یکی از مهمترین قطعات جاروبرقی‌ها، موتور آن‌ها است. توان و قدرت و مکش جاروبرقی تا حد زیادی به موتور آن بستگی دارد. با به وجود آمدن کوچکترین مشکلی، باید سریعا آن را تعمیر یا تعویض کنید. چرا که اگر موتور جاروبرقی کار نکند، جاروبرقی برای تمیز کردن خانه نخواهید داشت.

بعضی اوقات به راحتی و تنها با دیدن موتور می‌توانید بفهمید که موتور سوخته است و در نتیجه باید آن را تعویض کنید. به همین خاطر تصمیم گرفتیم، در این مقاله تعمیر آنلاین چگونگی تعویض و هزینه تعویض موتور جاروبرقی را توضیح دهیم.

 

هزینه و چگونگی تعویض موتور جاروبرقی

 

تعمیر موتور جاروبرقی

برای تعمیر موتور جاروبرقی تنها کافی است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید. منتهی اگر در این زمینه سر رشته‌ای ندارید، حتما به نمایندگی‌ها و متخصصین این امر مراجعه کنید.

 • هر زمان که تصمیم گرفتید با وسایل برقی کار کنید، باید از ایمن بودن کارتان اطمینان حاصل نمایید. ابتدا مطمئن شوید که جاروبرقی به برق وصل نیست و بعد دست به کار شوید.
 • برای اینکه خانه خود را کثیف نکنید، بهتر است ابتدا پارچه یا کاغذی را پهن کنید و بعد کارتان را شروع کنید.
 • ابتدا درپوش جاروبرقی را بردارید. برای انجام این کار می‌بایست از دستگیره‌ای که در جلوی جاروبرقی قرار گرفته است استفاده کنید.
 • در قدم بعد کیسه و فیلتر و بقیه وسایل جاروبرقی را بردارید.
 • پیچ‌های درپوش را جدا کنید و وسایلی مثل سیم را بردارید تا کارتان راحت‌تر شود.
 • پیچ‌های پوشش موتور و خود آن را بردارید. حالا باید بتوانید موتور را ببینید.
 • روی موتور جاروبرقی یک پیچ محکم هست که باید آن را باز کنید و موتور را بردارید.
 • پلاستیک را از موتور جدا کنید.
 • سیم‌هایی که به موتور وصل است را از آن جدا نمایید. البته قبل از این که این کار را انجام دهید باید جای سیم‌ها را به خوبی به خاطر بسپارید چون برای وصل کردن موتور جدید باید آن‌ها را دوباره آن‌ها را وصل کنید.

یکی از دلایلی که گفته می‌شود برای انجام این کار به متخصصین مراجعه کنید، همین مورد است. چون اگر جای سیم‌ها را نتوانید به درستی به خاطر بسپارید، ممکن است با تبعات بازگشت ناپذیری مواجه شوید.

 • اکنون موتور جدید را بردارید و سیم‌ها را همان طور که در مرحله قبل مشاهده کردید، به آن وصل نمایید.
 • دوباره پلاستیک را روی موتور جدید بگذارید. اگر این کار را انجام ندهید روی موتور گرد و غبار جمع می‌شود و مجبور می‌شوید دوباره آن را تعویض کنید!
 • موتور را عینا سر جای موتور قبلی بگذارید.
 • دکمه‌ها و پیچ‌ها و درپوش جاروبرقی را مثل قبل سر جایشان قرار دهید.
 • اگر تمام مراحل را به درستی انجام داده باشید، حالا می‌توانید جاروبرقی را به برق وصل کنید و از آن استفاده نمایید.

نکته: موارد گفته شده بسیار کلی است و ممکن است در مدل‌های مختلف کم و بیش متفاوت باشد.

تعمیر موتور جاروبرقی

هزینه تعویض موتور جاروبرقی چقدر است؟

هزینه‌ای که برای تعویض موتور جاروبرقی باید پرداخت کنید، به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله:

 • گارانتی: این که جاروبرقی شما شامل گارانتی شود یا نه، به شدت روی هزینه پرداختیتان تاثیرگذار خواهد بود.
 • اصل بودن موتور: شما می‌توانید موتورهای جاروبرقی فابریک یا انواع دیگر را خریداری کنید.
 • نوع جاروبرقی شما: اینکه جاروبرقیتان در چه سالی تولید شده؟ توسط کدام شرکت تولید شده؟ تکنولوژی به کار رفته در آن چقدر پیشرفته است؟ مارک جاروبرقی شما و… روی هزینه‌ای که باید بپردازید، تاثیرگذار است.

برای مثال هزینه تعمیر و تعویض موتور جاروبرقی بوش با بقیه جاروبرقی‌ها فرق می‌کند. چرا که برای مثال لوازم استفاده شده در جاروبرقی بوش، لاکچری‌تر و حساس‌تر از سایر برندها است.

