قدرت مکش بالا، مهم‌ترین انتظار ما از یک جاروبرقی است. اگر جاروبرقی، قدرت مکش قابل‌قبولی نداشته باشد، زیبایی آن بی‌فایده و دکوری خواهد بود. یکی از دلایل اصلی کاهش قدرت مکش جاروبرقی، ضعیف شدن موتور آن است. ضعیف شدن موتور جاروبرقی، دلایل مشخصی دارد. اگر این دلایل را بدانیم، به‌راحتی می‌توانیم برای رفع مشکل اقدام کنیم. اگر مایل به اطلاع از دلایل و علائم ضعیف شدن موتور جاروبرقی هستید، در این مطلب به 6 مورد از مهم‌ترین دلایل این مشکل اشاره کرده‌ایم. فقط کافی است چند دقیقه از وقتتان را به خواندن مقاله پیش‌رو اختصاص دهید.

1. تمیز نبودن فیلتر و برس چرخشی؛ یکی از دلایل جلوگیری از عملکرد درست جاروبرقی

تمیز نبودن فیلتر جارو برقی، یکی از دلایل ضعیف شدن موتور جاروبرقی است. فیلتر جاروبرقی، ذرات را جذب خلل و فرج‌های خود می‌کند و جلوی آسیب زدن ذرات به موتور دستگاه را می‌گیرد. انباشت ذرات باردار گرد و غبار در فیلتر، باعث گرفتگی خلل و فرج‌های آن می‌شود و پس از مدتی، با کاهش قدرت جاروبرقی در جمع کردن گرد و غبار روبرو می‌شویم. برای جلوگیری از این مشکل، هر ماه فیلترهای جاروبرقی را از دستگاه خارج و با استفاده از برس یا آب، تمیز کنید. درصورت مشاهده پارگی در فیلترها، تعویض آن‌ها ضروری است. تمیز نکردن فیلترها، باعث ورود ذرات به موتور و آسیب دیدن آن می‌شود.

درصورتی‌که پس از تعویض فیلترها، مکش جاروبرقی، مناسب و  کافی نبود، احتمالا ایراد از موتور جاروبرقی است. در این مواقع باید از تعمیرکار حرفه‌ای برای تعمیر جاروبرقی کمک بگیرید. یکی دیگر از بخش‌های مهمی که عملکرد درست آن روی قدرت موتور جاروبرقی تاثیر دارد، برس چرخشی است. قبل از کار با جاروبرقی، برس چرخشی که در قسمت مکش جاروبرقی قرار دارد را بررسی کنید. درصورتی‌که در چرخش برس، مشکلی وجود داشته باشد، باعث وارد شدن فشار به موتور می‌شود.

تعویض فیلترها برای جلوگیری از ضعیف شدن موتور جاروبرقی

2. پر یا سوراخ بودن کیسه جاروبرقی؛ یکی از دلایل مهم ضعیف شدن موتور جاروبرقی

یکی دیگر از دلایل ضعیف شدن موتور جاروبرقی و کاهش قدرت مکش آن، پر یا سوراخ بودن کیسه جاروبرقی است. وقتی کیسه جاروبرقی پر باشد، دور موتور دچار نوسان می‌شود و این نوسان‌ها، به قطعات و بخش‌های مختلف موتور آسیب می‌زند. پارگی کیسه هم به ایجاد نوسان در دور موتور ختم می‌شود. درصورت پاره شدن کیسه جاروبرقی، موتور باید با دور بالاتری کار کند و این مسئله، فشار قابل‌توجهی به موتور جاروبرقی تحمیل می‌کند.

بعضی مواقع، خالی یا تعویض نکردن کیسه جاروبرقی، موتور را ضعیف می‌کند. بسیاری از تعمیرکاران در هنگام تعمیر جاروبرقی بوش، ال‌جی و سایر برندها خالی یا تعویض نکردن کیسه را علت ضعیف شدن موتور و کاهش قدرت مکش جاروبرقی بیان می‌کنند.

خالی یا عوض کردن کیسه جاروبرقی برای جلوگیری از ضعیف شدن موتور جاروبرقی

3. کثیف بودن کلکتور؛ یکی از دلایل شایع کاهش قدرت موتور جاروبرقی

افرادی که به‌صورت تخصصی در زمینه تعمیر جاروبرقی سامسونگ فعالیت می‌کنند، یکی از دلایل اصلی ضعیف شدن جاروبرقی‌های این برند را کثیف شدن کلکتور آن می‌دانند. البته این پدیده در سایر برندهای تولیدکننده جاروبرقی نیز مشاهده می‌شود. چاره این مشکل، تمیز کردن کلکتور با بنزین یا تینرهای قدرتمند است.

