یکی از مشکلاتی که ممکن است به‌مرورزمان در عملکرد ماشین لباسشویی به وجود می‌آید، نیامدن آب در ماشین لباسشویی و در نتیجه آبگیری نکردن ماشین لباسشویی است. اما علت اینکه چرا آب وارد ماشین لباسشویی نمی‌شود، احتمالاً مسدود شدن قطعات ماشین لباسشویی و املاح آب ورودی، می تواند علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی باشد.

البته در برخی از اوقات فشار کم آب در منزل، علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی است. اول فشار آب ورودی به شیر ماشین لباسشویی را چک کنید. اگر فشار آب مناسب بود، مطمئناً علت نیامدن آب داخل لباسشویی به خاطر یکی از دلایل بیان شده در زیر است.

مطالعه این مطلب به شما کمک می‌کند که علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی را به‌راحتی تشخیص دهید و تعمیر ماشین لباسشویی را خود انجام دهید.

8 علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی و نیامدن آب داخل لباسشویی

از همین ابتدا در نظر داشته باشید که آبگیری نکردن ماشین لباسشویی مقوله ای جداست و با آبگیری و تخلیه مداوم در لباسشویی و تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی متفاوت است که در مقالات گذشته مفصل به آن‌ها پرداخته ایم. در ادامه دلایل عدم ورود آب به لباسشویی را می‌خوانید.

۱. خرابی شیر آب ورودی

اولین علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی، می تواند خرابی شیر آب ورودی باشد. که باید قبل از موارد دیگر بررسی شود.

خرابی شیر آب ورودی، علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

اولین علت پر نشدن آب در لباسشویی، خرابی شیر آب ورودی است. ممکن است شیر آب ماشین لباسشویی بسته باشد و آب داخل شلنگ وارد نشود. درواقع دریچه ورودی آب در ماشین لباسشویی، وظیفه کنترل جریان آب گرم و سرد را دارد. اگر این قطعه با مشکل مواجه شود، آب وارد ماشین لباسشویی نمی‌شود.

راه‌حل: برای کنترل شیر آب ورودی ماشین لباسشویی، شلنگ‌ها را از دستگاه جدا کنید. شیر آب دارای ۲ خروجی (۲ شلنگ آب گرم و سرد) در پشت ماشین لباسشویی است. سپس یک ظرف در زیر شیر آب بگذارید تا آب خارج ‌شده از شلنگ‌ها در ظرف ریخته شود. با استفاده از یک چراغ‌قوه، صفحه‌ای را که درون خروجی اتصال ۲ شلنگ شیر آب است را چک کنید. اگر این صفحه کثیف بود، با احتیاط آن را تمیز کنید.

مراقب باشید که به صفحه آسیب نرسانید؛ چون این قطعه قابل تعویض نمی‌باشد. اگر بعد از تمیز کردن صافی‌های داخل شلنگ، مشکل نیامدن آب در ماشین لباسشویی رفع نشد؛ حتماً باید شیر ورودی آب را تعویض کنید.

۲. خرابی شیر الکتریکی ماشین لباسشویی؛ مهم‌ترین علت پر نشدن آب در لباسشویی

شیر برقی (شیر الکتریکی) ماشین لباسشویی، وظیفه وارد کردن آب به داخل دستگاه را دارد. البته علت آبکشی نکردن لباسشویی، می‌تواند به دلیل آسیب دیدن بویین، مجرای ورودی و خروجی آب، لاستیک آب‌بندی، لاستیک دیافراگم و ترمینال موجود در شیر برقی باشد. اگر هر یک از این قطعات شیر الکتریکی ماشین لباسشویی آسیب‌دیده باشد، آب وارد ماشین لباسشویی نمی‌شود و در نتیجه ماشین لباسشویی آبگیری نمی کند.

خرابی شیر برقی یا شیر الکتریکی میتواند مهمترین علت نیامدن آب داخل لباسشویی باشد.

خرابی شیر الکتریکی، علت نیامدن آب داخل لباسشویی

راه‌حل: درصورت خرابی شیر الکتریکی ماشین لباسشویی، باید آن را تعویض کنید. توصیه می‌کنیم که برای تعمیر و تعویض شیر الکتریکی ماشین لباسشویی، حتماً از خدمات فنی مراکز مجاز بهره بگیرید.

