آب رفتن داخل موتور جاروبرقی، یکی از اتفاقات ناخوشایندی است که همه حداقل یک‌بار هنگام جارو کشیدن با آن مواجه شده‌ایم. شاید بپرسید اصلا می‌توان آب را با جاروبرقی جمع کرد؟ پاسخ واضح و صریح است؛ خیر! برای تمیز کردن انواع لکه‌ها، مایعات، آب و رطوبت نباید از جاروبرقی استفاده کنید. در حقیقت جاروبرقی‌های معمولی برای جمع کردن آب طراحی نشده‌اند و با آب رفتن داخل جاروبرقی دچار سوختگی می‌شوند. در این مقاله به بررسی اقدامات لازم حین آب رفتن داخل دستگاه می‌پردازیم و جاروبرقی آب و خاک را به شما معرفی می‌کنیم. اگر به‌دنبال اطلاعات کامل راجع به جاروبرقی‌های معمولی و جاروبرقی آب و خاک هستید، خواندن این مقاله برایتان مفید است.

آب رفتن داخل جاروبرقی؛ اصلی‌ترین عامل سوختن موتور

عوامل متعددی سبب سوختن موتور دستگاه‌ها می‌شود که آب رفتن داخل وسایل برقی یکی از آن‌ها است. سایر دلایل سوختن موتور جاروبرقی عبارت‌اند از:

 • پاره شدن تسمه
 • افزایش بار موتور
 • وجود اشکال در فن موتور
 • نقص در برد جاروبرقی
 • خراب شدن ترموستات
 • آب رفتن داخل موتور جاروبرقی
 • سوخته شدن رله یا کثیف شدن کلکتور
 • کار کردن بیش از حد جارو در زمان طولانی و بدون وقفه
 • پر بودن کیسه آشغال، کثیفی فیلتر و انسداد لوله

با استشمام بوی سوختگی، روشن نشدن دستگاه، تولید صدای غیرعادی، ایجاد گرمای زیاد موتور جاروبرقی و کاهش قدرت مکش متوجه سوختن موتور خواهید شد. وقتی موتور به‌طورکامل سوخته باشد، با اتصال مستقیم به برق دستگاه روشن نخواهد شد؛ زیرا بسیاری از پیچک‌های تعویض موتور جاروبرقی و پیچک‌های قطب‌ها کاملا دچار سوختگی شده‌اند. سوختن کامل موتور عمدتا بعد از مرحله نیم‌سوز شدن آن اتفاق می‌افتد. معمولا موتور‌ها در حالت نیم‌سوز با قدرت کم کار می‌کنند تا اینکه پیچک‌های بیشتری آسیب می‌بینند. در چنین شرایطی ارتباط سری اجزاء موتور کاملا قطع شده و موتور به مرحله سوختگی کامل می‌رسد.

جلوگیری از سوختن موتور با جمع نکردن آب با جاروبرقی

پیامدها و خطرات خیس شدن موتور جاروبرقی

آب رفتن در موتور جاروبرقی مشکلاتی برای دستگاه ایجاد می‌کند که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • احتمال برق گرفتگی: با آب رفتن داخل جاروبرقی ممکن است سیم‌ها اتصالی پیدا کنند و برق‌گرفتگی به وجود آید.
 • وارد شدن آسیب‌های جدی به دستگاه: با مکش آب با جاروبرقی امکان دارد به قطعات دستگاه آسیب بسیاری وارد شوند.
 • سوختن موتور جارو برقی: خیس شدن موتور جاروبرقی باعث سوختگی آن می‌شود؛ پس اگر بوی سوختگی به مشامتان رسید، به احتمال زیاد موتور جاروبرقی دچار عیب، نقص یا سوختگی شده است.

متوسط عمر مفید جاروبرقی حدود ۸ تا ۱۲ سال است و بعد از گذشت این زمان امکان دارد دستگاه با مشکل روبه‌رو شود؛ بااین‌حال کشیدن آب با جاروبرقی باعث سوختن موتور و کاهش عمر دستگاه می‌شود. جرقه زدن، داغ شدن بدنه جاروبرقی، احساس بوی سوختگی در دستگاه یا خاموش شدن ناگهانی از نشانه های سوختن موتور جاروبرقی است که باید به‌سرعت برای تعمیر آن اقدام کنید.

