جاروبرقی مرکزی یکی از هیجان انگیزترین آپشن‌های موجود در خانه‌های لوکس است که می‌تواند هرکسی را برای داشتنش وسوسه کند.

این دستگاه تمیز کردن خانه و سطوح مختلف آن را به کاری راحت و دلپذیر تبدیل می‌کند و زمان نظافت تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

اگر درباره این نوع جاروبرقی‌ها اطلاعات زیادی ندارید و مزایا و معایب آن را نمی‌دانید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

 

مزایا و معایب جاروبرقی مرکزی

تا به امروز تمامی جاروبرقی‌هایی که دیدیم، متشکل از دستگاهی نسبتا کوچک می‌شدند که برای تمیز کردن سطوح مختلف باید آن را به نزدیکی محل مورد نظرمان آورده و سیمش را به پریز وصل می‌کردیم.

امروزه نظافت منزل از این هم ساده‌تر شده و نیازی به داشتن یک جاروبرقی اختصاصی در خانه و اشغال فضای زیادی برای نگهداری از آن نیست.

جاروبرقی مرکزی موتور بزرگ و قدرتمندی در بیرون از خانه مثل بالکن یا زیرزمین دارد که تمامی آشغال‌ها را به داخل خود می‌کشد.

این دستگاه از طریق پریزهای تعبیه شده بر روی دیوار، مکش قدرتمندی را به خانه شما می‌رساند و شما می‌توانید با نصب لوله خرطومی مخصوص بر روی پریز به نظافت خانه خود مشغول شوید.

از جمله مزایای خرید یک جاروبرقی مرکزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

عدم نیاز به جا به جایی جاروبرقی در خانه

با تمیز شدن قسمتی از خانه، تنها کافیست لوله را از پریز خارج کرده و در قسمت‌های دیگر نصب کنید.

دستگاه به محض نصب لوله خرطومی به پریز شروع به کار می‌کند و یا جدا شدن از آن خاموش می‌شود. البته در برخی از مدل‌ها خاموش و روشن شدن دستگاه با استفاده از ریموت امکان‌پذیر است.

بدین ترتیب شما دیگر نیازی به حمل جاروبرقی‌های سنگین در خانه نخواهید داشت و پس از استفاده تنها کافیست لوله خرطومی و دسته جاروبرقی را جمع نمایید که در مقایسه با جاروبرقی‌های معمولی وزن کمتری دارد و جای کمتری را اشغال می‌کنند.

 

  • تولید سر و صدای کمتر

صدای زیاد جاروبرقی یکی از بزرگترین معضلات جاروبرقی‌های معمولی در حین روشن بودن است.

با توجه به اینکه موتور باید مکش قدرتمندی را تولید کند، صدای ناخوشایندی از آن در حین استفاده به گوش می‌رسد که تحملش برای بسیاری از افراد حساس غیرممکن است.

یکی از مزایای داشتن جاروبرقی سراسری در ساختمان این است که به دلیل دور بودن موتور دستگاه از خانه، شما عملا صدای خاصی را در حین استفاده از آن نخواهید داشت.

بررسی جاروبرقی مرکزی

 

  • رعایت بهداشت بیشتر

یکی از معایب خرید جاروبرقی معمولی این است که قسمتی از گرد و خاک کشیده شده در داخل به بیرون از فضای دستگاه و در هوای آزاد خانه انتشار پیدا می‌کند.

این مساله می‌تواند حساسیت‌های تنفسی را تحریک نماید و برای کودکان و افراد مسن مشکل‌ساز شود.

با داشتن جاروبرقی مرکزی تمامی گرد و خاک کشیده شده به داخل دستگاه، به قسمت مخزن مرکزی می‌رود که در بیرون از خانه قرار دارد.

بدین ترتیب احتمال انتشار گرد و خاک در فضای خانه با این مدل از جاروبرقی‌های مدرن به صفر خواهد رسید که در نوع خود بی‌نظیر است.

 

  • طول عمر بالا

جاروبرقی‌های سراسری نوعی جاروبرقی‌های بزرگ و صنعتی هستند که عمر قطعات بسیار بالاست و به راحتی خراب نمی‌شوند.

این مساله می‌تواند نیاز مکرر شما برای تعمیر جاروبرقی را به حداقل برساند و تا سالیان سال بدون هیچ مشکلی برای شما کار کند. اما اگر زمانی نیاز به تعمیر جارولرقی داشتیو و احتیج به حضور یک تعمیر کار، حتما با تعمیر آنلاین در تماس باشید.

