معمولاً بعد از چند سال استفاده از هر وسیله برقی، بروز مشکل و تعمیر آن امر غیرعادی نیست. یکی از مشکلات متداولی که باعث میشود مردم برای تعمیر یخچال خود به تعمیرگاه ها مراجعه کنند نیز، نشتی آب یخچال فریزر است. برای این‌که بتوانید به‌راحتی این مشکل را رفع نمایید اول باید علت آبریزش یخچال فریزر را بدانید.

در این مطلب از تعمیر آنلاین به موارد آبریزش یخچال فریزر و راهنمایی در مورد عیب‌یابی و تعمیر یخچال فریزر می‌پردازیم.

انواع آبریزش در یخچال فریزر

 

آبریزش یخچال

 

رایج‌ترین انواع آبریزش یخچال فریزر عبارت است از:

  •  آبریزش در داخل یخچال فریزر
  •  جمع شدن آب در کف یخچال فریزر
  •  آبریزش از پشت یخچال فریزر
  •  آبریزش در زیر یخچال فریزر

همیشه توجه داشته باشید که قبل از بررسی قطعات برقی و الکتریکی یخچال فریزر، آن را از برق بکشید و دستورالعمل‌های ایمنی را رعایت کنید.

۱. آبریزش در داخل فریزر

مشکل آبریزش داخل یخچال فریزر به دلیل انسداد لوله تخلیه می‌باشد.

خروجی لوله تخلیه در پشت کشوهای داخلی یخچال قرار دارد. برای رفع این ایراد کشوهای یخچال را دربیاورید و با ریختن آب گرم، گرفتگی لوله را برطرف کنید.

۲. جمع شدن آب در کف یخچال فریزر

اگر آب در زیر جامیوه‌ای و کف یخچال فریزر جمع می‌شود، مشکل از خرابی قطعات سیستم دیفراست می‌باشد. برای رفع این مشکل باید قطعات دیفراست را بررسی و تعویض کنید.

این قطعات شامل المنت، ترمودیسک، سنسور، ترموفیوز و اواپراتور می‌باشد.

اگر خودتان درزمینه تعویض قطعات تجربه‌ای ندارید، توصیه می‌کنیم که حتماً انجام این کار را به یک تکنسین تعمیر یخچال فریزر بسپارید.

۳. آبریزش از پشت یخچال فریزر

مشکل آب ریزش از پشت یخچال فریزر اکثراً به دلیل نشتی لوله آب و یا شیر آب یخچال می‌باشد. برای رفع این مورد، لوله آب را در پشت یخچال فریزر بررسی کنید. همچنین لوله آبی که از زیر یخچال به پشت وصل می‌شود را چک کنید.

تمام لوله‌های جریان آب یخچال را بررسی کنید تا سوراخی و یا خروجی لوله آب را پیدا کنید. اگر لوله سوراخ شده باشد باید تعمیرکار آن را تعویض کند. همچنین اگر بر روی لوله‌های آب فیلتر نصب کردید، آن را نیز چک کنید.

 

فیلتر یخچال

 

نشتی فیلتر آب از شایع‌ترین مشکلات در یخچال و سایدبای‌ساید است. معمولاً به‌مرورزمان به دلیل گرفتگی رسوبات در داخل فیلتر آب، شاهد نشتی آب در یخچال هستیم.

فیلترهای آب در یخچال فریزر را باید هر ۶ ماه یک‌بار بررسی و تعویض کنید. بی‌توجهی به این قطعه مطمئناً در طول زمان باعث ایراد در سایر قطعات خواهد شد.

۴. آبریزش در زیر یخچال فریزر

دلیل نشتی آب زیر درب یخچال فریزر، پوسیدگی شلنگ‌های آب و سوراخ شدن تانک واتر یخچال است. برای رفع این مشکل، باید شلنگ‌های آب و منبع آب یخچال (تانک واتر) را بررسی کنید. اگر یکی از این ۲ قطعات یخچال معیوب باشد، باید آن را تعویض کنید.

دلیل دیگر آب ریزش در زیر درب یخچال فریزر، خراب بودن درزگیرهای درب یخچال است. پوسیدگی و خرابی درزگیرهای درب، باعث خروج هوای سرد یخچال شده و رطوبت را در یخچال ایجاد می‌کند.

به همین دلیل آب اضافی در داخل سینی تخلیه جمع می‌شود و به بیرون و کف زمین سرریز می‌شود.

 

آبریزش یخچال

اگر درب یخچال فریزر به‌درستی و کامل بسته نمی‌شود، برای رفع مشکل نشتی یخچال فریزر حتماً باید سریع درزگیر را تعویض کنید.

البته تراز نبودن یخچال نیز می‌تواند موجب درست بسته نشدن درب یخچال فریزر شود. پس اول تراز بودن را چک کنید. اگر مشکل رفع نشد باید لاستیک دور درب یخچال را تعویض کنید.