نحوه صحیح تراز کردن ماشین لباسشویی برای جلوگیری از لرزش و سروصدای زیاد دستگاه، جزو اولین آیتم اصلی در استفاده بهینه از این وسیله برقی منزل می‌باشد. در واقع مقدار بیش از حد لرزش ماشین لباسشویی، علاوه بر ایجاد مزاحمت و ناراحتی برای افراد، باعث وارد شدن آسیب‌های خفیف و سریع به مکانیزم دستگاه شده و عملکرد آن را با مشکل مواجه می‌سازد. از این رو برای برطرف کردن این ایراد و جلوگیری از وارد شدن آسیب‌های جدی به ماشین لباسشویی، باید سریع‌تر به تراز کردن درست و اصولی دستگاه بپردازید.


در این مطلب قصد داریم که به آموزش نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی و رفع سریع لرزش دستگاه بپردازیم تا ایراد و مشکل دیگری برای لباسشویی رخ ندهد.

 

 

آموزش نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی

مسطح نبودن زمین، تراز نبودن چهارپایه‌های ماشین لباسشویی، ساییدگی و خوردگی نوارهای لرزش‌گیر داخلی دستگاه جزو دلایل اصلی لرزش شدید و صدای زیاد لباسشویی می‌باشد.

از این رو در صورت عدم رفع سریع این مشکل، شاهد وارد شدن آسیب‌های جدی، مشکلات مکانیکی و خرابی ماشین لباسشویی خواهید بود. البته قابل ذکر است که نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی در برندها و مدل‌های مختلف یکسان می‌باشد و تفاوتی در انجام این امر وجود ندارد.

برای انجام صحیح تراز کردن لباسشویی، ابتدا با استفاده از یک ابزار تراز نجاری و یا نرم‌افزار‌های مربوطه در گوشی، میزان تراز بودن دستگاه را چک کنید.

 

تراز نجاری را بر روی ماشین لباسشویی قرار دهید، اگر حباب داخل لوله در مرکز ابزار قرار دارد، دستگاه شما تراز بوده و مشکلی از این بابت وجود ندارد که باید قطعات دیگر را چک کنید. اما اگر حباب در مرکز ابزار قرار نداشت، دستگاه را از چپ به راست و سپس از جلو به عقب تغییر و حرکت دهید تا دقیقا هم سطح زمین قرار گیرد.

دومین اقدام برای تراز کردن لباسشویی، چک کردن پایه‌های دستگاه و تنظیم آن‌ها می‌باشد. در بیشتر ماشین لباسشویی‌ها، پایه‌های جلویی قابل تغییر و تنظیم بوده، اما پایه‌های عقبی دستگاه به صورت اتوماتیک و خودکار تنظیم می‌شوند.

از این رو برای تنظیم دقیق این پایه‌های ماشین لباسشویی، بهتر است که دستگاه را در یک طرف بر روی یک پایه جلو و یک پایه عقب شیب داده و قرار دهید. اگر در این وضعیت، ماشین لباسشویی تکان و لرزش داشت، پس پایه‌های دستگاه تراز نبوده و باید آنها را تنظیم کنید.

 

تراز کردن توسط تراز نجاری لباسشویی

 

برای نگهداری از ماشین لباسشویی باید پایه جلویی ماشین لباسشویی را با استفاده از آچار تنظیم کنید، اما پایه عقبی دستگاه دارای فنر می‌باشد. اگر پایه جلوی ماشین لباسشویی بلند بود، پیچ‌های آن را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید و کمی روغن برای روان شدن پیچ‌ها بر روی آن اسپری کنید.

برای تنظیم پایه‌های ماشین لباسشویی، باید هر پایه را در ارتفاع مناسب نسبت به سطح زمین قرار دهید و در آخر مهره قفل را سفت و محکم کنید تا حرکت و چرخشی نداشته باشد. توجه داشته باشید که ارتفاع کم و نزدیک پایه‌های دستگاه به کف زمین باعث لرزش کمتر و ثابت بودن لباسشویی می‌شود. از این رو ارتفاع پایه را نسبت به سطح زمین نه خیلی بلند قرار دهید و نه حتی خیلی کم و چسبیده به زمین تنظیم نمایید.

