ماشین لباسشویی آریستون، مجهز به صفحه نمایشگر دیجیتال بوده که در صورت بروز ایراد و خرابی در هر یک از قطعات دستگاه، این مشکل به صورت یک ارور و کد خطا بر روی صفحه نمایش ظاهر می‌شود. از این رو با بررسی هر یک از کد خطاهای آریستون می‌توانید به تعمیر قطعه معیوب شده دستگاه و رفع ارور ماشین لباسشویی آریستون بپردازید.

در این مطلب از سایت تعمیر آنلاین قصد داریم که به بررسی علت نمایش کد خطاهای ماشین لباسشویی آریستون بپردازیم و در نهایت روش‌های رفع هر یک از کد خطاها را بیان کنیم.

 

کد خطاهای ماشین لباسشویی آریستون

ارور لباسشویی آریستون به دو صورت نمایش داده می‌شود. اگر ماشین لباسشویی آریستون شما دارای صفحه نمایشگر LCD می‌باشد، این کد خطاهای آریستون به صورت ترکیب از حروف انگلیسی F و به همراه اعداد نمایش داده می‌شود.

اما اگر دستگاه دارای صفحه نمایشگر نباشد، این ارورها به صورت فلش در چراغ‌های LED نمایش داده می‌شود. در صورت بروز ایراد و خرابی در دستگاه می‌توانید با کمک این کد خطاها به رفع ارور ماشین لباسشویی آریستون بپردازید.

 

۱. کد خطا F10 ماشین لباسشویی آریستون

این ارور لباسشویی آریستون به معنای عدم وجود آب سرد در دستگاه می‌باشد. در واقع اگر در زمان انجام سیکل شستشو، آب سرد به دستگاه وارد نشود و مانعی وجود داشته باشد، این ارور در صفحه نمایش ظاهر خواهد شد.

ابتدا باز بودن شیر آب سرد و پیچ نخوردن شلنگ تخلیه آب را بررسی کنید. در صورت وجود مشکل در هر یک، آن را برطرف کنید تا کد خطای دستگاه پاک شود.

 

۲. کد خطا F11 ماشین لباسشویی آریستون

علت نمایش کد خطای F11 ماشین لباسشویی آریستون در عدم وجود آب گرم در دستگاه می‌باشد. ممکن است به دلیل سرد بودن دمای محیط، لوله‌ها یخ زده باشند.

 

ارور لباسشویی آریستون

 

همچنین دلیل ساده باز نبودن شیر آب گرم و یا پیچ خوردگی در شلنگ تخلیه نیز باعث این مشکل خواهد شد. از این رو به بررسی موارد گفته شده بپردازید و اگر مشکل در هر یک از بخش‌ها بود، آن را رفع و برطرف نمایید.

 

۳. کد خطاهای F12 و F13 ماشین لباسشویی آریستون

این کد خطای آریستون نیز مربوط به وجود مشکل در آب سرد و گرم دستگاه می‌باشد. برای رفع این کد خطاها باید شیر آب سرد و گرم و شلنگ تخلیه را چک و بررسی کنید.

 

۴. کد خطا F14 ماشین لباسشویی آریستون

علت نمایش این ارور لباسشویی آریستون در مشکل گرم کردن آب دستگاه می‌باشد. معمولاً به دلیل وجود ایراد در سنسور حرارتی و المنت ماشین لباسشویی این مشکل در دستگاه به وجود خواهد آمد. از این رو برای رفع ارور ماشین لباسشویی آریستون، باید به تعویض قطعه سنسور حرارتی و یا المنت دستگاه بپردازید.

 

۵. کد خطا F15 ماشین لباسشویی آریستون

کد خطای F15 ماشین لباسشویی آریستون به معنای این است که آب دستگاه به بیرون پمپ نشده و ایراد در شلنگ تخلیه می‌باشد. احتمالا به دلیل وجود مشکل در زمان نصب شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی و عدم درست انجام این کار، ایراد در دستگاه رخ خواهد داد.این ارور سبب عدم تخلیه آب لباسشویی میشود.

از این رو باید ارتفاع لازمه و مناسب را برای ماشین لباسشویی در نظر گرفته و به نصب درست آن اقدام نمایید تا مشکل و انسدادی در لوله ماشین لباسشویی در زمان انجام شستشو رخ ندهد.

 

۶. کد خطا F16 ماشین لباسشویی آریستون

این ارور لباسشویی آریستون به دلیل قطع شدن سطح آب در دستگاه رخ می‌دهد. از این رو برای رفع کد خطا باید آب ورودی دستگاه را قطع کرده تا سطح آب در دستگاه بیشتر نشود.

 

۷. کد خطا F17 ماشین لباسشویی آریستون

کد خطا F17 در ماشین لباسشویی آریستون به معنای وجود مشکل در درب دستگاه می‌باشد. این ارور یا به دلیل درست بسته نشدن درب ماشین لباسشویی نمایش داده شده است و یا یکی از قطعات درب چون میکروسوئیچ دچار مشکل شده است.

 

کدخطاهای لباسشویی آریستون

 

از این رو ابتدا باید درب ماشین لباسشویی را چک کرده و محکم ببندید. اگر کد خطای نمایش داده شده رفع نشد، احتمالا قطعه میکروسوئیچ درب دچار مشکل شده است که باید تکنسین‌کار برای رفع ارور ماشین لباسشویی آریستون به تعویض قطعه و تعمیر ماشین لباسشویی بپردازد.

