تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی با انجام 3 مرحله ساده

تعمیرات ماشین ظرفشویی

بعد از مدتی استفاده از ماشین ظرفشویی، چربی‌ها و کثیفی‌های ظروف معمولا روی فیلترها انباشته می‌شوند و عملکرد دستگاه را با مشکل روبه‌رو می‌کنند. ازهمین‌رو در این مقاله قصد داریم نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی را به شما آموزش دهیم.

تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی در وب سایت تعمیر آنلاین
تعمیر ماشین ظرفشویی
تعمیر ماشین ظرفشویی در تهران
تعمیرات ماشین ظرفشویی

تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی تأثیر بسیار مثبتی روی عملکرد ماشین و تمیزی ظرف‌ها دارد. فیلتر ماشین ظرفشویی، خرده‌ریزه‌های غذا و چربی‌ها را به خود جذب می‌کند. طبیعی است اگر این فیلتر تعویض نشود، تکه‌های غذا و چربی روی هم تلنبار می‌شود و روی ظرف‌ها رسوب می‌کند. علاوه‌بر این، با ماشین ظرفشویی بدبویی هم روبه‌رو خواهید شد.

نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی بسیار راحت است و در زمانی کوتاه‌تر از تصور شما انجام می‌شود. در ادامه، همه مراحل شستشوی فیلتر ماشین ظرفشویی را با هم بررسی می‌کنیم و برای افزایش عمر فیلتر ماشین ظرفشویی، نکته‌هایی می‌آموزیم.

1.  اولین قدم، محل فیلتر ماشین ظرفشویی را پیدا کنید

پیش از تمیز کردن فیلتر ظرفشویی، باید جای آن را پیدا کنید. فیلتر ماشین ظرفشویی در همه دستگاه‌ها جای مشخصی دارد که در نگاه اول دیده نمی‌شود. کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ماشین ظرفشویی را کاملاً خالی کنید و از برق بکشید.
 2. فیلتر ظرفشویی، کف ماشین و زیر بازوی چرخان قرار گرفته است و برای دسترسی به آن، باید طبقه پایینی را کاملاً خارج کنید. این فیلتر شبیه لیوان است و برای درآوردن آن باید فیلتر را 90 درجه برخلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید. در ماشین ظرفشویی‌های قدیمی، فیلتر به کف دستگاه پیچ شده است و باید به کمک پیچ‌گوشتی، آن را باز کنید. در بسیاری از مواقع برای تعمیر ظرفشویی باید این مرحله را تکرار کرد.
 3. در برخی از مدل‌ها، دو فیلتر وجود دارد که باید هر کدام را باز کنید. فیلتر دوم درون فیلتر لیوانی قرار گرفته است و می‌توانید با دست آن را دربیاورید.
پیدا کردن جای فیلتر برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

2.  آب داغ و مایع ظرفشویی، ساده‌ترین روش تمیز کردن فیلتر ظرفشویی

داخل یک کاسه بزرگ، مقداری آب داغ و مایع ظرفشویی بریزید. اطراف فیلتر را ابتدا با یک پارچه تمیز کنید و سپس فیلتر را درون کاسه آب قرار دهید. چند ساعت صبر کنید تا همه چربی‌ها و آلودگی‌ها از فیلتر خارج شود. در مرحله بعد، با مسواک یا فرچه‌ای نرم، آلودگی‌های باقیمانده را تمیز کنید. در آخر با آب داغ فیلتر را بشویید. بسیاری از مواقع، انجام این مرحله ساده، شما را از  تعمیر ظرفشویی بوش یا مارک‌های دیگر بی‌نیاز می‌کند.

