یکی از مشکلات اصلی که اکثر افراد در هنگام جارو کشیدن خانه با آن روبرو می‌شوند، عدم مکش جاروبرقی است. اگر به دنبال علت کم شدن مکش جاروبرقی هستید و می‌خواهید بدانید که چگونه با چند ترفند کوچک افزایش مکش جاروبرقی را تجربه کنید، با تعمیر آنلاین تا انتهای این مطلب آموزنده و حرفه ای همراه باشید!

قبل از خواندن ادامه این مطلب این نکته را در نظر بگیرید که بسیاری از مدل‌های جاروبرقی از همان ابتدا قدرت مکش بالایی ندارند، اما برخی از مدل‌ها به واسطه ضعیف شدن موتور جاروبرقی یا دیگر دلایل در طول زمان و بعد از استفاده‌های مکرر قدرت مکش خود را از دست می‌دهند و گاهی اوقات تنها با تعمیر جاروبرقی و تعویض موتور آن می‌توانیم، امید به استفاده از آن‌ها داشته باشیم!

 

 

 

علت کم شدن مکش جاروبرقی چیست؟

قبل از پرداختن به افزایش قدرت مکش جاروبرقی بهتر است بدانیم که دلایل و علت کم شدن مکش جاروبرقی چیست تا بتوانیم راهکاری برای افزایش قدرت موتور جاروبرقی ارائه کنیم! همانطور که احتمالا حدس می‌زنید، کاهش میزان و اندازه مکش جاروبرقی می‌تواند به دلایل و علت‌های زیر باشد:

پر بودن کیسه جاروبرقی

یکی از علت‌های عمده کاهش مکش جاروبرقی‌ها، پر شدن کیسه‌های آن هاست! شما با خالی کردن کیسه‌های جاروبرقی و جلوگیری از پر شدن آن‌ها، قدرت مکش جاروبرقی را افزایش می‌دهید و به راحتی می‌توانید خانه یا محل کار خود را تمیز کنید. اگر فکر می‌کنید که کیسه پر نشده‌است، اما قدرت مکش جاروبرقی کاهش پیدا کرده‌است، توصیه می‌کنیم که حتما آن را عوض کنید و کیسه را از نظر پارگی یا سوراخ‌های ریز بررسی کنید.

 

عدم تنظیم صحیح دستگاه جاروبرقی

یکی دیگر از علت‌های اصلی برای کاهش قدرت مکش یک دستگاه جاروبرقی، عدم تنظیم صحیح دستگاه است. تنظیمات مکش در واقع عبارت اند از ارتفاع دسته جاروبرقی، نوعی کفی انتخابی برای محل و… که باید آن‌ها را مورد توجه قرار بدهید. شما با تنظیم اصولی تنظیمات مکش، می‌توانید افزایش قدرت مکش جاروبرقی خود را تجربه کنید و حتی ریزترین آشغال‌ها را از سطح زمین جمع آوری کنید.

مکش جاروبرقی

تعویض فیلتر برای افزایش قدرت مکش جاروبرقی

بیشتر جاروبرقی‌های امروزی که در فروشگاه‌های آنلاین و فیزیکی می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید، دارای دو فیلتر هستند. در این زمینه معمولا یک فیلتر وجود دارد که جلوی ورود گرد و غبار را به موتور جاروبرقی می‌گیرد. اگر این فیلترها کثیف شده باشند، احتمالا باید منتظر کاهش قدرت مکش جاروبرقی باشیم.

باتوجه به این که اکثر فیلترها به صورت قابل شست و شو تهیه شده‌اند، می‌توانید بر اساس دستورالعمل موجود در دفترچه راهنما آن‌ها را شسته و با خیال راحت بگذارید تا خشک شوند و یا به فکر تعویض فیلتر باشید.

البته اگر فیلتر جاروبرقی شما قابل شستشو نبود و یا آسیبی دیده بود، لازم است که برای افزایش قدرت مکش جاروبرقی حتما آن را تعویض کنید. برای آن که متوجه شوید آیا فیلتر جاروبرقی شما قابل شسشتو هست یا خیر، بهتر است به علامت شیر آب بر روی آن‌ها توجه کنید.