 

 • بودجه شما
 • همچنین باید گفت هزینه تعویض موتور جارو برقی، بستگی به مدل جاروبرقی نیز دارد و طبق مدل های گوناگون متفاوت است.

اگر خودتان تعمیر جاروبرقی را انجام دهید، قائدتا هزینه‌ای به جز هزینه خود موتور هزینه دیگری نمی‌پردازید اما اگر خودتان تصمیم ندارید این کار را انجام دهید، مرکزی که برای تعویض موتور جاروبرقیتان به آن‌ها مراجعه می‌کنید بسیار تاثیر گذار است. هم می‌توانید به سراغ اشخاص حقیقی بروید و هم می‌توانید از خدمات نمایندگی‌ها استفاده کنید.

در بسیاری نمایندگی‌ها هم موتور جاروبرقی به فروش می‌رسد و هم روی دستگاه نصب می‌شود. دقت داشته باشید همان طور که می‌بینید، هزینه تعویض جاروبرقی برای تمام افراد یکسان نیست. در نتیجه اظهار نظر در این زمینه، بی‌فایده خواهد بود.

هزینه تعمیر موتور جاروبرقی

چه زمانی مجبور می‌شوید موتور جاروبرقی را تعویض کنید؟

 • اگر بیش از حد از جاروبرقی استفاده کنید یا موتور آن قدیمی شده باشد، ممکن است عمر موتور جاروبرقی تمام شود و از کار بیفتد. متخصصین می‌گویند بعد از ده دقیقه کار با جاروبرقی باید حداقل پنج دقیقه آن را خاموش کنید و اجازه بدهید استراحت کند.
 • اگر به اندازه کافی موتور جاروبرقی را تمیز نکنید و فیلتر مسدود شود، ممکن است پس از مدتی باعث سوختن موتور جاروبرقی شود.
 • جمع شدن بیش از حد مو هم ممکن است باعث خرابی موتور جاروبرقی شود. برای مثال ممکن است دور برس چرخشی پیچیده شوند و به سمت یاتاقان جاروبرقی کشیده شوند.
 • اگر موتور جاروبرقی به هر طریقی خیس شود، می‌سوزد و مجبور می‌شوید آن را عوض کنید.

 

از کجا بفهمیم که موتور جاروبرقی مشکل پیدا کرده است؟

 1. زمانی که مکش جاروبرقی ضعیف می‌شود و به خوبی آشغال‌ها را جمع نمی‌کند.
 2. زمانی که بوی سوختنی احساس کردید.
 3. زمانی که جاروبرقی روشن نمی‌شود.

 

نکاتی برای مراقبت بهتر از جاروبررقی

 1. سعی کنید فیلتر جاروبرقی یا کیسه آن را هر چند وقت یکبار بررسی نمایید تا از تمیز بودن آن مطمئن شوید. این فیلترها را به راحتی خودتان می‌توانید تعویض کنید و بشویید. علاوه‌بر این کیسه جاربروقی را هم هر چند وقت یکبار عوض کنید تا بیش از اندازه پر نشود.
 2. سیم جاروبرقی را محکم از برق نکشید و ترجیحا از یک محافظ برق استفاده کنید تا نوسناتان برق روی آن تاثیر نگذارد.
 3. برای تمیز کردن شن یا خاک از جاروبرقی‌های خانگی استفاده نکنید. این مواد راحتی می‌توانند وارد موتو شوند و آن را خراب کنند.
 4. همان طور که در بالا هم گفته شد، برای تمیز کردن سطوح خیس هرگز از جاروبرقی استفاده نکنید. چون به راحتی می‌تواند موتور آن را بسوزاند.
 5. جاروبرقی را با دستمال مرطوب تمیز کنید و هرگز برای انجام این کار از دستمال خیس استفاده نکنید.

 

خرید موتور جاروبرقی بوش

همانطور که می دانید پر استفاده ترین جاروبرقی، بوش است که در بین مخاطبان بسیار محبوب می باشد. گاهی پیش می آید که موتور آن خراب شود. اما برای خرید موتور جاروبرقی چه کنیم؟ برای رفع این مشکل، بهتر است موتور جاروبرقی بوش را از مرکز تعمیرات بوش بخرید.

هزینه تعویض موتور جاروبرقی

سخن آخر

و به طور کلی می توانیم بگوییم که به نظر می آید برای تعویض موتور جاروبرقی ، می‌بایست جایی را انتخاب کنید که از نظر کیفیت، قابلیت اطمینان، طراحی، امکانات و ساخت نسبت به سایرین برتری داشته و این شایستگی بسیار مشهود و قابل درک و لمس باشد و بتواند به راحتی رضایت خاطر شما را جلب کند.

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که نیاز به تعویض موتور جاروبرقی و مخصوصا جاروبرقی بوش دارید، از مطمئن‌ترین‌ها خرید کنید. شما قادر خواهید بود با خرید از سایت تعمیر آنلاین، بهترین و راحت ترین خرید را داشته باشید و با خیال آسوده از خرید خود لذت ببرید.