احتمالاً بوی بد لباس‌شویی و به جا ماندن تاید روی لباس‌ها، شما را به دنبال علت باقی ماندن پودر در ماشین لباسشویی کشانده است. اگر پودر به هر دلیلی، در آب حل نشود، در کشوی لباسشویی باقی می‌ماند و به مرور زمان رسوب می‌کند. حتی ممکن است کار از این هم بدتر شود و مجرای آب به کلی بسته شود. در این مواقع شاهد نشت آب از درزهای کشو هستید.

پیش از هر چیز دقت کنید که به هیچ وجه، به قطعات و موتور لباسشویی دست نزنید. در ادامه، شایع‌ترین دلیل حل نشدن پودر ماشین لباسشویی در جاپودری را توضیح می‌دهیم و کمکتان می‌کنیم تا هر مشکل را چگونه حل کنید.

گرفتگی فیلتر ماشین؛ علت حل نشدن پودر در جا پودری ماشین لباسشویی

اگر فیلتر ماشین لباسشویی با پودر لباسشویی و پرز لباس‌ها مسدود شده باشد، آب فشار لازم را ندارد و پودر حل نمی‌شود. برای حل این مشکل، باید فیلتر را دربیاورید و تمیز کنید. محل قرارگیری فیلتر در ماشین لباسشویی‌های مختلف، متفاوت است. معمولاً در پایین ماشین لباسشویی، درب کوچکی قرار دارد که احتمالاً با برداشتن آن می‌توانید فیلتر را پیدا کنید. البته در ماشین‌های قدیمی‌تر این فیلتر داخل قرار گرفته و باید درون لباسشویی را نگاهی بیندازید. توصیه می‌کنیم که حتماً برای تعمیر لباسشویی در تهران یا هر شهر دیگری، سراغ متخصصان بروید و خودتان به هیچ قطعه‌ای دست نزنید.

کثیف شدن فیلتر ماشین لباسشویی و ماندن پودر در جاپودری

علت حل نشدن پودر لباسشویی به دلیل ضعیف بودن فشار آب

اگر آب فشار کافی برای حل کردن پودر را نداشته باشد، مقداری از مواد شوینده داخل کشو ماشین لباسشویی باقی می‌ماند. این مشکل به علت خرابی شیر برقی اتفاق می‌افتد که آب را قطره قطره و با فشار بسیار کم در جاپودری می‌ریزد. در این مواقع، باید از تعمیرکاری حرفه‌ای بخواهید تا نگاهی به ماشین لباسشویی بیندازد. برای مثال، تعمیر لباسشویی بوش بسیار تخصصی است و هر کسی از عهده آن برنمی‌آید.

دیر اضافه کردن پودر به محفظه جاپودری؛ دست بجنبانید

پیش از روشن کردن ماشین لباسشویی، پودر را به محفظه اضافه کنید. یادتان باشد که به هیچ وجه وقتی آب در ماشین لباسشویی قرار دارد، پودر را اضافه نکنید. در این صورت، آب پودر را حل نمی‌کند و درون کشو باقی خواهد ماند.به این نکته ساده بسیار دقت کنید تا مجبور به تعمیر لباسشویی سامسونگ یا مارک‌های خارجی گران‌قیمت دیگر نشوید.

دمای آب؛ علت حل نشدن پودر در لباسشویی

پودرهای لباسشویی در آب سرد به‌خوبی حل نمی‌شوند. این پودرهای حل‌نشده داخل کشوی ماشین لباسشویی باقی می‌ماند و مشکلاتی را به وجود می‌آورد. به همین دلیل، سعی کنید تا جای ممکن از آب گرم استفاده کنید یا قبل از ریختن مواد شوینده به کشو، در ظرفی جداگانه مواد شوینده را حل کرده و بعد داخل جاپودری بریزید. یادتان باشد که در زمستان و هوای سرد، دمای آب را کمی بالاتر ببرید. توصیه می‌کنیم که در همین راستا، حتماً‌ مقاله علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی را بخوانید.

حل شدن پودر لباسشویی در آب داغ

آب سخت؛ دشمن ماشین لباسشویی

آب سخت به آبی گفته می‌شود که مواد معدنی فراوانی در خود دارد. آب‌های سخت نمی‌تواند مواد شوینده را به‌خوبی حل کنند و همیشه مقدار بسیاری از پودر در کشو باقی خواهد ماند. علاوه‌بر این، مواد معدنی ممکن است با پودر واکنش نشان دهد و املاح و رسوباتی را روی لباس‌ها از خود به جا بگذارد. اگر آب منطقه شما سخت است و چاره‌ای ندارید، پودر لباسشویی‌تان را 30 درصد افزایش دهید. علاوه‌بر این، می‌توانید دمای آب را بالاتر ببرید تا مواد کاملاً حل شود. اگر سلامت ماشین لباسشویی برایتان اهمیت بالایی دارد، مقاله علت صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن را هم بخوانید.

