با گذشت زمان، معمولا عملکرد ماشین لباسشویی با مشکل مواجه می‌شود. یکی از عمده‌ترین مشکلات این وسایل، آبگیری نکردن ماشین لباسشویی است. علت نیامدن اب داخل لباسشویی سامسونگ ممکن است با علت آبکشی نکردن ماشین لباسشویی ال جی متفاوت باشد؛ اما در حالت کلی، دلیل این مشکل را می‌توانید در پایین بودن فشار اب لباسشویی یا مسدود شدن قطعات دستگاه توسط املاح آب ورودی جست‌وجو کنید. اگر شما هم به‌دنبال یافتن علت نیامدن اب داخل لباسشویی هستید، خواندن این مقاله به شما کمک می‌کند تا مشکل دستگاهتان را پیدا و رفع کنید. با مطالعه مطلب پیش رو علت اب گیری نکردن لباسشویی خود را به‌راحتی تشخیص داده و دستگاهتان را تعمیر کنید.

1- خرابی شیر آب ورودی؛ اصلی‌ترین علت اب گیری نکردن لباسشویی

اولین علت پر نشدن آب در لباسشویی، خرابی شیر آب ورودی است. قبل از هرچیز از سالم بودن شیر آب و وارد شدن آب به ماشین لباسشویی مطمئن شوید. دریچه ورودی آب ماشین لباسشویی سامسونگ یا هر برند دیگری وظیفه کنترل جریان آب گرم و سرد را به عهده دارد. اگر این قطعه با مشکل مواجه شود، ماشین لباسشویی قادر به آبگیری نخواهد بود. همچنین اگر با سوال چرا آب گرم وارد ماشین لباسشویی نمی شود درگیر هستید، بررسی دریچه ورودی می‌تواند راه‌حل مشکل دستگاهتان باشد.

گاهی با تعویض شیر آب ورودی این مشکل برطرف نمی شود و ممکن است مشکل از خرابی قطعات ماشین لباسشویی باشد. تعمیر آنلاین با ارائه خدمات تعمیر ماشین لباسشویی در تهران و سلیر شهرستان ها در منزل این مشکل را رفع می کند.

تعمیر شیر آب؛ اولین راه‌حل قطع آب ماشین لباسشویی

پشت ماشین لباسشویی دو خروجی آب گرم و سرد تعبیه شده است. برای برطرف کردن علت آب نکشیدن ماشین لباسشویی، شیلنگ‌ها را از دستگاه جدا کنید؛ سپس یک ظرف بزرگ زیر شیر آب بگذارید تا آب خارج‌شده از شیلنگ‌ها روی زمین نریزد. با استفاده از یک چراغ‌قوه، صفحه‌ای را که درون خروجی اتصال دو شیلنگ شیر آب قرار دارد، چک کرده و درصورت کثیف بودن، آن را با احتیاط تمیز کنید. مراقب باشید که به صفحه آسیبی وارد نشود؛ چون این قطعه اصلا قابل‌تعویض نیست. اگر بعد از تمیز کردن صافی‌های داخل شیلنگ، مشکل نیامدن آب در ماشین لباسشویی رفع نشد، حتما باید شیر ورودی آب را تعویض کنید. برای درست کردن مشکل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی باید شیلنگ‌های خروجی را بررسی کنید.

تعویض شیر آب ورودی؛ راه برطرف کردن قطعی آب

2- خرابی شیر الکتریکی دستگاه؛ مهم‌ترین علت نیامدن آب در ماشین لباسشویی

شیر برقی (شیر الکتریکی) ماشین لباسشویی، وظیفه وارد کردن آب به داخل دستگاه را دارد؛ بنابراین در بسیاری از موارد، علت نیامدن آب در ماشین لباسشویی، خرابی شیر برقی لباسشویی است. درواقع، علت آبکشی نکردن لباسشویی، می‌تواند آسیب دیدن بویین، مجرای ورودی و خروجی آب، لاستیک آب‌بندی، لاستیک دیافراگم و ترمینال موجود در شیر برقی باشد. اگر هر یک از این قطعات شیر الکتریکی ماشین لباسشویی آسیب‌دیده باشد، آب وارد ماشین لباسشویی نمی‌شود و در نتیجه ماشین لباسشویی آبگیری نمی کند.

