وصل کردن ماشین ظرفشویی به آب گرم یکی از مواردی است که برخی از افراد موافق انجام آن و برخی با آن مخالفند. ماشین ظرفشویی یکی از لوازم برقی است که چند سالی است پای خود را به خانه‌ها باز کرده است. با استفاده از این دستگاه می‌توانید ظروف کثیف و میوه‌های خود را بدون هیچ زحمتی بشویید.

ماشین ظرفشویی به طور معمول در داخل آشپزخانه و در کنار ماشین لباسشویی قرار می‌گیرد. در برخی از خانه‌ها محل قرارگیری این دو دستگاه، دو شیر گرم و سرد تعبیه شده است. از آنجا که ماشین لباسشویی تنها با آب سرد کار می‌کند این سوال پیش می‌آید که آیا می‌توان ماشین ظرفشویی را به آب گرم وصل کرد؟ توصیه می‌کنیم برای فهمیدن پاسخ این سوال تا انتهای مطلب با تعمیر آنلاین همراه باشید.

شما می توانید برای پاسخ به سوال علت گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی چیست؟ مقاله ی آن را مطالعه کنید.

وصل کردن ظرفشویی به آب گرم

وصل کردن آب گرم به ماشین ظرفشویی چه معایبی دارد؟

با اینکه متخصصان توصیه می‌کنند که ماشین ظرفشویی خود را به آب سرد وصل کنید، اما برخی افراد تصور می‌کنند که وصل کردن آب گرم به ماشین ظرفشویی ایده بسیار خوبی است. اگرچه استفاده از آب گرم در ماشین ظرفشویی باعث کاهش مصرف انرژی و تمیزتر شدن برخی ظروف می‌شود.

اما این روش معایبی را نیز به همراه خود دارد که از مهم‌ترین آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• افزایش رسوب در اجزای داخلی دستگاه

همان‌طور که می‌دانید آب گرم شده توسط پکیج یا آبگرمکن حاوی مقادیر زیادی املاح و رسوب است و سختی آب بالاتری نسبت به آب سرد دارد. اگرچه با وصل کردن آب گرم به ماشین ظرفشویی در روند شستشو اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد، اما در دراز مدت باعث می‌شود که مقدار زیادی رسوب در اجزای داخلی دستگاه نفوذ کند و به آنها آسیب برساند و شما نیاز به تعمیرات ماشین ظرفشویی داشته باشید.
در صورتی که راهی به جز وصل کردن ماشین ظرفشویی به آب گرم ندارید توصیه می‌کنیم که به صورت مرتب با استفاده از جرم‌گیر مخصوص از انباشته شدن رسوب در داخل دستگاه جلوگیری کنید.

وصل کردن ظرفشویی به آب گرم

• عدم امکان استفاده از برنامه شستشوی میوه

در تمامی ماشین ظرفشویی‌های موجود در بازار، برنامه آبکشی ساده وجود دارد. کاربران با استفاده از این برنامه می‌توانند به راحتی میوه‌های خود را بشویند. در صورتی که دستگاه شما به آب داغ متصل باشد شستن میوه‌ها با برنامه آبکشی عملا غیرممکن است. چرا که دمای بالای آب به طراوت میوه‌ها آسیب می‌زند.

• تغییر شکل ظروف حساس به دما

برای شستن ظروف پلاستیکی در ماشین ظرفشویی باید از برنامه‌های شستشویی استفاده کنید که دمای آب بیشتر از حد تحمل ظروف نباشد. در ماشین ظرفشویی‌هایی که به آب سرد متصل هستند گرم‌کننده دستگاه، آب را به درجه مورد نیاز شستشو می‌رساند. در صورتی که دستگاه از آب گرم برای شستشو استفاده کند، دمای آب بیشتر ازحد تحمل ظروف است و باعث می‌شود تا ظروف حساس به دما مانند ظروف پلاستیکی شکل خود را از دست بدهند و اصطلاحا دفرمه شوند.

• از بین رفتن طرح و نقش‌های روی ظروف

از دیگر معایب وصل کردن ظرفشویی به آب گرم از بین رفتن طرح و نقش های روی ظروف است. اکثر سرویس‌های غذاخوری دارای طرح‌های زیبایی بر روی سطح خود هستند. این طرح‌ها که با استفاده از رنگ بر روی ظروف ایجاد می‌شوند، به مرور زمان در اثر شستشوی نامناسب کمرنگ شده و از بین می‌روند.

استفاده از برنامه شستشوی ظروف حساس و دمای آب معتدل باعث می‌شود تا روند پاک شدن این طرح‌ها کاهش پیدا کند. از آنجا که ماشین ظرفشویی توانایی کاهش دمای آب وارد شده را ندارد، در صورتی که دستگاه آب مورد نیاز خود را از شیر آب گرم تامین کند باعث افزایش سرعت پاک شدن طرح‌ و نقش‌های روی ظروف می‌گردد.

اتصال ظرفشویی به آب گرم

• کاهش عمر داخلی قطعات و سنسورها

به طور معمول شیر آب گرم، دارای آبی با دمای بالاتر از 50 درجه است. ورود چنین آب داغی به داخل ماشین ظرفشویی می‌تواند اصطحکاک قطعات را افزایش دهد و به سنسورها و سیستم تصفیه دستگاه آسیب برساند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم برای کاهش مصرف برق ماشین ظرفشویی و تمیزتر شدن ظروف دستگاه را به آب گرم وصل نکنید چرا که در طولانی‌مدت هزینه بیشتری خواهید پرداخت. همچنین استفاده از برنامه‌های شستشو با آب داغ، بهترین و کم‌هزینه‌ترین گزینه برای شستشوی ظروف چرب و بسیار کثیف به شمار می‌ایند..

• مات شدن کریستال‌ها و شیشه‌ای

همان‌طور که اشاره کردیم آب داغ نسبت به آب سرد دارای املاح و سختی آب بیشتری است. این مساله باعث می‌شود تا رسوبات بیشتری در ماشین ظرفشویی وجود داشته باشد و در هنگام شستشو بر روی ظروف حساس و شفافی مانند ظروف شیشه‌ای و کریستالی باقی بماند و آنها را کدر کند.

اگرچه استفاده از شوینده و نمک مرغوب و اصل در ماشین ظرفشویی به درخشان شدن ظروف کریستالی کمک زیادی می‌کند؛ اما نمی‌تواند اثرات مخرب وصل شدن آب گرم به ماشین ظرفشویی را به طور کامل خنثی کند.