجود در بازار هستند که به دلیل تولید هوای خنک با کیفیت، جایگزین کولرهای آبی و پنکه شده‌اند. این دستگاه در شهرهایی که رطوبت هوای بالایی دارند از محبوبیت بیشتری برخوردار است چرا که باد خنک تولید شده توسط اسپیلت از افزایش رطوبت موجود در هوا جلوگیری می‌کند.
یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که تقریبا اکثر مصرف کنندگان با آن روبرو می‌شوند، آبریزش کولر گازی یا همان چکه کردن آب از اسپیلیت است که می‌تواند باعث خرابی دیوار و یا پوسیدگی فرش شود.

آبریزش کولرگازی

چرا از کولر گازی آب چکه می‌کند؟

آب‌های موجود در کولر گازی در اثر برخورد هوای گرم و مرطوب به کویل‌های خنک کولر گازی پدید می‌آید. برای خروج صحیح آب تولید شده به بیرون از کولر گازی ناودان مخصوصی طراحی شده است .
چند دلیل مهم وجود دارد که می‌تواند خروج آب از اسپیلت را با مشکل روبرو کرده و منجر به چکه کردن آب در آن کند و شما نیاز به تعمیر کولر گازی شوید این دلایل عبارتند از:

1. بسته شدن مسیر ناودانی کولر

آب تولید شده در کولر گازی در سینی تخلیه که به آن ناودانی کولر نیز می‌گویند، جمع شده و به خارج از کولر هدایت می‌شود. حال اگر این مسیر در اثر گذشت زمان با گرد و غبارهای موجود در هوا مسدود شده باشد انتقال آب داخل کولر به بیرون با موفقیت انجام نمی‌شود.
لازم به ذکر است که از آن جایی که سینی تخلیه آب در محیطی تاریک، سرد و مرطوب و داخل کولر گازی قرار دارد می‌تواند به محل خوبی برای به وجود آمدن قارچ و لجن تبدیل شود که علاوه بر مسدودیت مسیر ناودان کولر، بوی بدی را نیز در محیط منتشر می‌کند.

2. شکسته شدن سینی تخلیه

از دیگر دلایل آبریزش کولر گازی شکسته شدن سینی تخلیه است. نصب اشتباه پنل و یا بالانس نبودن فن بلور می‌تواند منجر به لرزش‌هایی شود که در نهایت به سینی تخلیه آسیب می‌رساند. واضح است که شکسته شدن سینی تخلیه می‌تواند باعث ریزش آب در داخل کولر گازی شود.

آبریزش کولر گازی

3. کمبود گاز خنک‌کننده یا مبرد

گاز خنک‌کننده در کمپرسور وظیفه خنک کردن هوا را بر عهده دارد. در صورتی که میزان آن از حد لازم پایین‌تر باشد می‌تواند منجر به یخ‌زدگی فین‌های پنل داخی شود. با خاموش شدن کولر گازی، دمای فین کاهش پیدا می‌کند و به صورت آهسته یخ زدگی‌ها آب می‌شوند که این مساله می‌تواند به عنوان یکی از دلایل مهم آبریزش اسپیلت به شمار رود.

4. عایق نبودن لوله کولر گازی

عایق نبودن لوله‌های زیر یونیت داخلی که به آن لوله برگشت نیز می‌گویند بسیار خنک بوده و رطوبت موجود در هوا را به مایع تبدیل می‌کند. به همین دلیل در هنگام انتخاب لوله برگشت به عایق بودن آن توجه کنید.

کولرگازی

5. مشکلات لوله درین

لوله درین لوله ایست که آب جمع شده در سینی تخلیه را به بیرون هدایت می‌کند. برخی اتفاقات می‌تواند عملکرد لوله درین کولر گازی را با مشکل روبرو کند. این مشکلات عبارتند از :

  • تا شدن لوله درین
  • مسدود شدن لوله بر اثر تجمع گرد و خاک
  • نصب اشتباه لوله درین
  • عدم رعایت شیب لازم لوله برای خروج آب

6. جمع شدن آب در سطل

برخی از افراد آب تولید شده در اسپیلت را با استفاده از لوله درین به یک ظرف خاص هدایت می‌کنند. این راه حل موقتی است و باید قبل از پر شدن ظرف آن را خالی کنید. زیرا با پر شدن ظرف، آب قادر به ریخته شدن در ظرف را ندارد و در داخل کولر گازی ریزش می‌کند.
شما می توانید در صورت بروز هر مشکل با نمایندگی تعمیر آنلاین تماس برقرار نمایید.