اقدامات لازم بعد از مکش آب با جاروبرقی

هنگام استفاده از جاروبرقی باید حواستان به خیس بودن زمین باشد. بااین‌حال، اگر حین نظافت متوجه آب رفتن داخل جاروبرقی شدید، باید کارهای زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا دستگاه را خاموش کنید.
 2. بلافاصله جاروبرقی را از برق خارج کنید.
 3. پس از چند دقیقه قطعات را به‌آرامی باز کنید.
 4. کیسه را خارج کنید.
 5. به تعمیر جاروبرقی بپردازید یا کار را به یک متخصص حرفه‌ای بسپارید.

درصورتی‌که موتور سوخته باشد، باید نسبت به تعمیر موتور جاروبرقی اقدام کنید.

تعمیر جاروبرقی بعد از خیس شدن موتور

آموزش باز کردن قطعات بعد از آب رفتن داخل جاروبرقی

طبیعتا باز کردن قطعات جاروبرقی نیازمند دانش و مهارت است. برای این کار ابتدا مطمئن شوید که دستگاه به برق متصل نیست و دو شاخه آن به‌طورکامل از پریز جدا شده است. اکنون از مکان، نحوه قرارگیری و چینش کلیه قطعه‌ها عکس و فیلم بگیرید تا در زمان جای‌گذاری با مشکل مواجه نشوید.

حال باید کیسه، فیلترها و لوله‌ها را از جای خود خارج کرده و به‌وسیله پیچ گوشتی همه پیچ‌های موجود در بدنه را باز کنید. چنانچه بدنه را به سمت بالا حرکت دهید، به موتور و اجزای الکترونیکی جارو دسترسی پیدا خواهید کرد.

در این مرحله باید پیچ‌های پوشش موتور را باز کرده، سپس موتور و برس‌های آن را بیرون بیاورید. حالا واشرها را تعویض و غلتک برس، گردوخاک و آشغال‌های موجود در آن را تمیز کنید. توجه داشته باشید که سیم جمع کن جاروبرقی در کنار موتور قرار گرفته است. به همین خاطر باید حواستان باشد به این قسمت آسیبی وارد نشود. درصورتی‌که مهارت کافی برای باز کردن و تعمیر جاروبرقی را ندارید، حتما به یک مرکز تخصصی مراجعه کنید.

جاروبرقی آب و خاک خانگی؛ پرقدرت‌ترین دستگاه برای نظافت

جاروبرقی آب و خاک خانگی یک دستگاه همه‌کاره با قدرت مکش بسیار بالا است که رگونه آشغال ریز و مایعی را جمع می‌کند. این دستگاه‌ها نسبت به جاروبرقی معمولی قیمت بالاتری دارند و درصورت مکش آب با جاروبرقی دچار سوختگی یا خرابی نمی‌شوند. بااین‌حال چنین دستگاه‌هایی وزن بسیار بالایی دارند و به همین دلیل استفاده و حمل آن‌ها بسیار دشوار است.

تمیز کردن کامل سطوح با جاروبرقی آب و خاک

تعمیرآنلاین؛ مرکز تخصصی تعمیر انواع مشکلات جاروبرقی

در این مقاله به بررسی مشکلات ناشی از آب رفتن داخل جاروبرقی پرداختیم و نحوه تعمیر دستگاه را به شما آموزش دادیم. توجه کنید که بعد از کشیدن آب با جاروبرقی، دستگاه نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات آسیب‌دیده خواهد داشت. برای این کار باید مهارت و دانش کافی داشته باشید یا به یک مرکز تخصصی تعمیر جاروبرقی مراجعه کنید.

تعمیرآنلاین یک مرکز مجاز تعمیر لوازم خانگی از جمله جاروبرقی است که باکیفیت‌ترین خدمات را با قیمت پایین‌تر از نرخ اتحادیه به شما عزیزان عرضه می‌کند. کلیه خدمات تعمیراتی این مجموعه با ۶ ماه گارانتی همراه است. همین حالا برای ثبت سفارش از طریق فرم مربوط اقدام کنید یا با شماره تلفن ۰۲۱۴۵۳۹۶ تماس بگیرید.