 

وجود گرفتگی و مانع در دسته جاروبرقی

طرز عملکرد جاروبرقی به این شکل است که ابتدا جریان هوا پس از روشن شدن دستگاه بلافاصله به سمت بالا حرکت می‌کند و تمامی چیزهایی که در پایین دسته و سر جاروبرقی قرار دارند را به همراه خود می‌کشند. اگر به هر دلیلی، مانع یا گرفتگی در جاروبرقی بوجود آمده باشد، شاهد کاهش قدرت جاروبرقی خواهیم بود که می‌تواند یک مشکل جدی محسوب شود.

شما می‌توانید برای راحت‌تر شدن خیالتان برای افزایش قدرت مکش جاروبرقی، دسته را از دستگاه جدا کرده و آن را بررسی کنید. با استفاده از پیچ گوشتی می‌توانید برس چرخنده را از لوله جدا کرده و راحت تر اقدام به باز کردن گرفتگی و مانع کنید.

معمولا تکه‌های کاغذ یا مو می‌توانند باعث ایجاد این گرفتگی و کاهش قدرت مکش جارو شوند، پس به دنبال چیزهای عجیب و غریبی نباشید!

راهکار افزایش مکش جاروبرقی

 

برس پارویی جاروبرقی را تمیز کنید

وظیفه برس پارویی جمع کردن گرد و غبار از روی زمین می‌باشد. تمیز نبودن این قطعه باعث اختالل در علمکرد جاروبرقی در نتیجه کاهش قدرت مکش آن می‌باشد. برای افزایش کارایی برس پارویی کافیست آن را جدا کرده و تا جای ممکن تمیز نمایید و متوجه تاثیر آن در افزایش مکش جاروبرقی شوید.

 

کفی جاروبرقی را تنظیم نمایید

اگر ارتفاع کفی جاروبرقی از سطح بیشتر باشد مکش جاروبرقی کاهش پیدا می‌کند. برای تمیز کردن سطوح سخت مثل سرامیک و چوب جاروبرقی باید در سطح پایین تری قرار گرفته باشد. برای تنظیم ارتفاع کفی می‌توانید از دکمه یا اهرمی که روی آن تعبیه شده است استفاده کنید. توجه کنید که ارتفاع کفی را در کمترین حالت خود قرار ندهید زیرا ممکن است هنگام استفاده روی فرش باعث گیر کردن جاروبرقی شود.

 

افزایش قدرت مکش جاروبرقی با تعمیر موتور

علت کم شدن قدرت جاروبرقی در برخی از مدل‌های این نوع دستگاه‌ها، می‌تواند به علت خرابی موتور باشد. شما برای افزایش قدرت مکش جاروبرقی خود در صورت امتحان تمامی راه حل‌های بالا و عدم نتیجه‌گیری، می‌توانید برای حل مشکل موتور به یک تعمیرکار حرفه ای مراجعه کنید.

افراد مجاز و حرفه ای در این حوزه قادر به تعمیر موتور جاروبرقی بوش، سامسونگ، ال جی و… هستند و با بالاترین کیفیت ممکن خدمات مورد نیاز شما را انجام می‌دهند.

و در نهایت در این مطلب کوتاه که سعی کردیم به شما علت‌های کاهش قدرت مکش جاروبرقی و شیوه‌های افزایش قدرت آن را ارائه کنیم. شما می‌توانید با کمک این راهکارها و ترفندهای ارائه شده، مشکلات احتمالی خود با مکش جاروبرقی را تا حد زیادی برطرف کنید تا نیازی به مراجعه حضوری به یک تعمیرکار را نداشته باشید. در نهایت اگر در این زمینه تجربه یا سوال خاصی دارید، می‌توانید در بخش نظرات با ما و دیگر افراد، مطالب خود را به اشتراک بگذارید.