علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی به موارد زیادی بستگی دارد و نمی‌توان بدون بررسی درباره آن اظهار نظر کرد. ماشین ظرفشویی دستگاهی نسبتا جدید در خانه‌هاست که با استفاده از برق و آب تمامی ظروف کثیف را تمیز می‌کند.

خراب شدن ماشین ظرفشویی می‌تواند باعث شود که کارهای نظافت منزل بیشتر شود و افراد مجبور باشند که زمان بیشتری از وقت خود را به تمیزکاری اختصاص دهند. به همین دلیل اگر با مشکلی مثل روشن نشدن و به کار نکردن ماشین ظرفشویی خود مواجه شدید، مطالعه این مطلب تعمیر آنلاین برای شما بسیار مفید خواهد بود.

دلیل روشن نشدن ماشین ظرفشویی

روشن نشدن ماشین ظرفشویی چه دلایلی دارد؟

فهمیدن علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی نیاز به بررسی کلی و دقیق دستگاه دارد. در برخی از موارد این مشکل توسط شما قابل تشخیص و برطرف شدن هستند اما ممکن است نیاز به اطلاعات و ابزار تخصصی نیز باشد که در این صورت باید با مرکز تخصصی تعمیر ماشین ظرفشویی تماس گرفته و درخواست اعزام یک تکنسین مجرب برای دستگاه خود کنید.

به طور کلی در هنگام خراب شدن ماشین ظرفشویی توصیه می‌شود که به سرعت دستگاه را خاموش کنید و به دنبال دلیل اصلی خراب شدن ماشین ظرفشویی خود باشید. از مهم‌ترین علت کار نکردن ماشین ظرفشویی می‌تان به موارد زیر اشاره کرد:

 

باز بودن درب ماشین ظرفشویی

بار بودن درب دستگاه، یکی از رایج‌ترین علت کار نکردن ماشین ظرفشویی است. به طور معمول چیدمان اشتباه و نادرست ظروف و وجود مانعی بین دستگاه و درب آن باعث می‌شود که درب به صورت کامل بسته نشده و سنسور اجازه ادامه فرآیند شستشو را ندهد. در این حالت توصیه می‌شود تمامی ظروف را به صورت اصولی بچسنید و آن را از درب ماشین ظرفشویی فاصله دهید.

 

خرابی سنسور یا قفل درب

سازندگان ماشین ظرفشویی جهت ایمنی هرچه بیشتر و جلوگیری از ریزش آب به بیرون، سنسور خاصی را طراحی کرده‌اند که از بسته شدن کامل درب اطمینان حاصل می‌کند و پس از آن اجازه شروع به کار را برای برد می‌فرستد.

لازم به ذکر است که در برخی از مدل‌های ماشین ظرفشویی جهت امنیت بیشتر، قفل خاصی تعبیه شده که درب را تا پس از تمام شدن برنامه شستشو قفل می‌کند. خرابی این قطعه کوچک اما مهم، باعث می‌شود که اطلاعات اشتباهی به برد فرستاده شود و علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی شما باشد.

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

خرابی برد

برد قطعه‌ای کوچک اما بسیار حیاتی در دستگاه‌های برقی خانگی مانند ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، ماکرویو و… است که نقش مغز را برای دستگاه ایفا می‌کند. پس از انتخاب نوع شستشو توسط کاربر، تمامی اطلاعات به برد دستگاه فرستاده می‌شود و برد مقدمات شروع به کار را برای قطعات مربوطه ارسال می‌کند.

خرابی قسمتی از برد و یا سوختگی آن می‌تواند باعث شود که برد در به کار افتادن ماشین ظرفشویی به شکست بخورد. اگر احتمال می‌دهید که علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی شما به برد آن مربوط است، توصیه می‌کنیم بررسی و تعمیر برد را به یک فرد متخصص بسپارید.