پایه عقبی دستگاه به صورت خودکار با پایه جلویی تنظیم می‌شود. اما اگر مدل ماشین لباسشویی شما برای تنظیم پایه عقبی به صورت دستی بود، باید پایه عقب لباسشویی را براساس اندازه پایه جلو با زمین تنظیم و تراز کنید.

اگر ماشین لباسشویی شما، از نوع مدل‌های قدیمی می‌باشد که پایه‌های آن دستی است، می‌توانید برای تراز کردن لباسشویی، از پدهای ضد لرزش و یا حتی تکه‌های چوب و یا مقوای ضخیم استفاده کنید.

پس از انجام تنظیمات پایه‌های جلو و عقب ماشین لباسشویی، آن را ثابت قرار دهید و با ابزار تراز بودن دقیق آن را چک کنید. بعد از بررسی نحوه صحیح تراز کردن ماشین لباسشویی، ضامن پایه‌ها را بسته و محکم کنید. البته در زمان شیب‌دار کردن لباسشویی، مراقب باشید که آسیبی به پایه‌ها وارد نشود.

 

پایه تنظیم

 

نکات تکمیلی در نحوه صحیح تراز کردن ماشین لباسشویی

آسیب‌دیدگی کمک فنر دیگ ماشین لباسشویی

در اکثر ماشین لباسشویی‌ها، ۲ کمک فنر در بالای دیگ برای کنترل و محدود کردن تکان‌های شدید دیگ در زمان شستشوی لباس‌ها تعبیه شده است. معمولا به مرور زمان و تعداد زیاد دفعات استفاده از دستگاه، این کمک فنرها آسیب‌ دیده و ضعیف می‌شوند که در نهایت باعث لرزش شدید لباسشویی و سروصداهای بلند دستگاه خواهند شد. از این رو باید تعمیرکار این قطعه دستگاه را چک کند تا در صورت وجود ایراد و مشکلی در این قسمت به تعویض کمک فنرهای لباسشویی اقدام نماید.


گاهی اوقات نیز پیچ‌ها و پایه‌های مخزن ماشین لباسشویی شل شده و باعث ایجاد سروصدا می‌شوند. برای چک کردن این مورد، درب دستگاه را باز کرده و با دست کمی به مخزن لباسشویی فشار وارد کنید. اگر بعد از وارد کردن فشار دست به مخزن، هیچ صدایی از این قسمت خارج نشد، ایرادی در این قطعه وجود ندارد. اما اگر مخزن به صورت عمودی حرکت کرد، احتمالا پیچ‌های مخزن به درستی نصب نشده‌اند و باید آنها را چک و تنظیم کنید.

 

آموزش تراز کردن ماشین لباسشویی

 

قرارگیری مناسب لباس‌ها در مخزن ماشین لباسشویی

مهم‌ترین نکته‌ای که در نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی باید به آن توجه کنید، پخش کردن لباس‌ها به صورت متعادل در مخزن دستگاه می‌باشد. اگر لباس‌ها به صورت گلوله شده در یک سمت مخزن شستشوی دستگاه جمع شده باشند، مطمئنا هم روند شستشو با مشکل مواجه خواهد شد و هم این که به دلیل وارد شدن میزان بار زیاد به یک سمت لباسشویی، این امر دلیل لرزش و سروصدای بالای دستگاه خواهد شد.

از این رو بهتر است که در ابتدای امر به حجم لباس‌ها و تعادل آنها در ماشین لباسشویی توجه داشته باشید. البته وجود اضافه بار در ماشین لباسشویی نیز باعث تکان‌های شدید دستگاه و ناموزون بودن دیگ می‌شود. به همین ترتیب باید حتما به ظرفیت لباسشویی و میزان مناسب البسه برای شستشوی دستگاه توجه کنید.

 

تعمیر آنلاین

اگر با انجام اقدامات فوق موفق به تراز کردن ماشین لباسشویی منزل خود نشدید، می‌توانید با دفتر نمایندگی تعمیر آنلاین تماس بگیرید تا کارشناسان مجرب تعمیر لباسشویی، در کمترین زمان و با صرف هزینه مناسب نسبت به تراز کردن لباسشویی شما اقدام نمایند.