راه‌حل خرابی شیر الکتریکی؛ تعویض یا تعمیر؟

درصورت خرابی شیر الکتریکی ماشین لباسشویی، باید آن را تعویض کنید. توصیه می‌کنیم که برای تعمیر و تعویض شیر الکتریکی ماشین لباسشویی به خصوص ماشین لباسشویی بوش، حتماً از خدمات تعمیرات لباسشویی بوش در تهران بهره بگیرید.

3- گرفتگی جاپودری؛ شایع‌ترین علت اب نیامدن داخل لباسشویی

آب ورودی دستگاه بعد از رد شدن از شیر الکتریکی، به‌صورت اسپری وارد جاپودری می‌شود. داخل ظرف جاپودری سوراخ‌هایی وجود دارد که بعد از ورود آب به آن و مخلوط شدن با پودر، عمل شست‌وشو را انجام می‌دهد. اگر این سوراخ‌های جاپودری گرفته شوند، آب وارد ماشین لباسشویی نمی‌شود.

نحوه تمیز کردن جاپودری برای وارد شدن آب به ماشین لباسشویی

اگر علت آبکشی نکردن ماشین لباسشویی گرفتگی جاپودری آن باشد، برای برطرف کردن این مشکل، باید ظرف جاپودری را از دستگاه خارج کرده، سپس با فرچه، ظرف را کاملاً تمیز کنید تا رسوبات پاک شود. حالا مخزن کشویی جاپودری را دوباره وارد دستگاه کرده و لباسشویی را روشن کنید.

گرفتگی جاپودری؛ علت وارد نشدن آب به لباسشویی

4- انسداد فیلتر ورودی؛ رایج‌ترین علت نیامدن اب داخل لباسشویی ال جی و سایر برندها

برای بررسی علت نیامدن اب داخل لباسشویی ال جی باید بدانید در همه ماشین‌های لباسشویی یک فیلتر روی ابتدای شیر برقی لباسشویی و یک فیلتر دیگر در قسمت جلو و پایین دستگاه نصب می‌شود. این فیلترها از ورود آشغال و رسوبات اضافی آب به داخل ماشین لباسشویی جلوگیری می‌کنند.

معمولاً به‌مرور زمان، فیلترهای ورودی آب ماشین لباسشویی مسدود می‌شوند. چک کردن مستمر و تمیز کردن هر دو فیلتر، افزایش طول عمر دستگاه و بی‌نیازی به تعمیر و سرویس‌دهی را به همراه دارد و در نگهداری از ماشین لباسشویی بسیار موثر است.

چگونه علت قطع شدن اب ماشین لباسشویی به‌دلیل انسداد فیلترها را برطرف کنیم؟

برای رفع علت نیامدن آب در ماشین لباسشویی و تمیز کردن فیلتر پشتی ماشین لباسشویی، دستگاه را از برق بکشید. هر دو شیر ورودی آب را ببندید، سپس لوله‌های آب سرد و گرم را از ماشین و همچنین صفحه فیلتر را از ورودی شیر آب جدا کنید. حالا با استفاده از سرکه سفید یا شوینده‌های سطوح آهکی به تمیز کردن فیلتر بپردازید.

برای تمیز کردن فیلتر جلویی ماشین لباسشویی، درب پایین دستگاه را باز کنید. فیلتر را به سمت چپ و سپس به‌صورت افقی به طرف بیرون بکشید. بعد از تمیز کردن این فیلتر، آن را دوباره سر جایش قرار دهید.