آب سخت و جا ماندن تاید روی لباس‌ها

کثیف بودن جاپودری؛ شایع‌ترین دلیل حل نشدن پودر ماشین لباسشویی در جاپودری

بعد از چند بار استفاده از ماشین لباسشویی، مواد شوینده در جاپودری مرطوب رسوب می‌کند و  خشک می‌شود. اگر جاپودری را تمیز نکنید، این پودرها رفته‌رفته روی هم جمع و سفت می‌شود. سعی کنید هرازگاهی، کشو ماشین لباسشویی را دربیاورید و با دستمالی مرطوب تمیز کنید.

کثیف بودن جاپودری؛ علت اصلی باقی ماندن پودر در ماشین لباسشویی

نامرغوب بودن شوینده؛ پودر لباسشویی بهتره یا مایع

هر شوینده و پودری را داخل کشو ماشین لباسشویی نریزید. پودرهای نامرغوب و بی‌کیفیت، به‌درستی حل نمی‌شوند. اگر سلامت ماشین لباسشویی برایتان مهم است، قبل از ریختن پودر با آب آن را حل کنید؛ اگر دیدید که ذرات به درستی حل شده است، پودر را به کشو اضافه کنید. البته مایع لباسشویی در مقایسه با پودرها، راحت‌تر در آب حل می‌شوند و به دستگاه شما آسیبی نمی‌رسانند.

استفاده افراطی از شوینده؛ زیاده‌روی نکنید

یادتان باشد که در هیچ کاری افراط نکنید. استفاده بیش از حد شوینده، لباس‌ها را تمیزتر نخواهد کرد. وقتی آب نتواند همه مواد شوینده را در خود حل کند، مقداری از پودر یا مایع در جاپودری ماشین لباسشویی باقی می‌ماند و در صورت پاک نشدن حتی ممکن است باعث مسدود شدن مجرای آب شود.

برای جلوگیری از این اتفاق، داخل کشوی ماشین لباسشویی، بیش از 2 قاشق غذاخوری پودر نریزید. اگر در جاپودری‌تان، مقدار فراوانی پودر باقی مانده، یک بار بدون ریختن هیچ شوینده دیگری، لباس‌ها را با آب گرم بشویید تا مخزن پودر ماشین لباسشویی کاملاً تمیز شود.

استفاده بیش از حد از مواد شوینده و باقی ماندن پودر در ماشین لباسشویی

ریختن پودر در جای نامناسب؛ نحوه ریختن پودر در ماشین لباسشویی

کشو ماشین لباسشویی، قسمت‌های مختلفی دارد که باید پودر را حتماً در محفظه چپ بریزید. البته ممکن است در ماشین لباسشویی‌های متفاوت، جای پودر تفاوت داشته باشد. بقیه قسمت‌ها برای ریختن نرم‌کننده، شست‌وشوی بلندمدت و مایع خوشبو کننده استفاده می‌شود. اگر پودر را در جای مناسبی نریزید، فشار آب به قدری نیست که پودر را در خود حل کند.

ریختن پودر ماشین لباسشویی در قسمت چپ کشو

برای تعمیر ماشین لباسشویی، لطفاً دست به آچار نشوید!

در این مقاله شایع‌ترین علت باقی ماندن پودر در ماشین لباسشویی را بررسی کردیم و برای هرکدام راه‌حلی مناسب پیشنهاد دادیم. یادتان باشد که پیشگیری بهتر از درمان است. به همین دلیل، هرازگاهی کشوی ماشین لباسشویی را دربیاورید و با دستمالی مرطوب تمیز کنید. در ضمن هیچ‌گاه خودتان به موتور و اجزای داخلی ماشین لباسشویی دست نزنید.

اگر تعمیرکار تخصص کافی نداشته باشد،‌ ممکن است ماشین لباسشویی‌تان با مشکلاتی جدی روبه‌رو شود. وب سایت تعمیر آنلاین برای هر برند ماشین لباسشویی، تعمیرکاری مخصوص و حرفه‌ای دارد. همه قطعات مصرفی ماشین لباسشویی در تعمیر آنلاین شامل گارانتی 6 ماهه هستند. در ضمن اگر بعد از قیمت‌دهی منصرف شدید، فقط کافی است هزینه ایاب و ذهاب را بپردازید.