نحوه شستن فیلتر ماشین ظرفشویی

3.  مایع جادویی نمک و جوش شیرین برای تمیز کردن فیلترهای چرب

برخی اوقات در محل قرارگیری فیلتر، چربی بسیاری رسوب کرده است. برای از بین بردن این رسوبات، یک پارچه نرم را مرطوب کنید و با مایع ظرفشویی، محل قرارگیری فیلتر در ماشین ظرفشویی را بشویید. اگر حس کردید که اوضاع چندان مساعد نیست و کف ماشین ظرفشویی خیلی چرب شده است، محلولی جادویی برای تمیز کردن آن به شما پیشنهاد می‌دهیم. کافی است نصف فنجان نمک و جوش‌شیرین را با یک فنجان وایتکس مخلوط کنید و کف ماشین ظرفشویی بریزید. حالا ماشین ظرفشویی را روشن و چند ساعت صبر کنید تا کاملاً تمیز شود. تبریک می‌گوییم، ماشین ظرفشویی شما مثل روز اولش شده است. البته یادتان باشد که حتماً فیلتر را جایگذاری و بعد ماشین ظرفشویی را روشن کنید تا مجبور به تعمیر ظرفشویی ایندزیت، دوو یا مارک‌های گران‌قیمت دیگر نشوید.

شستن فیلتر ماشین ظرفشویی با وایتکس

نکات مهم تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

روش تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی بسیار آسان است؛ اما اگر نکات ریزی را فراموش کنید، ماشین ظرفشویی‌تان آسیب خواهد دید. در هنگام تميز كردن فيلتر ماشين ظرفشویی، به این نکات توجه کنید:

 • یادتان باشد که به هیچ وجه ماشین ظرفشویی را بدون فیلتر روشن نکنید. در این صورت، هم به ماشین ظرفشویی‌تان آسیب وارد کرده‌اید و هم با ظرف‌هایی کثیف روبه‌رو خواهید شد.
 •  اگر حس کردید فیلتر ظرفشویی‌تان آسیب دیده، به هیچ وجه آن را استفاده نکنید و فیلتر جدیدی بخرید.
 • هنگام شستن فیلتر ماشین ظرفشویی، هیچ فشاری وارد نکنید. فیلترهای آسیب‌دیده، به قطعات ماشین ظرفشویی آسیب می‌زند و مجبور به پرداخت هزینه تعمیرات می‌شوید.

نکات بالا را رعایت کنید تا ظرف‌هایتان تمیزتر شود. اگر دوست دارید ماشین ظرفشویی‌تان بیشتر عمر کند، مقاله نحوه ریختن نمک در ماشین ظرفشویی را هم بخوانید.

جایگذاری درست فیلتر ماشین ظرفشویی

ترفندهای افزایش طول عمر فیلتر ماشین ظرفشویی بدون نیاز به شستن

برای اینکه فیلتر ماشین ظرفشویی‌ بیشتر عمر کند و آسیبی به قطعات ماشین وارد نشود، باید یک‌سری نکات را رعایت کنید. در ادامه مهم‌ترین راهکارهای نظافت فیلتر آورده خواهد شد.

 • قبل از قرار دادن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی، باقیمانده‌های غذا را کاملاً تمیز کنید.
 • بعد از هر بار شست‌وشوی ظروف، تکه‌های غذا را از اطراف فیلتر بردارید.
 • اگر هر روز از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید، به فاصله زمانی کمتری فیلتر را دربیاورید و تمیز کنید.
 • هر ماه یک بار، ماشین ظرفشویی را بدون ظرف و به‌صورت خالی روشن کنید. یک کاسه سرکه در طبقه بالا قرار دهید و برنامه شست‌وشو با آب گرم و معمولی تنظیم کنید. این کار باعث می‌شود، چربی‌ها کمتر روی فیلتر رسوب کند.
 • هر ماه، روز مشخصی را برای تمیز کردن فیلتر مشخص کنید و روی تقویم علامت بزنید تا فراموش نکنید.
 • مطمئن شوید که فیلتر در جای درست قرار گرفته است. در غیر این صورت، فیلتر خرده‌ریزهای غذا را جذب نمی‌کند، به قطعات داخل ماشین آسیب می‌رسد و آب به داخل دستگاه وارد می‌شود. برای پی بردن به دلایل دیگر، مقاله علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی را بخوانید.

با رعایت نکات گفته‌شده، جلوی پرداخت هزینه‌های تعمیر ظرفشویی را خواهید گرفت. البته هزینه فیلتر در برابر تعمیر ظرفشویی، بسیار کمتر است.

