فرش عضوی زیبا و جدانشدنی از همه خانه‌های ایرانی است که در معرض کثیفی‌های بسیار قرار دارد. به همین دلیل، برخی افراد از روفرشی استفاده می‌کنند. اما دیر یا زود روفرشی هم کثیف می‌شود و نیاز به شستشو دارد. خبر خوب اینکه نیازی نیست لزوما برای شستن فرش یا روفرشی‌تان از خدمات خشک‌شویی استفاده کنید. در برخی موارد شستن روفرشی با ماشین لباسشویی نیز ممکن است. در این مقاله راهنمایی‌تان می‌کنیم که چطور روفرشی را در ماشین لباسشویی بشویید. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مقاله کاربردی همراه ما باشید.

شستن روفرشی در ماشین لباسشویی ممکن است؟

اولین سوالی که باید از خودتان بپرسید، این است که آیا می‌توانید روفرشی را بدون آسیب به ماشین لباسشویی یا بافت روفرشی بشویید یا نه. در بسیاری از موارد، دلیل تعمیر ماشین لباسشویی این است که کاربر چیزی را در ماشین انداخته که دستگاه تحمل وزن آن را ندارد؛ بنابراین قبل از هر چیز این مورد را در نظر داشته باشید. معمولا لباسشویی‌هایی که وزن 9 کیلوگرم به بالا را تحمل می‌کنند، برای شستن روفرشی مناسب هستند.

اگر ماشین لباسشویی تحمل وزن و حجم روفرشی‌ موردنظ را دارد، برچسب روفرشی را بررسی کنید که معمولا در زیر فرش قرار دارد. اگر مطمئن نیستید که روفرشی‌تان قابل شستشو هست یا نه، در اینجا لیستی از انواع فرش‌هایی که معمولا با ماشین لباسشویی قابل شست‌وشو هستند، آورده شده است:

 • نایلون
 • الفین
 • پلی استر
 • ویسکوز
 • پلی پروپیلن
 • پنبه
 • کتانی
 • خز مصنوعی
 • اکثر الیاف مصنوعی دیگر

روفرشی‌هایی که معمولا با ماشین لباسشویی قابل شست‌وشو نیستند:

 • چمن مصنوعی
 • جوت
 • پشم
 • پوست حیوانات
 • اکثر الیاف

شستن روفرشی ۹متری در لباسشویی

چگونه روفرشی را در ماشین لباسشویی بشوییم؟

اگر اطمینان حاصل کردید که روفرشی در ماشین قابل شستشو است و نتیجه انداختن آن در ماشین، نیاز به تعمیرات لباسشویی بوش یا هر برند دیگر نخواهد بود، مطابق مراحل زیر برای شستن روفرشی در ماشین لباسشویی عمل کنید.

مرحله اول شستن روفرشی با ماشین لباسشویی: تست ثبات رنگ

قبل از شستن روفرشی در ماشین لباسشویی ال جی یا هر ماشین دیگری، باید آن را از نظر ثبات رنگ تست کنید. این موضوع به ویژه زمانی که قصد دارید لباس‌های دیگر را هم همراه روفرشی بیاندازید، اهمیت دارد؛ زیرا بسیاری از روفرشی‌ها رنگ پس می‌دهند و لباس‌ها در مجاورت آن‌ها رنگ می‌گیرند. توصیه می‌کنیم برای حفظ تعادل ماشین لباسشویی، به جای لباس‌ها چند حوله همراه با آن داخل دستگاه بیندازید. البته همیشه باید فرش را از نظر ثبات رنگ بررسی کنید؛ مگر اینکه برایتان مهم نباشد که حوله‌ها رنگی شوند.

برای بررسی ثبات رنگ، یک پارچه سفید یا سواب پنبه‌ای را با آب گرم خیس کنید و روی روفرشی بمالید. اگر پارچه یا سواب رنگ گرفت، احتمال رنگ پس دادن روفرشی هنگام شستشو در ماشین هم وجود دارد و باید چیزهایی را همراه آن بیاندازید که رنگ گرفتن آن‌ها برایتان اهمیت ندارد. در صورتی که چنین چیزی ندارید، باید روفرشی را با دست بشویید.

