همه ما حداقل یک بار هنگام استفاده از جاروبرقی با سیم جمع کن آن به مشکل خورده‌ایم. جمع نشدن سیم داخل دستگاه، ثابت نماندن و حتی بروز مشکل در بیرون کشیدن سیم از رایج‌ترین مشکلات جاروبرقی است. بی‌توجهی به چنین مشکلی باعث قطع کامل جریان برق و ایجاد اختلال در عملکرد صحیح دستگاه خواهد شد؛ بنابراین درصورت مشاهده چنین ایراداتی باید هرچه سریع‌تر برای تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی اقدام کنید. در این مقاله به بررسی اجزای تشکیل‌دهنده سیم جمع کن جاروبرقی، علت ایراد این قطعه و آموزش تعمیر آن می‌پردازیم. لطفا به خواندن این مقاله ادامه دهید تا نحوه تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی بوش و سایر برندها را در چند دقیقه فرا بگیرید.

اجزای تشکیل‌دهنده سیم جمع کن جاروبرقی

سیم جمع کن جاروبرقی یکی از قطعات اصلی دستگاه است که یک طرف آن به پلاتین اتصال برق و حلقه مسی و طرف دیگر آن به دوشاخه اتصال برق وصل می‌شود. به‌طورمعمول محفظه سیم جمع کن جاروبرقی در قسمت بدنه و پشت دستگاه تعبیه شده است. هنگام کار کردن با دستگاه باید کابل سیم را از داخل این محفظه بیرون کشیده و به پریز برق متصل کنید. سیم جمع کن انواع جاروبرقی‌ها از قطعات زیر تشکیل می‌شوند:

  • فیوز شیشه‌ای: این قطعه وظیفه انتقال برق موردنیاز موتور را برعهده دارد.
  • قرقره: قرقره قطعه‌ای است که سیم جاروبرقی دور آن پیچیده می‌شود.
  • ترمز: برای جلوگیری از باز شدن بیش از حد سیم و جدا شدن آن از رول، از ترمز استفاده می‌شود.
  • حلقه‌های مسی: سیم دستگاه با استفاده از شاخک‌های فلزی به بالا و پایین این حلقه‌ها وصل می‌شوند.
  • شاخک فنری: شاخک‌های فنری با اتصال سیم به قسمت بالا و پایین رول از ایجاد اختلال در انتقال برق به موتور دستگاه جلوگیری می‌کنند.

اجزای بالا معمولا در سیم جمع کن انواع جاروبرقی‌ها مشترک هستند؛ ازهمین‌رو تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی سامسونگ با نحوه تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی پارس خزر تفاوت خاصی ندارد. بااین‌حال بهتر است برای تعمیر جاروبرقی به نمایندگی برند آن مراجعه کنید.

ضرورت آشنایی با اجزای سازنده سیم جمع کن جاروبرقی قبل از تعمیر

نحوه تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی به‌صورت گام به گام

سیم جمع کن جاروبرقی از قطعات ریزی تشکیل شده است که باز کردن و بستن دوباره آن‌ها به مهارت و تخصص نیاز دارد. اگر تجربه لازم در زمینه تعمیر یا تعویض سیم جمع کن جاروبرقی ندارید، توصیه می‌کنیم که این کار را به تکنسین حرفه‌ای بسپارید. درغیراین‌صورت با دنبال کردن مراحل تعمیر سیم جمع کن جارو برقی برای رفع ایرادات آن اقدام کنید.