5- شیلنگ تامین آب ورودی ماشین لباسشویی؛ اصلی‌ترین علت آب نگرفتن ماشین لباسشویی

برای تامین آب در ماشین‌های لباسشویی، از شیلنگ‌هایی که به شیر آب شهری متصل است، استفاده می‌شود. این شیلنگ‌ها در نقطه اتصال خود به شیر آب، صافی یا فیلترهایی دارند که از ورود رسوبات و موادی که در آب وجود دارد، به دستگاه و شیر برقی جلوگیری می‌کنند. خرابی شیر برقی اصلی‌ترین علت آب نگرفتن ماشین لباسشویی نیز به شمار می‌رود.

بررسی شیلنگ ورودی آب ماشین لباسشویی اسنوا، ال جی و سایر برندها

اگر نمی‌دانید چرا ماشین لباسشویی آبگیری نمی کند، حتما شیلنگ آب ورودی را بررسی کنید تا فیلتر یا صافی‌ها دچار گرفتگی، پارگی یا پیچ‌خوردگی نشده باشند. نفوذ جسم سخت داخل شیلنگ هم باعث اختلال در آبگیری ماشین لباسشویی ال جی و هر برند دیگری می‌شود. پس هر موقع برایتان سوال پیش آمد که چرا لباسشویی اب نمیگیرد، حتما همه این موارد را بررسی کرده و در صورت مشاهده مشکل، آن را برطرف کنید.

وارد نشدن آب داخل ماشین لباسشویی بر اثر خرابی شیلنگ ورودی آب

6- علت نیامدن اب داخل لباسشویی سامسونگ؛خرابی سوئیچ سطح آب یا سوئیچ فشار

یکی دیگر از علت‌های اب گیری نکردن لباسشویی را می‌توانیم در خرابی سوئیچ فشار جست‌وجو کنیم. سوئیچ سطح آب که یک سوئیچ فشاری است، ولتاژ برق ورودی به شیر برقی را کنترل می‌کند. درواقع، جریان از تایمر یا برد الکترونیکی به سوئیچ فشار وارد می‌شود و سپس از این قطعه به شیر برقی می‌رسد.

پس از اینکه میزان آب در دیگ لباسشویی به مقدار مناسب رسید، سوئیچ فشاری جریان را از شیر برقی قطع می‌کند و آبگیری متوقف می‌شود؛ سپس جریان به موتور هدایت شده و دیگ شروع به چرخیدن می‌کند. در نظر داشته باشید در برخی از ماشین لباسشویی ها مثل ماشین لباسشویی سامسونگ مشکل علت نیامدن اب داخل لباسشویی سامسونگ ممکن است کمی پیچیده تر باشد و نیاز به کمک از یک متخصص برای تعمیرات ماشین لباسشویی سامسونگ باشد.

تعویض سوئیچ فشار را به تعمیرکار بسپارید

درصورتی‌که سوئیچ سطح آب ایراد داشته باشد، ممکن است پیش از رسیدن آب به مقدار مناسب، جریان از شیر برقی قطع شود. در چنین شرایطی، این قطعه نیاز به تعویض دارد. بررسی سلامت سوئیچ فقط با مولتی‌متر امکان‌پذیر است که کاری تخصصی بوده و باید توسط تعمیرکار باتجربه انجام شود.

7- اب گیری نکردن لباسشویی به‌خاطر افت و نوسان فشار اب لباسشویی

علت اب نرفتن داخل لباسشویی را می‌توانید در پایین بودن و نوسان داشتن فشار آب جست‌وجو کنید. این مشکل در ساختمان‌های چندطبقه بیشتر به چشم می‌خورد. ماشین لباسشویی برای آغاز سیکل شست‌وشو نیاز به حجم معینی آب دارد. تامین نشدن آب به میزان موردنیاز، یکی از دلایل مختل شدن روند شست‌وشو و علت پر نشدن اب در لباسشویی است. علاوه‌بر این، شیر برقی دستگاه به‌منظور عملکرد بهینه، نیاز مبرم به حداقل فشار آبی برابر با 20 psi دارد. در چنین شرایطی نظر برخی متخصصان تعمیر ماشین لباسشویی الجی پایین بودن فشار آب علت کار نکردن ماشین لباسشویی بعد از آبگیری است.

