همه ما حداقل یک بار این تجربه ناخوشایند را داشته‌ایم که لباس‌های سفیدمان بر اثر شستن در لباسشویی رنگ گرفته و غیر قابل استفاده شده‌اند. به همین دلیل، ممکن است در بسیاری از موارد برخلاف میل‌مان قید خرید و استفاده از لباس‌های سفید را بزنیم. اما شستن لباس سفید در ماشین لباسشویی باید و نبایدهایی دارد که اگر آن‌ها را رعایت کنید، نیازی نیست بیخیال خریدن یا پوشیدن لباس‌های سفیدتان شوید. در این مقاله راهنمایی‌تان می‌کنیم که چگونه لباس‌های سفید را در ماشین لباسشویی بشویید. مطالعه این مطلب کاربردی را از دست ندهید.

مرحله 1: لباس‌های سفید و رنگی را جدا کنید

اولین اصل شستن لباس سفید این است که با دقت لباس‌های سفید را از رنگی جدا کنید. حتی وجود یک جوراب کوچک رنگی در سبد لباس‌های سفید می‌تواند به قیمت رنگ گرفتن همه لباس‌ها تمام شود. این کار به ویژه هنگامی که از آب داغ برای شستشوی لباس‌ها استفاده می‌کنید، اهمیت دارد؛ زیرا دمای بالا باعث می‌شود که لباس‌های رنگی رنگ پس بدهند و در نتیجه لباس سفید شما در مجاورت آن‌ها رنگ بگیرد. بعد از جداسازی لباس‌ها، مطمئن شوید که لباسشویی درست کار می‌کند و به تعمیر لباسشویی نیازی نیست. سپس مرحله 2 را انجام دهید.

جدا کردن لباس های سفید از رنگی پیش از شستشو در ماشین لباسشویی

مرحله 2: قبل از قرار دادن لباس‌های سفید در ماشین لباسشویی لکه‌گیری کنید

اگر روی لباس‌ها لکه قابل مشاهده‌ای وجود دارد، قبل از انداختن آن‌ها در ماشین لباسشویی، لکه‌گیری کنید. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که باید براساس نوع لکه روش مناسبی را به کار بگیرید. به عنوان یک قاعده کلی، می‌توانید از مواد شوینده مایع برای پاک کردن لکه‌های عرق و چربی و برای لکه‌های غذا و نوشیدنی مانند سس و قهوه از وایتکس یا هر سفیدکننده دیگری استفاده کنید.

هنگام استفاده از مواد شیمیایی به خاطر داشته باشید که خطراتی وجود دارد. به عنوان مثال، سفیدکننده دارای کلر ممکن است به کیفیت لباس شما آسیب برساند. بنابراین اگر لباستان با پارچه ظریف و حساسی مانند ابریشم دوخته شده است، باید از محصولات لکه‌بر مناسب برای این کار استفاده کنید.

لکه‌گیری لباس‌ها پیش از شستن لباس سفید در لباسشویی

مرحله 3: برای شستن لباس سفید در ماشین لباسشویی شوینده مناسبی انتخاب کنید

شوینده‌هایی وجود دارند که مخصوص لباس‌های سفید طراحی شده‌اند. این محصولات اغلب مواد خاصی دارند که به حفظ درخشندگی لباس شما کمک می‌کند؛ بنابراین هنگام خرید، برچسب مواد شوینده را بررسی کنید و مطمئن شوید برای لباس‌های سفید خوب کار می‌کند.

علاوه بر این باید مقدار مناسبی از مواد شوینده را به اندازه کافی تمیز شدن لباس‌های خود در ماشین بریزید. مقدار شوینده باید با تعداد لباس‌ها در ماشین لباسشویی تناسب داشته باشد. وقتی بیش از حد شوینده بریزید، مقادیر اضافی آن در الیاف لباس شما نفوذ می‌کند و بدتر آلودگی به آن می‌چسبد. ضمن اینکه کف زیاد تولید شده به ماشین لباسشویی آسیب می‌رساند و نیاز به تعمیر لباسشویی بوش اتفاق دور از انتظاری نخواهد بود.

انتخاب بهترین شوینده برای لباسهای سفید

مرحله 4: با تنظیمات معمولی ماشین لباسشویی لباس‌های سفید را بشویید

برای شستن لباس سفید در ماشین لباسشویی بهتر است ماشین را روی ملایم‌ترین حالت آن تنظیم کنید. با این کار لباس‌ها تمیز شده و در عین حال کیفیت آن‌ها حفظ می‌شود. فقط زمانی از تنظیمات سنگین‌تر استفاده کنید که برای تمیز شدن لکه‌ها یا کثیفی‌ها به شستشوی شدیدتری نیاز است.

