خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی و روشن نشدن آن میتواند باعث ایجاد دلهره و اضطراب در هر فردی شود و اولین چیزی که ناخودآگاه به ذهن هر کسی خطور می کند این است که “نکند جاروبرقی سوخته باشد؟” و همین فکر نگرانی ها را دو برابر می‌کند.
اما باید توجه داشته باشیم که دلایل مختلفی می‌تواند باعث خاموش شدن جاروبرقی بوش شود که خیلی از آنها سطحی بوده و به راحتی قابل برطرف شدن است و جای هیچ گونه نگرانی نخواهد بود.

هر یک از برندهای جاروبرقی موجود در بازار به دلیل تفاوت در طراحی سیستم‌های عملکردی و قابلیت‌های آن، معمولاً مشکلات و ایرادهای مختلفی نیز دارند. ایراد خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی بوش و روشن نشدن آن نیز یک ایراد و مشکل این وسیله برقی است که البته می‌توان با انجام اقدامات زیر مشکل را رفع کرد.

متخصصان تعمیر آنلاین در این مطلب به بیان ایرادات متداولی که باعث خاموش شدن جاروبرقی بوش می‌شود، می پردازند.

تعمیر جاروبرقی بوش

خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی بوش

یکی از ایرادات متداول جاروبرقی بوش در زمان استفاده از دستگاه، خاموش شدن ناگهانی آن است. این ایراد و مشکل جاروبرقی‌ بوش ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. برای تعمیر جاروبرقی به این نکات دقت کنید، اولین نکته مربوط به جاروبرقی بوش، وجود سنسورهای حرارتی بر روی موتور دستگاه است. اگر به هر دلیلی دمای کار موتور دستگاه بیش از یک دمای مشخصی بشود، دستگاه خودبه‌خود خاموش می‌شود.

در هنگام خاموش شدن هر وسیله برقی ابتدا قبل از انجام هر کاری اتصال دوشاخه به پریز برق را مورد بررسی قرار دهید. گاهی اوقات به دلیل نوسان و کمبود برق در پریز منزل نیز این مشکل رخ می‌دهد. بهتر است که اول ایراد پذیر برق و ولتاژ برق منزل را چک کنید تا در صورت ایراد این مورد، بی‌دلیل سردرگم خرابی جاروبرقی نشوید.

۵ علت خاموش شدن جاروبرقی بوش

۱. آسیب دیدگی موتور جاروبرقی بوش

اولین علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی بوش، آسیب‌دیدگی و نیم سوز شدن موتور دستگاه می‌باشد. در صورتی که موتور به هر دلیلی معیوب شود؛ مثلاً سیم‌پیچی‌ آن به مشکل برخورده باشد و یا کلکتور دستگاه دچار آسیب شده باشد و موتور به اصطلاح آمپر بکشد. در این شرایط جاروبرقی بیش از حد داغ شده و دستگاه خودبه‌خود خاموش می‌شود. ( پیشنهاد میشود مقاله “ 8 علت داغ شدن جاروبرقی ” را مطالعه کنید)
اگر این ایراد جاروبرقی به خاطر داغ شدن ترموستات دستگاه باشد، بعد از گذشت ۳۰ دقیقه و خنک شدن جاروبرقی، دستگاه را روشن کنید. اگر مشکل برطرف شد که ایراد جدی نیست. در غیر این صورت برای تعمیر جاروبرقی بوش باید موتور دستگاه تعویض شود.

پاکت جاروبرقی بوش

۲. پر بودن پاکت جاروبرقی بوش

زمانی که پاکت جاروبرقی بوش بیش‌ازحد پر باشد، در این صورت به موتور دستگاه فشار می‌آید و جاروبرقی خاموش می‌شود. بهتر است که قبل از پر شدن کامل پاکت جاروبرقی آن را تعویض کنید. چرا که در غیر این صورت به موتور دستگاه فشار بیشتری وارد خواهد شد و با داغ شدن بیش‌ازحد موتور، دستگاه خاموش می‌شود.

نکته دوم استفاده از کیسه‌های نانو و یا یک‌بار مصرف است. بهتر است که از پاکت‌های فابریکی جاروبرقی بوش و الیاف نانو برای دستگاه استفاده کنید تا مشکلی رخ ندهد. در این مورد می‌توانید مطلب، چرا از پاکت‌های دائمی جاروبرقی استفاده نکنیم، را مطالعه کنید.

۳. گرفتگی و کثیفی فیلتر های هوا یا هپا جاروبرقی بوش

اگر فیلتر هوای جاروبرقی بوش گرفته باشد، باعث می‌شود که هوا به درستی داخل موتور نرود و دمای موتور بالا می‌رود. همچنین اگر فیلتر هپا دستگاه کثیف شود باعث عدم خروج هوا از دستگاه و یا موجب گرفتگی هوای داخل مخزن موتور می‌شود و دمای موتور دستگاه مجددا بالا می‌رود. همان طور که قبلاً نیز بیان کردیم، بالا رفتن دمای موتور دستگاه و داغ شدن آن باعث ایجاد این مشکل در جاروبرقی بوش خواهد شد.

تمیز کردن فیلترهای هوا و هپا جاروبرقی بوش باعث ایجاد جریان بهتر هوا در موتور دستگاه و رفع عیب صدای زیاد جاروبرقی بوش می‌شود. بهتر است که به فاصله هر ۲ بار تعویض پاکت جاروبرقی، فیلترهای دستگاه را خارج و تمیز کنید تا گرفتگی‌ها و کثیفی‌های آن برطرف شود.

فیلترجاروبرقی بوش

۴. گرفتگی لوله‌های جاروبرقی بوش

گاهی اوقات به دلیل گرفتگی و انسداد آشغال در لوله‌های جاروبرقی، دستگاه ناگهانی خاموش می‌شود. البته یکی از نشانه‌های این مشکل عدم مکش جاروبرقی بوش و کاهش قدرت آن می‌باشد.

بهتر است که اول لوله خرطومی، پارویی و تلسکوپی جاروبرقی را چک کنید. اگر آشغال و پرزهای فرش و مو گیر کرده است با یک میله آهنی و یا فشار آب می‌توانید مشکل را برطرف کنید.

۵. قطع شدن سیم رابط جاروبرقی بوش

سیم جاروبرقی بوش

برخی مواقع ممکن است که سیم برق جاروبرقی بوش به دلیل خارج کردن انتهایی آن از دستگاه و کشش زیاد سیم قطع شود. در واقع به دلیل باز کردن بیش از اندازه سیم رابط از جاروبرقی باعث قطع شدن جریان برق ورودی به موتور دستگاه می‌شود و در نهایت جاروبرقی بوش خاموش می‌شود.

برای رفع این ایراد، قاب رویی جاروبرقی را باز کنید. سپس قطعه سیم‌جمع‌کن جاروبرقی را خارج و گردوخاک آن را تمیز کنید. فیوز را اول از قطعه جدا کنید. سپس ۲ سیم روشن و تیره رابط را جدا و سیم‌های جدید را در قطعه جاگذاری کنید. حالا مجددا فیوز را به قطعه سیم‌جمع‌کن جاروبرقی وصل کنید. برای جلوگیری از این مشکل، سعی کنید که سیم برق را به آرامی از دستگاه بیرون بکشید.

اگر با انجام و بررسی موارد بیان شده مشکل جاروبرقی برطرف نشده و دستگاه روشن نشد، می‌توانید از طریق تماس با مرکز تعمیرات بوش تعمیر آنلاین 45396-021 از نظرات کارشناسان و متخصصین جاروبرقی بوش استفاده کرده و مشکل را رفع کنید.