 

۸. کد خطاهای F20 و F21 ماشین لباسشویی آریستون

نمایش این کد خطاهای آریستون به معنای وجود ایراد و خرابی در ترمیستور دستگاه می‌باشد. به دلیل تخصصی بودن این امر، بهتر است که یک تکنسین‌کار به چک کردن قطعه ترمیستور و رفع ارور ماشین لباسشویی آریستون بپردازد تا مشکل دستگاه حادتر نشود.

 

۹. کد خطاهای F30 و F31 ماشین لباسشویی آریستون

علت نمایش این کد خطاهای آریستون، به دلیل وجود مشکل در قطعه درایو موتور دستگاه می‌باشد. برای رفع این کد خطا دستگاه، باید مجدداً برنامه‌ریزی لباسشویی را اجرا کنید. اگر کد خطا رفع نشد، باید موتور را بررسی کرده و به تعمیر آن بپردازید. ایرادات در موتور معمولا باعث ایجاد صدای زیاد لباسشویی میشوند.

 

۱۰. کد خطای F33 ماشین لباسشویی آریستون

کد خطا F33 ماشین لباسشویی آریستون به معنای وجود ایراد و مشکل در قطعه سوئیچ فشار دستگاه می‌باشد. از این رو به دلیل خرابی و ایراد این قطعه سطح آب در ماشین لباسشویی بسیار زیاد بوده که باعث نمایش این ارور لباسشویی آریستون شده است.

برای رفع این کد خطا باید قطعه سوئیچ فشار، شلنگ و محفظه مربوط به سوئیچ را چک و بررسی کنید و در صورت وجود ایراد به تعمیر و یا تعویض قطعه معیوب بپردازید.

 

۱۱. کد خطای F40 ماشین لباسشویی آریستون

این ارور لباسشویی آریستون به معنای جمع شدن آب در سطح زیر حفاظت دستگاه در طول مرحله گرمایشی می‌باشد. برای رفع این کد خطا، بهتر است که یک تکنسین‌کار ماشین لباسشویی را چک و بررسی کرده و ایراد به وجود آمده در قطعات دستگاه را برطرف نماید.

ارور ماشین لباسشویی آریستون

 

۱۲. کد خطای F41 ماشین لباسشویی آریستون

کد خطا F41 ماشین لباسشویی آریستون به دلیل وجود مشکل در قطعه تشخیص سطح آب دستگاه نمایش داده شده است. برای رفع ارور ماشین لباسشویی آریستون باید به بررسی قطعات هیدروستات دستگاه و برد الکترونیکی بپردازید. اگر مشکل و ایراد در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی باشد، باید به تعویض قطعه بپردازید تا کد خطا رفع شود.

 

۱۳. کد خطای F43 ماشین لباسشویی آریستون

این ارور لباسشویی آریستون به معنای وجود مشکل در قفل درب دستگاه و برد کنترل می‌باشد. در برخی از اوقات با چک کردن قفل درب، مشکلی در این بخش وجود نداشته و به دلیل ایراد در برد کنترل که مستقیماً بر قفل درب تاثیر دارد، این کد خطا نمایش داده می‌شود. از این رو باید به بررسی برد کنترل اصلی و تعویض این قطعه بپردازید تا کد خطای نمایش داده شده رفع شود.

 

۱۴. کد خطاهای F50 و F51 ماشین لباسشویی آریستون

علت نمایش این کد خطاهای لباسشویی آریستون به دلیل وجود مشکل در برنامه شستشوی دستگاه می‌باشد. برای رفع این کد خطا و مشکل دستگاه باید مجدداً به برنامه‌ریزی ماشین لباسشویی اقدام کرده و شرایط پیش فرض دستگاه را ذخیره کنید.

 

۱۵. کد خطا F62 ماشین لباسشویی آریستون

این ارور لباسشویی آریستون به معنای گرم شدن بیش از حد آب در دستگاه و مشکل در پنل کنترلی لباسشویی می‌باشد. برای رفع این کد خطا باید سنسور دما، اتصالات و سیم‌کشی‌های آن و قطعه المنت حرارتی را چک و بررسی نمایید.

اگر مشکلی در سیستم گرمایشی ماشین لباسشویی آریستون وجود داشت، باید با عیب‌یابی و تعمیر قطعه معیوب بیان شده مربوط به کد خطای F62 مشکل را برطرف کنید.

 

۱۶. کد خطا F82 ماشین لباسشویی آریستون

علت نمایش کد خطا F82 ماشین لباسشویی آریستون در خطای مربوط به برنامه‌نویسی برد کنترل دستگاه می‌باشد. از این رو به دلیل حساسیت قطعه برد کنترل و تخصصی بودن تعمیر آن، بهتر است که یک تکنسین‌کار، دستگاه را بررسی کرده و به تعمیر قطعه و یا در صورت لزوم به تعویض آن اقدام نماید.

 

نمایندگی تعمیر آنلاین

در این مطلب به بررسی علت نمایش و رفع ارور ماشین لباسشویی آریستون پرداختیم. اگر هر یک از این کد خطاهای آریستون را بر روی صفحه نمایشگر دستگاه مشاهده کردید و موفق به رفع ارور نشدید، می‌توانید از طریق تماس با تکنسین‌کاران متخصص تعمیر ماشین لباسشویی آریستون به رفع ایرادات دستگاه خود بپردازید.