۳. گرفتگی جاپودری ماشین لباسشویی

آب ورودی دستگاه بعد از رد شدن از شیر الکتریکی، به‌صورت اسپری وارد جاپودری می‌شود. داخل ظرف جاپودری به صورت سوراخ‌هایی است که بعد از ورود آب به آن و مخلوط شدن با پودر، عمل شستشو را انجام می‌دهد. اگر این سوراخ‌های جاپودری گرفته شوند، آب وارد ماشین لباسشویی نمی‌شود.

گرفتگی جا پودری لباسشویی دیگر علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی است.

گرفتگی جاپودری، علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

راه‌حل: اگر علت آبکشی نکردن لباسشویی گرفتگی جاپودری آن است، برای برطرف کردن این مشکل، ظرف جاپودری را از دستگاه خارج کنید. سپس با فرچه، ظرف را کاملاً تمیز کنید تا رسوبات پاک شود. حالا مخزن کشویی جاپودری ر به دستگاه وصل کنید و لباسشویی را روشن کنید.

۴. انسداد فیلتر ورودی ماشین لباسشویی؛ رایج‌ترین علت پر نشدن آب در لباسشویی

در تمام ماشین لباسشویی‌ها یک فیلتر بر روی ابتدای شیر برقی لباسشویی و یک فیلتر دیگر در قسمت جلو و پایین دستگاه نصب می‌شود. این فیلترها از ورود آشغال‌ها و رسوبات اضافی آب به داخل ماشین لباسشویی جلوگیری می‌کند.

معمولاً به‌مرورزمان، فیلترهای ورودی آب ماشین لباسشویی مسدود می‌شوند. چک کردن مستمر و تمیز کردن هر 2 فیلتر به طول عمر دستگاه و بی‌نیازی به تعمیر و سرویس‌دهی می‌انجامد و در نگهداری از ماشین لباسشویی بسیار موثر است.

راه‌حل: برای تمیز کردن فیلتر پشتی ماشین لباسشویی، دستگاه را از برق جدا کنید. هر ۲ شیر ورودی آب را ببندید و لوله‌های آب سرد و گرم را از ماشین جدا کنید. صفحه فیلتر را از ورودی شیر آب جدا کنید. می‌توانید با سرکه سفید و یا شوینده‌های سطوح آهکی فیلتر را تمیز کنید.

برای تمیز کردن فیلتر جلویی ماشین لباسشویی، درب پایین دستگاه را باز کنید. فیلتر را به سمت چپ و سپس به‌صورت افقی به طرف بیرون بکشید. بعد از تمیز کردن این فیلتر نیز، آن را سرجایش قرار دهید.

فیلتر ورودی ماشین لباسشویی

۵. شیلنگ تامین آب ورودی ماشین لباسشویی؛ اصلی‌ترین علت نیامدن اب داخل لباسشویی

برای تامین آب در ماشین های لباسشویی، از شیلنگ‌هایی که به شیر آب شهری متصل است استفاده می شود. این شلنگ ها در نقطه اتصال خود به شیر آب دارای صافی یا فیلترهایی هستند که از ورود رسوبات و موادی که در آب وجود دارد، به دستگاه و شیر برقی جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید خرابی شیر برقی ماشین لباسشویی، یکی از دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی است.

بیشتر بخوانید: نحوه تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی در ۶ قدم

بنابراین حتما این شلنگ‌ها را بررسی کنید تا فیلتر یا صافی‌ها دچار گرفتگی نشده باشند که این گرفتگی موجب می شود آب کمتری عبور کند و همچنین مراقب باشید که شیلنگ ها دچار پیچ خوردگی یا پارگی نشده باشند . اگر جسم سختی هم در شلنگ نفوذ کند این مورد هم باعث عدم آبگیری می شود. پس تمامی موارد را بررسی نمایید و در صورت مشاهده آن را برطرف کنید.

6. ایراد سوئیچ سطح آب یا سوئیچ فشار؛ علت آبکشی نکردن لباسشویی

یکی دیگر از علت ‌های پر نشدن آب در لباسشویی، خرابی سوئیچ فشار است. سوئیچ سطح آب که یک سوئیچ فشاری می باشد، ولتاژ برق ورودی به شیر برقی را کنترل می نماید. درواقع جریان از تایمر یا برد الکترونیکی به سوئیچ فشار وارد می‌شود و سپس از این قطعه به شیر برقی می رسد.

