از معروف‌ترین و باکیفیت‌ترین جاروبرقی‌های موجود در بازار، جاروبرقی بوش می‌باشد. اما با وجود کیفیت بالای قطعات محصول و وجود قابلیت‌ها و امکانات بالا، در برخی از موارد شاهد بروز برخی مشکلات خاص در دستگاه هستیم. یکی از این مشکلات و ایرادات اصلی دستگاه، عدم مکش جاروبرقی بوش و یا کاهش قدرت مکش آن می‌باشد.
در این نوشته به بیان ۵ ایرادی که باعث کاهش قدرت مکش جاروبرقی می‌شود می‌پردازیم.

جاروبرقی بوش

۵ دلیل عدم مکش جاروبرقی بوش

۱. استفاده از پاکت جاروبرقی نامناسب

اولین نکته، استفاده از پاکت اورجینال و فابریک، مناسب مدل جاروبرقی بوش می‌باشد. اگر از پاکت اصلی استفاده نکنید و یا اینکه پاکت، مناسب مدل جاروبرقی بوش نباشد، مطمئناً مکش به شدت کم می‌شود. در اکثر تماس‌ها و مراجعه‌های مشتری، متوجه این مشکل برای جاروبرقی می‌شویم. به این معنا که پاکت اصل و فابریک در جاروبرقی نصب شده است، اما مناسب مدل جاروبرقی بوش نیست. به همین دلیل می‌توانید از طریق تماس با کارشناسان مرکز تعمیرات بوش مدل پاکت جاروبرقی را مشخص نمایید.
دلیل دیگر بروز این مشکل، پاکت‌های دائمی است. البته در یک مقاله مجزا به توضیح اینکه، چرا از پاکت‌های دائمی جاروبرقی استفاده نکنیم؟، پرداخته‌ایم.
در برخی از مواقع نیز پر بودن پاکت جاروبرقی بوش دلیل عدم مکش خواهد بود. البته تمام مدل‌های جاروبرقی بوش علامت نمایش پر بودن پاکت دستگاه را دارند. به همین دلیل قبل از انجام جاروبرقی، می‌توانید با بررسی این مورد آن را رفع نمایید.

پاکت جاروبرقی

2. تغییر اشتباه تنظیمات جاروبرقی بوش

گاهی اوقات به دلیل عدم تنظیم درست نوع مکش جاروبرقی برای انواع سطوح منزل، این مشکل می‌تواند رخ داده باشد. در واقع تنظیمات مکش برای کف‌های چوبی و سرامیکی نسبت به سطح فرش و موکت کاملاً متفاوت می‌باشد. اکثر مدل‌های جاروبرقی بوش دارای اهرمی است که می‌توانید قدرت مکش را کم و یا زیاد کنید. با تغییر این تنظیمات مکش متناسب با سطح موردنظر، می‌توانید مشکل را حل کنید. برای کف‌های سخت مانند سرامیکی توان بالا و برای سطوح نرم مانند فرش توان پایین را تعیین کنید.

3.گرفتگی لوله خرطومی جاروبرقی

گاهی اوقات عدم مکش جاروبرقی بوش، به خاطر گرفتگی لوله خرطومی و یا برس های جاروی آن می‌باشد. معمولاً بعد از مدت‌زمان طولانی از استفاده جاروبرقی ممکن است کرک فرش‌ها و مو در قسمت برس پایین جاروبرقی جمع شده باشد. می‌توانید با تمیز کردن این قسمت، مشکل را برطرف نمایید.
همچنین ممکن است که لوله خرطومی جاروبرقی با یک جسم خارجی و یا حجم آشغال‌ها مثل جوراب، کاغذ و یا یک تکه پارچه مسدود شده باشد. می‌توانید با یک سیم مفتول و یا چوب باریک، لوله را تمیز کنید.

4. تعویض به موقع فیلترهای جاروبرقی بوش

در صورتی که تعویض فیلتر جاروبرقی به موقع و درست صورت نگیرد، مکش کاهش پیدا می‌کند. در واقع به این دلیل که هوا داخل موتور گردش پیدا می‌کند و گردوخاک در آن جمع می‌شود، به‌مرورزمان این حجم گردوخاک ممکن است ایراداتی را در عملکرد دستگاه به وجود آورد. لازم است که در دوره‌های زمانی ۳ الی ۶ ماهه، حتما فیلتر جاروبرقی تعویض شود. 

فیلتر جاروبرقی

5. ضعیف شدن موتور جاروبرقی بوش

دلیل اصلی ضعیف شدن موتور جاروبرقی بوش، استفاده مداوم و زیاد از دستگاه است که در این زمان شما نیاز به تعمیر جاروبرقی خواهید داشت. البته انسداد جسم خارجی صلب مثل ساچمه و یا گردوخاک و پرز در داخل موتور نیز می‌تواند دلیل این ایراد باشد. در برخی از موارد نیم‌سوز شدن موتور و گرفتگی مخازن تهویه، باعث ایجاد این مشکل خواهد شد. پیشنهاد می‌کنیم که هر ۴ سال یک‌بار دستگاه را توسط مرکز تعمیرات بوش سرویس کنید.

تعمیر آنلاین

ایرادات بیان شده در بالا، متداول‌ترین دلایل بروز مشکل عدم مکش جاروبرقی و تعمیر جاروبرقی بوش می‌باشد. شما می‌توانید به راحتی در منزل و با توجه به موارد ذکر شده مشکل را برطرف نمایید. اما اگر در صورت انجام اقدامات بالا، مشکل عدم مکش جاروبرقی بوش رفع نشد، احتمالاً دستگاه شما نیاز به سرویس و مخزن شوری دارد. برای رفع این مشکل کافی است،با کارشناسان تعمیر آنلاین تماس بگیرید.