تمیز کردن روفرشی با دستمال

مرحله دوم شستن روفرشی در ماشین: تکان دادن و جارو کشیدن روفرشی

نکته مهم دیگر قبل از شستن روفرشی با ماشین لباسشویی این است که آن را بردارید و محکم تکان دهید. اگر روفرشی یا فرش‌تان خیلی بزرگ است، از کسی کمک بگیرید. همچنین می‌توانید روفرشی را از جایی آویزان کنید و با قالی‌کوب یا هر چوب دیگری روی آن بکوبید. بعد از اینکه کثیفی‌ها و زباله‌های اضافی از روفرشی جدا شدند، آن را روی زمین پهن کنید و جاروبرقی بکشید. این کار برای حفظ سلامت ماشین لباسشویی نیز اهمیت دارد؛ چرا که به تجربه ثابت شده در برخی موارد علت تعمیر لباسشویی سامسونگ گیر کردن اجسام درشتی است که قبل از انداختن لباس یا روفرشی باید جدا می‌شدند.

مرحله سوم قبل از شستن روفرشی در ماشین لباسشویی: لکه‌گیری

با توجه به جنس روفرشی، لکه‌بر مناسبی تهیه کنید و قبل از انداختن آن در ماشین لباسشویی، حتما لکه‌گیری را انجام دهید. به این منظور ابتدا باید لکه کثیفی را با کمی آب مرطوب کنید. سپس لکه‌بر انتخابی‌تان را بریزید و برس نرمی را روی آن بکشید. بگذارید 15 دقیقه بماند تا لکه‌بر کاملا اثر کند. حال روفرشی‌تان آماده است که آن را در ماشین لباسشویی بشویید؛ مگر اینکه ماشین لباسشویی‌ ایراد خاصی مانند نشتی داشته باشد. در این صورت قبل از روشن کردن آن، باید علت نشتی آب ماشین لباسشویی را متوجه شوید و مشکل را برطرف کنید.

مرحله چهارم: نحوه شستن روفروشی با ماشین لباسشویی

همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، برای حفظ تعادل بهتر است دو حوله را هم همراه روفرشی در ماشین بیاندازید. همچنین حوله‌ها هنگام هم زدن روفرشی کمک می‌کنند تا کثیفی و لکه‌ها بهتر پاک شود. از مواد شوینده ملایم و آب سرد برای شستن روفرشی استفاده کنید تا احتمال رنگ پس دادن آن، به حداقل برسد. برنامه‌های Wool، delicate و hand wash programs بهترین گزینه‌ها برای شستن روفرشی با ماشین لباسشویی هستند. بعد از تنظیم ماشین، آن را روشن کنید.

برنامه شستشو روفرشی در لباسشویی

مرحله پنجم: خشک کردن روفرشی بعد از شستن آن در ماشین لباسشویی

متاسفانه دستگاه‌های خشک‌کن‌ یا حتی دور خشک‌کن لباسشویی می‌توانند به فرش و روفرشی آسیب برسانند. وقتی شستشوی روفرشی تمام شد، آب آن را با حوله خشکی بگیرید. همچنین می‌توانید حوله‌ها را روی روفرشی بگذارید، روفرشی را بغلتانید و آن را فشار دهید تا آب اضافی جذب حوله‌ها شود. این کار زمان خشک شدن را کاهش می‌دهد.

سپس روفرشی را صاف در جایی پهن کنید تا خشک شود. اگر روفرشی به اندازه کوچک است، آن را روی بند رخت آویزان کنید. ممکن است 24 ساعت کامل طول بکشد تا روفرشی کاملا خشک شود. بنابراین صبور باشید و وسوسه نشوید که آن را در خشک‌کن قرار دهید!

خشک کردن روفرشی در آفتاب بعد از شستن آن در ماشین لباسشویی

برای جلوگیری از آسیب دیدن لباسشویی در شستن روفرشی با آن احتیاط کنید

در این مقاله راهنمایی‌تان کردیم چطور روفرشی را در ماشین لباسشویی بشویید؛ به نحوی که به هیچ کدام از آن‌ها آسیبی وارد نشود. به‌طورکلی توصیه می‌شود که صرفا هر 12 تا 18 ماه روفرشی‌ها را در ماشین لباسشویی بشویید و در این بین، از روش‌های دیگر مانند جاروبرقی کشیدن یا بخارشوی برای تمیز کردن روفرشی استفاده کنید تا به بافت پارچه روفرشی آسیبی نرسد و همچنین به ماشین لباسشویی فشار وارد نشود. در پایان خوشحال می‌شویم در بخش نظرات پاسخگوی سوالات احتمالی شما همراهان عزیز و همیشگی تعمیر آنلاین باشیم.