از سنباده زدن کلکتور برای تمیز کردن آن بپرهیزید؛ زیرا سنباده زدن، باعث سوختن آرمیچر می‌شود. برای تمیز کردن کلکتور، می‌توانید از تعمیرکاران جاروبرقی کمک بگیرید. تعمیرکاران، شیوه درست تمیز کردن کلکتور را می‌دانند و از خراب شدن آن جلوگیری می‌کنند.

4. نشتی هوا از قطعات جاروبرقی؛ یکی از عوامل مهم ضعیف شدن موتور جاروبرقی

نشتی هوا از قطعات جاروبرقی، یکی از دلایل اصلی ضعیف شدن موتور جاروبرقی است؛ چون جاروبرقی بر اساس ایجاد خلاء کار می‌کند و نشتی هوا، اجازه ایجاد چنین خلائی را نمی‌دهد. درصورت وجود نشتی هوا، موتور جاروبرقی باید با قدرت و فشار بیشتری کار کند تا مکش کافی ایجاد شود. کار کردن مداوم جاروبرقی با فشار زیاد باعث ضعیف و خراب شدن موتور می‌شود. بررسی تعمیرکاران حرفه‌ای نشان می‌دهد که نشتی هوا از قطعات جاروبرقی (خصوصاً از محل اتصال خرطومی به بدنه جاروبرقی)، یکی از دلایلی اصلی ضعیف شدن موتور و درنهایت تعمیر جاروبرقی پارس خزر، ال‌جی، بوش و سایر برندها است.

نشتی هوا از قطعات جاروبرقی؛ علت ضعیف شدن موتور جاروبرقی

5. خرابی موتور جاروبرقی؛ مهم‌ترین دلیل افت کارایی و عملکرد جاروبرقی

خرابی موتور جاروبرقی، باعث کاهش قدرت مکش می‌شود. درصورتی‌که پس از رفع نشتی هوا از قطعات، خالی کردن کیسه و تمیز کردن فیلترها، باز هم با افت عملکرد جاروبرقی روبه‌رو شدید، احتمال خراب یا نیم‌سوز شدن موتور جاروبرقی وجود دارد. برای بررسی و تعمیر موتور، باید جاروبرقی را باز کنیم. درصورتی‌که با شیوه باز کردن جاروبرقی و موتور آن آشنا نیستید، مطالعه مقاله چگونه جاروبرقی را باز کنیم برای شما مفید خواهد بود.

وقتی موتور را  باز و از جاروبرقی جدا کردید، آن را نزد یک تعمیرکار متخصص و باتجربه ببرید. تعمیرکار پس از تست موتور جاروبرقی و درک مشکل، آن را به بهترین شکل تعمیر می‌کند. اگر تمایلی به باز کردن جاروبرقی ندارید، از یک تعمیرکار کمک بگیرید. او خودش موتور را باز و تعمیر خواهد کرد.

تعمیر موتور جاروبرقی برای جلوگیری از ضعیف شدن و سوختن آن

تعمیر سریع و مقرون‌به‌صرفه موتور جاروبرقی با تعمیر آنلاین

در این مقاله با 5 علت ضعیف شدن موتور جاروبرقی آشنا شدیم. امیدواریم نکاتی که در این مقاله بیان شد به جلوگیری از ایجاد مشکل برای موتور جاروبرقی یا شناسایی و رفع مشکلات جاروبرقی کمک کند. درصورت تمیز کردن فیلتر، کیسه، برس چرخشی، کلکتور و رفع نشتی هوا در جاروبرقی، باز هم شاهد کاهش کارایی موتور بودید، باید از یک تعمیرکار حرفه‌ای برای بررسی و رفع مشکل کمک بگیرید.

مجموعه تعمیر آنلاین، جمعی از تعمیرکاران حرفه‌ای لوازم خانگی را در کنار خود دارد. این تعمیرکاران، توانایی تعمیر سریع و حرفه‌ای لوازم خانگی شما را دارند. کارمزدی که تعمیر آنلاین برای خدمات خود از جمله تعمیر جاروبرقی تعیین کرده، پایین‌تر از نرخ اتحادیه است؛ بنابراین از بابت مقرون‌به‌صرفه بودن خدمات تعمیر جاروبرقی در مجموعه تعمیر آنلاین آسوده‌خاطر باشید.

آیا تاکنون موتور جاروبرقی منزل‌تان ضعیف شده و عملکرد آن افت کرده است؟ با چه روشی مشکل را برطرف کردید؟ لطفاً نظرها و  تجربیات خود را با ما و سایر همراهان به اشتراک بگذارید.