جارو برقی مرکزی چیست

 

  • عدم مواجه با گرفتگی لوله جاروبرقی

حتما شما هم تا به حال با لوله گرفته شده جاروبرقی در حین استفاده مواجه شده‌اید. این مشکل در زمانی اتفاق می‌افتد که شما می‌خواهید آشغال‌های حجیم و نسبتا بزرگ را با استفاده از جاروبرقی جمع کنید.

با داشتن یک جاروبرقی سراسری در خانه، احتمال گرفتگی لوله‌های مکش به حداقل می‌رسد چرا که دهانه لوله بزرگتر از مدل‌های معمولی است.

نحوه کارگزاری لوله‌های مکش از موتور به خانه نیز به گونه‌ای است که آشغال‌های ریز و درشت بدون هیچ مانعی به مخزن هدایت شوند.

این مساله می‌تواند احتمال سوختن موتور جاروبرقی به دلیل وارد شدن فشار بیش از حد به دستگاه را تا حد زیادی کاهش دهد.

 

نکته: جاروبرقی مرکزی تنها قابلیت جمع کردن خاک و اشیا جامد را دارد و آب رفتن در موتور جاروبرقی می‌تواند باعث سوختن آن شود.

 

  • امکان استفاده از دستگاه در چندین خانه

به طور معمول جاروبرقی‌های مرکزی در ساختمان‌های چند طبقه و برج‌ها استفاده می‌شوند چرا که قدرت بالای موتور آن می‌تواند چندین خانه را بدون هیچ مشکلی پوشش دهد.

لذا در هر واحد آپارتمان تنها نیاز است که لوازم جانبی جاروبرقی اعم از لوله خرطومی و سری پارویی جاروبرقی خریداری شود تا با نصب آنها به پریز مخصوص امکان استفاده از دستگاه را داشته باشید.

وجود یک جاروبرقی سراسری در خانه علاوه بر تمام مزایایی که دارد باعث بالا رفتن ارزش خانه در هنگام فروش خواهد شد چرا که همه از وجود یک جاروبرقی قدرتمند، کم‌جا و بهداشتی در خانه خود استقبال می‌کنند.

با این حال این دستگاه معایب خاص خود را نیز دارد که در ادامه به انها اشاره خواهیم کرد:

 

  • کاهش مکش

با اینکه مکش جاروبرقی‌های سراسری و مرکزی نسبت به مدل‌های معمولی بهتر است اما گزارش شده که در برخی از مدل‌ها میزان مکش در قسمت‌های خاصی از خانه کاهش پیدا می‌کند. علت این مساله نصب نادرست لوله‌های مکش در ساختمان است.

همچنین در برخی از مدل‌های قدیمی جاروبرقی مرکزی، مکش دستگاه در و یا در هنگام استفاده همزمان از دستگاه توسط چند کاربر کاهش پیدا می‌کند که البته این مشکل در مدل‌های جدیدتر برطرف شد.

جارو برقي ماركزي چيست

 

  • بیشتر شدن تعداد پریزهای روز دیوار

با داشتن یک جاروبرقی سراسری تعداد پریزهای موجود بر روی دیوار بیشتر خواهد شد.

البته پریز جاروبرقی در پایین دیوار نصب می‌شود و همراستا با پریز برق نیست. با این حال ممکن است برخی از افراد آن را زشت بدانند.

 

  • هزینه

با توجه به اینکه جاروبرقی مرکزی برای چندین خانه استفاده می‌شود و موتور بزرگ و قدرتمندتری دارد، باید هزینه خرید و نصب بیشتری را نسبت به خرید یک جاروبرقی معمولی بپردازید.

 

سخن آخر

همانطور که در این متن صحبت کردیم، جاروبرقی مرکزی نسل جدیدی از جاروبرقی ها می باشد که جهت بهینه سازی روند نظافت و بهداشت ساختمان ها تولید شده است.
جاروبرقی مرکزی همانند سایر جاروبرقی ها دارای سیستم مکش است که قدرت مکندگی بالایی دارد. با این تفاوت که مخزن جمع آوری گرد و خاک و زباله در این دستگاه بزرگ تر است.

از طرفی این دستگاه به صورت ثابت است و فضای کمتری را در خانه اشغال می کند. با پیشرفت علم و فناوری این گزینه می تواند جایگزین خوبی برای جاروبرقی های معمول باشد.