ماشین لباسشویی دستگاهی است که با استفاده از آب و برق لباس‌های کثیف را شسته و آبکشی می‌کند. در صورتی که به درستی از این دستگاه استفاده نشود یا در نگهداری و نصب آن کوتاهی کنید، استهلاک ماشین لباسشویی افزایش می‌یابد و از عمر آن کم می‌شود. لذا در این مطلب تصمیم گرفته‌ایم طریقه نصب ماشین لباسشویی را به شما آموزش دهیم تا بدون نیاز به متخصص آن را به درستی انجام داده و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

نصب ماشین لباسشویی تفاوت عمده‌ای با دیگر لوازم برقی موجود در خانه دارد. در اکثر لوازم برقی‌های خانگی نیاز به نصب خاصی نیست و به راحتی با اتصال به برق شروع به کار می‌کنند. اما اگر ماشین لباسشویی به درستی نصب نشود می‌تواند مشکلات زیادی به بار آورد و در برخی از موارد موجب آسیب رسیدن به این دستگاه و حتی شاید نیاز به تعمیر ماشین لباسشویی نیز شود.

آموزش نصب لباسشویی

چگونه خودمان ماشین لباسشویی را نصب کنیم؟

نصب ماشین لباسشویی به صورت درست و اصولی نیاز به داشتن ابزار و اطلاعات کافی دارد. در صورتی که یکی از مراحل نصب را فراموش کنید و یا به صورت کامل انجام ندهید به دستگاه آسیب جدی وارد خواهد شد. به همین دلیل نصب لباسشویی را به طور کامل با ذکر تمامی مراحل برای شما شرح می‌دهیم.

 

1_ انتخاب محل مناسب برای ماشین لباسشویی

انتخاب محل مناسب برای نصب ماشین لباسشویی بسیار حائز اهمیت است و از آن نباید چشم‌پوشی کرد. اگرچه به دلیل زندگی شهری محددودیت های زیادی برای انتخاب مکان لباسشویی وجود دارد و اغلب در آشپزخانه جای می‌گیرید، اما اگر می‌توانید مکان آن را خودتان انتخاب کنید لطفا به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • دمای محیط نباید به زیر صفر درجه برسد.
  • جای ماشین لباسشویی نباید تنگ باشد و از هر طرف باید چند سانتی‌متر آزاد باشد.
  • امکان جا به جایی هوا وجود داشته باشد.
  • زمینی که ماشین لباسشویی بر روی آن قرار می‌گیرد باید هم‌سطح و هم‌تراز باشد و سرامیک شکسته و یا هر نوع مانعی بر روی آن وجود نداشته باشد.
  • لوله فاضلاب جهت تخلیه آب در مکان مناسب وجود داشته باشد.
  • دسترسی داشتن به شیر آب سرد جهت وصل شدن ماشین لباسشویی
  • امکان باز شدن درب ماشین لباسشویی به اندازه کافی
  • امکان دسترسی به پشت دستگاه در صورت لزوم
  • عدم نزدیکی به منبع گرما مانند شوفاژ، اجاق گاز و…

عدم وجود محل مناسب برای ماشین لباسشویی یکی از بزرگترین اشتباهات رایج در استفاده از ماشین لباسشویی است.

 

2_ باز کردن پیچ انتقال ماشین لباسشویی

اگر به تازگی ماشین لباسشویی خود را خریداری کرده‌اید و قصد نصب ماشین لباسشویی را دارید، باید بدانید که دیگ ماشین لباسشویی با استفاده از پیچ‌های transfer یا همان پیچ انتقال جهت جلوگیری از هرگونه حرکت اضافه توسط کارخانه تولیدکننده قفل می‌شود. علت استفاده از پیچ انتقال این است که در هنگام جا به جایی ماشین لباسشویی، هیچ گونه آسیبی به دلیل وزن و حجم بالای دیگ و خشک‌کن به دستگاه وارد نشود و انتقال به خوبی انجام شود.

آموزش نصب ماشین لباسشویی

اغلب شرکت‌های تولید کننده ماشین لباسشویی جهت باز کردن پیچ‌های ترنسفر در کارتون بسته‌بندی دستگاه، آچار مخصوص باز کردن این پیچ‌ها را قرار می‌دهند. با این حال اگر به هر دلیلی این آچار را ندارید می‌توانید از ابزارآلات آن را تهیه کنید. محل قرارگیری 4 پیچ انتقال در پشت ماشین لباسشویی است. با باز کردن پیچ‌ها شاهد حرکت مدور و آزادانه دیگ در داخل ماشین لباسشویی خواهید بود.

 

3_ نصب درپوش

در اکثر ماشین لباسشویی‌ها به تعداد پیچ‌های انتقال یا همان ترنسفر، درپوش وجود دارد. این درپوش‌ها بر روی پشت بدنه دستگاه قرار می‌گیرند و جای خالی پیچ‌ها را پر می‌کنند.

 

4_ تراز کردن ماشین لباسشویی

در زیر هر چهار گوشه دستگاه، با استفاده از پیچ‌های مخصوص، پایه‌هایی فراهم شده است که با استفاده از قسمتی از آچار پیچ ترنسفر ماشین لباسشویی می‌توانید آن را بلند و کوتاه کنید.
تکان خوردن و لرزش زیاد ماشین لباسشویی یکی از نشانه های تراز نبودن این دستگاه است که باعث ایجاد استهلاک در این دستگاه می شود.
تراز شدن دستگاه به این معناست که در صورت فشار به یک گوشه از ماشین لباسشویی قسمت‌های دیگر لق نباشند و در جای خود محکم قرار گرفته باشند. لازم به ذکر است که برای تراز شدن پایه‌های ماشین لباسشویی از قرار دادن کاغذ یا کارتون خودداری کنید و این کار را به راحتی با بلند و کوتاه کردن پیچ‌های پایه انجام دهید.

تنظیم پایه لباسشویی

 

5_ نصب شیر آب

برخی از ماشین لباسشویی‌های قدیمی برای شستشوی لباس نیاز به وصل شدن به هر دو شیر آب گرم و آب سرد دارند. اگر دستگاه شما نیز از این‌گونه مدل‌هاست هر شیر را به ورودی مورد نظر خود وصل کنید.
با این حال اکثر ماشین لباسشویی‌های امروزی تک‌شیر هستند و برای انجام دادن شستشو تنها به آب سرد نیاز دارند. لذا مطمئن شوید که شیر آب سرد به ورودی ماشین لباسشویی شما وصل می‌شود. در نصب لوله به شیر آب سرد دقت داشته باشید که هیچ‌گونه نشتی به وجود نیاید.
اگر در نصب شیر آب دچار مشکل شدید باید با نمایندگی دستگاه خود تماس برقرار کنید زیرا یکی از دلایل نیامدن آب در ماشین لباسشویی خرابی شیر آب می باشد.
شما می توانید در صورت بروز هرگونه مشکل در هر مرحله از نصب ماشین لباسشویی با نمایندگی تعمیر آنلاین تماس بگیرید.

تنظیم ماشین لباسشویی

6_ نصب شلنگ تخلیه

نصب کردن اصولی شلنگ تخلیه باعث می‌شود تا آب کثیف به راحتی از مخزن خارج شود و در داخل دستگاه نماند یا بر روی زمین نریزد. به طور معمول شلنگ تخلیه باید 50 سانتی متر بالاتر از سطح زمین قرار بگیرد تا کار خود را به خوبی انجام دهد.

 

 

سخن آخر