8- نقص فنی برد الکترونیکی یا تایمر؛ جدی‌ترین علت آبکشی نکردن ماشین لباسشویی

بروز اشکال در عملکرد تایمر و برد الکترونیکی دستگاه می‌تواند علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی باشد. در مدل‌های قدیمی لباسشویی از تایمر مکانیکی استفاده می‌شد؛ اما در مدل‌های جدید برد الکترونیکی جایگزین این قطعه شده است.

کارکرد شیر برقی در لباسشویی به وسیله تایمر امکان‌پذیر است. برد یا تایمر، جریان الکتریکی را به اجزای مختلف دستگاه از جمله شیر برقی هدایت می‌کند. این فرآیند غالبا در مرحله آبگیری ماشین لباسشویی اجرایی می‌شود.

تعویض برد یا تایمر دستگاه؛ راه بهبود عملکرد ماشین لباسشویی

بروز مشکل در تایمر موجب تامین نشدن ولتاژ مناسب برای کارکرد شیر برقی و متعاقب آن، باعث اب گیری نکردن لباسشویی می‌شود. در این شرایط، راهکار مناسب، تعویض برد یا تایمر لباسشویی است که باید توسط تعمیرکار انجام شود. گاهی به دلیل تخلیه نشدن آب لباسشویی لک هایی روی لباس باقی میماند که این موضوع هم مرتبط با خرابی برد یا تایمر لباسشویی ست.

برای مشکل نیامدن اب داخل لباسشویی از تعمیر آنلاین کمک بگیرید

تعمیر سریع و حرفه‌ای انواع ماشین لباسشویی توسط متخصصان تعمیر آنلاین

اگر پس از مطالعه این مطلب، علت ابگیری نکردن لباسشویی خود را پیدا کردید و  قصد تعویض قطعات دستگاه را داشتید، توصیه می‌کنیم که حتماً این کار را به مراکز تخصصی تعمیر ماشین لباسشویی بسپارید. به‌دلیل وجود قطعات تقلبی فراوان در بازار و همچنین نیاز به تخصص کافی برای تعویض درست قطعات ماشین لباسشویی انجام این کار برای یک تازه‌کار، کار سختی خواهد بود. همچنین استفاده از قطعات تقلبی، می‌تواند سبب ایجاد اختلال در عملکرد صحیح ماشین لباسشویی نیز شود.

کارشناسان فنی تعمیر آنلاین با استفاده از قطعات اصل و فابریک مدل خاص ماشین لباسشویی شما، به تعمیر دستگاه می‌پردازند. تعمیر آنلاین شعبه‌های متعددی در ۲۲ منطقه تهران و شهرهای مختلف ایران دارد که آماده خدمات‌رسانی به شما مشتریان عزیز هستند. پوشش‌دهی کامل خدمات تعمیر لباسشویی باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه شما عزیزان خواهد شد.

تعمیر ماشین لباسشویی و تشخیص علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی و رفع آن در محل انجام می‌شود و نیازی به جابه‌جایی دستگاه نخواهد بود. شما می‌توانید برای انواع برندهای ماشین لباسشویی از جمله: سامسونگ، بوش، ال جی، اسنوا، پاکشوما، آاگ، ایندزیت، نف، آریستون و سایر برندها از خدمات تعمیر آنلاین بهره‌مند شوید؛ فقط کافی است که با شماره ۴۵۳۹۶-۰۲۱ تماس بگیرید تا تکنسین‌های تعمیر آنلاین در کمترین زمان ممکن، خدمات تعمیر ماشین لباسشویی را انجام دهند.