  1. ابتدا سیم جاروبرقی را از برق جدا کنید.
  2. با استفاده از یک پیچ گوشتی، در جاروبرقی را باز کرده و قطعه سیم جمع کن را از دستگاه جدا و خارج کنید.
  3. در محفظه سیم جمع کن دو سیم مختلف با رنگ‌های روشن و تیره مشاهده خواهید کرد. با استفاده از یک اهم‌متر، سیم‌ها و ایرادشان را بررسی کنید. اگر سیم‌ها قطع شده باشند، باید آن‌ها را باز و جدا کرده و سیم جدید و سالم را جایگزین کنید. برای این کار پیچ سیم‌ها را باز کرده و سیم جدید را به‌جای آن قرار دهید.
  4. در این مرحله پلاتین سیم جمع کن جاروبرقی را بررسی کنید. درصورت خشکی این قطعه، کمی روغن به آن بزنید تا عملکرد بهتری داشته باشد. در این مرحله باید مواظب در رفتن فنر سیم جمع کن جاروبرقی باشید.
  5. در نهایت باید سیم جمع کن جاروبرقی را مثل حالت اول ببندید. توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از بروز مشکل در نحوه بستن سیم جمع کن جاروبرقی، ابتدای کار عکس و فیلم از این قطعه تهیه کنید تا جای دقیق هر قطعه را بدانید.

بعد از تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی ال جی یا سایر برندها بهتر است قطعات آن را تمیز و روغن‌کاری کنید؛ زیرا بسیاری از مشکلات مانند خرابی سیم جمع کن، صدای زیاد جاروبرقی، کاهش قدرت مکش و خرابی موتور جاروبرقی ناشی از گردوخاک‌های موجود روی قطعات این دستگاه است. به همین دلیل متخصصان تعمیرآنلاین بعد از تعمیر جاروبرقی به‌صورت رایگان کار مخزن‌شویی دستگاه را نیز انجام می‌دهند.

آموزش تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی

نکات مهم برای افزایش عمر سیم جمع کن جاروبرقی

بعد از تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی سطلی یا انواع مدل‌های جدید با انجام چند کار ساده می‌توانید جلوی نیاز دوباره به تعمیر را بگیرید. بیرون کشیدن سیم دستگاه تا انتها یکی از اصلی‌ترین دلایل قطع شدن سیم جاروبرقی و خرابی آن است. این کار باعث خرابی فنر و پلاتین سیم جمع کن جارو برقی می‌شود. همچنین شکستن و در رفتن سیم جمع کن جاروبرقی ناشی از کشیدن شدید سیم از داخل محفظه است. در این صورت باید نسبت به تعمیر فنر سیم جمع کن جاروبرقی اقدام کنید.

توصیه می‌کنیم برای افزایش عمر سیم جمع جارو برقی یک بار سیم را به‌آرامی تا انتها بیرون بکشید. سپس حدود ۵۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر آخر سیم را با چسب رنگی علامت‌گذاری کنید و هنگام استفاده فقط تا قسمت علامت‌گذاری‌شده آن را بیرون بکشید.

خرابی سیم جمع کن اصلی‌ترین علت جمع نشدن سیم جاروبرقی و قطع شدن برق دستگاه است؛ بنابراین برای جلوگیری از وارد شدن آسیب‌های بیشتر به دستگاه باید هرچه سریع‌تر برای تعمیر یا تعویض سیم جمع کن جاروبرقی اقدام کنید. متخصصان تعمیر آنلاین تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی الکترولوکس، پاناسونیک، زیمنس، بوش و سایر برندها را در کمترین زمان برایتان انجام می‌دهند.

جلوگیری از نیاز به تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی با انجام چند کار ساده

تعمیر آنلاین؛‌ مرکز تخصصی تعمیر انواع مشکلات جاروبرقی

در این مقاله به آموزش تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی aeg، زیمنس، سامسونگ و برندهای مختلف پرداختیم. تعمیر این قطعه کار چندان دشواری نیست و درصورت داشتن مهارت‌های فنی می‌توانید آن را در منزل انجام دهید. البته توجه به تفاوت‌های ساختاری انواع جاروبرقی‌ها در برندهای مختلف هنگام تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی اهمیت بالایی دارد. به همین خاطر توصیه می‌کنیم این کار را به متخصصان مربوطه بسپارید.

متخصصان تعمیر آنلاین با گذراندن دوره‌های آموزشی تخصصی برای تعمیر برندهای مختلف جاروبرقی، مشکل دستگاهتان را در کمترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت انجام می‌دهند. برای برخورداری از خدمات تعمیرآنلاین فقط کافی است فرم ثبت سفارش خدمات را پر کنید یا با شماره تلفن ۰۲۱۴۵۳۹۶ تماس بگیرید.