از جمله مواردی که می‌تواند باعث شود بروز مشکل در برد ماشین ظرفشویی شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده نادرست از دستگاه
  • نوسانات برق شهری
  • خاموش و روشن کردن‌های بی‌مورد ماشین ظرفشویی
  • فشار دادن دکه‌های ماشین ظرفشویی بصورت پی‌درپی و بی‌مورد
  • ضربه خوردن ماشین ظرفشویی
  • ورود آب به داخل دستگاه

استفاده از خدمات بیشتر: تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ

خرابی تایمر و کنترل الکترونیکی

تایمر یا کنترل الکترونیکی قطعه دیگری در ماشین ظرفشویی است که وظیفه زمان‌بندی مراحل مختلف شستشو به صورت استاندارد را دارد. خرابی این قطعه باعث می‌شود که دستگاه در میان شستشو متوقف شده و یا به طور کلی روشن نشود. برای بررسی علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی و سلامت تایمر نیاز به مولتی‌متر خواهید داشت. این قطعه به طور معمول در پشت پنل کنترل قرار دارد.

خرابی سوییچ انتخابی یا سلکتور

شاید تا به حال به این موضوع دقت نکرده باشید که محکم فشار دادن دکمه‌های ماشین ظرفشویی و تمیز کردن آن با دستمال‌های خیلی خیس می‌تواند باعث خراب شدن ماشین ظرفشویی شود. سوییچ انتخاب یا سلکتور همان مجموعه دکه‌های موجود بر روی دستگاه هستند که با استفاده از آنها مدل برنامه شستشوی ظروف خود را انتخاب می‌کنید.

استفاده نادرست از سلکتور و یا فرسایش آنها در گذر زمان می‌تواند علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی شما باشد. چرا که از دریافت اطلاعات برنامه منتخب شما خودداری کرده و هیچ‌گونه پیامی را برای برد نخواهد فرستاد.

برای تعمیر ماشین ظرفشویی خود و تعویض سوییچ انتخابی آن توصیه می‌شود با نمایندگی ماشین ظرفشویی خود تماس بگیرید تا آن را با قطعات اصلی برد شما تعویض کنند.

روشن نشدن ماشین ظرفشویی

خرابی رله استارت موتور ماشین ظرفشویی

بهتر است بدانید که علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی می‌تواند به خرابی رله استارت نیز مرتبط باشد. رله استارت، وظیفه تامین برق لازم موتور دستگاه در هنگام شروع به کار را دارد. در صورت خرابی این قطعه، موتور پمپ ماشین ظرفشویی از شروع به کار کردن و پمپ آب ناتوان است و کاربر با کار نکردن ماشین ظرفشویی خود مواجه خواهد شد.

این قطعه به طور معمول در کنار موتور نصب می‌شود و برای بررسی آن نیاز به مولتی‌متر خواهید داشت. در این حالت برق در دیگر قسمت‌های پیش از رله در جریان است اما موتور انرژی کافی برای روشن شدن را ندارد.

 

خرابی فیوز حرارتی

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی، خرابی فیوز حرارتی آن است. این فیوز جهت امنیت هرچه بیشتر برد به کار می‌رود که در قسمت بالای آن نصب می‌شود و میزان برق وارده به برد را تامین و تنظیم می‌کند.

خرابی این قطعه باعث می‌شود که برق لازم به برد نرسد و یا با نوسانات بیش از حد آن را از کار بیندازد. در برخی از موارد دیده شده که برق وارد شده به برد تنها برای روشن شدن دستگاه کافیست اما توانایی ارسال دستور شروع به کار را ندارد.

این مشکل می‌تواند علت کار نکردن ماشین ظرفشویی در بسیاری از مواقع باشد. از آنجا که بررسی صحت این قطعه الکترونیکی نیز به مولتی‌متر نیاز دارد و بهتر است این کار را به یک متخصص بسپارید.

 

خرابی یا سوختگی موتور محرک

موتور محرک، قطعه‌ای بسیار مهم در ماشین ظرفشویی که وظیفه گردش آب در دستگاه را دارد. از آنجا که انرژی مورد نیاز این قطعه توسط رله استارت و تایمر تامین می‌شود، در صورت صحت هردوی آنها می‌توانید علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی را در موتور محرک جستجو کنید.

در اکثر مواقعی که روشن نشدن ظرفشویی به موتور محرک بازمی‌گردد، کاربران از یک صدای بلند و خشن از داخل دستگاه خبر می‌دهند که نشان از قفل کردن قطعات موتور به داخل یکدیگر است. بررسی این مشکل و تعمیر ماشین ظرفشویی به دلیل خرابی موتور نیاز به اطلاعات تخصصی دارد و بهتر این کار را به یک تعمیرکار ماشین ظرفشویی بسپارید.