شاید شما نیز با کپک دور لاستیک ماشین لباسشویی مواجه شده باشید.کپک ماشین لباسشویی عمدتا در قسمت لولای پلاستیکی درب لباسشویی شکل می‌گیرد. اما علت آن را می‌توان اینگونه ذکر کرد که لولای پلاستیکی درب با هدف جلوگیری از خارج شدن آب و رطوبت به بیرون طراحی شده است. در نتیجه محیط گرم و مرطوب همواره مستعد کپک زدن و وجود باکتری‌های متعدد می‌باشد.

در این مقاله تعمیر آنلاین شما را با راهکارها و ترفندهای موثر در از بین بردن کپک دور لاستیک ماشین لباسشویی، آشنا خواهیم کرد.

 

مشکلات به وجود آمده از کپک دور لاستیک ماشین لباسشویی

در کل می‌توان گفت در هر محیطی که کپک وجود داشته باشد، بیماری نیز تشدید می‌یابد و حتی برخی بیماری‌های دیگر نیز بر اثر آن به وجود می‌آیند. برخی از آن ها عبارتند از:

 1. ایجاد هاگ‌های تنفسی
 2. به وجود آمدن بوهای نامطبوع
 3. ایجاد حساسیت و آلرژی و تشدید آن در افراد دارای حساسیت
 4. بروز مشکل در افراد دچار بیماری‌های مرتبط با نقص ایمنی بدن
 5. بروز سرگیجه، تهوع، استفراغ، خستگی مزمن، سوزش گلو، تب و ناتوانی های یادگیری.
بوی بد لباسشویی

جرم گیری ماشین لباسشویی

استفاده از مواد شیمیایی و پاک کننده های ضد کپک

طبیعتا مواد شیمیایی و پاکننده های ضد کپک، می تواند سطوح پوشانده شده توسط کپک ها را پاک کند. اما این شوینده ها برای سلامتی و مخصوصا دستگاه تنفسی ما بسیار مضر هستند.

 

روش های خانگی و بی ضرر:

به جای مواد شیمیایی و مضر قادر خواهید بود از روش های خانگی استفاده نمایید. شما می‌توانید با استفاده از سرکه و لیمو ترش، لکه‌های کپک را بزدایید. در حقیقت ترکیب این دو یک ضد کپک و ضد قارچ قوی به وجود می‌آورد.

برای این کار می‌بایست از یک ظرف اسپری تمیز استفاده کنید. ابتدا داخل اسپری، به میزان یک فنجان سرکه و یک چهارم فنجان آب لیمو ترش ریخته و سپس این محلول دست ساخته را به داخل لاستیک و اطراف آن اسپری کنید. اکنون به مدت نیم ساعت منتظر بمانید تا سرکه و لیمو ترش به داخل لاستیک ماشین لباسشویی کاملا نفوذ کنند.

حالا زمان این است که یک پارچه حوله‌ای را آغشته به محلول ذکر شده فرمایید و لاستیک و لایه‌های داخلی لباسشویی را با دقت پاک نمایید. با این روش، کپک ماشین لباسشویی بر طرف می‌شود.

همچنین چنانچه لکه‌هایی را مشاهده نمودید، می‌توانید مخلوط ۵۰% آب با ۵۰% مایع سفید کننده را روی لاستیک درب لباسشویی بریزید و چند دقیقه اجازه دهید که محلول لکه ها را کاملا از بین ببرد. این روش خانگی نیز می‌تواند مفید و موثر باشد. این محلول را می‌توان با مسواک به لاستیک‌ها زد.

در حقیقت با این روش‌ها نیز قادر هستید کپک دور لاستیک ماشین لباسشویی، را رفع سازید و از بوی بد و نا مطبوع آن رهایی یابید.

مقاله پیشنهادی تعمیر آنلاین: نحوه تمیز کزدن لاستیک درب لباسشویی

کپک دور لاستیک لباسشویی

مزایای روش کپک زدایی ماشین لباسشویی با استفاده از سرکه و لیمو ترش

 • جلوگیری از بروز مشکلات تنفسی
 • مقرون به صرفه بودن از نظر هزینه

 

تمیز کردن جرم دور لاستیک ماشین لباسشویی

وسایل مورد نیاز برای این کار عبارتند از:

آب، سطل، برس زبر، اسفنج، حوله تمیز، جوش شیرین، دستکش های پلاستیکی، حوله کاغذی یا دستمال کاغذی، اسپری سفید کننده، مایع سفید کننده یا سرکه.

ابتدا اتصال پریز را از برق خارج کنید و اطمینان حاصل کنید که دستگاه خاموش شده باشد. اکنون دست به کار شوید.

 

مقاله پیشنهادی تعمیر آنلاین: نکاتی مهم در مورد نگهداری از ماشین لباسشویی

 

نحوه و روش کلی جرمگیری ماشین لباسشویی

نخست دریچه مواد شوینده را و جرم گیری تمیز کنید. حال با توجه به دفترچه راهنما محفظه مواد شوینده را از جای خود بیرون آورید. اکنون زمان آن رسیده که با استفاده از مواد شوینده مناسب و موثر مثل قرص جرم گیری، جوش شیرین ، پودر جرم گیری به کمک مسواک جرم را از بین ببرید و سپس بشویید و بگذارید خشک شود.

در این مرحله به سراغ دفترچه راهنما رفته و فیلتر آن را پیدا کرده و آن را باز کنید. با دقت بررسی کنید و اگر شیء یا آشغال درون آن مشاهده کردید، آن ها را به بیرون از دستگاه هدایت کنید.

حال با یک پارچه یا اسفنج نرم لاستیک های دور درب را پاک کنید. در این مرحله دیگ ماشین لباسشویی را نیز بررسی و جرم گیری نمایید. این کار می تواند با جوش شیرین ، قرص جرم گیری و یا پودر جرم گیری رفع گردد .

چنانچه لباسشویی بو نامطبوع گرفته، به آن یک پیمانه سرکه سفید اضافه کنید و ماشین لباسشویی را در حالت عادی شستشو قرار دهید تا جرم گیری انجام گردد. ضمنا باید به این نکته اشاره کرد که آب داغ هم باید به آن اضافه شود که بهترین درجه برای آب 60 درجه می‌باشد. با این فرآیند ها از کپک دور لاستیک ماشین لباسشویی رها می شوید.

جرم گیری لباسشویی

نکات مهم در جلوگیری و رفع جرم و کپک دور لاستیک ماشین لباسشویی

 • پس از اتمام فرآیند شستشو در ماشین لباسشویی برای جلوگیری از کپک دور لاستیک ماشین لباسشویی، آب داخل لاستیک را می‌بایست با اسفنج نرم به طور کامل خشک نمایید.
 • به عبور جریان هوا به داخل ماشین لباسشویی اجازه ورود دهید.
 • از محصولات تمیز کننده مرغوب و با کیفیت برای تمیز کردن ماشین لباسشویی استفاده نمایید.
 • برای تمیز کردن واشر لباسشویی، از یک حوله و آب صابون داغ و تمیز کننده استفاده کنید. سپس واشر را کاملاً آبکشی کنید تا اثرات صابون در آن باقی نماند. اکنون بگذارید خشک شود و بعد آن را در جای خود قرار دهید.