علاوه بر این، به هیچ عنوان نباید ماشین لباسشویی را کاملا با لباس‌هایتان پر کنید. در برخی موارد تعمیر لباسشویی سامسونگ خرابی ماشین دقیقا به همین دلیل است. ضمن اینکه وقتی ماشین را بیش از حد با لباس پر می‌کنید، فضای کافی برای آب وجود نخواهد داشت تا گرد و غبار و ذرات کثیفی را که در لباس‌های سفید جا خوش کرده‌اند، از بین ببرد و در نتیجه لباس‌ها آن طور که انتظار دارید، تمیز نمی‌شوند.

مرحله 5: استفاده از نرم کننده برای شستن لباس سفید در ماشین لباسشویی ممنوع!

نرم کننده‌ها لطافت زیادی به لباس‌ها می‌بخشند اما ایراد استفاده از نرم کننده برای لباس سفید این است که شاید کثیفی‌ها روی پارچه باقی بمانند و در نتیجه باعث تغییر رنگ پارچه و کدر شدن لباس شوند. به جای ریختن نرم کننده لباس، یک فنجان سرکه سفید مقطر در ماشین لباسشویی بریزید تا در چرخه آبکشی از آن استفاده شود.

مرحله 6: قبل از قرار دادن در خشک‌کن لباس‌ها را بررسی کنید

پس از اتمام شستشو، قبل از قرار دادن آن‌ها در خشک کن، لباس‌های سفید خود را یکی یکی بررسی کنید تا ببینید آیا لکه‌ها خوب پاک شده‌اند یا خیر. اگر هنوز لکه‌ای باقی مانده است، مجددا لکه‌گیری کنید و در ماشین لباسشویی بیاندازید. البته نباید به دفعات زیاد و پشت سر هم از ماشین استفاده کرده و این کار را به روز دیگری موکول کنید. بعضی از موارد تعمیر ماشین لباسشویی دوو به همین استفاده زیاد و مکرر از ماشین برمی‌گردد.

مرحله 7: در صورت امکان لباس‌های سفید را در معرض هوا خشک کنید

بسیاری ترجیح می‌دهند از خشک‌کن استفاده کنند؛ زیرا با این کار، شستن و خشک شدن لباس‌ها در کوتاه‌ترین زمان به پایان می‌رسد. با این حال، خشک شدن لباس‌های سفید در معرض هوا این مزیت را دارد که اشعه ماوراء بنفش خورشید به شادابی و روشن نگه داشتن سفیدی لباس کمک می‌کند. اگر حیاط خلوت یا فضایی برای انداختن لباس‌ها روی بند ندارید، از خشک کن استفاده کنید. فقط باید دمای آن را کم نگه دارید و لباس‌های سفید را در حالی که هنوز کمی مرطوب هستند، خارج کنید.

خشک کردن لباس های سفید در معرض نور خورشید

چگونه لباس سفید رنگ گرفته را دوباره سفید کنیم؟

یکی از راه‌ها برای برگرداندن سفیدی لباس‌های رنگ گرفته، و احتمالا بهترین راهکار، این است که قبل از قرار دادن در ماشین لباسشویی، آن‌ها را از قبل خیس کنید.  راه دیگر این است که از جوش شیرین استفاده کنید. این ماده نه تنها درخشندگی لباس را حفظ می‌کند، بلکه بو را نیز از بین می‌برد. به این منظور، یک فنجان جوش شیرین را در 4 لیتر آب حل کنید و قبل از قرار دادن لباس‌های سفید در ماشین لباسشویی، آن‌ها را 8 ساعت در این محلول قرار دهید.

همچنین آبلیمو سفیدکننده خوب خانگی روش دیگری است که در این مواقع به کارتان می‌آید. برای این کار، لیمو ترش‌ها را برش بزنید و در آب بجوشانید. سپس این محلول گرم را در لگن بریزید و لباس سفید خود را اضافه کنید. یک ساعت صبر کنید و سپس لباس‌ها را در ماشین لباسشویی بشویید. به این ترتیب، لباس‌های سفیدتری خواهید داشت. اگر قرار است لباس‌های سفید بسیاری را بشویید، بهتر است این کار را در چند مرحله انجام دهید تا به دستگاه آسیب وارد نشود. پیش از شروع شستشو نیز از تراز بودن لباسشویی اطمینان پیدا کنید. اگر با نحوه تراز کردن لباسشویی آشنایی ندارید، مطالعه مقاله «چگونه ماشین لباسشویی را تراز کنیم» به شما پیشنهاد می‌کنیم.

لباس‌هایی به سفیدی برف با رعایت چند نکته ساده

در این مقاله در 7 مرحله راهنمایی‌تان کردیم که چگونه لباس‌های سفید را بی آنکه رنگی بگیرند، بشویید. همچنین گفتیم در صورتی که لباس‌ها رنگ گرفتند، چه راهکارهایی پیش روی شماست. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوالی در این باره دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی تعمیر آنلاین به اشتراک بگذارید.