پس از اینکه میزان آب در دیگ لباسشویی به مقدار مناسب رسید، سوئیچ فشاری جریان را از شیر برقی قطع می‌کند و آبگیری را متوقف می‌شود و سپس جریان به موتور هدایت شده و مرحله چرخش آغاز می گردد.

در صورتی که سوئیچ سطح آب ایراد داشته باشد، ممکن است پیش از رسیدن آب به مقدار مناسب جریان را از شیر برقی قطع شود که در این حالت این قطعه می‌بایست تعویض شود. بررسی سلامت سوئیچ فقط با مولتی متر انجام می‌پذیرد که کاری تخصصی بوده و باید توسط تعمیرکار باتجربه انجام گیرد.

علت نیامدن اب داخل لباسشویی

7. افت و نوسان فشار آب علت آبگیری نکردن لباسشویی

پایین بودن و نوسان داشتن فشار آب، از دیگر دلایل آبگیری نکردن لباسشویی محسوب می شود. این مشکل در ساختمان های چند طبقه و بلند مرتبه بیشتر به چشم می خورد. ماشین لباسشویی برای آغاز سیکل شستشو نیاز به حجم معینی آب دارد.

عدم تامین آب به میزان مورد نیاز، مختل شدن سیکل شستشو را در پی دارد. علاوه بر این، شیر برقی دستگاه به منظور عملکرد بهینه، نیاز مبرم به حداقل فشار آبی برابر با 20 psi دارد. در چنین شرایطی پایین بودن فشار آب، علت اصلی آبگیر نشدن دستگاه می باشد.

8. نقص فنی برد الکترونیکی یا تایمر یکی از علل علت آبکشی نکردن لباسشویی

بروز اشکال در عملکرد تایمر و برد الکترونیکی لباسشویی می تواند دلیل دیگری برای آبگیری نکردن لباسشویی باشد. در مدل‌های قدیمی لباسشویی از تایمر مکانیکی استفاده می شد. در مدل های جدید برد الکترونیکی جایگزین این قطعه شده است.

کارکرد شیر برقی در لباسشویی به وسیله تایمر صورت می گیرد. برد یا تایمر، جریان الکتریکی را به اجزای مختلف دستگاه از جمله شیر برقی هدایت می کند. این فرآیند غالبا در هنگام مرحله آبگیری دستگاه اجرایی می شود.

بروز مشکل در تایمر موجب عدم تامین ولتاژ مناسب برای کارکرد شیر برقی و متعاقب آن، عدم آبگیری دستگاه می شود. در این شرایط، راهکار مناسب، تعویض برد یا تایمر لباسشویی است.

تعمیرات ماشین لباسشویی تعمیر آنلاین

اگر پس از مطالعه این مطلب علت نیامدن آب داخل ماشین لباسشویی و در نتیجه آبگیری نکردن آن را پیدا کردید و  قصد تعویض قطعات ماشین لباسشویی را داشنید، پیشنهاد می‌کنیم که حتماً این امر را به مراکز تخصصی تعمیر ماشین لباسشویی بسپارید.

به دلیل وجود قطعات تقلبی زیاد در بازار و همچنین تخصص کافی برای تعویض درست قطعات ماشین لباسشویی انجام این کار برای یک تازه‌کار، کار سختی خواهد بود. همچنین استفاده از قطعات تقلبی، می‌تواند سبب ایجاد اختلال در عملکرد صحیح ماشین لباسشویی نیز شود.

کارشناسان فنی تعمیر آنلاین با استفاده از قطعات اصل و فابریک مدل خاص ماشین لباسشویی شما، به تعمیر دستگاه می‌پردازند. تعمیر آنلاین دارای شعبات متعدد در ۲۲ منطقه تهران آماده ارائه خدمات به مشتریان می‌باشد. این پوشش دهی کامل، باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه مشتریان خواهد شد.

 

تعمیر ماشین لباسشویی و تشخیص علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی و رفع آن در محل صورت می‌گیرد و نیازی به جابه‌جایی دستگاه نخواهد بود. این امر برای انواع برندهای ماشین لباسشویی از جمله: سامسونگ، بوش، ال جی، اسنوا، پاکشوما، آاگ، ایندزیت، نف، آریستون و … انجام می گردد. شما تنها لازم است که با شماره ۴۵۳۹۶-۰۲۱ تماس بگیرید تا تکنسین‌های تعمیر آنلاین در کمترین زمان ممکن، خدمات تعمیر ماشین لباسشویی را انجام دهند.