تعویض فیلتر ظرفشویی را به متخصصان تعمیر آنلاین بسپارید

در این مقاله صفر تا صد آموزش تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی را توضیح دادیم. یادتان باشد که صبر و حوصله داشته باشید و فیلتر را کاملاً تمیز کنید. هر چند وقت یک بار فیلتر را تعویض کنید و به سلامت ماشین ظرفشویی‌تان اهمیت دهید. البته یادتان باشد که فیلترهای آسیب‌دیده و پاره، به اندازه وجود نداشتن فیلتر به ظرف‌ها و ماشین ظرفشویی آسیب می‌رسانند. در صورت خرابی ماشین ظرفشویی، هیچ‌گاه خودتان به قطعات دست نزنید زیرا ممکن است خرابی دستگاه بیشتر شود و مجبور به پرداخت هزینه بالاتری شوید.

به علت حساسیت بالای ماشین‌های ظرفشویی، بسیاری از تعمیرکاران تخصص لازم برای تعمیر دستگاه را ندارند. مجموعه تعمیر آنلاین با کمک متخصصین حرفه‌ای و باتجربه، آماده عیب‌یابی و برطرف کردن ریزترین مشکلات انواع ماشین ظرفشویی است. در ضمن، همه قطعات استفاده‌شده تا 6 ماه گارانتی تعویض دارند. کافی است درخواستتان را ثبت کنید، بعد از تماس و هماهنگی با شما، تعمیرکاری متخصص به محل مراجعه و قیمت‌گذاری می‌کند.

سوالات متداول

01چگونه فیلتر ماشین ظرفشویی را تمیز کنیم؟

ابتدا فیلتر را پیدا و آن را باز کنید. سپس فیلتر را کاملاً با مایع ظرفشویی بشویید و سر جایش بگذارید.

02فیلتر ماشین ظرفشویی ال جی کجاست؟

همه فیلترهای ظرفشویی در کف ماشین و زیر بازوی چرخان قرار گرفته است و برای دسترسی به آن، باید طبقه پایینی را کاملاً دربیاورید. این فیلتر شبیه لیوان است و برای درآوردن آن باید فیلتر را 90 درجه بر خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید.

03چگونه تعویض فیلتر ماشین ظرفشویی را عقب بیندازیم؟

قبل از قرار دادن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی، باقیمانده‌های غذا را کاملاً تمیز کنید و هر ماه یک بار، ماشین ظرفشویی را با یک کاسه سرکه و بدون هیچ ظرف دیگری روشن کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • هانا 2023/05/07

  سلام خیلی ممنون مطالبی که گذاشتین خیلی خیلی عالی هستن

  پاسخ
ثبت سفارش خدمات
۰۲۱-۴۵۳۹۶
کاربر گرامی دستگاه شما نیاز به تعمیر دارد.
جهت ثبت سفارش تعمیرات
لطفا فرم زیر را تکمیل کنید.
یا با شماره ۴۵۳۹۶-۰۲۱ تماس بگیرید

سوالات متداول

01چه زمانی با من تماس خواهید گرفت؟

پس از ثبت فرم در کمتر از 60 دقیقه(در ساعات کاری) با شما تماس خواهیم گرفت.

 

اگر ساعت کاری تعمیرآنلاین به پایان رسیده باشد در ابتدای روز کاری بعد اپراتور با شما تماس خواهد گرفت.

ساعت کاری مجموعه:
شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۸ و پنج شنبه ها ۹ الی ۱۵

02آیا پس از ثبت فرم، تعمیرکار بدون هماهنگی مراجعه می کند؟

خیر. ابتدا اپراتور از دفتر مرکزی با شما تماس خواهد گرفت و پس از تکمیل اطلاعات، درخواست شما برای تعمیرکار ارسال خواهد گردید.

03آیا سرویس دهی به تمام مناطق ایران انجام می شود؟

در حال حاضر شرکت تعمیرانلاین فقط به مناطق ۲۲ گانه تهران سرویس دهی دارد و هیچ شعبه ای در هیچ شهر دیگری ندارد.

توجه: پس از ثبت درخواست در کمتر از 30 دقیقه (در ساعات کاری) با شما تماس خواهیم گرفت.