فهرست مطالب

احتمالا شما که در حال خواندن این مقاله هستید با ایراد هایی در جاروبرقی خود مواجه شده اید که ممکن است از سوی موتور جاروبرقی باشد. تعمیر آنلاین قصد دارد که در این مقاله به بررسی علائم سوختگی موتور جاروبرقی بپردازد و دلایلی را که باعث بروز این ایراد در دستگاه می‌شود را بیان کند.

علائم سوختگی جاروبرقی

در برخی از مواقع به دلیل استفاده زیاد از جاروبرقی و یا حتی قدیمی بودن دستگاه، ممکن است که بوی سوختگی را حس کنید. این امر به خاطر سوختگی موتور جاروبرقی می‌باشد که اولین نشانه آن نیز استشمام بوی سوختگی از داخل مخزن دستگاه است.

۵ علامت سوختگی موتور جاروبرقی

۱_ استشمام بوی سوختگی از مخزن جاروبرقی

اگر در هنگام استفاده از جاروبرقی بوی سوختگی را احساس کردید، به معنی مشکل و سوختگی موتور دستگاه می‌باشد. در واقع این بوی سوختگی از داخل مخزن، نشان از آسیب‌دیدگی موتور جاروبرقی است. البته سوختن موتور لزوماً به معنی تعویض کامل آن نیست.

در برخی از مواقع به دلیل آسیب‌دیدگی کمتر و اقدامات سریع تنها با تعویض کلکتور و یا سیم‌پیچ مشکل برطرف خواهد شد. از این رو در مجموع تعمیرکار باید قطعات جاروبرقی را چک کرده تا با توجه به آسیب‌های وارده برای تعمیر جاروبرقی، قطعات لازمه را تعمیر و یا تعویض نماید.

۲_ خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی

دلایل زیادی باعث خاموش شدن و از کار افتادن ناگهانی جاروبرقی می‌شود که بهتر است اول این موارد را چک کنید. دلایلی چون قطع بودن برق، پر بودن بیش‌ازحد کیسه جاروبرقی، معیوب بودن سوئیچ روشن و خاموش شدن جاروبرقی و… باعث ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه خواهد شد.

سوختن موتور جاروبرقی

اما اگر هیچ کدام از دلایل بیان شده علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی نباشد، مطمئنا این ایراد به خاطر خرابی و سوختگی موتور جاروبرقی می‌باشد.

۳_ کاهش قدرت مکش جاروبرقی

یکی از علامت‌های سوختگی موتور جاروبرقی، مربوط به کاهش قدرت مکش و جمع نکردن آشغال‌ها می‌باشد. اگر با وجود درجه زیاد مکش جاروبرقی و عدم وجود مانع در فیلترها و شلنگ‌های جاروبرقی این مشکل وجود داشته باشد، بنابراین باید با تماس با نمایندگی جاروبرقی خود یا متخصصان مجرب تعمیر آنلاین درخواست تعویض موتور وسیله خود را داشته باشید.

خرابی جاروبرقی

۴_ افزایش صدای جاروبرقی

اگر صدای جاروبرقی نسبت به حالت نرمال خود خیلی بیشتر شده باشد، احتمالاً به دلیل خرابی موتور دستگاه می‌باشد. البته این ایراد می‌تواند به دلیل معیوب شدن سایر قطعات جاروبرقی چون خرابی بلبرینگ‌ها و پروانه دستگاه نیز باشد.

چون عملکرد این ۲ قطعه جاروبرقی در رابطه با صدای دستگاه می‌باشد، برای رفع مشکل باید این قطعات تعویض گردد. اما اگر ایراد جاروبرقی در صورت تعویض این قطعات برطرف نشد، موتور دستگاه باید چک و تعمیر شود.

۵_ داغ شدن سریع جاروبرقی

اگر در حال استفاده از جاروبرقی متوجه داغ شدن و گرمای زیاد جاروبرقی شدید، در حالی که زمان زیادی از روشن شدن دستگاه نمی‌گذرد، ایراد در تهویه هوا جاروبرقی می‌باشد. در واقع گرمای زیاد جاروبرقی می‌تواند خیلی سریع بر موتور دستگاه تاثیر گذاشته و آسیب وارد کند.

شما می‌توانید با تمیز کردن داخل جاروبرقی و رفع گرفتگی‌های تهویه هوا، از بروز مشکلات حادتر جلوگیری نمایید. البته در رابطه با زمان روشن بودن جاروبرقی نیز متوسط تایم را در نظر بگیرید. بهتر است که به طور متوسط بعد از ۳۰ دقیقه روشن بودن جاروبرقی را خاموش کنید تا موتور خنک شود و مجدداً از دستگاه استفاده کنید.

نکات کلیدی برای استفاده بهتر از جاروبرقی

با انجام چند اقدام ساده می‌توانید از آسیب‌دیدگی و خرابی موتور جاروبرقی جلوگیری کنید.

سوختن جارو برقی

  • فیلتر هوا و هپا جاروبرقی را هر ۶ ماه یکبار و یا به ازای تعویض هر ۴ پاکت جاروبرقی‌ عوض کنید. این امر باعث عملکرد بهتر جاروبرقی و افزایش قدرت مکش آن می‌شود.
  • به هیچ وجه رطوبت و آب را با جاروبرقی جمع نکنید. اگر ناخواسته نیز این اتفاق افتاد، سریعا دستگاه را خاموش و بگذارید کامل دستگاه استراحت کند.
  • پاکت جاروبرقی‌ را به موقع تعویض کنید. اصلا نگذارید که پاکت کاملا پر شود و اگر ۵۰% و یا ۶۰% پر شد، از یک پاکت جدید استفاده کنید.
  • در صورت شکستگی درب پشت دستگاه، به هیچ وجه دریچه خروجی هوا را با چسب نواری مسدود نکنید. این امر باعث برگشت هوا به داخل مخزن و آسیب‌دیدگی موتور دستگاه خواهد شد.
0 0 رای
به این مقاله رای دهید
مشترک شدن
مطلع شدن
guest
0 نظرات
فیدبک ها
مشاهده تمام مباحثه ها
با رعایت پروتکل های بهداشتی
0
لطفا در این بحث شرکت کنیدx
()
x