جاروبرقی عضو لاینفک هر خانه تمیز است که نبودش می‌تواند تمام اعضای خانه را برای تمیز کردن زمین و سطوح مختلف به دردسر بیندازد. مقایسه جاروبرقی کمپرسوری و معمولی نشان می‌دهد که جاروبرقی کمپرسوری عملکرد بهترین نسبت به مدل‌های قدیمی خود دارد و به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال خرید این مدل جدید هستند تا لذت و راحتی بیشتری را در حین استفاده از جاروبرقی خود داشته باشند. اگر در این زمینه اطلاعات زیادی ندارید و می‌خواهید تفاوت جاروبرقی کمپرسوری و معمولی را بدانید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید. 

مقایسه جاروبرقی کمپرسوری و معمولی

جاروبرقی کمپرسوری از تکنولوژی جدیدی بهره می‌برد که با استفاده از فشار هوا تولید شده در  کمپرسور، مکش ایجاد می‌نماید. این مساله تفاوت زیادی در عملکرد دستگاه دارد و به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند برای خانه خود جاروبرقی کمپرسوری بخرند. از مزایای خرید جاروبرقی کمپرسور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مکش بالا 

یکی از اولین معیارهای خرید جاروبرقی برای هر کاربر، میزان مکش دستگاه است؛ چرا که هرچه مکش بیشتر باشد تمیز کردن سطوح راحت‌ و سریع‌تر خواهد بود. اگر از این مدل جاروبرقی‌ها بخرید به دلیل داشتن کمپرسور  در درون دستگاه با افزایش مکش جاروبرقی خود نسبت به مدل‌های عمولی مواجه خواهید شد. 

البته هر سطحی مانند سرامیک، فرش و پرده به میزان معینی از مکش نیاز دارد و بیشتر از آن می‌تواند برای کاربر مشکل ایجاد کند. به همین دلیل قابلیتی بر روی دستگاه تعبیه شده تا کاربر بتواند بر اساس نیاز خود میزان مکش دستگاه را کنترل نماید. 

 تفاوت جاروبرقی کمپرسوری و معمولی

  • خرابی کمتر 

یکی دیگر از ویژگی‌های جاروبرقی کمپرسوری، کمتر بودن احتمال نیاز به تعمیر جاروبرقی است. از آنجا که مکش مورد نیاز دستگاه توسط کمپرسور تامین می‌شود فشار کمتری به موتور وارد خواهد شد. با توجه به اینکه علت جرقه زدن موتور جاروبرقی وارد شدن فشار بالا به این قطعه است.

پس اگر جاروبرقی قبلی‌تان پس از مدتی شما را با علائمی مانند علائم سوختن موتور جاروبرقی مواجه می‌کرد و نمی‌توانستید برای مدت زمان بیشتری را از دستگاه خود استفاده نمایید؛ احتمالا قدرت موتور دستگاه برای شما کم است. برای حل این مشکل می‌توانید جاروبرقی با قدرت موتور بالاتر یا مدل کمپرسوردار بخرید.  تفاوت جاروبرقی کمپرسوری و معمولی در این است که به جای خرید موتور قدرتمندتر می‌توانید همین هزینه را برای یک جاروبرقی کمپرسوری کنید و علاوه بر کاهش فشار بر موتور مکش بهتری را نیز داشته باشید.

با داشتن یک جاروبرقی کمپرسوردار، احتمال مواجه شدن دوباره با چنین علائمی برای شما کمتر خواهد شد و تا سالیان سال نیازی به تعویض موتور جاروبرقی خود نیز پیدا نخواهید کرد.

  • مصرف کمتر انرژی 

حتما برای شما هم میزان مصرف انرژی دستگاه در حین مقایسه جاروبرقی کمپرسوری و معمولی مهم است. چرا که جاروبرقی دستگاه پرمصرف است و یک اشتباه خرید می‌توانید تفاوت زیادی در میزان مصرف ماهیانه برق خانه شما ایجاد کند خصوصا اگر عادت دارید هر روز خانه خود را تمیز نمایید. 

شاید با خود تصور کنید که جاروبرقی کمپرسور به دلیل داشتن قطعه کمپرسور نیاز به انرژی بیشتری نسبت به جاروبرقی معمولی دارد. اما جالب است بدانید که مدل‌های کمپرسوری انرژی کمتری نسبت به مدل‌های ساده استفاده می‌کنند و در کل مصرف کمتری نسبت به مدل‌های معمولی دارند. تمامی این مدل جاروبرقی‌ها مصرف انرژی A دارند که می‌تواند صرفه جویی زیادی در هزینه‌های شما بکند. 

 مقایسه و برسی تفاوت جاروبرقی کمپرسوری و معمولی

  • میزان صدای کمتر 

صدای زیاد جاروبرقی می‌تواند تمرکز افراد خانه را بهم بزند و یا آدم خوابیده را از خواب بیدار نماید. به همین دلیل یکی دیگر از مسایلی که در هنگام خرید جاروبرقی باید به آن توجه کنید، میزان صدای تولید شده از دستگاه در حین استفاده کردن از آن است. تقریبا تمام جاروبرقی‌های جدید و امروزی از صدای بسیار کمتری نسبت به مدل‌های قدیمی خود برخوردارند؛ اما مدل‌های کمپرسوری توانسته‌اند گوی رقابت را از مدل‌های معمولی بربایند. لذا در مقایسه جاروبرقی کمپرسوری و معمولی باز هم جاروبرقی کمپرسوردار برنده است و صدای کمتری دارد. 

  • رعایت بیشتر نکات بهداشتی 

یکی دیگر از مواردی که در مقایسه جاروبرقی کمپرسوری و معمولی باید به آن اشاره کنیم، امکان رعایت بهداشت بیشتر است. برای بسیاری از شما تمیز کردن مخزن جاروبرقی یا تعویض کیسه یک بار مصرف آن را کاری زجرآور و سخت می‌دانید؛ خصوصا اگر آلرژی تنفسی داشته باشید. 

کمپرسور موجود در داخل دستگاه علاوه بر اینکه توانایی تولید مکش را دارد می‌تواند آشغال و گرد و خاک‌های کشیده شده به داخل مخزن را بهم فشرده کند تا فضای کمتری را در مخزن اشغال نمایند. بدین ترتیب زمان نیاز به تخلیه مخزن طولانی‌تر میشود و انتشار گرد و خاک در هوا در حین خارج شدن کیسه از جاروبرقی کمتر خواهد بود. 

  • انتشار گرد و خاک کمتر در هوا 

اگر آلرژی تنفسی دارید و یا کودک یا فرد مسنی در خانه شما زندگی می‌کند از مضرات وجود ذرات معلق در هوا آگاهی دارید. متاسفانه با روشن شدن جاروبرقی مقداری از گرد و خاک کشیده شده به داخل دستگاه به بیرون انتشار پیدا می‌کند و در هوا پراکنده می‌شود که می‌تواند مشکلات تنفسی ایجاد کند. این مشکل تا حد زیادی توسط فیلترهای جاروبرقی کنترل می‌شود اما مقدار کمی از گرد و خاک موفق به رد شدن از فیلتر می‌شود و می‌تواند وارد مجرای تنفسی شما گردد.

 در مقایسه جاروبرقی کمپرسوری و معمولی متوجه می‌شوید که این مساله در جاروبرقی کمپرسوری کمتر اتفاق می‌افتد چرا که گرد و خاک و آشغال کشیده شده به داخل مخزن، سریعا توسط کمپرسور متراکم می‌شوند و نمی‌توانند به سمت فیلترها حرکت کنند. لازم به ذکر است که جاروبرقی کمپرسوردار به دلیل استفاده از کمپرسور در درون خود، قیمت بالاتری نسبت به دیگر مدل‌های معمولی دارد اما مزیت‌های گفته شده برای این مدل قیمت بالای آن را توجه می‌کند.